Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: OMG & 3 lol

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2012
    Μηνύματα
    382

    OMG & 3 lol

    εχει χρησιμοποιηθει λαμα 5 εκατοστων καθως κ η κολλησεις ολες ειναι απο ηλεκτροδιο 7018 καθοτι το ηλεκτροδιο εχει τις καλυτερες μηχανικες ιδιοτητες απ ολες τις μεθοδους συγκολλησεων .
    σε αυτο που γραφης για τα ηλεκτροδια και της μηχανικες ιδιοτητες εισαι λαθος και κανενα ηλεκτροδιο δεν εχει μηχανικες ιδιοτητες αλλα καπου μπερδευτηκες

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2013
    Μηνύματα
    26
    οι συγκολλησεις honda 9903 με το ηλεκτροδιο εχουν της καλυτερες μηχανικες ιδιοτητες ως προς δυναμεις που ασκουνται πχ θλιψη εφελκισμος κ στρεψη κτλ περα απο εκει η αλλες συγκολλησεις mig mag η tig εχουν καπια θετικα αλλα κ αρνητικα τα αρνητικα τους λοιπον ειναι η αντοχη τους .
    Aμα πεθανω βαλτε μου το στρογυλοφαναρο στο μνημα μα να το στησετε καλα να μη χυθει βενζινα

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2012
    Μηνύματα
    382
    ΛΗΠΑΜΕ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΗΤΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΣ ΚΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΕΙΣΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΗΣΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ Η ΟΠΙΑ ΘΕΛΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΗΧΗΣ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΚΟΛΗΣΗ

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2013
    Μηνύματα
    26
    μιας κ εισαι απ τους διαβασμενους .......μπορεις να μου πεις τι σημαινει το 7018 το 6013 το 7024
    Aμα πεθανω βαλτε μου το στρογυλοφαναρο στο μνημα μα να το στησετε καλα να μη χυθει βενζινα

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2012
    Μηνύματα
    382
    ΑΝ μου ελεγες και των κωδ πρην τα νουμερα θα ηταν καλα και αν εχει παυλα η τελεια αναμεσα απο τα δυο πρωτα και τα τελευτεα νουμερα και δευτερων το ηλεκτροδιο για να σου δουλεψη και να εχεις το αποτελεσμα που σου λεει ο κατασκευαστης πρεπει να το εχεις δυο ωρες πρην την κοληση μεσα σε κληβανο ωπος καταλαβενεις δεν αρκη μονο να κολας αλλα και να γνωρηζεις και αλλα πραγματα [μεταλλεργατη]ολλες της μεταληκες κατασκευεσ κτηριον της κολλανε με αργγον μηπως ειναι και αυτη αδιαβαστη δεν νομηζω

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2013
    Μηνύματα
    26
    αν θες ανοιγουμε καινουργια ενοτητα στο θεμα των συγκολλησεων σαφως κ χρειαζονται φουρνο κ σαφως κ εχει χρησημοποιηθει φουρνος αλλα δεν βλεπω να μου απαντας με τους κωδικους των ηλεκτροδιων ωστοσο ολες οι σωληνωσοις που εχουν δυιληστηρια κ βιομηχανιες τροφιμων χρησιμοποιουνται αυστηρα tig k ηλεκτροδιο ειδηκα σε σωληνωσεις δεν βαζουν mig mag .
    Aμα πεθανω βαλτε μου το στρογυλοφαναρο στο μνημα μα να το στησετε καλα να μη χυθει βενζινα

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2012
    Μηνύματα
    382
    ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΑ ΑΝΘΡΑΚΟΥΧΩΝ Η ΕΛΑΦΡΑ ΚΡΑΜΑΤΑ ΠΧ ΧΑΛΗΒΑΣ

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2013
    Μηνύματα
    26
    οχι δεν σημενουν αυτα που λες οι κωδικοι οι κωδικοι αλλα πραγματα δηλωνουν αν γνωριζεις γραφεις
    Aμα πεθανω βαλτε μου το στρογυλοφαναρο στο μνημα μα να το στησετε καλα να μη χυθει βενζινα

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2012
    Μηνύματα
    382
    για πες πως το ξερεις εσυ γιατι εγω ετσει το ξερω

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2013
    Μηνύματα
    26
    φιλε οταν δεν εχεις γνωση δεν δικαιουσαι να εχεις γνωμη θα αναφερω τι σημαινουν οι κωδικοι αν ανοιξης ενοτητα συγκολησεων ωστοσο για να εισαι και πιο σαφεις οταν αναφερσαι στο argon θα διευκρινιζεις mig mag η tig k τις δυο εξω στην πλιατσα αρκγον τις αποκαλουνε
    Aμα πεθανω βαλτε μου το στρογυλοφαναρο στο μνημα μα να το στησετε καλα να μη χυθει βενζινα

  11. #11
    Ρε παιδιά για να μαθαίνουμε και εμείς πια είναι η διαφορά ανάμεσα στην mig και στην mag.
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2013
    Μηνύματα
    26
    η mig mag einai μια η tig αλλη ψαξτο στο youtube εχει εκατομυρια βιντεο
    Aμα πεθανω βαλτε μου το στρογυλοφαναρο στο μνημα μα να το στησετε καλα να μη χυθει βενζινα

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2012
    Μηνύματα
    382
    ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑ ΣΥΓΓΟΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΗΛΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΗ Η ΘΕΟΡΙΑ ΑΛΛΑ Η ΠΡΑΚΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΑΡΗ ΒΡΕΣ ΤΟ ΑΡΙΕΛ ΑΤΟΜ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ Απάντηση: Ο συµβολισµός Ε6011 είναι κατά AWS-Α5.1 και το 60 σηµαίνει αντοχή σε χιλιάδες psi. Πολλαπλασιάζοντας το 60 µε το 7 βρίσκουµε την αντοχή σε MPa, δηλαδή, ο ηλεκτρόδιο αυτό έχει ελά-χιστη αντοχή 60x7=420 Mpa και είναι αντίστοιχο του Ε4311. Ο συµβολισµός κατά AWS, ξεχωρίζει, επειδή τα δύο πρώτα ψηφία είναι 60, 70, 80 κτλ., δηλαδή το δεύτερο ψηφίο είναι 0.
    Άλλες διαφορές µεταξύ ISO-2560-A και AWS-A5.1
    Όταν το 3ο ψηφίο είναι 1 ή 2, τότε το 3o και το 4ο ψηφίο έχουν την ίδια ακριβώς σηµασία και στα δύο συστήµατα. Στο σύστηµα AWS, όταν το 3ο ψηφίο είναι 4 αντί για 1, υποδηλώνει ότι το ηλεκτρόδιο δεν είναι κατάλληλο για τη θέση PG. Υπάρχει επίσης το Η, αλλά ακολουθείται από το 4, 8 ή το 16. Π.χ. το Ε4918Η15 µπορεί να αντιστοιχεί κατά AWS στα Ε7018Η16 ή Ε7048Η16

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2013
    Μηνύματα
    26
    κατι πας να πεις αν κ δεν γνωριζεις απ την 1 σου απαντηση ετσι φενεται αν κ ως προς την ερμηνια του 3κ 4 ψηφειου δεν θα σημφωνησω γιατη δεν εισαι σωστος αλλα δεν θα σου απαντησω παρα μονο σε αλλη ενοτητα οχι εδω , μιας κ αναφερθηκες κ στα μεταλικα κτιρια αυτα κυριε διαβασμενε δεν εχουν ουτε ραδιογραφιες αλλα ουτε κ υπερηχους στα κοληματα τους ειναι κολληματα του κιλου παραγωγη μονο
    Aμα πεθανω βαλτε μου το στρογυλοφαναρο στο μνημα μα να το στησετε καλα να μη χυθει βενζινα

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2012
    Μηνύματα
    382
    Στην ηλεκτροσυγκόλληση M.I.G. (Metal Inert Gas) το ηλεκτρόδιο αποτελεί και το συγκολλητικό υλικό. Το
    ηλεκτρόδιο δηλαδή καταναλίσκεται και τροφοδοτείται στη συγκόλληση από μία κουλούρα σύρματος. Το αέριο
    που χρησιμοποιείται είναι αργό ή μείγμα αργού με άλλα αδρανή αέρια. Το ηλεκτρόδιο στη συγκόλληση M.I.G.
    συνδέεται στο θετικό πόλο, σε αντίθεση με το ηλεκτρόδιο στη μέθοδο T.I.G., που συνδέεται στον αρνητικό πόλο
    και έτσι λιώνει ευκολότερα.Στην ηλεκτροσυγκόλληση M.A.G. (Metal Actif Gas) χρησιμοποιούνται ανθρακικά αέρια (διοξείδιο του άνθρακος
    CO2) ή μείγμα ανθρακικών αερίων και αργού. Το συγκολλητικό υλικό είναι σύρμα κυρίως από μαγγάνιο και
    πυρίτιο, ενώ περιέχει και πρόσθετα άλλων μετάλλων

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. lol
    από GeorgeFZR στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2006, 01:14
  2. Εφορευτική επιτροπή? Omg
    από melodystyle2003 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2006, 08:07
  3. (lol)
    από Dennis- στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2004, 07:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF