Σελίδα 52 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 242474849505152535455565762102 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 766 έως 780 από 1637

Θέμα: Yamaha MT-09 Tracer

  1. #766
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Το Α είναι όπως το λέει ο PTC . Μια πολύ κοντή γκαζιέρα. Εάν το δουλεύεις συνέχεια πιθανόν να συντονιστεί το χέρι με τις μικρότερες κινήσεις που πρέπει να κάνει .
    Τις φορές που το δοκίμασα περιστασιακά άνοιγε την πολύ την τροχιά μου στην έξοδο της στροφής . Αφού το STD με βολεύει το Α δεν το ξαναχρησιμοποίησα.
    Απότομο πάντως με σκαλοπάτια δεν είναι. Μπορεί σε κάποιον άλλον να δουλεύει καλύτερα.
    Δεν νομίζω ότι γράφω κάπου για απότομο και σκαλοπάτια..Επίσης το Α το χρησιμοποιώ πάρα πολύ καιρό (κάτοχος απο το 15) σε καθημερινή βάση απλά γιατί κάνει την καθημερινή μετακίνηση "ποιοτικότερη".. Δεν έχει αλλάξει το γεγονός, ότι δεν με βολεύει εντός πίστας.Εμένα. Σαφώς έχει καλύτερα τιμόνια που μπορούν να δουλέψουν το Α καλύτερα απο μένα..

    Το θέμα όμως είναι για πιο λόγο μας (με?) ισοπεδώνεις λέγοντας ουσιαστικά ότι στρίβουμε με βοηθητικές, όταν και συ ο ίδιος δεν χρησιμοποείς το Α (-εντός πίστας φαντάζομαι-) γιατί και συ (όπως και μείς) είχες θέμα στις εξόδους με το Α..?

  2. #767
    STD mode και βραδινές βόλτες καθώς ακόμα το στρώνουμε.... Σας είπα πόσο μου αρέσουν τα φώτα του;;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_6685.jpg 
Προβολές:	572 
Μέγεθος:	91,3 KB 
ID:	389134

  3. #768
    Μια ωραία κ αναλυτική παρουσίαση του tracer.

    https://youtu.be/fG_NlwImah0

  4. #769
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Μια ωραία κ αναλυτική παρουσίαση του tracer.

    https://youtu.be/fG_NlwImah0
    Καλός είναι ο Μουρίκης αλλά μερικά μου ακούγονται περίεργα.
    Βαρύ τιμόνι !!!!!. Το αντίθετο.
    Κοντές σχέσεις στην εθνική?. Όσα έχουν βγάλει τον περιοριστή ανεβαίνουν μέχρι τα 260 και δεν πλησιάζουν καν τον κόφτη στις 11000rpm . Εκεί επάνω εάν είχε την δύναμη θα έφτανε τα 260 πραγματικά
    (δείτε στο gear commander). Η 6η μπορεί να χαρακτηριστεί και θεόμακρη. Συγκριτικά το ΜΤ10 έχει κοντύτερη. Δεν είναι βέβαια πρόβλημα γιατί από τα 65 Km/h το δουλεύεις άνετα με 6η.

  5. #770
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Όσα έχουν βγάλει τον περιοριστή ανεβαίνουν μέχρι τα 260 και δεν πλησιάζουν καν τον κόφτη στις 11000rpm .
    Στα 264 με 15αρι γραναζι εχω μολις περασει τις 11.000 στροφες.
    πρεπει να δω με βιντεο με το 16αρι σε ποιες στροφες ειναι αλλα ναι θεωρω πως θα ειναι λιγο κατω απο 11.000 (255 χλμ 10.100 στροφες).

  6. #771
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Καλός είναι ο Μουρίκης αλλά μερικά μου ακούγονται περίεργα.
    Βαρύ τιμόνι !!!!!. Το αντίθετο.
    Κοντές σχέσεις στην εθνική?. Όσα έχουν βγάλει τον περιοριστή ανεβαίνουν μέχρι τα 260 και δεν πλησιάζουν καν τον κόφτη στις 11000rpm . Εκεί επάνω εάν είχε την δύναμη θα έφτανε τα 260 πραγματικά
    (δείτε στο gear commander). Η 6η μπορεί να χαρακτηριστεί και θεόμακρη. Συγκριτικά το ΜΤ10 έχει κοντύτερη. Δεν είναι βέβαια πρόβλημα γιατί από τα 65 Km/h το δουλεύεις άνετα με 6η.
    Εννοεί ότι ενώ το μοτέρ μπορεί να τραβάει λόγω ροπής και με λιγότερες στροφές το σασμάν το κρατάει σε υψηλές στροφές δηλ ταξιδεύεις με 6.000-7.000rpm κλπ
    Με 9.000rpm είσαι στα 225 που μπαίνει και ο κόφτης άρα ναι δεν ειναι κοντή η 6η. Όταν όμως ο κινητήρας την 6η μπορεί να την σηκώσει από τα 60 χλμ ξαφνικά στα 140-150 φαίνεται το μηχανάκι να δουλεύει ψηλά. Και εγώ εκεί θα ήθελα μια 7η σχέση για καλύτερη κατανάλωση και λιγότερες στροφές στο μοτερ.

    Επίσης ότι λέει για τις αναρτήσεις και το βύθισμα του μπροστινού σε πολύ πίεση και το ελάφρωμα του πίσω κλπ με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο!!
    Όσο για το βαρύ τιμόνι και εγώ δεν συμφωνώ.


  7. #772
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Εννοεί ότι ενώ το μοτέρ μπορεί να τραβάει λόγω ροπής και με λιγότερες στροφές το σασμάν το κρατάει σε υψηλές στροφές δηλ ταξιδεύεις με 6.000-7.000rpm κλπ
    Με 9.000rpm είσαι στα 225 που μπαίνει και ο κόφτης άρα ναι δεν ειναι κοντή η 6η. Όταν όμως ο κινητήρας την 6η μπορεί να την σηκώσει από τα 60 χλμ ξαφνικά στα 140-150 φαίνεται το μηχανάκι να δουλεύει ψηλά. Και εγώ εκεί θα ήθελα μια 7η σχέση για καλύτερη κατανάλωση και λιγότερες στροφές στο μοτερ.

    Επίσης ότι λέει για τις αναρτήσεις και το βύθισμα του μπροστινού σε πολύ πίεση και το ελάφρωμα του πίσω κλπ με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο!!
    Όσο για το βαρύ τιμόνι και εγώ δεν συμφωνώ.

    Ένα βιντεάκι από την σημερινή βόλτα σχετικά με την σταθερότητα και το κούνημα του tracer στα χιλιόμετρα. Να επισημάνω ότι σήμερα είχε πολύ πλευρικό αέρα στην αττική οδό.
    Ανοίγω από 1η μέχρι και 6η μέχρι να μπει ο ηλ κόφτης και μετά με 5η-6η.


  8. #773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος

    1. το τρακσιον η διαφορα στα 17αρια ειναι οτι υπαρχει πια και ενδιαμεσο σταδιο που σε αφηνει να κανεις σουζες και ντριφτ χωρις να σε κοβει, δηλαδη ελεγχομενα. οπως πας εσυ μιας και στρωνεις ευλαβικα απο οτι διαβασα, αμφιβαλλω αν το εχεις ανοιξει με τετοιο τροπο ωστε να το ωθησεις να αντιδρασει ετσι.
    .
    Μετά από 2500km και αφού ττελείωσε το στρώσιμο να σου πώ ότι το traction δεν δουλεύει όπως αναφέρεις.
    Σε λιωμένο δρόμο και οι 2 επιλογές του traction μπαίνουν πολύ έντονα και δεν σε αφήνουν να κάνεις τίποτα. Η 2 ρύθμιση δε είναι ακόμα πιο έντονη και παρεμβατική ενώ η 1 λίγο πιο ομαλή και είναι αυτή που χρησιμοποιώ συνέχεια. Σε δρόμο με σχετικά καλή ποιότητα πρόσφυσης η ρύθμιση 2 μπαίνει αρκετά εύκολα με την παραμικρή υποψία ότι ο τροχός θα σπινιάρει ή θα σηκωθεί το μπροστινό και παρεμβαίνει αρκετά έντονα. Η ρύθμιση 1 είναι πιο διακρητική και όχι τόσο έντονη η λειτουργία της, επιτρέποντας σου να ανοίγεις με τέρμα γκάζι χωρίς να σε κόβει ιδιαίτερα. Δεν μπορείς όμως ούτε να driftάρεις, ούτε σούζα να κάνεις. Με το που πάει να σηκωθεί ο μπροστινός τροχός μερικά εκατοστά παρεμβάινει και σε αφήνει να επιταχύνεις με τον τροχό οριακά να πατάει.


  9. #774
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    για το κατα ποσο επεμβατικο ειναι μπορεις να ρωτησεις και αλλα παιδια στην ομαδα στο facebook

  10. #775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    για το κατα ποσο επεμβατικο ειναι μπορεις να ρωτησεις και αλλα παιδια στην ομαδα στο facebook
    τι ακριβώς εννοείς; Τι να τους ρωτήσω αν συμφωνύν με αυτό που βλέπω κάθε μέρα που το οδηγάω;Ή ότι κάνει σούζες και driftaκια;

  11. #776
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kemmotar
    Εγγραφή
    15/06/2015
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    τι ακριβώς εννοείς; Τι να τους ρωτήσω αν συμφωνύν με αυτό που βλέπω κάθε μέρα που το οδηγάω;Ή ότι κάνει σούζες και driftaκια;
    Εννοώ ότι άλλοι κάτοχοι 2017 έχουν αναφέρει πιο ελεύθερη λειτουργια. Πχ το δικό μου 2015 λόγω αλλαγών που έχει σηκωνει τοσο κανονικο σούζακι όσο και ντριφτακι με το τρακσιόν ενεργό . Το ηλεκτρονικό δεν είναι απόλυτο. You can bend the rule. ... οπως λένε και οι αμερικανοι

  12. #777
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kemmotar Προβολή μηνύματος
    Εννοώ ότι άλλοι κάτοχοι 2017 έχουν αναφέρει πιο ελεύθερη λειτουργια. Πχ το δικό μου 2015 λόγω αλλαγών που έχει σηκωνει τοσο κανονικο σούζακι όσο και ντριφτακι με το τρακσιόν ενεργό . Το ηλεκτρονικό δεν είναι απόλυτο. You can bend the rule. ... οπως λένε και οι αμερικανοι
    Ενένα πάντως δουλεύει ακριβώς όπως σου περιέγραψα. Με την πρώτη ευκαιρία θα σου ανεβάσω και video

  13. #778
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Μετά από 2500km και αφού ττελείωσε το στρώσιμο να σου πώ ότι το traction δεν δουλεύει όπως αναφέρεις.
    Σε λιωμένο δρόμο και οι 2 επιλογές του traction μπαίνουν πολύ έντονα και δεν σε αφήνουν να κάνεις τίποτα. Η 2 ρύθμιση δε είναι ακόμα πιο έντονη και παρεμβατική ενώ η 1 λίγο πιο ομαλή και είναι αυτή που χρησιμοποιώ συνέχεια. Σε δρόμο με σχετικά καλή ποιότητα πρόσφυσης η ρύθμιση 2 μπαίνει αρκετά εύκολα με την παραμικρή υποψία ότι ο τροχός θα σπινιάρει ή θα σηκωθεί το μπροστινό και παρεμβαίνει αρκετά έντονα. Η ρύθμιση 1 είναι πιο διακρητική και όχι τόσο έντονη η λειτουργία της, επιτρέποντας σου να ανοίγεις με τέρμα γκάζι χωρίς να σε κόβει ιδιαίτερα. Δεν μπορείς όμως ούτε να driftάρεις, ούτε σούζα να κάνεις. Με το που πάει να σηκωθεί ο μπροστινός τροχός μερικά εκατοστά παρεμβάινει και σε αφήνει να επιταχύνεις με τον τροχό οριακά να πατάει.

    Το κλειδί είναι εκεί που λες ότι πήγες σε λιωμένη άσφαλτο. Σε τέτοια περίπτωση η τάση του τροχού είναι να σπινάρει και όχι να σηκώσει σούζα το μηχανάκι. Σε αυτήν την περίπτωση ο εγκέφαλος
    κόβει τροφοδοσία και στην 1 και στην 2 θέση του traction control.
    Βρες καλή άσφαλτο όπως αυτή που το τελίκιασες. Ξεκίνα με 1η (και traction στο 1 ) και σταθεροποιήσου για λίγο κάπου στις 4000rpm. Μετά καρύδωσε το γκάζι. Ο τροχός θα σηκωθεί κανονικά στον αέρα
    (πρόσεξε μη φας κανένα καπάκι!!!!)

    Δες πως γίνεται εδώ από κάποιον που ξέρει να το κάνει με ΜΤ09 17άρι βέβαια αλλά το ίδιο πράγμα είναι.
    Στο 13:45 περίπου σηκώνει σούζα και στο 14:10 ενεργοποιεί το traction control πάντα στην θέση 1.
    Βέβαια υπάρχει η πιθανότητα μετά την προσγείωση να σου βγάλει σφάλμα το ABS (μου έτυχε και λύνεται με σβήσιμο-επανεκκίνηση)
    ή εάν είσαι καλός στη σούζα και την τραβήξεις μακρυά να σου βγάλει σφάλμα κινητήρα επειδή θα μηδενιστεί η ταχύτητα του μπροστινού τροχού.(νομίζω ότι δεν σβήνει στα 17άρια με τα κουμπιά του οργάνου αλλά θέλει κούμπωμα σε pc)
    Ακόμα και ο τύπος στο βίντεο αναρωτιέται πως το καταφέρνει αυτό το μηχανάκι γιατί επισήμως δεν υπάρχει inertial unit για διαχωρίζει σούζα-γλύστριμα
    https://www.youtube.com/watch?v=aPYE...OqOQP&index=10

  14. #779
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.029
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Το κλειδί είναι εκεί που λες ότι πήγες σε λιωμένη άσφαλτο. Σε τέτοια περίπτωση η τάση του τροχού είναι να σπινάρει και όχι να σηκώσει σούζα το μηχανάκι. Σε αυτήν την περίπτωση ο εγκέφαλος
    κόβει τροφοδοσία και στην 1 και στην 2 θέση του traction control.
    Βρες καλή άσφαλτο όπως αυτή που το τελίκιασες. Ξεκίνα με 1η (και traction στο 1 ) και σταθεροποιήσου για λίγο κάπου στις 4000rpm. Μετά καρύδωσε το γκάζι. Ο τροχός θα σηκωθεί κανονικά στον αέρα
    (πρόσεξε μη φας κανένα καπάκι!!!!)

    Δες πως γίνεται εδώ από κάποιον που ξέρει να το κάνει με ΜΤ09 17άρι βέβαια αλλά το ίδιο πράγμα είναι.
    Στο 13:45 περίπου σηκώνει σούζα και στο 14:10 ενεργοποιεί το traction control πάντα στην θέση 1.
    Βέβαια υπάρχει η πιθανότητα μετά την προσγείωση να σου βγάλει σφάλμα το ABS (μου έτυχε και λύνεται με σβήσιμο-επανεκκίνηση)
    ή εάν είσαι καλός στη σούζα και την τραβήξεις μακρυά να σου βγάλει σφάλμα κινητήρα επειδή θα μηδενιστεί η ταχύτητα του μπροστινού τροχού.(νομίζω ότι δεν σβήνει στα 17άρια με τα κουμπιά του οργάνου αλλά θέλει κούμπωμα σε pc)
    Ακόμα και ο τύπος στο βίντεο αναρωτιέται πως το καταφέρνει αυτό το μηχανάκι γιατί επισήμως δεν υπάρχει inertial unit για διαχωρίζει σούζα-γλύστριμα
    https://www.youtube.com/watch?v=aPYE...OqOQP&index=10
    δεν έχει σένσορα κλίσης εσωτερικά? δύσκολο το κόβω, ουτως η άλλως έχουμε για την πτώση και ο αισθητήρας ειναι φθηνος.

  15. #780
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Το τραξιον προλαμβανει την μεγαλη σουζα, αφου με τον μπροστινο τροχο στον αερα και καρυδωμενο γκαζι, επιταχυνεται μονο ο πισω.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Yamaha MT-09
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2014, 13:22
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2014, 07:46
  3. Yamaha MT-09 Adventure...?
    από Juohmaru! στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2014, 20:28
  4. Yamaha mt-03
    από Projector στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2006, 22:07
  5. Yamaha Mt - 02
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2006, 00:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF