Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: POWER COMMANDER III turbo setup

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172

    POWER COMMANDER III turbo setup

    Γνωριζει κανεις τι ποσοστο μειωσης καυσιμου μπορει να κανει ενα power commander iii οταν το ρυθμισουμε στο -100%?
    Ειναι σιγουρο οτι μειωνοντας το στο -100% ο παλμος δεν σταματα εντελως.
    Θελω να το χρησιμοποιησω για χρηση σε turbo και ως εξτρα εγκεφαλο καυσιμου.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Συνήθως αυτα τα μπλμπλίκια συνοδευονται και απο ένα χαρτη μεταβολής παροχής εντός των ορίων τους..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Συνήθως αυτα τα μπλμπλίκια συνοδευονται και απο ένα χαρτη μεταβολής παροχής εντός των ορίων τους..
    Στις οδηγιες γραφουν για αυξηση και μειωση σε ποσοστο -100 εως +100%. αλλα αυτο δεν υσχυει γιατι το δοκιμασα και δεν κοβει 100% τον παλμο

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Κάπου δεν σε πιάνω..

    Αν όπως λες, μετρησες και βρήκες ότι δεν κόβει 100% τον παλμό τοτε θα ξερεις σε τι ποσοστό τον κόβει..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Κάπου δεν σε πιάνω..

    Αν όπως λες, μετρησες και βρήκες ότι δεν κόβει 100% τον παλμό τοτε θα ξερεις σε τι ποσοστό τον κόβει..
    δεν γινεται να μετρησεις τον παλμο αν δεν εχεις παλμογραφο. Ξερω απλα οτι δεν σταματησε να χτυπαει το μπεκ και οτι απλα χτυπουσε με μειωμενο παλμο. Το εκανα βαζοντας το μπεκ στο αυτι μου και ακουγοντας τον παλμο.

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από electron690 Προβολή μηνύματος
    δεν γινεται να μετρησεις τον παλμο αν δεν εχεις παλμογραφο.
    ΜΗ το δει ο Ohm, χαθήκαμε..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από electron690 Προβολή μηνύματος
    Ξερω απλα οτι δεν σταματησε να χτυπαει το μπεκ και οτι απλα χτυπουσε με μειωμενο παλμο.
    Μειωμένο σε ένταση ή συχνότητα..??


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από electron690 Προβολή μηνύματος
    Το εκανα βαζοντας το μπεκ στο αυτι μου
    Δεν βαζουμε μπεκ στα αυτιά μας..!!
    (ουτε οι Ωριλάδες δεν τα καθαρίζουν ετσι..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Η συχνοτητα εχει να κανει με τις στροφες. Για miliseconds μιλαμε και διΑρκεια παλμου και ας μην καιμε το θεμα. Ας απαντησει τουλαχιστον καποιος που γνωριζει.

  8. #8
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Αν καταλαβα καλα θελεις να οδηγησεις εξτρα μπεκ σωστά?
    Αν οχι και θελεις να οδηγήσεις τα βασικα μπεκ σε τουρμπο κινητηρα ανοίγουμε συζήτηση...

    Ο dynagreco που είναι?

    Υ.γ.
    Διάβασε εδώ: https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post2699162

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Εχω ενα tmax turbo στα χερια μου το οποιο φτιαχτηκε στην θεσσαλονικη. Εχει γινει πολυ καλη δουλεια απο μηχανικης πλευρας ομως το μηχανακι δεν δουλεψε ποτε σωστα. Εχουν τοποθετησει power commander iii και το εχουν ρυθμισει παμπολες φορες αλλα δεν δουλεψε.Αυτο συμβαινει γιατι το power commander διαβαζει θεση πεταλουδας μονο και οχι map sensor και γιαυτο δεν μπορει να διαβασει πιεση.
    Ειμαι στην φαση που προσπαθω να πατενταρω ενα commander iii αλλαζοντας του τα τρανζιστορς εξοδου και τοποθετοντας του map sensor 3bar ετσι ωστε να οδηγησω 4 μπεκ συνολικα στο δυκυλινδρο tmax. Βρηκα τελικα παλμογραφο και θα μετρησω το μινιμουν που βγαζει σαν εξοδο και βλεπουμε.

  10. #10
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Το ίδιο έχω κάνει στο δικό μου τούρμπο τετρακύλινδρο, εχω pc3 το γκρί καλώδιο είναι συνδεδεμένο με τον boost sensor αντι για πεταλούδα γκαζιού, απλα κατέβασα με αντιστάσεις το βολταζ απο7v στα 5v γιατι μέχρι τόσο μπορεί να διαβάσει το PC3.

    4 Μπεκ σε δικύλινδρο να υποθέσω λόγω οτι βρήκες τετρακύλινδρο commander? με 2 μεγαλύτερα μπέκ χωρίς τροποποιηση στις εισαγωγές και ενα δυκύλινδρο commander ισως είναι καλύτερη λύση.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο έχω κάνει στο δικό μου τούρμπο τετρακύλινδρο, εχω pc3 το γκρί καλώδιο είναι συνδεδεμένο με τον boost sensor αντι για πεταλούδα γκαζιού, απλα κατέβασα με αντιστάσεις το βολταζ απο7v στα 5v γιατι μέχρι τόσο μπορεί να διαβάσει το PC3.

    4 Μπεκ σε δικύλινδρο να υποθέσω λόγω οτι βρήκες τετρακύλινδρο commander? με 2 μεγαλύτερα μπέκ χωρίς τροποποιηση στις εισαγωγές και ενα δυκύλινδρο commander ισως είναι καλύτερη λύση.
    Ωραιος! Γιατι δεν εβαλες ενα 5v map sensor? Σκεφτομαι να οδηγησω 2 extra μπεκ με το pc3 μονο και μονο επειδη ειναι δυσκολο να φτιαξω μπεκιερα για 2 μεγαλυτερα μπεκ. Θα παρω εισοδο απο τον εργοστασιακο εγκεφαλο και θα την βγαλω μονο στα extra μπεκ. Τα εργοστασιακα θα δουλευουν με το προγραμμα της μανας Δικυλινδρο κομαντερ εχω
    Τελευταία τροποποίηση από electron690; 20/05/2017 στις 12:45.

  12. #12
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από electron690 Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν εβαλες ενα 5v map sensor?
    λόγω του ότι ο μαμα τουρμπίσιος εγκέφαλος δουλεύει με τον συγκεκριμμένο σένσορα.

    ειναι δυσκολο να φτιαξω μπεκιερα για 2 μεγαλυτερα μπεκ
    μεγαλύτερα μπέκ σε παροχη εννοόυσα αλλα του ίδιου τύπου με αυτά που φοράς χωρίς να μπλέξεις σε μετατροπές μπεκιέρας.
    Απλά βλέπω δύσκολο το setup με 4 μπέκ.

    Κράτα μας ενήμερους για εξελίξεις

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    λόγω του ότι ο μαμα τουρμπίσιος εγκέφαλος δουλεύει με τον συγκεκριμμένο σένσορα.

    μεγαλύτερα μπέκ σε παροχη εννοόυσα αλλα του ίδιου τύπου με αυτά που φοράς χωρίς να μπλέξεις σε μετατροπές μπεκιέρας.
    Απλά βλέπω δύσκολο το setup με 4 μπέκ.

    Κράτα μας ενήμερους για εξελίξεις
    Αν ο μαπ σου ειναι 7 βολτ ειναι αρχαιος!!! Εχω να δω 7βολτους απο τοτε που εφτιαχνα καποια citroen turbo του 1986!!!!!!Επισης αν και 7βολτος οταν η εξοδος ειναι 7 βολτ τοτε η πιεση μπορει να ειναι αρκετα μεγαλη οποτε μηπως καπου στα 5 σου εφτανε το ευρος και δεν χρειαζοταν?
    Τι μηχανακι ειναι? Τα μπεκ του tmax ειναι χωνευτα και ιδιαιτερα γιαυτο δεν θελω να βγαλω εισαγωγη και να τα αλλαξω με αλλα κανοντας μηχανουργικες εργασιες. Ο μαπ που θα χρησιμοποιησω ειναι 5βολτος απο εγκεφαλο υγραεριου(lpg) αυτοκινητου. Ειναι 3 bar και κοστιζει 20 ευρω καινουριος. Θα σας κραταω ενημερους!

  14. #14
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από electron690 Προβολή μηνύματος
    Αν ο μαπ σου ειναι 7 βολτ ειναι αρχαιος!!! Εχω να δω 7βολτους απο τοτε που εφτιαχνα καποια citroen turbo του 1986!!!!!!Επισης αν και 7βολτος οταν η εξοδος ειναι 7 βολτ τοτε η πιεση μπορει να ειναι αρκετα μεγαλη οποτε μηπως καπου στα 5 σου εφτανε το ευρος και δεν χρειαζοταν?
    Τι μηχανακι ειναι? Τα μπεκ του tmax ειναι χωνευτα και ιδιαιτερα γιαυτο δεν θελω να βγαλω εισαγωγη και να τα αλλαξω με αλλα κανοντας μηχανουργικες εργασιες. Ο μαπ που θα χρησιμοποιησω ειναι 5βολτος απο εγκεφαλο υγραεριου(lpg) αυτοκινητου. Ειναι 3 bar και κοστιζει 20 ευρω καινουριος. Θα σας κραταω ενημερους!
    αρχαίο και το μηχανάκι οσο για το ευρος χρειάζεται ολο οταν δουλευει 1-1,5 bar και σε μερικες περιπτωσεις 2, η μοτοσυκλετα ειναι στο λiνκ που σου εβαλα παραπανω να διαβασεις για το ποσοστο μειωσης στα κελια καυσιμου του PC3

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Ωραιο το προτζεκτ σου!!!!! Θα το διαβαζω με την ησυχια μου!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σετάρισμα Power Commander III ΠΟΥ?
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2007, 18:12
  2. Για κατόχους Power Commander III USB upgrade
    από haldaios στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 12:26
  3. Power Commander III USB(ή χωρις usb)
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 09:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF