Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Πάρνηθα - Act Now!

  1. #1

    Πάρνηθα - Act Now!

    Ενημερωτικά κείμενα για ότι συμβαίνει αυτή την Κυρ 08/07 (συλλογή υλικού)
    αλλά και το επόμενο ΣΚ 14-15/07 (έκθεση υλικού):
    http://rapidshare.com/files/40597051/Parnitha.rar.html

    Όποιος ενδιαφέρεται να παραβρεθεί ή και να βοηθήσει ας έρθει σε επαφή μαζί μου.


    επίσης, διαμαρτυρία:

    «Κυριακή 8 Ιουλίου ώρα 7μμ όλοι έξω από τη Βουλή
    Απαίτησε την αναδάσωση όλων των καμένων εκτάσεων.
    Μακριά από πολιτικές σκοπιμότητες απαίτησε δράση τώρα!
    Μη μείνεις άπραγος αυτή τη φορά.»



    -γενικό ενημερωτικό blog: http://anadasosi.blogspot.com/


    -επίσης, στοιχεία απο in.gr
    http://www.in.gr/news/article.asp?ln...1&lngDtrID=252

    «…Περισσότερα από 25.000 στρέμματα δασικής έκτασης, μεταξύ των οποίων το 80% σπάνιου ελατοδάσους, έγιναν στάχτη από την καταστροφική πυρκαγιά της Πάρνηθας.
    Όπως εκτιμούν οι δασολόγοι, έχει καεί το μεγαλύτερο μέρος του εθνικού δρυμού και σχεδόν εξαφανίστηκαν τα περίπου 450 κόκκινα ελάφια που ζούσαν εκεί.
    Παράλληλα, οι γιατροί μιλούν για πιθανή επιδείνωση τόσο της συχνότητας όσο και της έντασης ασθματικών κρίσεων, αλλά και των βρογχιτιδικών επεισοδίων στα παιδιά…»


  2. #2

    Re: Πάρνηθα - Act Now!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από γαμωτ..γαμωτ..
    Απαίτησε την αναδάσωση όλων των καμένων εκτάσεων.
    Πεφτετε (με καλή πρόθεση είναι η αλήθεια) στην παγίδα του λαϊκισμου της αναδάσωσης.

    Με τέτοιο αίτημα δεν πρόκειται να με δείτε στη Βουλή.

    Αλλωστε αν πάτε θα εισπράξετε σαν απάντηση τη χθεσινή πρωθυπουργική ρήση "όλες οι καμμένες εκτάσεις θα αναδασωθουν" οποτε δεν κάνατε και τίποτα.

    Η ΠΑΡΝΗΘΑ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΚΑΙ ΔΗ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    διαβαστε...

    ο καπτεν και ο Monolykos δικαιως φωναζουν (κοντευουν να γινουν γραφικοι οι καημενοι)


    http://biostore-aloa.blogspot.com/20...g-post_29.html

  4. #4
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Πάρνηθα - Act Now!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από γαμωτ..γαμωτ..
    ..............................
    Απαίτησε την αναδάσωση όλων των καμένων εκτάσεων.
    .............................


    Έλεος ρε π@#στη μου !!!


    Μπορει να ΜΗΝ πατησει ΚΑΝΕΝΑΣ "ασχετος" στο βουνο τα επομενα ΔΥΟ χρονια?


    Ειναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ υπηρεσια που εχετε να προσφερετε !!!!! :wacko:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  5. #5
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Εγώ από την άλλη λέω μην διαβάζετε και μην ακούτε τίποτα....περιμένετε μόνο.

    Από αυτό το εξαιρετικό κείμενο, δεν ξέρω(ούτε και εσείς) τι μπορεί να εφαρμοσθεί στην Πάρνηθα.

    Δεν γνωρίζουμε αν όντως στην περίπτωση της Πάρνηθας η φωτιά ήταν ''ευεργετική'' και αν πραγματικά την χρειαζόταν για να ανανεωθεί.

    Δεν γνωρίζουμε αν χρειάζεται τεχνήτη αναδάσωση, ποιά είδη θα φυτευθούν πρώτα, πότε και που.

    Δεν γνωρίζουμε τίποτα.


    Πολλοί αντιμετωπίζουν το θέμα με στυλ προπονητών εξέδρας της γ' εθνικής....ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ και ψυχραιμία είναι αυτό που χρειαζόμαστε.

    Θα πώ και αυτό...δεν έχω την παραμικρή γνώση αλλά πιστεύω ότι είναι άμεσα αντιληπτο απο τον καθένα...

    Πολλοί θα αρχίσουν να πηγαίνουν στο βουνό για να αποτήσουν φόρο τιμής, για να διαπιστώσουν το μέγεθος της κατστροφής ή για να συνεχίσουν τις όποιες φυσιολατρικές δραστηριότητες στην ΒΑ πλευρά που έχει υποστεί την μικρότερη ζημιά...

    Αυτό πρέπει να σταματήσει ή να περιορισθεί.

    Η πανίδα (όση σώθηκε...) αναζητά τώρα νέο βιότοπο, και προφανως θα κινηθεί πρός την πλευρά του βουνού που έχει μείνει ανέπαφη.

    Ήδη έχει περιοριθεί στο ελάχιστο ο χώρος όπου μπορούν να επιβιώσουν, η παρουσία μας εκεί θα κάνει την κατάσταση ασφυκτική....πόσο μάλλον όταν όλοι οι φίλοι του βουνού συγκεντρωθούν και αυτοί στις λίγες εκτάσεις που απέμειναν.

    Αυτό προφανώς πρέπει να τεκμηριωθεί και επιστημονικά...είναι απλά μια σκέψη που έκανα με βάση την λογική.Το σίγουρο έιναι ότι χρειάζεται άναπαυση στο βουνό, να ξαναβρεί τις χαμένες ισορροπίες.







    Για την πανίδα που συχνάζει στον βιότοπο του καζίνο(που θα εξακολουθήσει να πηγαίνει έκει) εύχομαι χασούρα και οι κουλοχέρηδες να γίνουν κολοχέρηδες και να σας χουφτώνουν τα λεφτάκια σας.

  6. #6
    Μπορεί όντως η αναδάσωση να είναι καταστροφική.... σε ορισμένα σημεία οπου πρίν υπήρχαν άλλα δέντρα... !!Και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να μην πειράξουμε το δάσος και να το αφήσουμε να επουλώσει τις πληγές του μόνο του.
    Αλλά ρε γαμώτο δε πρέπει να τους κράξουμε λίγο ... για το γαμώτο της υπόθεσης...!!!!

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  7. #7
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
    ........................
    Αλλά ρε γαμώτο δε πρέπει να τους κράξουμε λίγο ... για το γαμώτο της υπόθεσης...!!!!


    Να φωναξουμε! ΝΑΙ !!!

    Οχι ομως για την ιδια την φωτια, ή για τους Πυροσβεστες, ή κι εγω δεν ξερω τι αλλο, που ετσι κι αλλιως ΔΕΝ διορθωνει την κατασταση τωρα...


    Να φωναξουμε, για πιο σωστη οργανωση κι αντιμετωπιση Δασικων Πυρκαγιων στο μελλον!

    Να φωναξουμε, για να ΜΗΝ γινει καμμια μαλακια και μπουν τιποτα κοπαδια ζωων (τετραποδων ή διποδων) και καταστρεψουν την οποιαδηποτε προσπαθεια του δασους, ειτε στον πυρηνα του Δρυμου ειτε στην ευρυτερη περιοχη!

    Να φωναξουμε, για να εκπονηθουν ΣΩΣΤΕΣ (δασολογικες) μελετες, κι οχι να παρθουν μετρα "κατευνασμου" της κοινης γνωμης.

    Να φωναξουμε για ΑΜΕΣΗ αεροφωτογραφιση για να ΜΗΝ εχουμε καμμια τσιμεντο-αναδασωση, οπως σε αααλλες ΠΟΛΛΕΣ περιοχες μεχρι τωρα!

    Να φωναξουμε! ΝΑΙ !!!

    Αλλα να εχουμε μαθει πρωτα γιατι φωναζουμε και να ΜΗΝ φωναζουμε παραλογα, γιατι κινδυνευουμε να παρασυρουμε τους (εκαστοτε) "τυχοδιωκτες" που μας κυβερνανε σε Μ@λακισμενες αποφασεις, για να μας "ξεφορτωθουν"...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Να φωναξουμε! ΝΑΙ !!!

    Οχι ομως για την ιδια την φωτια, ή για τους Πυροσβεστες, ή κι εγω δεν ξερω τι αλλο, που ετσι κι αλλιως ΔΕΝ διορθωνει την κατασταση τωρα...


    Να φωναξουμε, για πιο σωστη οργανωση κι αντιμετωπιση Δασικων Πυρκαγιων στο μελλον!

    Να φωναξουμε, για να ΜΗΝ γινει καμμια μαλακια και μπουν τιποτα κοπαδια ζωων (τετραποδων ή διποδων) και καταστρεψουν την οποιαδηποτε προσπαθεια του δασους, ειτε στον πυρηνα του Δρυμου ειτε στην ευρυτερη περιοχη!

    Να φωναξουμε, για να εκπονηθουν ΣΩΣΤΕΣ (δασολογικες) μελετες, κι οχι να παρθουν μετρα "κατευνασμου" της κοινης γνωμης.

    Να φωναξουμε για ΑΜΕΣΗ αεροφωτογραφιση για να ΜΗΝ εχουμε καμμια τσιμεντο-αναδασωση, οπως σε αααλλες ΠΟΛΛΕΣ περιοχες μεχρι τωρα!

    Να φωναξουμε! ΝΑΙ !!!

    Αλλα να εχουμε μαθει πρωτα γιατι φωναζουμε και να ΜΗΝ φωναζουμε παραλογα, γιατι κινδυνευουμε να παρασυρουμε τους (εκαστοτε) "τυχοδιωκτες" που μας κυβερνανε σε Μ@λακισμενες αποφασεις, για να μας "ξεφορτωθουν"...
    Ενοείται !! Δεν φταίνε οι πυροσβέστες .... !!
    Σωστά όλα αυτά... !!!
    Αλλά ειδικά όσον αφορά τη πρόληψη εκεί φάνηκε... πως πονάει το πράγμα... !!!Θα μπορούσαν να την είχαν σταματήσει τη φωτιά... στο ξεκίνημα ,αλλά.... τέσπα... Τους σιχάθηκα...
    Πάρτε μια photo από τον επισκέπτη που βολτάρει εδώ και 3 μέρες στην αυλή μου και μου φτιάχνει το κέφι...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	02-07-07_1146.jpg 
Προβολές:	273 
Μέγεθος:	29,5 KB 
ID:	95029

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  9. #9
    shameless self promotion Το avatar του/της island
    Εγγραφή
    17/08/2005
    Μηνύματα
    125
    πολύ πλάκα έχει να βλέπεις τους οικολόγους του καναπέ να ξεκινάνε δράσεις για την "σωτηρία" του βουνού , εκεί που μαζευόταν και τα έλεγαν με τους όμοιους τους σχετικά με το άν πάνε οι πορτοκαλί κάλτσες με το μπλέ παπουτσάκι τους βρήκαν το θέμα για τις επόμενες 5-10 μέρες.

    Ρε δεν μαζευόμαστε να πάτε να σώσετε την Πάρνηθα ? λιγο γρήγορα όμως γιατι τον Αύγουστο θα πάω διακοπές στο νησί και έχω κλείσει ένα δωμάτιο λουκούμι!
    >>>> Κάθε μοτοσυκλέτα χάνει το 50% της αξιοπιστίας της μετά απο επίσκεψη σε Ελληνικό συνεργείο. <<<<

  10. #10
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από island
    πολύ πλάκα έχει να βλέπεις τους οικολόγους του καναπέ να ξεκινάνε δράσεις για την "σωτηρία" του βουνού , εκεί που μαζευόταν και τα έλεγαν με τους όμοιους τους σχετικά με το άν πάνε οι πορτοκαλί κάλτσες με το μπλέ παπουτσάκι τους βρήκαν το θέμα για τις επόμενες 5-10 μέρες.

    Ρε δεν μαζευόμαστε να πάτε να σώσετε την Πάρνηθα ? λιγο γρήγορα όμως γιατι τον Αύγουστο θα πάω διακοπές στο νησί και έχω κλείσει ένα δωμάτιο λουκούμι!

    μπορείς σε παρακαλώ να μείνεις στο δωμάτιο λουκούμι μέχρι την επόμενη σεζόν; το πληρώνω εγώ!

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από island
    πολύ πλάκα έχει να βλέπεις τους οικολόγους του καναπέ να ξεκινάνε δράσεις για την "σωτηρία" του βουνού , εκεί που μαζευόταν και τα έλεγαν με τους όμοιους τους σχετικά με το άν πάνε οι πορτοκαλί κάλτσες με το μπλέ παπουτσάκι τους βρήκαν το θέμα για τις επόμενες 5-10 μέρες.

    Ρε δεν μαζευόμαστε να πάτε να σώσετε την Πάρνηθα ? λιγο γρήγορα όμως γιατι τον Αύγουστο θα πάω διακοπές στο νησί και έχω κλείσει ένα δωμάτιο λουκούμι!
    Χμμ και σένα τι σε κόφτει ??Τράβα στο νησάκι... να φάς κανα ψαράκι ...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2006
    Μηνύματα
    10
    Ελεος ρε παιδια



    Καταλαβαινω οτι ο πονος ειναι μεγαλος, καταλαβαινω οτι βλεπετε καχυποπτα καθε κινηση, καταλαβαινω οτι υπαρχει πικρα και μισος για τους υπευθυνους της καταστροφης...


    ΔΕΝ καταλαβαινω γιατι ειστε τοσο αρνητικοι γι'αυτη την κινηση...


    Λογω ειδικοτητας ξερω τι πρεπει να γινει και τι οχι στην τετοιες περιπτωσεις ....

    Η αναδασωση ειναι 70% λαθος και 30% σωστη... θα πρεπει απλα να περιμενουμε και να αφησουμε το βουνο να παρει παλι τον δρομο του πριν κανουμε οποιαδηποτε αποπειρα αναδασωσης...Οταν αυτη θα γινει, αν χρειαζεται, θα πρεπει να υπαρχει μια σωστη και ολοκληρωμενη μελετη περι αυτου...


    Το γεγονος οτι βασικο αιτημα ειναι ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΤΩΡΑ δε μου λεει τιποτα...εγω βλεπω οτι αυτη τη φορα κατι κινητε, κατι καινουριο γινεται που δεν εγινε ουτε στην περιπτωση της πεντελης ουτε του ημητου ουτε σε καμια αλλη περιπτωση εκτος πρωτευουσης...




    Εγω θα κατεβω για να δω επιτελους αυτη την αμοιρη χωρα να διαμαρτυρεται για ενα καμενο δασος...

    Εγω θα κατεβω για να εξηγησω σε οσους περισοτερους μπορεσω οτι η αναδασωση δεν ειναι η σωστοτερη κινηση που εχουμε να κανουμε αυτη τη στιγμη...

    να τους ανοιξω τα ματια να μην πιστεψουν οποιονδηποτε ηλιθιο πολιτικο τους ταξει αναδασωση...

    να τους μεταδοσω οσες περισοτερες γνωσεις εχω μηπως ετσι αγαπησουν το βουνο και τα δαση μας περισοτερο...





    Εγω θα κατεβω να φωναξω για τις νεραιδες φιλε crs-k...τους το χρωσταω...ολοι μας τους το χρωσταμε...να εισαι κι εσυ εκει...

  13. #13
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Yotis
    Ελεος ρε παιδια



    Καταλαβαινω οτι ο πονος ειναι μεγαλος, καταλαβαινω οτι βλεπετε καχυποπτα καθε κινηση, καταλαβαινω οτι υπαρχει πικρα και μισος για τους υπευθυνους της καταστροφης...


    ΔΕΝ καταλαβαινω γιατι ειστε τοσο αρνητικοι γι'αυτη την κινηση...


    Λογω ειδικοτητας ξερω τι πρεπει να γινει και τι οχι στην τετοιες περιπτωσεις ....

    Η αναδασωση ειναι 70% λαθος και 30% σωστη... θα πρεπει απλα να περιμενουμε και να αφησουμε το βουνο να παρει παλι τον δρομο του πριν κανουμε οποιαδηποτε αποπειρα αναδασωσης...Οταν αυτη θα γινει, αν χρειαζεται, θα πρεπει να υπαρχει μια σωστη και ολοκληρωμενη μελετη περι αυτου...


    Το γεγονος οτι βασικο αιτημα ειναι ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΤΩΡΑ δε μου λεει τιποτα...εγω βλεπω οτι αυτη τη φορα κατι κινητε, κατι καινουριο γινεται που δεν εγινε ουτε στην περιπτωση της πεντελης ουτε του ημητου ουτε σε καμια αλλη περιπτωση εκτος πρωτευουσης...




    Εγω θα κατεβω για να δω επιτελους αυτη την αμοιρη χωρα να διαμαρτυρεται για ενα καμενο δασος...

    Εγω θα κατεβω για να εξηγησω σε οσους περισοτερους μπορεσω οτι η αναδασωση δεν ειναι η σωστοτερη κινηση που εχουμε να κανουμε αυτη τη στιγμη...

    να τους ανοιξω τα ματια να μην πιστεψουν οποιονδηποτε ηλιθιο πολιτικο τους ταξει αναδασωση...

    να τους μεταδοσω οσες περισοτερες γνωσεις εχω μηπως ετσι αγαπησουν το βουνο και τα δαση μας περισοτερο...





    Εγω θα κατεβω να φωναξω για τις νεραιδες φιλε crs-k...τους το χρωσταω...ολοι μας τους το χρωσταμε...να εισαι κι εσυ εκει...
    εχεις π.μ.

  14. #14
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Χρήστο:

    Να φωναξουμε για ΑΜΕΣΗ αεροφωτογραφιση για να ΜΗΝ εχουμε καμμια τσιμεντο-αναδασωση, οπως σε αααλλες ΠΟΛΛΕΣ περιοχες μεχρι τωρα!
    Η αεροφωτογράφιση νομίζω είναι ήδη σε ενέργεια , και μάλιστα οι φωτογραφίες θα μοιραστούν και σε ιδιώτες. Δεν είμαι απόλυτος , αλλά νομίζω οτι κάτι τέτοιο γίνεται ήδη.

    Για τον φίλο που μιλάει σαφώς σαρκαστικά για το δωμάτιο τον Αύγουστο.... να του προτείνω να βρεί κάτι που να μην είναι κοντά σε καμένο. Όπως πρέπει να βρούμε και όλοι μας άλλωστε , έτσι δεν είναι;

    Όσο για το αν είναι κάποιοι "οικολόγοι του καναπέ"... μπορεί και να ήταν...αλλά τώρα τουλάχιστον προσπαθούν να μην είναι. Έστω και τόσο αργά. Αυτό δεν θέλει καυτηριασμό και σαρκασμό,...ενθάρρυνση θέλει με τέτοιο τρόπο όμως , έτσι ώστε 1 χρόνο μετά να έχουν ακόμα το "μικρόβιο" μέσα τους. Γνώμη μου.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  15. #15

    Re: Re: Πάρνηθα - Act Now!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Πεφτετε (με καλή πρόθεση είναι η αλήθεια) στην παγίδα του λαϊκισμου της αναδάσωσης.

    Με τέτοιο αίτημα δεν πρόκειται να με δείτε στη Βουλή.

    Αλλωστε αν πάτε θα εισπράξετε σαν απάντηση τη χθεσινή πρωθυπουργική ρήση "όλες οι καμμένες εκτάσεις θα αναδασωθουν" οποτε δεν κάνατε και τίποτα.

    Η ΠΑΡΝΗΘΑ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΔΑΣΩΣΗ ΚΑΙ ΔΗ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ


Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. From now on you will be known as...
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 14:56
  2. and now TDM!!!! (κουφό)
    από skous στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2005, 13:28
  3. Βόλτα πάρνηθα Τώρα!
    από KaTaNaS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2004, 17:27
  4. Παρνηθα
    από Nefeli στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 23:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF