Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Eμ εδώ σας θέλω... ανάρτηση σκληρή ή μαλακή;

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Eμ εδώ σας θέλω... ανάρτηση σκληρή ή μαλακή;

    Η ερώτηση είναι αμιγώς μοτοσυκλετιστική ... (βρόντακες και μπίστοι-στούκερ-men δεν θα λαμβάνονται σοβαρά υπόψη... )

    Σε μια μοτοσυκλέτα που κινείται στο αστικό περιβάλλον της Αθήνας (με τους ωραίους δρόμους) η ιδανικότερη ρύθμιση (μην πάμε σε SAG κτλ... και χαθούμε πάλι..) ποιά ειναι;

    Η σκληρή ανάρτηση με την αργή επαναφορά; Η σκλήρή με γρήγορη επαναφορά;
    Η μαλακή ανάρτηση με αργή επαναφορά; Η μαλακή με γρήγορη επαναφορά;

    Η ερώτηση τίθεται απλοϊκά για να μην μπλέξουμε με ορολογίες SAG , κάστερ (οχι τον στρατηγό ρε τομάρια) κτλ...

    Ενας απλός αναβάτης παίρνει μια μηχανή και θέλει να σετάρει στα κιλά του την ανάρτηση βάζοντας πιο σκληρά λάδια ή πιο μαλακά...

    Στο περιβάλλον της Αθήνας , με τους τέλειους δρόμους ( ) , την απίστευτη άσφαλτο ( :rotflmao: ) και τους καλύτερους οδηγούς που δεν θα σου τύχει το απρόσμενο ( :rotflmao: :rotflmao: )... ποιά ρύθμιση θα ήταν εκείνη που θα διευκόλυνε το φρενάρισμα , την επιτάχυνση με την σωστή απόδοση στον δρόμο .. και γενικά τι θα έκανε πιο ασφαλή την μετακίνηση του μέσου μαλάκα αναβάτη μοτοσυκλετιστή , επάνω σε μια μηχανή στην Αθήνα;

    Για πείτε.. για πείτε... πραγματικά εδώ δηλώνω άσχετος και περιμένω γνώμες προς συζήτηση.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Μαλακή αφού θα θες να απορροφά ανωμαλίες, να ανεβαίνεις σε πεζοδρόμια κτλ. SS αναρτήσεις πάνω από λακούβες Grand Canyon θα σου βγάλουν κανά σπόνδυλο, μεγάλος άνθρωπος που είσαι. Εγώ αποφεύγω να πάρω το Ζ στην πόλη αφού φτάνω στην δουλειά σαν φραπές.
    # unzip ; strip ; touch ; grep ; > finger ; mount ; fsck ; > more ; yes ; umount ; sleep ...

  3. #3
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Η μαλακή δεν θα έχει αντίκτυπο στο "βύθισμα" απο φρενάρισμα που μπορεί να κάνεις , με κάπως έντονο τρόπο;

    Επαναφορά σε αυτήν;... αν είναι μαλακή δεν θα είναι δύσκολο να αλλάξεις πορεία με 50-60χλμ την ώρα σε ενα ζιγκ-ζάγκ ας πούμε;

    Παιδιά δεν κάνω πλάκα.. προβληματίζομαι με τις ρυθμίσεις αρκετά μιας και δεν μπορώ να πω οτι έχω βρεί κάτι ικανοποιητικό ακόμα και ψιλο-ψάχνομαι σε ιδέες για αυτό και ρωτάω.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #4
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Απο τη στιγμη που σε αστικο περιβαλλον φανταζομαι δεν θες να επιδοθεις σε sport οδηγηση ανακαλυπτωντας τα ορια της μοτοσικλετας σου και δεδομενου του οτι εισαι διατεθειμενος να μπεις στην διαδικασια του κλικι-κλικι αν βγεις για καμια γρηγορη βολτα...

    ρυθμισε τις αναρτησεις σου προς το ανετο / "μαλακο"

    δεν υπαρχει κανενας λογος να κοπανιεσαι μεσα στην πολη ασε που σε γενικες γραμμες το γρηγορο / "σκληρο" setαρισμα εχει ως αποτελεσμα ξαφνικες γλυστρες...

  5. #5
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    El_hymador... δεν διαφωνώ..

    Όμως η ερώτηση μου είναι οπως είπα και πιο πάνω τι αντίκτυπο θα έχω σε φρενάρισμα "πανικού" (ουκ ολιγα στο αστικό περιβάλλον) αλλά και όταν πάω να κάνω αλλαγή πορείας με την παραπάνω ταχύτητα σε ζιγκ-ζαγκ , για να αποφύγω κάτι ας πούμε.

    Γνωρίζοντας οτι η μαλακή ανάρτηση προκαλεί και αδράνεια του όγκου της μηχανής όπως κάνει επαναφορά.

    Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις παιδιά, προκαταβολικά.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Θέλει και συζήτηση ???

    Μαλακή και με λίγες αποσβέσεις φυσικά...και 2-3 psi κάτω η πίεση στα λάστιχα...

    Και πιο άνετος θα είσαι στις λακκούβες, και γρηγορότερο ζέσταμα των ελαστικών θα έχεις, και καλύτερη πρόσφυση στο συνήθως γυαλισμένο οδόστρωμα...

    Τα υπόλοιπα για μανούβρες αποφυγής κλπ είναι...ιστορίες για αρκούδες...

    Στις ταχύτητες κίνησης στην πόλη (τυπικά κάτω από 80) οι σφικτές και ρυθμισμένες για γρήγορη οδήγηση αναρτήσεις μόνο κακό κάνουν...
    Εδώ που τα λέμε τα σφικτά "πισταδόρικα" σετ-απ είναι χειρότερα και οπουδήποτε αλλού στην Ελλάδα πλην πίστας και ελαχίστων εξαιρέσεων καλών δρόμων, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...

  7. #7
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    2-3 psi κάτω;...

    Μα αυτό θα φάει τα λάστιχα κατά ενα 20% περισσότερο.. μήπως είναι και πιο επικίνδυνα σε στροφές;; (δεν μιλώ για γρήγορη οδήγηση παίδες... για χαλαρές κλίσεις λέμε),..

    Για να μην μιλήσω για βροχή και υδρολίσθηση...

    Για αναρτήσεις... "λίγες επαναφορές" όπως λέμε "αργές";


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  8. #8
    Για τι μηχανάκι μιλάμε ;;;

    Ποιες είναι οι δυνατότητες ρυθμίσεων που σου παρέχει το σύστημα ανάρτησης ;;

    Συνθήκες δρόμου πόλη - λακκούβες - σαμαράκια - γλιστερό οδόστρωμα

    Τι τύπου ελαστικά φοράς - για ποια χρήση προορίζονται καλύτερα - ζεσταίνονται εύκολα είναι μαλακά - σκληρά κλπ

    Έχεις εξοικειωθεί με το μηχανάκι αρκετά καλά ώστε να "διαβάζεις" τις επιπτώσεις των αλλαγών που κάνεις στο σύστημα ανάρτησης ;;



    (θα κάνουμε ωραία συζήτηση ... )


    πάντως ο χυμαδόρας έχει δίκιο όσον' αφορά το setup προς το μαλακό για την πόλη ...


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Εγώ νομίζω ακριβώς το αντίθετο.
    Οι γρήγορες αποσβέσεις οδηγούν σε ταλαντώσεις την μηχανή που κουράζουν, σε βυθίσματα στο φρενάρισμα και ανάγκη να δουλεύεις και το σώμα για να αντιμετωπίσεις τα αποτελέσματα των επιταχύνσεων και επιβραδύνσεων.
    Αντίθετα ελαφρά σφιχτές αποσβέσεις σε βαθμό να μην παίρνεις τις λακούβες στα χέρια εξασφαλίζουν μικρότερες αντιδράσεις και μετακινήσεις στην μηχανή και λόγω του ότι δεν υπάρχει κανα χρονόμετρο δεν σε πειράζει η μικρότερη πρόσφυση που μπορεί να έχει η μοτό στις ανωμαλίες.

  10. #10
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    El_hymador... δεν διαφωνώ..

    Όμως η ερώτηση μου είναι οπως είπα και πιο πάνω τι αντίκτυπο θα έχω σε φρενάρισμα "πανικού" (ουκ ολιγα στο αστικό περιβάλλον) αλλά και όταν πάω να κάνω αλλαγή πορείας με την παραπάνω ταχύτητα σε ζιγκ-ζαγκ , για να αποφύγω κάτι ας πούμε.

    Γνωρίζοντας οτι η μαλακή ανάρτηση προκαλεί και αδράνεια του όγκου της μηχανής όπως κάνει επαναφορά.

    Ευχαριστώ άπαντες για τις απαντήσεις παιδιά, προκαταβολικά.


    Gandalf
    Σε φρεναρισμα πανικου στους δρομους των πολεων, οσο και αν σου φαινεται παραξενο, ειναι πολυ προτιμοτερο να εχεις μαλακη ρυθμιση παρα κουτσουρο...καλυτερα να αποσβεσει το πιρουνι μερος της αδρανειας με χλαπα - χλουπα κινηση, παρα να μεταφερθει ολη στο ελαστικο με συνεπεια να "σπασει" η προσφυση...φυσικα μιλαμε για classic greek παγοδρομια...

    Τωρα για αλλαγες κατευθυνσης, ζικγ-ζαγκ και τετοιες ιστοριες ειναι πολυ μικρη η διαφορα που θα δεις στην ταχυτητα αντιδρασης της μοτοσικλετας μεταξυ δυο ακραιων setαρισματων....φυσικα μιλαμε επισης για φυσιλογικα χαω μεσα στην πολη...

    Καλα κανεις και την ψαχνει παντως...

    εγω θα σου ελεγα να αρχισεις να πειραματιζεσαι με ενα - δυο κλικ καθε φορα μεχρι που να βρεις τον ιδανικο συνδυασμο ανεσης / ψυχολογιας, γιατι καθαρα ψυχολογικος ειναι ο παραγοντας του φοβου σου.

  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Το μηχανάκι είναι ΧΤΧ (δεν θέλω σχόλια τομάρια... )...

    Ελαστικά είναι Dragon και θα έλεγα οτι ζεσταίνονται αρκετά γρήγορα (διαστάσεις οι γνωστές για SM--).

    Στην μηχανή έχω επαναφέρει στην μαμά θέση το πίσω αμορτισέρ και άλλαξα και λάδια (15αρι) στο μπροστινό.

    Συνθήκες οδήγησης είναι οι κλασσικές.. άσφαλτο 99,9% (αν εξαιρέσεις τις λακκούβες του Δήμου.. )
    οδόστρωμα όπως είπα είναι οτι συναντούμε στην Αθήνα εντός πόλης.. εκτός δεν βάζω καθώς ειδικά η Α.Ο. είναι οτι καλύτερο ακόμα και αν είναι κορδόνι το ελαστικό σου.

    Οι απόψιες καταγράφονται φυσικά...όποιες και αν είναι.. για πείτε ρε παιδιά να μαθαίνουμε.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Το μηχανάκι είναι ΧΤΧ (δεν θέλω σχόλια τομάρια... )...

    AX AX
    AX
    AX AX
    AX
    AX AX
    AXAX
    AX AX
    AXAXAX


    BALTON TERMA SKLIRO TO SOYMIE SOY RE...:rotflmao:

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    2-3 psi κάτω;...

    Μα αυτό θα φάει τα λάστιχα κατά ενα 20% περισσότερο.. μήπως είναι και πιο επικίνδυνα σε στροφές;; (δεν μιλώ για γρήγορη οδήγηση παίδες... για χαλαρές κλίσεις λέμε),..

    Για να μην μιλήσω για βροχή και υδρολίσθηση...

    Για αναρτήσεις... "λίγες επαναφορές" όπως λέμε "αργές";


    Gandalf
    Μην φοβάσαι δεν θα φαγωθούν τα λάστιχα... Η κατά λίγο μικρότερη πίεση θα βοηθήσει στο γρηγορότερο ζέσταμά τους στις μικρές χιλιομετρικές αποστάσεις της πόλης και θα έχεις καλύτερη πρόσφυση και απορροφητικότητα από αυτά...

    Όσο για την υδρολίσθηση...στις πόλεις στην Ελλάδα είναι άγνωστος όρος...οι Ελληνικές βροχές δεν είναι ικανές να γεμίσουν το δρόμο με πολύ νερό και στις μικρές ταχύτητες κίνησης της πόλης υδρολίσθηση δεν υπάρχει ή για την ακρίβεια θα την νοιώσεις μόνο αν κάπου λιμνάζουν πολλά νερά κι αυτό στιγμιαία - σε τέτοια περίπτωση δεν έχει σημασία το πόσο αέρα έχει το λάστιχο...το ίδιο και στην γλίτσα που έτσι κι αλλιώς δεν έχεις ελπίδα ότι psi και λάστιχα να φοράς...

    Επίσης καλύτερη πρόσφυση θα έχεις και μπρος και πίσω με τιο μαλακόερο σετ-άπ...
    Οι αναρτήσεις θα απορροφούν καλύτερα και κατά την επιτάχυνση και κατά το φρενάρισμα, και στους συνήθως γυαλισμένους δρόμους αυτό είναι καλύτερο από άποψη πρόσφυσης.
    Επιπλέον, επειδή τα χιλιόμετρα κίνησης είναι σχετικά λίγα οι αναρτήσεις έχουν λιγότερη "κινητική ενέργεια" να αποσβέσουν και δουλεύουν καλύτερα ρυθμισμένες μαλακά....

    Γενικά οι σφιχτές αναρτήσεις δείχνουν την αξία τους σε καλά οδοστρώματα και σε μεγαλύτερες ταχύτητες...

    Κάνε μια δοκιμή και θα καταλάβεις τι εννοώ...Ρύθμισε πολύ σκληρά την πίσω ανάρτηση (και προφόρτιση και αποσβέσεις) και με κρύα λάστιχα σε γνωστό δρόμο με γυαλισμένη επιφάνεια παρατήρησε πόσο πιο εύκολα γράφει η πίσω ρόδα στο άνοιγμα του γκαζιού...Μετά κάνε το ίδιο με μια πολύ πιο μαλακιά ρύθμιση...Θα καταλάβεις...

  14. #14
    Σχτικά με την ταχύτητα αλλαγής πορείας ... πρέπει να με δεις εμένα πως αλλάζω πορεία κάθε 2-3 μέτρα για να αποφύγω την λακούβα μπροστά μου ... ξέρεις πόσο πονάω όταν δεν προλαβαίνω να την αποφύγω και ακούω τη μηχανή να τραντάζεται σαν να είναι συναρμολογούμενη; Χίλιες φορές μαλακή ανάρτηση και πορεία ευθεία παρά αυτό το επικίνδυνο και άβολο ζιγκ-ζαγκ πάνω στο δρόμο.

    Όταν τα μάτια σου κοιτάζουν κάτω δεν κοιτάζουν ευθεία, με ότι συνεπάγεται αυτό.
    # unzip ; strip ; touch ; grep ; > finger ; mount ; fsck ; > more ; yes ; umount ; sleep ...

  15. #15
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    DUCASII.. σχόλια απο σπαγγετοφάγους δεν δεχόμεθα..

    Πάντως THEOD μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για το "ξεφούσκωμα" ελαστικών... θα το δοκιμάσω να δώ.

    Απο όσο βλέπω αρκετοί θεωρούν πως το "μαλακό" (πάντα όσον αφορά την κίνηση εντός άστυ) είναι καλύτερο σαν ρύθμιση.. οκ... αποδεκτό... για επαναφορά τώρα;.. αργή ή γρήγορη;

    "Σκληρό" λάδι σε πυκνότητα στο μπροστά ή "μαλακό" για πιο γρήγορη επαναφορά;

    Ενδιαφέρουσα συζήτηση πάντως..

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κουφαλες κουτακηδες...εδω σας εχω
    από konsttanttinos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2010, 13:04
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2009, 16:20
  3. Εδώ σας θέλω……
    από sotpag στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 20:09
  4. Εδω σε θελω idi
    από darkwing στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2005, 01:08
  5. Εδω σας θέλω
    από matmat στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 08:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF