Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 128

Θέμα: Για την συζήτηση στο "scooterman" συνέχεια στο Θρησκευτικό μέρος

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Για την συζήτηση στο "scooterman" συνέχεια στο Θρησκευτικό μέρος

    sonic22,

    Το να εκφράζεις δημόσια την πίστη σου , θεωρώ οτι είναι δικαίωμα του καθενός. Αλλά όπως και στην Δημοκρατία ,το δικαίωμα της έκφρασης είναι αποδεκτό μέχρι την στιγμή που υπερβαίνεις τα όρια του άλλου.

    Στο λογότυπο σκίτσο που αναφέρεσαι , υπάρχει μια εικόνα που αντίθετα δεν δηλώνει πίστη ή αν θες έλλειψη αυτής, αλλά προσβάλει την απέναντι θρησκεία. Έχει μεγάλη διαφορά λοιπόν. Μπορείς να βάλεις ενα μπλουζάκι που να λέει "I am an atheist" και κανείς να μην πεί τίποτα.
    Να κυκλοφορήσεις γυμνός , αλλά αυτό είναι παράβαση νόμου και οχι αισθητικής. Έχει μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο βλέπεις.

    Για τα υπόλοιπα περί καθοδηγήσεως μέσω των στερεότυπων θρησκείας με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Να κάνω δυο τρεις διευκρινίσεις
    Πάντα στης διαφωνίες με της θρησκείες κάποιοι κατηγορούν ανθρώπους και συστήματα (που έφτιαξαν οι άνθρωποι) και εγώ υπερασπίζομαι την ορθότητα του κοινωνού μοντέλου που προτείνεται από τον Χριστό, και από την εκκλησία Του.
    Δεν υποστηρίζω την σωστότητα των πράξεων κάποιων εκπροσώπων αυτής της εκκλησίας. Υποστηρίζω αντιθέτως, ότι παντού υπάρχουν άνθρωποι που καταχρώνται για ίδιον όφελος την όποια θέση κατέχουν. Αυτό δεν αναιρεί την ορθότητα της θεωρίας που η ίδια αφ’εαυτού της κατακρίνει τέτοιες πράξεις.
    Το πόσο μαλακοπίτουρας είναι ο κάθε ένας, είτε είναι πιστός ή υπήκοος ή πολίτης δεν έχει να κάνει με τον καταχραστή της θέσης αλλά με το κατά πόσο ΘΕΛΕΙ να είναι εκμεταλλευόμενος ο μαλακοπίτουρας.
    Πολλά κοινωνικοπολιτικά συστήματα υποστηρίζουν ότι πρόθεση τους είναι (και είναι κρίνοντας της προτροπές τους) το ευ ζην. Οι άνθρωποι τα ξεφτιλίζουν. Το να πιστεύεις-ελπίζεις σε έναν καλύτερο κόσμο, δεν σε κατατάσσει στους βλάκες.
    Ούτε το να υποστηρίζεις ότι είναι το καλύτερο.

    O CRS-K εγραψε
    {Πρεπει να ξερεις οτι "φανατικος" ειναι αυτος που "πιστευει" σε κατι (θρησκεια, κομα, ομαδα κλπ) με παθος και περα απο καθε λογικη και (κατα κανονα) προσπαθει και να προσυλιτισει κι αλλους σ' αυτο
    ΔΕΝ μπορει λοιπον να ειναι "φανατικος" καποιος που ΔΕΝ πιστευει ΠΟΥΘΕΝΑ !!}

    Χρήστο είσαι λάθος. Φανατικός είναι αυτός που πολεμάει αυτό που δεν γουστάρει με τρελό πάθος. Αυτός που σε ένα τυχαίο περιστατικό βρίσκει τον ‘χρωματισμό’ εκείνον, που θα του δώσει το έναυσμα να κατηγορήσει.
    Όταν ο Χίτλερ έλεγε ότι για όλα τα δεινά του Γερμανού φταίνε οι Εβραίοι, δεν υπερασπιζόταν αυτό που πίστευε αλλά πολεμούσε αυτό που θεωρούσε ‘κακό’ .
    Όταν κάποιος πολεμά λοιπόν τον χριστιανισμό, σαν κάτι κακό, μπορεί να καταντήσει το ίδιο φανατικός.:wacko:






    ΚΑΙ ΠΆΝΩ ΑΠ’ΌΛΑ
    Προσπαθούμε να συζητούμε και όχι να τσακωνόμαστε. Ότι μαλακία και να πω, αν κάποιος ΣΚΕΥΤΕΙ για να μου απαντήσει είναι κέρδος. Μην εκνευριζόσαστε γιατί κάποιος δεν πείθεται από τα επιχειρήματα σας.
    Όπως λέγεται συχνά
    Όλα για της μπύρες γίνονται.

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    Να κάνω δυο τρεις διευκρινίσεις
    Πάντα στης διαφωνίες με της θρησκείες κάποιοι κατηγορούν ανθρώπους και συστήματα (που έφτιαξαν οι άνθρωποι) και εγώ υπερασπίζομαι την ορθότητα του κοινωνού μοντέλου που προτείνεται από τον Χριστό, και από την εκκλησία Του.
    Δεν υποστηρίζω την σωστότητα των πράξεων κάποιων εκπροσώπων αυτής της εκκλησίας. Υποστηρίζω αντιθέτως, ότι παντού υπάρχουν άνθρωποι που καταχρώνται για ίδιον όφελος την όποια θέση κατέχουν. Αυτό δεν αναιρεί την ορθότητα της θεωρίας που η ίδια αφ’εαυτού της κατακρίνει τέτοιες πράξεις.
    Το πόσο μαλακοπίτουρας είναι ο κάθε ένας, είτε είναι πιστός ή υπήκοος ή πολίτης δεν έχει να κάνει με τον καταχραστή της θέσης αλλά με το κατά πόσο ΘΕΛΕΙ να είναι εκμεταλλευόμενος ο μαλακοπίτουρας.
    Πολλά κοινωνικοπολιτικά συστήματα υποστηρίζουν ότι πρόθεση τους είναι (και είναι κρίνοντας της προτροπές τους) το ευ ζην. Οι άνθρωποι τα ξεφτιλίζουν. Το να πιστεύεις-ελπίζεις σε έναν καλύτερο κόσμο, δεν σε κατατάσσει στους βλάκες.
    Ούτε το να υποστηρίζεις ότι είναι το καλύτερο.

    O CRS-K εγραψε
    {Πρεπει να ξερεις οτι "φανατικος" ειναι αυτος που "πιστευει" σε κατι (θρησκεια, κομα, ομαδα κλπ) με παθος και περα απο καθε λογικη και (κατα κανονα) προσπαθει και να προσυλιτισει κι αλλους σ' αυτο
    ΔΕΝ μπορει λοιπον να ειναι "φανατικος" καποιος που ΔΕΝ πιστευει ΠΟΥΘΕΝΑ !!}

    Χρήστο είσαι λάθος. Φανατικός είναι αυτός που πολεμάει αυτό που δεν γουστάρει με τρελό πάθος. Αυτός που σε ένα τυχαίο περιστατικό βρίσκει τον ‘χρωματισμό’ εκείνον, που θα του δώσει το έναυσμα να κατηγορήσει.
    Όταν ο Χίτλερ έλεγε ότι για όλα τα δεινά του Γερμανού φταίνε οι Εβραίοι, δεν υπερασπιζόταν αυτό που πίστευε αλλά πολεμούσε αυτό που θεωρούσε ‘κακό’ .
    Όταν κάποιος πολεμά λοιπόν τον χριστιανισμό, σαν κάτι κακό, μπορεί να καταντήσει το ίδιο φανατικός.:wacko:






    ΚΑΙ ΠΆΝΩ ΑΠ’ΌΛΑ
    Προσπαθούμε να συζητούμε και όχι να τσακωνόμαστε. Ότι μαλακία και να πω, αν κάποιος ΣΚΕΥΤΕΙ για να μου απαντήσει είναι κέρδος. Μην εκνευριζόσαστε γιατί κάποιος δεν πείθεται από τα επιχειρήματα σας.
    Όπως λέγεται συχνά
    Όλα για της μπύρες γίνονται.: beer:
    Αυτό είναι βέβαιο!!.. το μόνο ίσως!!..
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  4. #4

    Re: Για την συζήτηση στο "scooterman" συνέχεια στο Θρησκευτικό μέρος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Να κυκλοφορήσεις γυμνός , αλλά αυτό είναι παράβαση νόμου και οχι αισθητικής. Έχει μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο βλέπεις.
    ma akrivos auto lew...

    giati to ena prosvalei enw to allo oxi...
    poios telika borei na krinei pia thriskeutiki ekfrasi pistis einai akompsi or paranomi?

    i pisti den exei logiki... einai kathara thema tou ti einai prokathorismeno apo tin ekastote koinonia
    na thimisw apla oti sta dionisiaka "orgia" ginotan xamos kai itan mia "thriskeutiki giorti"

    alla kai gia na dosw ena allo paradigma...

    prosfata apagoreusan stis Mousoulmanes tis Galias na forane bourga...
    (to kirios provlima den itan thriskeutiko alla praktiko)
    tautoxrona omws evgalan kai to xristianiko stoixeio apo ta sxoleia (eikones prosefxes ktlp)

  5. #5
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παραδειγμα :

    Μπορει να ειμαι τρελα ερωτευμενος με την Νιτσα...κυκλοφορω λοιπον διαλαλωντας σε ολους οτι την γουσταρω, και παραλληλα εχω τυπωσει ενα μπλουζακι που γραφει ''Αγαπω την Νιτσα'' , μπορει να ειμαι γραφικος , μπορει να γελανε με την παρτη μου , αλλα απο την στιγμη που και η Νιτσα γουσταρει, δεν δημιουργω προβλημα - δεν ενοχλω κανεναν...

    Τωρα ερχεται ενας τυπος και κυκλοφορει με ενα μπλουζακι που λεει οτι ''Η Νιτσα ειναι καριολα'' και υποσημειωση ''Οι ετεροφυλοφιλοι ειναι λαθος της φυσης - gay pride''...

    ...ποιος ειναι λαθος?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Παραδειγμα :

    Μπορει να ειμαι τρελα ερωτευμενος με την Νιτσα...κυκλοφορω λοιπον διαλαλωντας σε ολους οτι την γουσταρω, και παραλληλα εχω τυπωσει ενα μπλουζακι που γραφει ''Αγαπω την Νιτσα'' , μπορει να ειμαι γραφικος , μπορει να γελανε με την παρτη μου , αλλα απο την στιγμη που και η Νιτσα γουσταρει, δεν δημιουργω προβλημα - δεν ενοχλω κανεναν...

    Τωρα ερχεται ενας τυπος και κυκλοφορει με ενα μπλουζακι που λεει οτι ''Η Νιτσα ειναι καριολα'' και υποσημειωση ''Οι ετεροφυλοφιλοι ειναι λαθος της φυσης - gay pride''...

    ...ποιος ειναι λαθος?
    +1000
    γενικά δεν πιστεύω στο ρητό "η ελευθερία μου τελειώνει εκει που αρχίζουν τα όρια του άλλου"

    και αυτό γιατι τα όρια ειναι λάστιχο...ο καθένας έχει τα όρια του....
    εγώ για παράδειγμα μπορει να εχω αλλεργία στα ζώα...αν ενας βγάζει βόλτα το σκυλί του δίπλα μου στο πεζοδρόμιο καταπατάει την ελευθερία μου???

    οι Ινδουιστές έχουν σαν ιερό σύμβολο την αγελάδα.....εγώ που σφάζω και τρώω την αγελάδα καταπατώ μήπως την ελευθερία του γείτονα Ινδουιστή???(είναι κάτι σαν το σύμβολο με το σταυρο)....

    αυτή η συζήτηση δεν βγάζει πουθενά...
    τα όρια τα θέτουν οι εκάστοτε εξουσίες....η θρησκευτική εξουσία είναι μια απο αυτές καθώς επιβάλλεται πνευματικά σε εκατομμύρια ανθρώπους....

    οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να αμφισβητεί κάθε μορφή εξουσίας....και της θρησκευτικής συμπεριλαμβανομένης....
    απο εκεί και πέρα τα όρια ξεπερνιούνται όταν υπερβούν τα όρια του νόμου....αυτό ειναι το μόνο όριο....
    (και αυτό χωράει πολύ συζήτηση καθώς και οι νόμοι ως ενα σημείο ειναι προιον της επιρροής της Εκκλησίας πάνω στο κράτος)....

    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  7. #7
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Ασχέτως με το τι πιστεύει η δεν πιστεύει ο καθένας δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα από το να το σέβεσαι.Εγώ είμαι Άθεος αλλά ποτέ δεν έχω βρίσει τα Θεία για για τον πολύ απλό λόγο ότι σέβομαι το τι πιστεύει κάποιος.Χριστιανός,Μουσουλμάνος,Ινδουιστής τι διαφορά έχει?Πίστη είναι και πρέπει να σεβόμαστε ότι κάποιος το νιώθει όπως θέλουμε να σέβονται το γεγονός ότι δεν πιστεύουμε.Πάνω απ'όλα είμαστε άνθρωποι.Το να λες και να επισημαίνεις άσχημα πράγματα που έχει κάνει η οποιαδήποτε εκκλησία είναι σωστό.Αλλά ΟΧΙ να προσβάλεις την θρησκεία.Άλλο παντελώς πράγμα η εκκλησία και άλλο η θρησκεία πράγμα πασιφανές
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
    Ασχέτως με το τι πιστεύει η δεν πιστεύει ο καθένας δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα από το να το σέβεσαι.Εγώ είμαι Άθεος αλλά ποτέ δεν έχω βρίσει τα Θεία για για τον πολύ απλό λόγο ότι σέβομαι το τι πιστεύει κάποιος.Χριστιανός,Μουσουλμάνος,Ινδουιστής τι διαφορά έχει?Πίστη είναι και πρέπει να σεβόμαστε ότι κάποιος το νιώθει όπως θέλουμε να σέβονται το γεγονός ότι δεν πιστεύουμε.Πάνω απ'όλα είμαστε άνθρωποι.Το να λες και να επισημαίνεις άσχημα πράγματα που έχει κάνει η οποιαδήποτε εκκλησία είναι σωστό.Αλλά ΟΧΙ να προσβάλεις την θρησκεία.Άλλο παντελώς πράγμα η εκκλησία και άλλο η θρησκεία πράγμα πασιφανές
    το να τρως αγελάδα με τη λογική σου ειναι εξύβριση της θρησκείας των Ινδουιστών....
    αν ησουν στην Ινδία θα τολμούσες να σφάξεις γελάδα??
    όχι γιατι η εκεί εξουσία έχει διαφυλάξει τα όρια που έχει φτιάξει η ίδια...
    αρα καταλαβαίνουμε οτι τα όρια δεν ειναι ευδιάκριτα κ σχετίζονται με τις κοινωνίες....

    κάποτε ενας γέρος έκανε παρατήρηση σε έναν που είπε "γαμώ το θεό σου"....
    και ο άλλος του απάντησε...."προτιμώ να βρίζω κάποιον που δεν υπάρχει για να ξελαφρώνω παρά να βρίζω τον διπλανό μου"......
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  9. #9
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Eduard Bloom: It's rude to talk about religion. You never know who you're gonna offend

    Big Fish...Από τις αγαπημένες μου ταινίες
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Sonic22 ξαναστέλνω το μήνυμα που είχα γράψει εκεί που τα λέγαμε, στο οποίο δεν έλαβα ακόμα απάντηση ώστε να μου εξηγήσεις τις απορίες που έχω.



    Προς sonic22

    Σχετικά με την αδυναμία συννενόησης, εγώ δε θα στραφώ σε υποτιμητικά σχόλια για το άτομό σου, του είδους:


    "alla vlepw oti kai sta alla pou les exeis katalavei alla dalon (loukanika, prosvoles ktlp) kai vlepw oti den iparxei vasi gia sizitisi (alla leme alla katalavenoume)".



    Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
    Λες αρχικά:


    "leise mou mia aporia...
    dld o alos pou kanei ton stavro tou brosta mou den prosvalei emena pou (as ipothesoume) thewrw tis thriskies
    aparadextes gia enan sixrono kosmo?

    pou einai loipon o sevasmos stin prosopikotita kai ta pisteuw tou kathenos?"



    Από το παραπάνω λοιπόν, όπως υποστηρίζεις, έπρεπε να καταλάβω αυτό που λες παρακάτω:

    "katalaves auto pou lew alla apo tin anapodi...

    akrivos epidi esi theleis na ekfrazeis tin pisti sou exei kai o kathenas to dikaioma na sou pei:
    [pwso mal@@ eisai pou pistueis akoma se theous]

    get it?"




    Όπως θα είδες, δεν είμαι ο μόνος που δεν κατάλαβα (υποστηρίζεις ότι δεν κατάλαβα ότι εννοούσες αυτό που ισχυρίστηκες μετά ότι εννοούσες αλλά μάλλον κατάλαβες το παράλογο του αρχικού ισχυρισμού σου και πήγες να το καλύψεις, βγάζοντάς με τρελό) τι ήθελες να πεις (δες την απάντηση του akefalos). Όταν θέλεις να πεις κάτι, με τις υποθέσεις και τα σενάρια που σκέφτεσαι αλλά δεν τα γράφεις, δεν είναι δυνατό να καταλάβει ο συνομιλητής σου τι θέλεις να πεις. Το ανέκδοτο με το γρύλλο; Το ξέρεις; Εκτός από αστείο, είναι και διδακτικό.



    Πάμε παρακάτω.
    Στα λουκάνικα!
    Λες:


    "(opws to na anatinaxtoun sto onoma enos theou or na fane ta perissotera loukanika...
    den exei megali simasia ti akrivos...
    alla ton enan ton exeis gia trelo/paranoiko kai ton allo gia pisto... periergo e?)"


    Ας αρχίσουμε από το συμπέρασμά σου. Τον ένα τον έχω για παρανοϊκό (δηλαδή τον πρώτο που αναφέρεις--αυτόν που ανατινάζεται) και τον άλλο για πιστό!!! Και σε ρωτάω το εξής απλό. Από που έβγαλες το συμπέρασμα, ότι αυτόν που τρώει τα λουκάνικα!!!!! τον θεωρώ πιστό; Από που; Κάνε το ίδιο πράγμα. Βάλε αυτά που είπα εγώ και απέδειξε ότι τα είπα.

    Προχωράμε.

    Λες (για την αρχική μου ένσταση):

    AUTO EINAI ENA ERWTIMA POU DIATIPWTHIKE APO ESENA KAI MONO!
    KANEIS DEN ZITISE TA RESTA APO TON THEO OR TON XRISTO!!!



    Είπα εγώ ότι ρώτησε άλλος; Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα και εξέφρασα την απορία μου, ως προς το τι φταίει ο Χριστός ή ο Χριστιανισμός για το εν λόγω περιστατικό (κι αυτό λόγω της ειρωνίας απέναντί του).

    Μετά λες ότι δεν είπε ο Χριστός να κάνουμε το σταυρό μας.. Μάλιστα, δεν έχω να πω απολύτως τίποτα σ' αυτό.


    Λες:

    "parola auta tha sou apadisw kai me ena paradigma
    an pareis mia Mercedes kai sou tripisei to psigeio sta kala kathoumena apo poion tha zitages ta resta?
    1. apo to depozito?
    2. apo to autokinito?
    3. apo ton geitona pou exei BMW?
    4. apo tin Mercedes?"



    Συγνώμη.. Αυτό είναι παράδειγμα; Στο χωριό μου το λένε ερώτηση και δε βλέπω πουθενά κανέναν απολύτως παραλληλισμό αυτής, με το θέμα που "συζητάμε".









    Αυτό που έχω να προσθέσω, είναι ότι προαφανώς διαβάζοντας το μήνυμά μου, αναθεώρησες άλλη μια φορά αυτά περί του γεγονότος ότι σε προσβάλει όταν κάποιος κάνει το σταυρό του μπροστά σου και λες:

    "afou kapoios exei dikaioma na kanei ton stavro tou brosta mou kai na dilwnei ousiastika tin pisti tou dimosia
    exw kai egw dikaioma (an thelw) na foresw ena blouzaki me staba tin fwto tis Vada pou bike stin arxi
    or afto pou egrapsa egw poio panw wste na ekfrasw kai egw eleuthera tin apopsi mou... den nomizete?
    tha prosvlithite? egw giati na min prosvalomai?"


    Τι έχεις να πεις;

  11. #11
    @ VanDiemen

    apla gia na min se afinw me tin aporia...

    iparxoun 2 periptwseis...

    1. na eimaste oloi eleutheroi na ekfrazoume tis thriskeutikes apopseis mas dimosia (kai na pianomaste telika mali me mali, mias kai thriskia kai logiki don't mix)

    2. na iparxei periorismos stis dimosies ekfraseis tis pistis mas (o kathenas me tin pisti tou alla ston xwro tou)

    me akoma poio apla logia an esi exeis epilejei tin pisti sou kai tin ekfrazeis dimosia exw kai egw dikaioma na se krinw...

    an ejakoloutheis na min katalaveneis vale stin thesi tou pistou enan trelameno gavro (thrile thee mou olibiake mou... min jexniomaste)

    ama skasei miti stin Leoforo or stin Touba dimenos sta katakokkina den tha pigenei girevodas?
    egw pou den eimai thermoemos OPADOS (kai exw dio stales mialo)
    ftaiw se tipota na mou spasoune to amaji or na min borw na paw stin douleia mou or na vlepw padou moutzouromenous toixous me trifilia, 13, Θυρα 7 kai vrisies?
    giati oi poloi na katapiezoun tous ligous?


    [αναθεώρησες άλλη μια φορά αυτά περί του γεγονότος ότι σε προσβάλει όταν κάποιος κάνει το σταυρό του μπροστά σου]
    pwte to ekana auto???


    loukanika...

    iparxei logos na faei kaneis ta perissotera loukanika?
    iparxei logos na anatinaxtei kapoios sto onoma enos theou?
    kai ta dio den einai edelos paraloga?

    to thema einai oti o prwtos den borei na kripsei to poso mal@@ einai
    enw o deuteros nomizei oti ejipiretei mia anwteri dinami...
    pes mou twra esi poios einai o trelos kai poios o pistos (me alla logia to katalaves anapoda)


    kai telos i Merc...

    den jerw ti kanete sto xorio sas alla emeis auto to leme ritoriki erwtisi (pssss...)
    den nomizw oti iparxei logiki na piaseis kouveda me to psigio or to aftokinito (den exoun kai poli endiaferon)
    oute sou ftaiei o gitonas
    ara sou ftaiei to poiotiko sistima tis Merc kai genikotera i eteria...
    i apadisi einai profanis...

    den katigoroume ton xristo (aftos kala einai ekei pou einai), oute kai ton kathe papovio pou kanei oti tou mathane...
    katigoroume tin koinonia kai tous papades/organwmeni thriskia pou tiflwnei tous (ejanagasmenous) pistous tis


    kai ejakolouthw na pisteuw oti den iparxei kali epikoinonia meta ji mas...

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Sonic 22

    Το συμπέρασμά σου ότι μόνο 2 περιπτώσεις δύνανται να υφίστανται, είναι δικό σου, δεν αποδεικνύεται ή βασίζεται πουθενά σ’αυτά που λες, είναι δηλαδή αυθαίρετο, όπως και το υποσυμπέρασμα ότι λογική και θρησκεία δε συμβαδίζουν!!
    Με βάση τα παραπάνω, δεν έχω να πω τίποτα.

    Δε θυμάμαι να είπα να μη με κρίνεις. Αναφέροντας συνεχώς το ότι δικαιούσαι να εκφράζεις την άποψή σου, υποννοείς μήπως ότι αυτή δεν επιδέχεται απάντησης;

    Έβαλα έναν τρελαμένο γαύρο στη θέση του πιστού, και σκέφτηκα αμέσως, ακριβώς την παραπάνω ερώτηση. Να δοκιμάσω με βάζελο μήπως;

    Γι’ αυτό που σου λέω ότι αναθεώρησες κ.λπ. αφού σου βάζω αποσπάσματα αυτών που έχεις πει!!!

    Πάμε λοιπόν να σου δείξω ξανά που το έκανες.

    Λες:

    "leise mou mia aporia...
    dld o alos pou kanei ton stavro tou brosta mou den prosvalei emena pou (as ipothesoume) thewrw tis thriskies
    aparadextes gia enan sixrono kosmo?

    pou einai loipon o sevasmos stin prosopikotita kai ta pisteuw tou kathenos?"



    Όταν σου απάντησα ότι με την ίδια λογική θα έπρεπε να κυκλοφορείς με μπούρκα, γιατί εγώ θα σου έκανα μήνυση επειδή αισθάνομαι προσβεβλημένος όταν βλέπω τη φάτσα σου αναθεωρείς και λες:

    "katalaves auto pou lew alla apo tin anapodi...

    akrivos epidi esi theleis na ekfrazeis tin pisti sou exei kai o kathenas to dikaioma na sou pei:
    [pwso mal@@ eisai pou pistueis akoma se theous]

    get it?"


    Τέλος ξανααναθεωρείς (ελπίζω να μη με αναγκάσεις με την απάντησή σου, να πλάσω λέξεις όπως ξαναματααναθεωρείς) και αγνοώντας τελείως αυτά που σου είχα πει, λες:

    "afou kapoios exei dikaioma na kanei ton stavro tou brosta mou kai na dilwnei ousiastika tin pisti tou dimosia
    exw kai egw dikaioma (an thelw) na foresw ena blouzaki me staba tin fwto tis Vada pou bike stin arxi
    or afto pou egrapsa egw poio panw wste na ekfrasw kai egw eleuthera tin apopsi mou... den nomizete?
    tha prosvlithite? egw giati na min prosvalomai?"


    Εντάξει τώρα; Απάντησα στο “πότε το έκανες αυτό”. Ώρα είναι να μου πεις ότι δε σου απάντησα στο “πότε”, αλλά στο “πως”.

    Λουκάνικα.

    Καταρχήν δεν μπορώ να καταλάβω τι εξηγήσεις είναι αυτές που δίνεις! Σε ρώτησα το εξής απλό. Από που έβγαλες το συμπέρασμα, ότι αυτόν που τρώει τα λουκάνικα!!!!! τον θεωρώ πιστό. Τι σχέση έχουν αυτά που λες μ’ αυτό που σε ρώτησα; Κι ας προσπαθήσω να σου αποδέιξω ότι αυτά που λες, δε στέκουν.

    iparxei logos na faei kaneis ta perissotera loukanika? Όχι, αλλά δε σε πιάνω. Που κολάει η ερώτηση;;;;

    iparxei logos na anatinaxtei kapoios sto onoma enos theou? Όχι.

    kai ta dio den einai edelos paraloga? Ναι.

    to thema einai oti o prwtos den borei na kripsei to poso mal@@ einai
    enw o deuteros nomizei oti ejipiretei mia anwteri dinami...


    Δηλαδή ο δεύτερος μπορεί να το κρύψει; Και όταν το κάνει δε νομίζει ότι εξυπηρετεί μια ανώτερη δύναμη; Τότε γιατί το κάνει; Και από που το έβγαλες αυτό με τα λουκάνικα anyway;
    Υπάρχει τέτοιο πράγμα; Που κολάει; Τι να πω... δε σε πιάνω.. ;
    Έχεις καταλάβει ότι δεν υπερασπίζομαι κάθε είδους θρησκεία;

    pes mou twra esi poios einai o trelos kai poios o pistos (me alla logia to katalaves anapoda)

    Όχι δεν το κατάλαβα ανάποδα. Δεν το κατάλαβα καθόλου (πάω στοίχημα ότι αν δεν είχα γράψει την παρούσα πρόταση, θα έλεγες “ε.. είδες που δε με πιάνεις; Πως θες να κάνεις συζήτηση, αν δε μπορείς να καταλάβεις βασικά πράγματα; Τώρα δεν ξέρω πως θα απαντήσεις, αλλά είδωμεν”.).

    Για τη ρητορική ερώτηση, με την οποία εφαρμόζοντας τη συλλογιστική τεχνική που σου ανέλυσα (βλ. γρύλλο), λες ότι έπρεπε να καταλάβω ότι για το γεγονός της αλλαξοχεριάς του παπόβιου, έφταιγε η κοινωνία που μας επέβαλε να πιστεύουμε σε κάτι ανύπαρκτο κ.τ.λ. τι να σου πω εδώ ρε φίλε... Προσυπογράφω την τελευταία πρότασή σου και με τα δυο τα χέρια.

  13. #13
    καλες βολτες!!! Το avatar του/της SUPERMARIO
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    429
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    [B]+1000
    γενικά δεν πιστεύω στο ρητό "η ελευθερία μου τελειώνει εκει που αρχίζουν τα όρια του άλλου"

    και αυτό γιατι τα όρια ειναι λάστιχο...ο καθένας έχει τα όρια του....
    -----------------------------------------------------------------------------------












    αν δεν κανω λαθος (χωρις να θελω να το παιξω ειδικος) το ρητο ειναι "η ελευθερια μας τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου".
    -δεν μιλαει για "ορια".
    αν το σκεφτεις ειναι λογικο.οτιδηποτε κανω που θα εχει επιρροη στην δικη σου ελευθερια ειναι αυτοματα περιορισμος της ελευθεριας σου παρ'οτι ειμαι ελευθερος να κανω ακομα και αυτο.εδω ομως παμε σε αλλο κεφαλαιο που λεει οτι και εσυ εισαι ελευθερος να υπερασπιστεις την ελευθερια σου.
    αρα το "οριο" η' καλυτερα "η χρυση τομη" ειναι να διαφυλαξουμε την ελευθερια μας διχως να επιρεασουμε των αλλων γυρω μας.
    για να πας μπροστα πρεπει να πας πισω και να παρεις φορα.

    πωλειται power commander (XT660) 200€

  14. #14
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
    [B]
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    +1000
    γενικά δεν πιστεύω στο ρητό "η ελευθερία μου τελειώνει εκει που αρχίζουν τα όρια του άλλου"

    και αυτό γιατι τα όρια ειναι λάστιχο...ο καθένας έχει τα όρια του....
    -----------------------------------------------------------------------------------
    αν δεν κανω λαθος (χωρις να θελω να το παιξω ειδικος) το ρητο ειναι "η ελευθερια μας τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου".
    -δεν μιλαει για "ορια".
    αν το σκεφτεις ειναι λογικο.οτιδηποτε κανω που θα εχει επιρροη στην δικη σου ελευθερια ειναι αυτοματα περιορισμος της ελευθεριας σου παρ'οτι ειμαι ελευθερος να κανω ακομα και αυτο.εδω ομως παμε σε αλλο κεφαλαιο που λεει οτι και εσυ εισαι ελευθερος να υπερασπιστεις την ελευθερια σου.
    αρα το "οριο" η' καλυτερα "η χρυση τομη" ειναι να διαφυλαξουμε την ελευθερια μας διχως να επιρεασουμε των αλλων γυρω μας.
    Και αν ο άλλος έχει την δύναμη να 'υπερασπιστει' την 'ελευθερία' του πιο καλά απ'οτι εγω την δικιά μου? Την βάψαμε Ε? η 'ελευθερία' του άλλου θα μικραίνει πολύ το μέρος και την 'ελευθερία' τη δική μου άρα για να υπερασπιστώ το 'μέγεθος' και την ύπαρξη της 'ελευθερίας' μου πρέπει να περιορίσω την ελευθερία του άλλου.

  15. #15
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αντε να πω κι εγώ τις παπαρολογίες μου.Επειδή δεν έχω βάλει σε τάξη μέσα μου αυτά που θέλω να πω,συμπαθάτε με για την ανακατωσούρα.
    Κατ' αρχήν να δηλώσω ότι πιστεύω στον Θεό.Μού αρέσει να πιστεύω ότι έχω μέσα μου μια αρχέγονη ουσία,ένα πνευματικό "Είναι",που δεν έχει να κάνει με τις εφήμερες επιθυμίες τού μυαλού και τού κορμιού μου.
    Πολλές φορές έχω θελήσει πράγματα,έχω τρέξει,έχω κυνηγήσει την απόκτησή τους και,όταν δεν μού βγαίναν,τσαντιζόμουνα,έβριζα,βλαστήμαγα.Ετσι κάποια στιγμή,άρχισα να καταλαβαίνω τι πάει να πει "Γεννηθήτω το θέλημά Σου".
    Αρχισα να ψάχνω γενικά.Ανακάλυψα σιγά-σιγά πως όλοι(λέμε τώρα) οι αρχαίοι και σύγχρονοι φιλόσοφοι,μιλούν για τη γνώση τού εαυτού,την απελευθέρωση από το "Εγώ",που θα μάς οδηγήσει στη γαλήνη ,στην ευτυχία.Και αυτό,μόνο με την αγάπη γίνεται.Την αγάπη για την οποία μίλησε και θυσιάστηκε ο Χριστός.
    Να αγαπήσουμε δηλαδή τον εαυτό μας,να πάψουμε να τον μαστιγώνουμε με κλισέ τύπου "Είσαι ένας μαλάκας" ή "Μεγάλε είσαι κι ο πρώτος".Αυτά τα δυο,που τα τηρούμε ευλαβικότατα όλοι μας,είναι οι βασικές αιτίες που η ανθρωπότητα έχει φτάσει σ' αυτό το χάλι.
    'Η θα είμαστε εσωστρεφείς-με την κακή έννοια-και καταθλιπτικοί ή αλαζόνες και τομάρια.Τούς πρώτους,συνηθίζουμε να τούς λέμε ευαίσθητους(και όχι άδικα ίσως)και τούς δεύτερους εγωιστές και παλιάνθρωπους.Για μένα,είναι το ίδιο εγωιστές και οι μεν και δε.Οσοι λοιπόν από μάς ανήκουν στην πρώτη κατηγορία,αυτοαποκαλούνται ευαίσθητοι και όσοι στη δεύτερη,μάγκες και επιτυχημένοι.Κανένας,βλέπεις δεν θα δεχόταν τον χαρακτηρισμό τού εγωιστή.
    Το κύριο χαρακτηριστικό δηλαδή τού ανθρώπου και αιτία τής δυστυχίας του,είναι ο εγωισμός.
    Και για να εξηγούμαστε,όταν λέω εγωιστής,εννοώ ότι "όλος ο κόσμος γυρίζει γύρω από μένα"."Είμαι το κέντρο τού κόσμου","Εγώ και οι άλλοι" κλπ

    Εδώ,υπάρχει πλήρης απουσία τής αγάπης."μα πώς",σού λέει ο άλλος,"αγαπάω τα παιδιά μου,τούς γονείς μου,τούς φίλους μου,τον σύντροφό μου"....ΠΑΠΑΡΙΑ αγαπάς,λέω γω!Και το λέω πρώτα στον εαυτό μου.Καπνίζεις μπροστά στα παιδιά σου;Τα μαλώνεις;Τα δέρνεις;Θυμώνεις με τον σύντροφο;Δεν μιλάς άσχημα στην μάνα και στον πατέρα σου;δεν ζηλεύεις την επιτυχία τού φίλου;
    Πού είν' η αγάπη λοιπόν;Το συμφέρον το ονομάζουμε αγάπη!Μάλιστα φίλοι μου!Οι σχέσεις μας βασίζονται στο συμφέρον.
    Κάνουμε σχέσεις με έναν υποσυνείδητο σκοπό...να πάρουμε!Οχι να δώσουμε.Δείτε γιατί δεν βαστάνε οι σχέσεις,γιατί χωρίζουν τα ζευγάρια,αλλά γιατί παντρεύονται κιόλας!
    Είμαστε εγωίσταροι,γι αυτό.Οι φανατικοί χριστιανοί,για παράδειγμα,έκαψαν και καίνε,ατίμασαν και ατιμάζουν,σκότωσαν και σκοτώνουν και κάθε Κυριακή φοράνε τα καλά τους και πάνε στην εκκλησία....Κι όλα αυτά,στο όνομα τού Χριστού!Αει στο διάολο κοπρόσκυλα....κανάγιες!!
    Και από την άλλη μεριά,οι φανατικοί άθεοι...
    "Δεν υπάρχει Θεός ρε καραγκιόζη γιατί,άμα υπήρχε,δεν θα πέθαινε το 2 μηνών παιδί Μου από καρκίνο,δεν θ' αρρώσταινε η μάνα Μου.....και στο κάτω-κάτω ούτε να Τον δω μπορώ ούτε να Τού μιλήσω.Μαλακίες τής θρησκείας για να κονομάνε οι πονηροί"...κλπ.κλπ.(Μια πολύ ωραία απάντηση έδωσε σ'αυτό ο Gandalf)

    Ο άκρατος εγωισμός!"Εγώ ξέρω τον εαυτό μου,ξέρω τίς δυνατότητές μου..." Α πάγαινε ρε κόπανε που ξέρεις!Τι ξέρεις;Ο,τι σού μάθανε ξέρεις.Ξεράδια ξέρεις.
    Αυτό το"ξέρω",εδώ μού κάθεται!και μού κάθεται γιατί σημαίνει σταμάτημα τής έρευνας.Ολοι ξέρουν!!Οι χριστιανοί ξέρουν ότι υπάρχει Θεός και οι άθεοι ότι δεν υπάρχει.(Τσιγάρο)

    Ενα άλλο βασικό πράγμα,που μάς έχει αποκτηνώσει και μάς έχει κάνει να χάσουμε τον προσανατολισμό μας,είναι η προσκόλληση σε κάθετί που προκαλεί ευχαρίστηση.Η πλήρης ταύτιση μας με τον υλικό κόσμο.
    Αναζητούμε χρήμα,δόξα,αναγνώριση,ηδονές,σάρκα.....
    Η τροφή που δίνουμε στον εαυτό μας αποτελείται από σεξ και πλούτη κατά κύριο λόγο.Και πού είναι η πνευματική μας υπόσταση ρε παιδιά;Πόσο την ταΐζουμε και τι τής δίνουμε;
    Προσπαθούσα,που λέτε,να βρω κάποια στοιχεία για τον άνθρακα που,όπως ξέρετε,είναι η βάση κάθε οργανικής μορφής ζωής.Το έκανα αυτό γιατί,παλιότερα(καμμιά 20αριά χρόνια δηλαδή)ένας καλός φίλος μού είχε δείξει πώς βγαίνει ο αριθμός 666 μέσω αυτού.(Τι σοφά που είναι φτιαγμένα όλα,ε
    Τελικά δεν μπόρεσα να βρώ τίποτα,εκτός τού ότι ο άνθρακας έχει ατομικό αριθμό 6.Τα άλλα 2 6άρια δεν θυμάμαι πώς τα είχε βρει ρε γαμώτο.
    Σίγουρα κάποιος από σάς θα ξέρει και παρακαλείται να το ανακοινώσει και σε μάς.
    Λοιπόν αυτά!Συγνώμη για την ταλαιπωρία,στα ανέκδοτα έχω βάλει Αρκά!!
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 09:31
  2. Συλλήψεις για την επίθεση στο Καζίνο
    από panagiotispapa στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2007, 17:40
  3. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 11:16
  4. Επτά σημεία για την κρίση στο Ιράν
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 23:36
  5. για την αποβαση στο MUGELLO
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 01:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF