Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: gsxr 1000 k4 καλο?

  1. #1

    gsxr 1000 k4 καλο?

    ενδιαφερομαι να αγορασω ενα gsxr 1000 k4 και θα θελα να ρωτησω αξιζει ή να κοιταξω για κανενα R1. το μηχανακι το θελω και για βολτα-ταξιδι αλλα και για track day στις σερρες. ευχαριστω
    ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.
    ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ,ΑΝ ΟΧΙ
    ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Marinos-GSXR
    Εγγραφή
    19/12/2006
    Μηνύματα
    338
    φιλαρακι αν κανεις και(ψιλο)ταξιδακια και βολτες το GSXR ειναι πολυ πιο "ανετο" απο R1 για πιστα κανουν και τα 2.τωρα απο θεμα δυναμης το r1(04) εχει 4-5 αλογα παραπανω αλλα δεν θα δεις διαφορες τοGSXR ειναι γεματο απο χαμηλα ενω το r1 μετα της 10000rpm οποτε δεν εχει πλακα (στα δινει αποτομα )και μην ξεχασω SUZUKI GSX-Rs rullllllllzzzzzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εγω ειμαι απολυτα ενθουσιασμενος με το μωρο μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!καλες βολτες οτι και αν παρεις!!!!!!!!!!!!
    που μένεις?....εκεί που με κρατάνε....

  3. #3

    Re: gsxr 1000 k4 καλο?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
    ενδιαφερομαι να αγορασω ενα gsxr 1000 k4 και θα θελα να ρωτησω αξιζει ή να κοιταξω για κανενα R1. το μηχανακι το θελω και για βολτα-ταξιδι αλλα και για track day στις σερρες. ευχαριστω



    1ον "Κακά" μηχανάκια δεν υπάρχουν πλέον,η τεχνολογία και η εξέλιξη έχουν καταφέρει όλα τα σύγχρονα μηχανάκια να είναι από πολύ καλά έως τέλεια,οι διαφορές είναι οριακές...

    2ον Το Κ4 που ρωτάς θεωρείται ως ένα top end εργαλείο με απίστευτη δύναμη,ροπή και στήσιμο.Οι διαφορές που έχει με το R1 σε θέμα επιδόσεων είναι απειροελάχιστες και περιορίζονται στην αίσθηση που αποκομίζεις στις χαμηλές και μεσαίες στροφές,στις υψηλές δεν υπάρχει σημαντική διαφορά,άρα ναι μπορείς να πεις πως το GSXR είναι "γρηγορότερο" (με την πολύ στενή έννοια του όρου που σημαίνει ελάχιστα δεκατάκια στις από στάση επιταχύνσεις αλλά και μεγαλύτερες διαφορές στις ρεπρίζ).Πάντως όλα τα 1000αρια "σκοτώνουν" μην λέμε μ@λ@κίες...

    3ον Το GSXR μέχρι και το 2004 (δηλαδή το Κ4 που ρωτάς) έχει μεγαλύτερες διαστάσεις από όλα τα τότε χιλιάρια που πρακτικά σημαίνει πως θα βολέψει καλύτερα έναν ψηλό αναβάτη και με την μεγάλη σχετικά ζελατίνα που έχει θα σε προστατεύει καλύτερα από τον αέρα σε συνθήκες γρήγορου ταξιδιού,άρα αν σκοπεύεις να κάνεις συχνά ταξιδάκια σίγουρα το GSXR θα σε βολέψει από άποψη άνεσης...

    4ον Είναι θέμα γούστου,το R1 είναι ίσως από τα πιο όμορφα μηχανάκια που έχουνε κατασκευαστεί ποτέ και εγώ προσωπικά το τοποθετώ ελάχιστα κάτω από το Ducati 916 και την Agusta F4,το GSXR έχει μία ιδιάζουσα ομορφιά που σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι,πάντως δεν έχω γνωρίσει κάποιον που να μην του αρέσει το R1...

    5ον Στην πίστα...Αν και δεν έχω μπει ποτέ σε πίστα βλέπω γενικά πως αυτά τα 2 1000αρια είναι που χρησιμοποιούνται περισσότερο σε πίστα,πράγμα που σημαίνει πως είναι τουλάχιστον ικανοποιητικά,από την άλλη εγώ προσωπικά πιστεύω πως η χρήση 1000αριού σε οποιαδήποτε ελληνικη πίστα κρίνεται υπερβολική,τα 170+ άλογα τους δύσκολα μπορεί να τα διαχειριστεί κάποιος

    6ον Η βασικά διαφορά που εντοπίζω εγώ σε αυτά τα δύο είναι στον τρόπο απόδοσης (λέω για σύγκριση του 20V R1 και όχι του καινούργιου που είναι 16V γιατί δεν το ξέρω).Το GSXR έχει πολύ δυνατές χαμηλές και μεσαίες σε σχέση με το R1 που "ξυρίζει" ψηλά,κάτι σαν διχρονοτετράχρονο δηλαδή.


    Η τελική επιλογή είναι καθαρά δική σου υπόθεση...Μην δίνεις καμμία σημασία σε αυτά που σου λέω,φρόντισε το μηχανάκι που θα πάρεις να σου κάνει "κλικ" δηλαδή να ανοίγεις το γκαράζ και μόλις το βλέπεις να χαμογελάς,καμμία ιπποδύναμη και καμμία άλλη παράμετρος δεν είναι ικανές να υπερκεράσουν το "κλικ"...


    Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο,ό,τι και να πάρεις,καλά χιλιόμετρα,προσοχή στους άλλους οδηγούς και πάντα εξοπλισμένος γιατί οι μηχανές είναι σίδερα και πλαστικά και ξαναφτιάχνονται αλλά οι άνθρωποι όχι
    Fortis Fortuna Adiuvat

  4. #4
    επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου και τα δυο, αν σκοπευεις να κανεις και ταξιδακια, Κ4 με κλειστα τα ματια.......εντελως απροβληματιστο μοτερ, ικανοτατο στην πιστα, καθεται και ενας συνεπιβατης βρε αδερφε!
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  5. #5
    Ειχα το κ4 black edition και ηταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ μηχανακι!!!
    Προσωπικη μου αποψη με κλειστα τα ματια να παρεις κ4 και αν βρεις το μαυρο!
    Μουναρα!!!!!!!!
    Οπως λενε και τα παιδια παραπανω, πολυ καλυτερη καλυψη απο τον αερα στο ταξιδι και πολυ πιο ροπατο χαμηλα και στις μεμσαιες!
    Το R1 προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου Ασε που το εχει και η κουτση Μαρια!
    Το Κ4 ηταν το μονο μηχανακι που το ειχα σκυλομετανιωσει που το πουλησα...
    Πιστευω να κανεις τη σωστη επιλογη,,, δηλαδη Κ4
    ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΒΛΕΠΩ SUPERSPORT ΕΞΩ ΑΠΟ ΚΑΦΕTEΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΠΙΣΤΕΣ!!!

  6. #6
    ευχαριστω ρε αδερφια, να πω την αληθεια πιο πολυ εκλεινα προς το gsxr αλλα ηθελα κατι να με σμπρωξει και τι καλυτερο απο ανθρωπους με το ιδιο παθος.το προηγουμενο μηχανακι που ειχα ηταν ενα bandit 400,απο επιδοσεις ημουν ικανοποιημενος αλλα απο αξιοπιστια...... αστα να πανε......
    για αυτο και τα φοβαμαι λιγο τα suzuki, λετε να μου βγαλει τιποτα προβληματα? ως μεταχειρισμενο κιολας? by the way περιπου τι τιμες πανε αυτα? για να συγκρινω με αυτα που μου ειπαν?


    live fast...die young
    ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.
    ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ,ΑΝ ΟΧΙ
    ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ.

  7. #7
    Τα GSXR 1000 από πλευρά αξιοπιστίας είναι σκυλιά,μην το σκέφτεσαι,πάρτο!
    Fortis Fortuna Adiuvat

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
    ευχαριστω ρε αδερφια, να πω την αληθεια πιο πολυ εκλεινα προς το gsxr αλλα ηθελα κατι να με σμπρωξει και τι καλυτερο απο ανθρωπους με το ιδιο παθος.το προηγουμενο μηχανακι που ειχα ηταν ενα bandit 400,απο επιδοσεις ημουν ικανοποιημενος αλλα απο αξιοπιστια...... αστα να πανε......
    για αυτο και τα φοβαμαι λιγο τα suzuki, λετε να μου βγαλει τιποτα προβληματα? ως μεταχειρισμενο κιολας? by the way περιπου τι τιμες πανε αυτα? για να συγκρινω με αυτα που μου ειπαν?


    live fast...die young
    Αμα βρεις σε καλη κατασταση γυρω στα 7.500 - 8.000 ? μια χαρα θα εισαι...

    Απο προβληματα δεν εχουν ακουστει τιποτα συγκεκριμενα,φιλος που το εχει ειχε κανει απροβληματιστα 70.000 χλμ σε σβελτους ρυθμους...

    Αυτο που θα ηθελα να πω ειναι οτι ειναι πιο "απλωτο" απο τα μεταγενεστερα 1000αρια...

    Δλδ εγω που ειμαι 1,75 περιπου τεντωνομαι λιγο για να φτασω τα κλιπον,αν συγκρινω με το δικο μου
    Κ6 ας πουμε...

    R1 καλυψη απο τον αερα=ανεκδοτο...

    Μεταξυ μας η ζελατινα του Κ4 ειναι παρμπριζ

    Τα μαρσπιε συνεπιβατη ειναι πολυ πιο βολικα στο Ζuki απ'οτι στο R1...

    Τιμιοτατο μηχανακι που κανει οτι του ζητησεις και στεκεται με αξιωσεις ακομα και στα σημερινα χιλιαρια...

    Αυτα απο μενα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pict0615.jpg 
Προβολές:	508 
Μέγεθος:	46,5 KB 
ID:	80734

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της samoure
    Εγγραφή
    04/10/2006
    Μηνύματα
    145
    Και αμα βρεις το limited edition (μαυρο-χρυσαφι με yoshi) ειναι μουν#ρ@,κατα τη γνωμη μου συναγωνιζεται ανετα τα σημερινα χιλιαρια.

  10. #10
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Επιλογή μου τότε και σήμερα είναι το κ3/4. Το θεωρώ ώς την ιδανική μοτοσυκλέτα για όλο αυτό το πακέτο που περιγράφεις παραπάνω (σπόρ ταξίδια, πίστα και δικάβαλα) γι' άυτό και δεν θέλω να το αποχωριστώ... Απλά το βελτιώνω στα σημεία που χρειάζεται

    Θέματα αξιοπιστίας δεν υπάρχουν αρκεί να κάνεις προσεκτική αγορά... να θυμάσαι αν βρείς καθαρό μηχανάκι μην κολλήσεις στο χρώμα, τα πλαστικά αν και όταν θές τα βάφεις, το μηχανάκι είναι το ίδιο εκπληκτικό σε όλα τα χρώματα

    http://w1.bikepics.com/pics/2006/02/...531565-800.jpg

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Το έχει φίλος και είναι κουκλί.Έχει δύναμη αρκετή και ροπή από χαμηλά.Η θέση συνοδηγού είναι εξαιρετική(αυτή δοκίμασα).Μου φαίνεται πιο ανθρώπινο από το R1.

  12. #12
    αδερφια ρωτησα ενα φιλαρακι μου σημερα και μου ειπε οτι μπορουμε να βρουμε απο θεσσ/νικη κ4 γυρω στα 5000 ευρωπουλα. πιστευω ειναι ευκαιρια απλως το παλικαρι που το εχει τα θελει μετρητοις. τι να προσεξω ωστε να μην παρω κανενα χρεπι πρωην στουκαρισμενο.... ή με προβληματα....?
    ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ.
    ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ,ΑΝ ΟΧΙ
    ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ.

  13. #13
    Για 5000€ μηπως ειναι το 600?
    Αν ειναι το 1000 και ειναι καλο, ΠΑΡΤΟ με χιλια!!!!!
    :rotflmao:
    ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΒΛΕΠΩ SUPERSPORT ΕΞΩ ΑΠΟ ΚΑΦΕTEΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΠΙΣΤΕΣ!!!

  14. #14
    το μονο που ισως θα χρειαστει να προσεξεις, απο θεμα ζημιων, ειναι η κατασταση του σασμαν, γιατι τα παλιοτερα μοντελα ειχαν ενα θεμα με τη 2α τους......

    επισης σε πολλα κ4 ειχε εμφανιστει ενα προβλημα με τους δισκους, οι οποιοι πατιναριζαν σε αικαιολογητα λιγα χλμ....αυτα!
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
    αδερφια ρωτησα ενα φιλαρακι μου σημερα και μου ειπε οτι μπορουμε να βρουμε απο θεσσ/νικη κ4 γυρω στα 5000 ευρωπουλα. πιστευω ειναι ευκαιρια απλως το παλικαρι που το εχει τα θελει μετρητοις. τι να προσεξω ωστε να μην παρω κανενα χρεπι πρωην στουκαρισμενο.... ή με προβληματα....?



    Να προσέξεις να μην είναι 600άρι :rotflmao:
    Fortis Fortuna Adiuvat

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Front Gsxr 1000 k4
    από johnpagr στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 18:51
  2. Gsxr 1000 K4
    από johnpagr στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2005, 22:27
  3. GSXR 1000 K4 gia to saloni ..
    από johnpagr στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2005, 22:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF