Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Έχει αλλάξει κατι στον ΚΟΚ περι χρήσης των φλας??

  1. #1
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274

    Angry Έχει αλλάξει κατι στον ΚΟΚ περι χρήσης των φλας??

    Κυριοι....
    Μηπως έχουν αλλαξει οι διαταξεις του ΚΟΚ περι χρήσης φλας στα οχήματα και δεν εχω ενημερωθει?
    (τι να κανουμε, ειμαι και μιας ηλικιας πλεον, δεν προλαβαινω να ενημερώνομαι για τα παντα!)

    Στην πολη, το 65% + των οχημάτων από τα οποια συναντω στο δρομο μου ΔΕΝ χρησιμοποιουν φλας οταν προκειται να αλλαξουν κατευθυνση.
    Δεν αναφερομαι σε πολυ ειδικές περιπτώσεις, νασαι ας πουμε μονος στις 3 το βραδυ και να θες να στριψεις απο ενα μικρο στενακι σε ενα πιο μικρο σε μια ερημικη γειτονια..
    Μιλαω για περιπτώσεις που η ΜΗ χρηση φλας κινδυνεύει να δημιουργησει σοβαρά ατυχήματα!
    Σε κεντρικές αρτηρίες, λεωφόρους και διασταυρώσεις!
    Βγαινοντας μάλιστα την πρωτομαγια στην ΕΟ με το τουτού μέχρι την Κινέτα.... απλά κόντεψα να τρελαθω!
    Σφηνες με 180χλμ, αλλαγη λωρίδων δύο δύο, φλας, καθολου!
    Οι ηλικίες αυτων που βλέπω να μην αναβουν φλας? Μα, όλες! Απο κάγκουρες μεχρι ραμολί, από 20 χρονα μεχρι αδελφες, από παπάκια μεχρι καγιέν!
    Μήπως έχει αλλάξει κάτι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι?

    Όλα είναι έτσι, μέχρι να αποδειχθεί ότι είναι αλλιώς! :a39:

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Δε νομιζω να ειναι καινουργιο φαινομενο...εδω και χρονια συμβαινει δυστυχως...
    ...cause the place seems still alive...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφού το μάθανε να το κάνουν -θέλοντας και μη- για να πάρουν το δίπλωμα, μετά σταματάνε να τα χρησιμοποιούν. Και δεν πιστεύω ότι λάδωσε κάποιος επειδή δεν μπορούσε να ανάψει φλας. Ειδικά στο αμάξι είναι τόσο εύκολο, απλά τεντώνεις τα δάχτυλα στο αριστερό σου χέρι.

    Πλάκα έχουν στα μηχανάκια που γενικώς δεν χρησιμοποιούν αλλά μια στο τόσο ανάβουν ένα δεξί φλας για αν στρίψουν κάπου και μετά μένει αναμένο γιατί δεν έχουν μάθει να το σβήνουν, πάνε αυτοί, μπορεί να στρίψουν και αριστερά... με δεξί φλας πάντα...
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Πλάκα έχουν στα μηχανάκια που γενικώς δεν χρησιμοποιούν αλλά μια στο τόσο ανάβουν ένα δεξί φλας για αν στρίψουν κάπου και μετά μένει αναμένο γιατί δεν έχουν μάθει να το σβήνουν, πάνε αυτοί, μπορεί να στρίψουν και αριστερά... με δεξί φλας πάντα...
    Έχεις δίκιο. Αυτό εμένα μου συμβαίναι ΠΑΝΤΑ. Βγάζω φλας νωρίς και μετά μένει αναμένο μέχρι την επόμενη στροφή.

  5. #5

    Re: Έχει αλλάξει κατι στον ΚΟΚ περι χρήσης των φλας??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
    Κυριοι....
    Μηπως έχουν αλλαξει οι διαταξεις του ΚΟΚ περι χρήσης φλας στα οχήματα και δεν εχω ενημερωθει?
    (τι να κανουμε, ειμαι και μιας ηλικιας πλεον, δεν προλαβαινω να ενημερώνομαι για τα παντα!)

    Στην πολη, το 65% + των οχημάτων από τα οποια συναντω στο δρομο μου ΔΕΝ χρησιμοποιουν φλας οταν προκειται να αλλαξουν κατευθυνση.
    Δεν αναφερομαι σε πολυ ειδικές περιπτώσεις, νασαι ας πουμε μονος στις 3 το βραδυ και να θες να στριψεις απο ενα μικρο στενακι σε ενα πιο μικρο σε μια ερημικη γειτονια..
    Μιλαω για περιπτώσεις που η ΜΗ χρηση φλας κινδυνεύει να δημιουργησει σοβαρά ατυχήματα!
    Σε κεντρικές αρτηρίες, λεωφόρους και διασταυρώσεις!
    Βγαινοντας μάλιστα την πρωτομαγια στην ΕΟ με το τουτού μέχρι την Κινέτα.... απλά κόντεψα να τρελαθω!
    Σφηνες με 180χλμ, αλλαγη λωρίδων δύο δύο, φλας, καθολου!
    Οι ηλικίες αυτων που βλέπω να μην αναβουν φλας? Μα, όλες! Απο κάγκουρες μεχρι ραμολί, από 20 χρονα μεχρι αδελφες, από παπάκια μεχρι καγιέν!
    Μήπως έχει αλλάξει κάτι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι?


    Πιστεύω ότι δεν κατανοούμε ότι Είμαστε Χειριστές των Μηχανημάτων που οδηγούμε ή προσπαθούμε να οδηγήσουμε (...πολλές φορές απλά μετακινούμε), αδιαφορούμε για τη χρησιμότητα των εν λόγω χειριστηρίων
    και πολλές φορές αγνοούμε παντελώς την ύπαρξη άλλων με αποτέλεσμα τα φαινόμενα που βλέπουμε ή βιώνουμε στις καθημερινές μετακινήσεις μας.
    :a19:

  6. #6

    Re: Έχει αλλάξει κατι στον ΚΟΚ περι χρήσης των φλας??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis

    Δεν αναφερομαι σε πολυ ειδικές περιπτώσεις, νασαι ας πουμε μονος στις 3 το βραδυ και να θες να στριψεις απο ενα μικρο στενακι σε ενα πιο μικρο σε μια ερημικη γειτονια..
    λενε η μητερα της μαθησης ειναι η επαναληψη...οταν μαθεις να βγαζεις συνεχεια φλας (η να μην περνας με κοκκινο στις ιδιες συνθηκες) τοτε θα το χρησημοποιεις συνεχεια και σωστα...κατα τα αλλα πολυ προσοχη εκει εξω...


  7. #7

    Re: Re: Έχει αλλάξει κατι στον ΚΟΚ περι χρήσης των φλας??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    λενε η μητερα της μαθησης ειναι η επαναληψη...οταν μαθεις να βγαζεις συνεχεια φλας (η να μην περνας με κοκκινο στις ιδιες συνθηκες) τοτε θα το χρησημοποιεις συνεχεια και σωστα...κατα τα αλλα πολυ προσοχη εκει εξω...




  8. #8

    Re: Re: Έχει αλλάξει κατι στον ΚΟΚ περι χρήσης των φλας??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    λενε η μητερα της μαθησης ειναι η επαναληψη...οταν μαθεις να βγαζεις συνεχεια φλας (η να μην περνας με κοκκινο στις ιδιες συνθηκες) τοτε θα το χρησημοποιεις συνεχεια και σωστα...κατα τα αλλα πολυ προσοχη εκει εξω...

    Ισχύει 100%

    Πρέπει να λειτουργήσει αυτοματισμός.
    Πριν στρίψουμε αυτόματα πατάμε συμπλέκτη για να κατεβάσουμε, χωρίς καν να το σκεφτούμε. Ε, ας βγάλουμε κι ένα φλας. Δεν πονάει.

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Re: Re: Έχει αλλάξει κατι στον ΚΟΚ περι χρήσης των φλας??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Ισχύει 100%

    Πρέπει να λειτουργήσει αυτοματισμός.
    Πριν στρίψουμε αυτόματα πατάμε συμπλέκτη για να κατεβάσουμε, χωρίς καν να το σκεφτούμε. Ε, ας βγάλουμε κι ένα φλας. Δεν πονάει.
    οφ τοπικ αλλα οσοι δεν εχουνε συμπλεκτη να πατησουνε δεν στριβουνε
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Εδω εχει αλλαξει ο ΚΟΚ πως "παιρνουν" διπλωματα .... μη τα συζηταμε τωρα....





    ο 80χρονος που παει στο ψυγειο και αντι την βυσσιναδα παιρνει την Κετσαπ....εχει κριθει καταλληλος για οδηγηση?



    ειμαι ρατσιστης το ξερω... και μη μου πειτε υπαρχει νομος και δεν εφαρμοζεται...


    Φλας....τι φλας.... μονο κ()λοδαχτυλο βγαζουνε στους αλητες τους μηχανοβιους

  11. #11

    Re: Re: Re: Re: Έχει αλλάξει κατι στον ΚΟΚ περι χρήσης των φλας??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    οφ τοπικ αλλα οσοι δεν εχουνε συμπλεκτη να πατησουνε δεν στριβουνε
    Εγώ όταν οδηγώ παπί , πριν στρίψω, ψάχνοντας για συμπλέκτη , πατάω αριστερό γκρίπ.
    (Αυτό θα πει αυτοματισμός)

  12. #12
    καλα, αυτο ειναι τεραστιο θεμα!!!

    καθε μερα βριζω ολους οσους ο σταρχιδισμος ειναι τροπος ζωης!!! γιατι γι'αυτο αναφερομαστε... ετσι ζουν ολοι αυτοι που δεν αναβουν φλας και αλαρμ. Νομιζουν πως ειναι σε μια αλανα μονοι τους!!!

    και το κακο ειναι πως το κανουν και παρα πολλοι με μηχανες!!! ελεος ρε φιλε, εσυ πριν λιγο δεν εβρισες τον κουτακια που δεν αναψε φλας??? εσυ γιατι δεν αναβεις τωρα??? ή μηχανακια που απλα σταματανε οπου θελουν, οκ, μην αναψεις αλαρμ (μην κουραστεις τοσο!!!), αναψε εστω ενα γαμ$μενο φλας!!!

    γι'αυτο παντα αποστασεις γιατι ο μπροστινος μας μπορει να ειναι αλλος ενας ανεγκεφαλος απο τους απειρους που κυκλοφορουν!!!

  13. #13
    Πολλά τα χρόνια... Το avatar του/της Antwnis
    Εγγραφή
    18/02/2003
    Μηνύματα
    274
    Το θεμα ειναι ότι ειναι παρα πολυ επικίνδυνο αυτο που συμβαινει.
    Μετά από τόσα χρόνια στους δρόμους με μηχανές και αυτοκίνητα νομίζω ότι αντί να βελτιώνεται η συμπεριφορά και υπευθυνότητα των πάσης φύσης οδηγών, συνεχώς γίνεται και πιο χύμα.
    Το αποτέλεσμα είναι να θυμίζουν οι δρόμοι όλο και περισσότερο υποανάπτυκτες χώρες.
    Αρχίζω σιγά σιγά να δικαιολογώ αυτούς που κυκλοφοράνε με τεράστια jeep και bull bars.
    Είναι πλέον ζήτημα επιβίωσης!
    Όλα είναι έτσι, μέχρι να αποδειχθεί ότι είναι αλλιώς! :a39:

  14. #14

    Re: Re: Re: Re: Re: Έχει αλλάξει κατι στον ΚΟΚ περι χρήσης των φλας??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Εγώ όταν οδηγώ παπί , πριν στρίψω, ψάχνοντας για συμπλέκτη , πατάω αριστερό γκρίπ.
    (Αυτό θα πει αυτοματισμός)
    Να δεις άμα πάρεις σκούτερ να δεις μόλις πατήσεις το αριστερό γκριπ τι θα γίνει...



  15. #15
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR600RR7
    καλα, αυτο ειναι τεραστιο θεμα!!!

    καθε μερα βριζω ολους οσους ο σταρχιδισμος ειναι τροπος ζωης!!! γιατι γι'αυτο αναφερομαστε... ετσι ζουν ολοι αυτοι που δεν αναβουν φλας και αλαρμ. Νομιζουν πως ειναι σε μια αλανα μονοι τους!!!

    και το κακο ειναι πως το κανουν και παρα πολλοι με μηχανες!!! ελεος ρε φιλε, εσυ πριν λιγο δεν εβρισες τον κουτακια που δεν αναψε φλας??? εσυ γιατι δεν αναβεις τωρα??? ή μηχανακια που απλα σταματανε οπου θελουν, οκ, μην αναψεις αλαρμ (μην κουραστεις τοσο!!!), αναψε εστω ενα γαμ$μενο φλας!!!

    γι'αυτο παντα αποστασεις γιατι ο μπροστινος μας μπορει να ειναι αλλος ενας ανεγκεφαλος απο τους απειρους που κυκλοφορουν!!!

    Αυτό, και με πολλά νεύρα...
    "Qu ils mangent de la brioche"

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Fazer 600: Που βρίσκεται το ρελέ των φλας;
    από Locksmith στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2009, 10:16
  2. περί χρήσης fazer
    από ksns στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2008, 15:14
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 11:19
  4. ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΤΑΝ......
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 18:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF