Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Φορανε κράνη-ζώνες οι αστυνομικοί;

  1. #1
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161

    Φορανε κράνη-ζώνες οι αστυνομικοί;

    Τώρα που έχουμε επιστρέψει από τις διακοπές για να προβληματιστούμε λίγο: Στα πολιτικά τους αμάξια και μηχανές οι τροχονόμοι ή αστυνομικοί φοράνε κράνη και ζώνες ασφαλείας; Στην Κεφαλονιά ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ. Φαντάζομαι και στην υπόλοιπη επαρχία όπου τους γνωρίζετε φατσικά πιο εύκολα απότι στην Αθήνα, κάτι θα έχετε προσέξει.
    Στις υπηρεσιακές τους μηχανές φορούν, στα υπηρεσιακά αυτοκίνητα φοράνε μόνο αν πάνε κάπου για γράψιμο πιστεύω...
    Υπάρχει ένας νόμος 'οπως μου έχει πει ο Διοιηκητής Τροχαίας εδώ, ότι σε κάποια χλμ από το αστυνομικό τμήμα μπορούν να μην φορούν ζώνη ασφαλείας στα υπηρεσιακά τους???
    Γράψτε τη γνώμη σας γιατί βαρέθηκα να βλέπω τους παρανομούντες να γράφουν κόσμο κυρίως τουρίστες...

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    17

    Re: Φορανε κράνη-ζώνες οι αστυνομικοί;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
    Τώρα που έχουμε επιστρέψει από τις διακοπές για να προβληματιστούμε λίγο: Στα πολιτικά τους αμάξια και μηχανές οι τροχονόμοι ή αστυνομικοί φοράνε κράνη και ζώνες ασφαλείας; Στην Κεφαλονιά ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ. Φαντάζομαι και στην υπόλοιπη επαρχία όπου τους γνωρίζετε φατσικά πιο εύκολα απότι στην Αθήνα, κάτι θα έχετε προσέξει.
    Στις υπηρεσιακές τους μηχανές φορούν, στα υπηρεσιακά αυτοκίνητα φοράνε μόνο αν πάνε κάπου για γράψιμο πιστεύω...
    Υπάρχει ένας νόμος 'οπως μου έχει πει ο Διοιηκητής Τροχαίας εδώ, ότι σε κάποια χλμ από το αστυνομικό τμήμα μπορούν να μην φορούν ζώνη ασφαλείας στα υπηρεσιακά τους???
    Γράψτε τη γνώμη σας γιατί βαρέθηκα να βλέπω τους παρανομούντες να γράφουν κόσμο κυρίως τουρίστες...
    plaka sou kanei.. dn uparxei periptwsi na isxiei auto :o
    afou ta perisotera atiximata ginontai liga km makria apo to spiti sou..giati oxi se autous?(dn to lew me kakia alla etsi paei.. dn exei 'se emena dn tha tixei')
    me liga logia to mono mou tous niazei einai na kopsoun klisei oxi h zwh sou..alla oute kai h zwh tous..egw osous exw dei dn exw dei kanenan na foraei zwnh.. en wra ypirisias :O
    athina twra leme.. :P
    alla enas filos pou menei edw...einai astunomikos.. ton exw petixei polles fores me to mpatsiko kai dn forage zwnh alla sto amaxi tou kathe fora ton vlepw na foraei :P
    ante vres logikh

  3. #3
    Εγώ ξέρω πως στα Xsara που έχει beeper για τη ζώνη, τις έχουν μόνιμα κουμπωμένες και κάθονται πάνω τους :rotflmao:
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Εγώ ξέρω πως στα Xsara που έχει beeper για τη ζώνη, τις έχουν μόνιμα κουμπωμένες και κάθονται πάνω τους :rotflmao:

    HAHAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHA ELEOS!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Εγώ ξέρω πως στα Xsara που έχει beeper για τη ζώνη, τις έχουν μόνιμα κουμπωμένες και κάθονται πάνω τους :rotflmao:
    Δεν έχει beeper.
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  6. #6
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    το xsara πρωτης γενια δεν εχει μπιπερ,το οκταβια εχει και νομιζω το ξαρα δευτερης γενιας εχει...οχι δε φορανε ζωνες.κρανη φορανε αλλα τα ανοιγομενα(οι μυστικοι με τα παπια/χιλιαρια/σκουτερ κλπ δε φορανε σχεδον ποτε,μονο κορντουρα) οποτε μιση προστασια.τα "μυστικα" αμαξια(τι μυστικα ειναι που κανουν μπαμ να μου πεις...) επισης ειναι αδετο το πληρωμα εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων...η επισημη γραμμη ειναι πως δεν φορανε ζωνη επειδη αν πρεπει να βγουν γρηγορα απο το αμαξι για καποιο λογο,θα τους καθυστερησει η ζωνη...οτι μερικοι ειναι 120 κιλα δε τους καθυστερει,οτι τα αμαξια ειναι σε κακη κατασταση δεν ενοχλει και δεν μπορουν να καταδιωξουν δεν ενοχλει...στο κατω κατω υπαρχουν μηχανισμοι αμεσης απασφαλισης της ζωνης και ειδικες ζωνες που κουμπωνουν στα 4 που βγαινουν "αερα"...εγω ακομα ενα δε καταλαβαινω,εχω οδηγησει 14-15 ωρες σερι σε πολη....η ζωνη δε με ενοχλει,πως στο διαολο ενοχλει τους ταξιστες και τους αστυνομικους???πηρανε 4 οκταβια για τις εθνικες και νομιζουν πως ανακαλυψανε την φωτια
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    Δεν έχει beeper.
    Καλά δεν θυμάμαι ποιό μοντέλο ακριβώς. Ότι το κάνουν το κάνουν πάντως για να μην τους τα πρήζει το μπιπ μπιπ
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
    εγω ακομα ενα δε καταλαβαινω,εχω οδηγησει 14-15 ωρες σερι σε πολη....η ζωνη δε με ενοχλει,πως στο διαολο ενοχλει τους ταξιστες και τους αστυνομικους???:
    egw mpika se amaxi kai me to pou paw na valw tin zwni mou gelaei kai mou leei.. ela mwre ti tin foras tin zwnh :/ kai me eipe kai fovitsiari...egw tin evala kai dn eipa tpt...
    to thewroun mallon xazomara.. paidiko? kati tetoio ^_-

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motard
    egw mpika se amaxi kai me to pou paw na valw tin zwni mou gelaei kai mou leei.. ela mwre ti tin foras tin zwnh :/ kai me eipe kai fovitsiari...egw tin evala kai dn eipa tpt...
    to thewroun mallon xazomara.. paidiko? kati tetoio ^_-
    mipos sou eipe kai oti o mpampas tou dernei ton mpampa sou

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
    mipos sou eipe kai oti o mpampas tou dernei ton mpampa sou
    oxi o aderfos mou itan :P

  11. #11
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    πριν 3 χρονια παιρνω ταξι.καθομαι μπροστα και παω να βαλω ζωνη.γυρναει και κοιταει με βλεμμα γεματο απορια "εισαι απο το εξωτερικο φιλε??"
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  12. #12
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    στη Μυτιλήνη δεν φοράει κανένας κράνος... είτε μπάτσος είτε κανονικός!
    6,5 μήνες έκανα το φανταρικό και με κοίταζαν σαν εξωγήινο!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Λεωνίδας
    Εγγραφή
    11/11/2005
    Μηνύματα
    3.747
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motard
    oxi o aderfos mou itan :P
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.392
    Στα περισσοτερα νησια δε φοραν κρανος. Κανεις ομως...
    Οσο για το μπατσικο, οσοι ειναι συνετοι φορανε οι αλλοι στα αρχιδια τους αφου δε τους γραφει και κανεις...

  15. #15
    Άσχετο!
    Σήμερα το πρωί πήγα στις 5μιση να πάρω ένα συγγενή από το πλοίο. Έβγαιναν απο το βαπόρι αυτοκίνητα, μηχανές, νταλίκες. Ένα ζευγάρι βγαίνει καμαρωτό πάνω σε ένα TDM (φορτωμένο τουριστομπάγκαζα) με τα κράνη στο χέρι. Ο καταπέλτης γλυστρούσε από την πρωινή υγρασία και τη θάλασσα. Το ίδιο και ο δρόμος προς την πόλη από τον οποίο μόλις είχα έρθει.
    Ε, δεν κρατήθηκα. Του χίμηξα και του είπα "φίλε στο δρόμο παρακάτω έχει χυμένα λάδια και γλυστράει, βάλτε το κράνος". Κάτι μουρμούρησε, κάτι με στραβοκοίταξε...
    Τονε θωρρώ κάνει καμιά 150αρι μέτρα παρακάτω και σταματάει και το φοράνε και οι δυο.
    "Θρίαμβος" ανεφώνησα, μπορεί να έσωσα 2 ζωές!

    Ε, περνά η μέρα, ήρθε μεσημέρι...μπαίνει στο γραφείο ένα κοπέλι και μου λέει ότι στη λεωφόρο Σούδας είχανε χυθεί κάτι λάδια νωρίς το πρωί λίγο μετά το ΙΚΑ και ο δρόμος ήτονε καθρέπτης...

    Τώρα εγώ το μάτιασα ή...


    Το κράνος μου έχει σώσει 2 φορές τη ζωούλα μου και η ζώνη άλλες 2.
    ΦΟΡΑΤΕΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2013, 19:09
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2010, 19:28
  3. Οι παντες φορανε κρανος
    από pelargos1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2007, 23:16
  4. Οι "περουκες" και τα κράνη...
    από BICILINDRICO στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2006, 15:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF