Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Ελλειπής και... αντιφατικός εξοπλισμός

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/04/2006
    Μηνύματα
    480

    Ελλειπής και... αντιφατικός εξοπλισμός

    Τώρα που μπήκε το καλοκαίρι τα βλέπουμε όλα στους δρόμους... αναβάτες/τριες με σαγιονάρες, βερμούδες, ακόμα και... στρινγκ. Απαράδεκτο αλλά εξηγήσιμο. Ο λεγάμενος/νος αδιάφορος, ανεγκέφαλος, φραγκοφονιάς κλπ.

    Το άλλο όμως πώς εξηγείται, να φέρει κάποιος πολύ καλής ποιότητας αξεσουάρ σε ένα μέρος του σώματος και να είναι τελείως ακάλυπτος στο υπόλοιπο. Παράδειγμα:

    Χθες το μεσημέρι (που έκανε πολλή ζέστη) είδα τύπο πάνω σε Hornet, με κράνος X-lite (άψογο), καλοκαιρινό μπουφάν Alpinestars (μια χαρά), αθλητικά παπούτσια Nike (acceptable ας πούμε), αλλά χωρίς γάντια (άουτς) και με... βερμούδα (ωχωχ).

    Κάποιος που έχει προνοήσει να φοράει ένα καλό κράνος και μπουφάν και δείχνει έμπειρος αναβάτης, είναι δυνατόν να μην ενδιαφέρεται καθόλου για τα χέρια και τα πόδια του;;;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

    Re: Ελλειπής και... αντιφατικός εξοπλισμός

    ναι

  3. #3
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Το έχω κάνει και εγώ...

    Σε μικρές βόλτες που κινούμαι σε αργούς ρυθμούς, δεν φοράω γάντια και μπότες...

    ΠΕΣΕΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ!!!

  4. #4
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Αμφιλεγόμενο θέμα. Η αλήθεια είναι μια και την ξέρουμε όλοι. Full εξοπλισμός γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
    Δεν σου κρύβω όμως πως χτες που πήγα μια χαζή μέχρι το Αλεποχώρι ντύθηκα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (κράνος, γάντια, μπουφάν καλοκαιρινό κ βερμούδα / μαγιό / αντηλιακό).
    Μαλακία ναι αλλά το καλοκαιράκι (που καίει η άσφαλτροστ) δεν αντέχω παντελόνι με επιγονατίδα (γιατί ενα απλό τζιν δεν παρέχει καλύτερη προστασία απο τη βερμούδα ή τέλος πάντων οχι πολύ περισσότερη).
    Και το αθλητικό παπόυτσι απαράδεκτο είναι μιας και τον αστράγαλο τον έχει εκτός.
    Δεν ξέρω, προτείνεται εσείς το best value...

  5. #5
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.263

    Re: Ελλειπής και... αντιφατικός εξοπλισμός

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anf125
    Τώρα που μπήκε το καλοκαίρι τα βλέπουμε όλα στους δρόμους... αναβάτες/τριες με σαγιονάρες, βερμούδες, ακόμα και... στρινγκ. Απαράδεκτο αλλά εξηγήσιμο. Ο λεγάμενος/νος αδιάφορος, ανεγκέφαλος, φραγκοφονιάς κλπ.

    Το άλλο όμως πώς εξηγείται, να φέρει κάποιος πολύ καλής ποιότητας αξεσουάρ σε ένα μέρος του σώματος και να είναι τελείως ακάλυπτος στο υπόλοιπο. Παράδειγμα:

    Χθες το μεσημέρι (που έκανε πολλή ζέστη) είδα τύπο πάνω σε Hornet, με κράνος X-lite (άψογο), καλοκαιρινό μπουφάν Alpinestars (μια χαρά), αθλητικά παπούτσια Nike (acceptable ας πούμε), αλλά χωρίς γάντια (άουτς) και με... βερμούδα (ωχωχ).

    Κάποιος που έχει προνοήσει να φοράει ένα καλό κράνος και μπουφάν και δείχνει έμπειρος αναβάτης, είναι δυνατόν να μην ενδιαφέρεται καθόλου για τα χέρια και τα πόδια του;;;
    θα προσπαθησω να απαντησω με λιγα λογια και λιγο μπακαλιστικα.
    απο το να μην φορας τπτ καλο ειναι να φορας εστω το κρανος.
    σοβαρο χτυπημα στο κεφαλι= απο θανατο εως σοβαρες αμετακλητες βλαβες
    σοβαρο χτυπημα στο θωρακα η τη σπονδυλικη στηλη= απο θανατο εως αμετακλητες βλαβες
    σοβαρο χτυπημα στα ακρα= απο ενα απλο εγκαυμα τριβης εως διαδοχικα χειρουργεια αποκαταστασης....
    την ωρα που ξεκιναμε απο το σπιτι μας συνειδητα η οχι κανουμε τους υπολογισμους μας και κανουμε ταμειο στο ενδεχομενο κοστος ( χτυπα ξυλο παντα)
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  6. #6
    Δεν έχουν όλοι πλήρη εξοπλισμό.

    Δεν γουστάρουν όλοι και δεν γίνεται κιόλας να είσαι παντού και πάντα σαν τον ρόμποκοπ.

    Τουλάχιστον φόραγε κράνος και μπουφάν.. Έχουμε αρχίσει να τους κράζουμε ΚΑΙ αυτούς τώρα?

    Μια χαρά ήταν.

    Εμένα κάτι τέτοια μου την σπάνε:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...EF%F5%F6%E1%ED

    αλλά και πάλι ο καθένας ότι νομίζει.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Δεν έχουν όλοι πλήρη εξοπλισμό.

    Δεν γουστάρουν όλοι και δεν γίνεται κιόλας να είσαι παντού και πάντα σαν τον ρόμποκοπ.

    Τουλάχιστον φόραγε κράνος και μπουφάν.. Έχουμε αρχίσει να τους κράζουμε ΚΑΙ αυτούς τώρα?

    Μια χαρά ήταν.

    Εμένα κάτι τέτοια μου την σπάνε:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...EF%F5%F6%E1%ED

    αλλά και πάλι ο καθένας ότι νομίζει.
    ++
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Χτες βγήκα για σύντομο καφεδάκι με μπουφάν και γάντια μόνο. Ευτυχώς που δε συνάντησα κάποιον από τους δικαστές ντρεντ του φόρουμ.

    ΥΓ. Είναι "ελλιπής". <- grammar police.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Ευτυχώς που
    δεν έπεσες.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    δεν έπεσες.
    Been there, done that, got the t-shirt ;P
    Life begins at 45°.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Been there, done that, got the t-shirt ;P
    Δεν το ξέρω το ρητό αλλά δεν μιλούσα ειρωνικά να ξέρεις.

    Είχες πει κάτι σωστό πριν κάτι μέρες:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Όλοι μπορούμε να κράξουμε μωρέ. Το θέμα είναι τι κάνουμε για να εκλείψει το φαινόμενο. Με κράξιμο δεν κάνεις και πολλά.
    Γιαυτό σου θύμησα το ενδεχόμενο πτώσης όπου καλύτερα να φόραγες μόνο κράνος.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    αλλά δεν μιλούσα ειρωνικά να ξέρεις.
    Ούτε εγώ. Εννοούσα ότι το χω κάνει κι αυτό :P

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Γιαυτό σου θύμησα το ενδεχόμενο πτώσης όπου καλύτερα να φόραγες μόνο κράνος.
    Το κράνος (τουλάχιστον) είναι απαραίτητο και το ξέρουμε όλοι μας. Δε θα εμβαθύνω. Αυτό αρκεί.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.263
    και ας το προσεγγισουμε και λιγο χασαπιστικα το θεμα αν θελετε...(και εγω μαζι δλδ)
    http://www.youtube.com/watch?v=rNn6J...&feature=share
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  14. #14
    το εχουμε παρακανει με τη θεωρια μου φαινεται.
    Αν δείτε τον Τσάκ, πείτε του οτι τον ψάχνω.

  15. #15
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    προσωπικά πηγαίνοντας για παραλία, φορώ φορμίτσα, μπουφανάκι καλοκαιρινό, αθλητικό-style μποτάκι (μοτοσυκλετιστικό) με μια πολύ χαμηλή κάλτσα και γάντια καλοκαιρινά με το κράνος... το σύνολο αυτών μπαίνει πανεύκολα στην τσάντα πλάτης και ούτε ζέστη, ούτε και ταλαιπωρία. Απο εκει και πέρα οτι νομίζει ο καθένας.
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Camping και βρεγμένος εξοπλισμός
    από Kosak στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2014, 19:33
  2. Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2012, 22:04
  3. Πώς κατάντησε το πόδι και ο εξοπλισμός μου...
    από TOLISTOLAROS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2008, 11:08
  4. Καλοκαιρι και Εξοπλισμος ασφαλειας
    από mats8282 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 137
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2008, 12:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF