Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: xenon ή προβολάκια

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2015
    Μηνύματα
    1

    xenon ή προβολάκια

    Καλησπέρα σας,
    Έχω ένα yamaha xt660z tenere και έχω πρόβλημα με την μεγάλη σκάλα (δεν είναι αρκετά δυνατή).Με φίλους που έχω συζητήσει μου είπαν ότι δε μπορώ να βάλω xenon γιατί θέλουν κάποια ώρα να πιάσουν απόδοση και θα έχω πρόβλημα στην εναλλαγή σκάλας καθώς για να ανοίξει η μεγάλη κλείνει η μικρή σκάλα.Μήπως είναι προτιμότερο να βάλω προβολάκια?
    Σας ευχαριστώ πολύ καλούς δρόμους και καλή χρονιά να έχουμε...

  2. #2
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Δηλαδη δεν σε καλυπτει ως προς την φωτεινοτητα;το μηκος;το πλατος;
    Με ενα ποσο στα 20-30€ παιρνεις προβολακια λεντ με μηδαμινη καταναλωση και ικανοποιητικοτατη αποδοση.ομως αν σου λειπει μηκος απο την μεγαλη σκαλα,τα προβολακια δεν νομιζω πως μπορουν να βοηθησουν.
    Ειναι κυριως για πλατος ενταση στην υπαρχουσα δεσμη φωτων.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #3
    Πάντως αν βάλεις ζήνον (Blitzer ) σε προβολέα κατόπτρου το μόνο που θα καταφέρεις είναι να μην έχεις καν δέσμη . Για τέτοια διάχυση μιλάμε
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Προβλέπω....

    Χωρίς να ξέρω πολλά, μια καλής ποιότητας λάμπα είναι αυτό που ψάχνεις και όχι xenon ή προβολάκια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Οχι ξενον γιατι ειδικα στη πολη δεν θα βλεπεις τιποτα λογω διαχυσης και οχι στα προβολακια γιατι περα απο λιγο φως περιμετρικα της ροδας δεν προσφερουν τιποτα αλλο...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.533
    αν μιλαμε για το τωρινο δεν μπορεις να κανεις τιποτα και στην πραγματικοτητα ο προβολεας σου ειναι μια χαρα
    αν μιλαμε για το παλιο μπορεις να πας σε εναν ηλεκτρολογο να σου τραβηξει γραμμη για τη μεγαλη σκαλα απο την μπαταρια με ρελε να καθαρισεις κατοπτρο και κρυσταλλο και να αλλαξεις τη λαμπα με μια καλης ποιοτητας
    σε καθε περιπτωση καλο ειναι να ελεγξεις αν ειναι σωστα ρυθμισμενο το υψος του φαναριου

  7. #7
    Μια χαρα ειναι η μεγαλη σκαλα του tenere.
    Εναλλακτικα,βαλε μια πολυ καλη λαμπα,θα δεις διαφορα.
    Θα την πληρωσεις ομως κανενα 20ρικο+

  8. #8
    εναλλακτικά , λαστιχάκι να πιάνει το pass και να αναβει η μεγάλη μαζι με τα πορείας …η νυχτα – μερα και τσαμπα…

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    εναλλακτικά , λαστιχάκι να πιάνει το pass και να αναβει η μεγάλη μαζι με τα πορείας …η νυχτα – μερα και τσαμπα…
    Γιατί δεν ανάβουν ούτως ή άλλως ταυτόχρονα ;
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #10
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν ανάβουν ούτως ή άλλως ταυτόχρονα ;
    Σε καποια μοντελα οχι.
    Σβηνει η μεσαια και αναβει η μεγαλη.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #11
    Φτηνή λύση : main και high beam μαζί. Το έχει με φώτο εδώ
    μπεεεεε....

  12. #12
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Στο Τενερέ ,ανάβει μόνον η πορείας ,ή μόνον η μεγάλη.

    Με αλλαγή σε καλύτερης ποιότητας λάμπες ,υπάρχει διαφορά πρός το καλύτερο ,και στις δύο σκάλες.
    (εγώ έβαλα PHILIPS XTREME VISION H7 BULBS + 130%)

    Εχω επίσης τροποποιήσει το κύκλωμα ,προσθέτονατς επιπλέον διακόπτη ,με τον οποίον μπορώ σε πολύ σκοτεινά περάσματα να ανάβω ΚΑΙ τις δυό σκάλες ταυτόχρονα.
    Με αυτό τον τρόπο ,μπορώ κατα βούληση να έχω αναμένες:
    μόνο την πορείας
    μόνο την μεγάλη
    πορείας και μεγάλη ταυτόχρονα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Light Switch.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	38,4 KB 
ID:	349275


    Εχω βάλει κι άλλον έναν διακόπτη ,για να τις έχω όλες σβηστές όταν κοπανιέμαι στα βουνά. (την ημέρα)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	On-Off Light Switch.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	58,9 KB 
ID:	349276
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  13. #13
    Ηθελα κι εγω να βαλω διακοπτη off για τα φωτα,αλλα οταν το ειπα σε ηλεκτρολογο
    ηταν αρνητικος γιατι θα ζοριζα τον ανορθωτη ειχε πει.
    Ισχυει;;
    Λογικα δεν πρεπει να τον ζοριζει μιας και εχει λιγοτερη απαιτηση για ρευμα με κλειστα φωτα


  14. #14
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ηθελα κι εγω να βαλω διακοπτη off για τα φωτα,αλλα οταν το ειπα σε ηλεκτρολογο
    ηταν αρνητικος γιατι θα ζοριζα τον ανορθωτη ειχε πει.
    Ισχυει;;
    Λογικα δεν πρεπει να τον ζοριζει μιας και εχει λιγοτερη απαιτηση για ρευμα με κλειστα φωτα

    Τι να σου πώ τώρα...
    Ρώτησα κι εγώ ,3-4 ηλεκτρολόγους ,κ πρίν βάλω διακόπτη ,κ μετά.
    Οι 2 μου είπαν οτι θα ζορίζεται...κι οι άλλοι δυό οτι ,ίσα-ίσα θα δροσίζεται...

    Εγώ πάντως το'κανα το πείραμα (2 χρόνια τώρα)

    Να μας πεί κ κανας γνώστης.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    H θεωρεία λέει ότι θα ζορίζεται. Κάτι είχα διαβάσει κάπου αλλά ελλείψει γνώσεων αποφάσισα να μη βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

    Τα φώτα του τενεκε είναι μια χαρά (μέτρια προς τα καλά) και καλύπτουν το 90% των περιπτώσεων. Δεν καλύπτουν όμως σε συνθήκες "μαυρου" σκοταδιού.
    Όποιος βρέθηκε σε κανένα βουνό με τον ήλιο στην άλλη μεριά ξέρει τι λέω.

    Η μεγάλη έχει καλή δέσμη που ρυθμίζεται εύκολα και η μικρή καλύπτει μεγάλο εύρος στα πλάγια. Παρόλα αυτά στα φρένα υπάρχει πρόβλημα και με τις δύο.

    Σε φιδίσιο δρόμο γεμάτο πεσμένα κοτρόνια πρόβλημα υπήρχε και στην ευθεία όπου έπρεπε να κρατάω τον διακόπτη του σινιάλου πατημένο για να έχω μια αξιόλογη ταχύτητα και παράλληλα να βλέπω τι σκατά πατάνε οι ρόδες μου.

    Σε παρόμοια δύσκολες συνθήκες (+βροχή) ούτε τα καλύτερα φώτα μιας gs βοήθησαν πάντως.

    Ναι κάποιες συνθήκες απαιτούν βοηθητικό φωτισμό. Για όλες τις άλλες αρκεί τις περισσότερες φορές να μετριάσουμε την ταχύτητά μας.

    Υπάρχουν λεντάκια που έχουν ανοιχτή δέσμη και λεντ που έχουν μέτρια δέσμη και λεντ που έχουν μεγάλη συγκέντρωση.
    Αυτά που κοστίζουν 20 ευρώ το ζευγάρι δεν ξέρω τι λένε αλλά στα "καλά" μοντέλα υπάρχουν επιλογές που μπορούν να κάνουν τη διαφορά με ελάχιστη επιπλέον επιβάρυνση στο σύστημα.
    Ένα με ανοιχτή δέσμη και ένα με συγκεντρωμένη ρυθμισμένα στο κατάλληλο ύψος είναι απαραίτητα πρωτίστως για την ασφάλειά μας στις δύσκολες συνθήκες.

    Και τα δύο μπορούν να συνδεθούν στον κεντρικό διακόπτη και το ένα (αυτό με την χαμηλή δέσμη) να είναι ανοιχτό με την μικρή σκάλα, ενώ στην εναλλαγή σε μεγάλη να ανάβει και το άλλο, χωρίς να σβήνει το πρώτο. Η μικρή σκάλα της μηχανής ας σβήνει για οικονομία στο ρεύμα σε περίπτωση που κάποιοι έχουν αναμμένα και θερμαινόμενα.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H.id Xenon
    από suzuki_k5 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2006, 15:15
  2. ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ
    από dresg στο forum BMW
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2006, 15:38
  3. XENON lights on ZED
    από dj_Zed στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 16:04
  4. Προβολακια
    από Alkis750 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 12:19
  5. Xenon lights
    από Spike στο forum BMW
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 19:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF