Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: καίει λάδι - Εγγύηση

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    12

    καίει λάδι - Εγγύηση

    Ξέρω ότι έχει αναφερθεί αρκετές φορές το θέμα αυτό, αλλά δεν υπήρχε κάποιο πρόσφατο ποστ οπότε δημιουργώ ένα καινούργιο. Παρακολουθώ την vstrom μου (κ8) εδώ και καιρό και όπως και πολλές άλλες vstrom τσιμπάει αρκετό λάδι. Μου καίει περίπου 350-400ml στα 2500km. Χθες ήταν η τελευταία μέρα εντός εγγύησης και ευτυχώς πρόλαβα να πάρω μια επέκταση μέχρι να διαπιστώσουν το πρόβλημα. Αφού άλλαξα λοιπόν λάδια θα περiμένω να κάνω 1000km και θα πάω να επιβεβαιώσουν το πρόβλημα και να ανοίξουν την μηχανή. Τα λάδια που έβγαλα ήταν ακριβώς 2300 μαζί με τα λάδια του φίλτρου και τα είχα βάλει πριν 2300km.

    Γνωρίζει μήπως κανείς τπτ νεότερο σχετικά με αυτό το θέμα; Να την πάω για άνοιγμα ή τζάμπα φασαρία και τζάμπα το πείραγμα της μηχανής;

    Επίσης, σήμερα το πρωί είπα να κοιτάξω τα λάδια και όπως ήταν κρύα η μηχανή την έβαλα σε διπλό σταντ και είδα ότι το ματάκι ήταν σχεδόν όλο γεμάτο. Ο μάστορας που μου άλλαξε τα λάδια (μπροστά μου) έβαλε ακριβώς 2700ml (άλλαξα και φίλτρο). Το έδαφος ήταν επίπεδο (όσο μπορούσα να το καταλάβω) και έχω κοιτάξει πολλές φορές τα λάδια σε εκείνο το σημείο και ποτέ δεν το είδα γεμάτο το ματάκι. Μήπως πρέπει να δουλέψει λίγο η μηχανή πρώτα και μετά να αφήσουν να καθίσουν τα λάδια;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548

    Re: καίει λάδι - Εγγύηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Quantum
    Ξέρω ότι έχει αναφερθεί αρκετές φορές το θέμα αυτό, αλλά δεν υπήρχε κάποιο πρόσφατο ποστ οπότε δημιουργώ ένα καινούργιο. Παρακολουθώ την vstrom μου (κ8) εδώ και καιρό και όπως και πολλές άλλες vstrom τσιμπάει αρκετό λάδι. Μου καίει περίπου 350-400ml στα 2500km. Χθες ήταν η τελευταία μέρα εντός εγγύησης και ευτυχώς πρόλαβα να πάρω μια επέκταση μέχρι να διαπιστώσουν το πρόβλημα. Αφού άλλαξα λοιπόν λάδια θα περiμένω να κάνω 1000km και θα πάω να επιβεβαιώσουν το πρόβλημα και να ανοίξουν την μηχανή. Τα λάδια που έβγαλα ήταν ακριβώς 2300 μαζί με τα λάδια του φίλτρου και τα είχα βάλει πριν 2300km.

    Γνωρίζει μήπως κανείς τπτ νεότερο σχετικά με αυτό το θέμα; Να την πάω για άνοιγμα ή τζάμπα φασαρία και τζάμπα το πείραγμα της μηχανής;

    Επίσης, σήμερα το πρωί είπα να κοιτάξω τα λάδια και όπως ήταν κρύα η μηχανή την έβαλα σε διπλό σταντ και είδα ότι το ματάκι ήταν σχεδόν όλο γεμάτο. Ο μάστορας που μου άλλαξε τα λάδια (μπροστά μου) έβαλε ακριβώς 2700ml (άλλαξα και φίλτρο). Το έδαφος ήταν επίπεδο (όσο μπορούσα να το καταλάβω) και έχω κοιτάξει πολλές φορές τα λάδια σε εκείνο το σημείο και ποτέ δεν το είδα γεμάτο το ματάκι. Μήπως πρέπει να δουλέψει λίγο η μηχανή πρώτα και μετά να αφήσουν να καθίσουν τα λάδια;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων


    Διαβασε το μανιουαλ της μηχανης σου.............

    Το ματακι (τζαμακι θα εννοεις) εχει 2 γραμμες, η κατω ειναι το low η πανω το max

    Αν εχει δουλεψει η μηχανη θα πρεπει να περιμενεις να κατσουν τα λαδια....... 2 με 3 επαναληψεις στη μετρηση θα σου διωξει καθε αμφιβολια


    Δεν μετραω σε διπλο σταντ

  3. #3
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Re: Re: καίει λάδι - Εγγύηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Δεν μετραω σε διπλο σταντ
    αλλά?

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    12

    Re: Re: καίει λάδι - Εγγύηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Διαβασε το μανιουαλ της μηχανης σου.............

    Το ματακι (τζαμακι θα εννοεις) εχει 2 γραμμες, η κατω ειναι το low η πανω το max

    Αν εχει δουλεψει η μηχανη θα πρεπει να περιμενεις να κατσουν τα λαδια....... 2 με 3 επαναληψεις στη μετρηση θα σου διωξει καθε αμφιβολια


    Δεν μετραω σε διπλο σταντ

    το θέμα είναι ότι η μηχανή χωρίς να δουλέψει (το πρωί τα κοίταξα) είχε λάδι πολύ πάνω απο την ένδειξη F, ενώ έβαλα μετρημένα 2700ml λάδι την προηγούμενη μέρα. Αυτή είναι η απορία μου. και το μεσημέρι που του κοίταξα με ζεστά λάδια και αφού περίμενα 2-3 λεπτά να καθίσουν, πάλι ήταν πολύ πάνω απο το F. Προφανώς κάτι κάνω λάθος.

    tnx anyway

  5. #5
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016

    Re: Re: Re: καίει λάδι - Εγγύηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    αλλά?

    γονατιζεις και τραβωντας απο την πισω χειρολαβη και το
    τιμονι φερνεις τη μηχανη προς το μερος σου!!
    οταν θα ειναι καθετα δεν θα σε ζοριζει το βαρος ουτε μπρος
    ουτε πισω!!
    αν δεν μπορεις βαλε και ενα φιλο σου να την κραταει!!

    αλλα δεν ειναι και τεραστια η διαφορα στο διπλο σταντ,
    απο το να μετρησεις οπως λεω απανω,απλα η σωστη
    μετρηση ειναι η πανω,οχι στο σταντ!!



    edit: α!! ξεχασα τα v-strom δεν καινε λαδι!!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  6. #6
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016

    Re: καίει λάδι - Εγγύηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Quantum
    Παρακολουθώ την vstrom μου (κ8) εδώ και καιρό και όπως και πολλές άλλες vstrom τσιμπάει αρκετό λάδι. Μου καίει περίπου 350-400ml στα 2500km.

    αυτο το εχει διαπιστωσει μηχανικος;
    στο λεω γιατι μαλλον εχεις καποιο προβλημα στο να δεις
    την ενδειξη στο πλαι (απο τα δικα σου λεγομενα το συμπερανα)
    το οτι καινε λαδι τα στρωματα το ξερω απο πρωτο χερι,
    αλλα μην το λες φωναχτα γιατι καποιοι βεστρομαδες
    θα σε αφορισουν
    γιατι τα v-strom δεν καινε λαδι τελος!!!
    γιατι ειμαστε ελληναρες και η μηχανη που εχουμε ειναι η καλυτερη τελος!!


    οσο για το τι δουλεια θα σου κανουν;; τι να σε πω δεν ξερω,
    ειχε ακουστει καποτε οτι σε καποια στρωματα κανανε επισκευη,
    αλλα δεν εμαθα κατι για το αποτελεσμα,αλλα τι να κανεις μπρος
    γκρεμος και πισω ρεμα,δηλαδη η θα το παρεις αποφαση και θα το
    παρακολουθεις και θα συμπληρωνεις ,η θα κανεις την επισκευη με οτι
    ρισκο εχει ενα ανοιγμα μοτερ!!
    καλη τυχη!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  7. #7
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395

    Re: Re: Re: καίει λάδι - Εγγύηση

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    αλλά? [/QUOTE



    ....λογια τωρα βρε παιδια.....
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  8. #8
    Πάρτο απόφαση τα Vstrom είναι 2χρονα...

  9. #9
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Άσχετα με το πως μετράει ο φίλος ίσως η πιο αντιπροσωπευτική μέτρηση είναι στο συνεργείο με τον ίδιο πάντα τρόπο και παρακολούθηση των μετρήσεων . Το τζάμακιά είναι νομίζω για χοντρόμετρησεις και τπτ παραπάνω . Πάντως αν σου καίει πραγματικά 300-400 ml στα 2400 χλμ τότε αναλογικά μεταξύ 150 - 200 ml στα 1000 χλμ . Δεν είναι λίγο , ούτε και πολύ όμως . Δεν ξέρω και πόσα χλμ έχεις αλλά προφανώς για να είσαι σε εγγύηση δεν είναι και πολλά . Απο την άλλη κινδυνευεις μετά να μπεις σε πιο χοντρούς μπελάδες . Αν σου το ανοίξουνε το μοτέρ , φαντάζομαι θα αλλαξουν προληπτικά ελατήρια στα πιστόνια και τσιμουχάκια στις βαλβίδες , και μετά δεν το κλείσουν σωστά ενδεχεται να αποκτήσεις μετά νέο πρόβλημα και εκτός εγγύησης . Πιθανά κα

  10. #10
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Άσχετα με το πως μετράει ο φίλος ίσως η πιο αντιπροσωπευτική μέτρηση είναι στο συνεργείο με τον ίδιο πάντα τρόπο και παρακολούθηση των μετρήσεων . Το τζάμακιά είναι νομίζω για χοντρόμετρησεις και τπτ παραπάνω . Πάντως αν σου καίει πραγματικά 300-400 ml στα 2400 χλμ τότε αναλογικά μεταξύ 150 - 200 ml στα 1000 χλμ . Δεν είναι λίγο , ούτε και πολύ όμως . Δεν ξέρω και πόσα χλμ έχεις αλλά προφανώς για να είσαι σε εγγύηση δεν είναι και πολλά . Απο την άλλη κινδυνευεις μετά να μπεις σε πιο χοντρούς μπελάδες . Αν σου το ανοίξουνε το μοτέρ , φαντάζομαι θα αλλαξουν προληπτικά ελατήρια στα πιστόνια και τσιμουχάκια στις βαλβίδες , και μετά δεν το κλείσουν σωστά ενδεχεται να αποκτήσεις μετά νέο πρόβλημα και εκτός εγγύησης . Πιθανά και πιο ζόρικο . Εγω στην θέση θα έκανα τα εξής για να σιγουρευτώ τι παίζει .

    - Θα άλλαζα λάδια και φίλτρο , με όσο λάδι προβλέπεται μετρημένο
    - Αμέσως θα έβγαζα τα λάδια , για να δω πόσο λάδι κρατάει το φίλτρο και το καρτερ και πόσο λάδι στραγγίζει . Φυσιολόγικα στο ιδιο συνεργείο και στο διπλά σταντ πάντα θα ειναι σχεδόν το ίδιο
    - Καθε 1000 χλμ θα πήγαινα να στραγγιξώ τα λάδια και να μετρήσω απόκλιση από την αρχική μέτ

  11. #11
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Άσχετα με το πως μετράει ο φίλος ίσως η πιο αντιπροσωπευτική μέτρηση είναι στο συνεργείο με τον ίδιο πάντα τρόπο και παρακολούθηση των μετρήσεων . Το τζάμακιά είναι νομίζω για χοντρόμετρησεις και τπτ παραπάνω . Πάντως αν σου καίει πραγματικά 300-400 ml στα 2400 χλμ τότε αναλογικά μεταξύ 150 - 200 ml στα 1000 χλμ . Δεν είναι λίγο , ούτε και πολύ όμως . Δεν ξέρω και πόσα χλμ έχεις αλλά προφανώς για να είσαι σε εγγύηση δεν είναι και πολλά . Απο την άλλη κινδυνευεις μετά να μπεις σε πιο χοντρούς μπελάδες . Αν σου το ανοίξουνε το μοτέρ , φαντάζομαι θα αλλαξουν προληπτικά ελατήρια στα πιστόνια και τσιμουχάκια στις βαλβίδες , και μετά δεν το κλείσουν σωστά ενδεχεται να αποκτήσεις μετά νέο πρόβλημα και εκτός εγγύησης . Πιθανά και πιο ζόρικο . Εγω στην θέση θα έκανα τα εξής για να σιγουρευτώ τι παίζει .

    - Θα άλλαζα λάδια και φίλτρο , με όσο λάδι προβλέπεται μετρημένο
    - Αμέσως θα έβγαζα τα λάδια , για να δω πόσο λάδι κρατάει το φίλτρο και το καρτερ και πόσο λάδι στραγγίζει . Φυσιολόγικα στο ιδιο συνεργείο και στο διπλά σταντ πάντα θα ειναι σχεδόν το ίδιο
    - Καθε 1000 χλμ θα πήγαινα να στραγγιξώ τα λάδια και να μετρήσω απόκλιση από τ

  12. #12
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Τα νεύρα μουυυυυυυυυυ


    Modenas Kriss 125

  13. #13
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Τα νεύρα μουυυυυυυυυυ





    Αλλη μια φορα ........δεν το εμπεδωσαμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #14
    Όλα τα Στρομ καίνε λάδι ανάλογα με το πως δουλεύει το μηχάνημα.
    Εμένα σε 2000 χλμ εντός πόλης το τζάμι ήταν ενετελώς άδειο και συμπλήρωσα περίπου 500ml για να ρθει στο F.
    Αφού συμπλήρωσα πήγα ταξίδι κι έκανα 2000χλμ σε 4 μέρες τα περισσότερα Εθν.Οδό με ταχήτητες 150-170 και δεν έκαψε σταγόνα.

    Συμπέρασμα. Όπως μου είπε και μάστορας, το μηχανάκι καίει λάδι όσο δουλεύει κρύο μέχρι να έρθουν τα μέταλλα στην θερμοκρασία που πρέπει και στο σταμάτα ξεκίνα.Συμβαίνει και σε πολλά αυτοκίνητα.Συχαίνεται το μποτιλιάρισμα και το κυκλοφοριακό.

    Απλά το άποδέχεσε και το απολαμβάνεις. Συμπληρώνεις όταν χρειάζεται αν θες να έχεις.Με το να λυθεί τίποτα δεν νομίζω να καταφέρεις.
    Φιλικά Δημήτρης
    Βέροια

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2006
    Μηνύματα
    205
    R T F M = READ THE F$"%#% MANUAL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Leave it to Random to needlesly complicated things

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Xt Καίει λάδι
    από nikos88 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2010, 10:38
  2. καιει λάδι τελικά??
    από oscar στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2008, 18:12
  3. ΣΑΣ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙ?
    από mai_tai στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 19:13
  4. Εγγυηση ΜεταΧειρισμενου Africa
    από gmak στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 01:35
  5. Ο ηλιος καιει.....κλπ!!!
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2004, 02:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF