Σελίδα 19 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 914151617181920 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 300

Θέμα: ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΧΑΤΕ ΣΤΑ 18?

  1. #271
    Δεν είχαμε ..

  2. #272
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Γεννηθείς το 60 ,στα 18 είχα,ποδήλατο,στα 23μηχανακι 50αρι,στα 27 μηχανή και στα 37 αυτοκίνητο.Αλλες εποχές,άλλες τσέπες,άλλοι γονείς,και διαφορετικό βιοτικό επίπεδο γενικώς.Οτι ψωνιζες,το αγόραζες κατόπιν εργασίας,μόνος σου.Η βοήθεια των γονιών,ήταν για τους περισσότερους,ανύπαρκτη.Ζηλευω τους νέους σημερα που τα έχουν στο πιάτο όλα (η πλειοψηφία).

  3. #273
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ζηλευω τους νέους σημερα που τα έχουν στο πιάτο όλα (η πλειοψηφία).
    Εγώ ζηλεύω πάντους τους ανθρώπους της γενιάς σου, που more or less έζησαν την πιο χρυσή εργασιακή περίοδο που έχει γνωρίσει αυτός ο τόπος

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #274
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Εγώ ζηλεύω πάντους τους ανθρώπους της γενιάς σου, που more or less έζησαν την πιο χρυσή εργασιακή περίοδο που έχει γνωρίσει αυτός ο τόπος
    Στον ιδιωτικό τομέα όλες οι περίοδοι ,χρονικά λίγες διάφορες είχαν πάντα.Στο δημόσιο έχουν αλλάξει τα πράγματα είναι αλήθεια.Στο λέω μετά από διάφορες δουλειές επί 45 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα.Σιγουρα σήμερα εδώ και 10 χρόνια λόγω μνημονίων,ειδικά οι απλοί ανειδικευτοι,απλοί απόφοιτοι λυκείου έχουν αυξημένο πρόβλημα.Οσο αυξάνονται τα προσόντα,τόσο καλυτερευει το πράγμα,όπως πάντοτε άλλωστε,αλλά λόγω κορεσμού στην αγορά εργασίας,πολλοί ειδικά πτυχιούχοι,αναζητούν την τύχη τους εκτός Ελλάδος.Η μετανάστευση σήμερα είναι μετανάστευση ειδικευμενων,εν αντιθέσει της μετανάστευσης των εργατών το 50 και το 60.

  5. #275
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Γεννηθείς το 60 ,στα 18 είχα,ποδήλατο,στα 23μηχανακι 50αρι,στα 27 μηχανή και στα 37 αυτοκίνητο.Αλλες εποχές,άλλες τσέπες,άλλοι γονείς,και διαφορετικό βιοτικό επίπεδο γενικώς.Οτι ψωνιζες,το αγόραζες κατόπιν εργασίας,μόνος σου.Η βοήθεια των γονιών,ήταν για τους περισσότερους,ανύπαρκτη.Ζηλευω τους νέους σημερα που τα έχουν στο πιάτο όλα (η πλειοψηφία).
    Γεννηθείς το 83,στα 14 εχασα τον πατέρα μου και στα 32 τη μάνα μου.
    Δεν είχα τίποτα στο πιάτο.Οτι ειχα και έχω (τιποτα το σπουδαίο) τα πήρα μόνος μου.

  6. #276
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Στον ιδιωτικό τομέα όλες οι περίοδοι ,χρονικά λίγες διάφορες είχαν πάντα.Στο δημόσιο έχουν αλλάξει τα πράγματα είναι αλήθεια.Στο λέω μετά από διάφορες δουλειές επί 45 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα.Σιγουρα σήμερα εδώ και 10 χρόνια λόγω μνημονίων,ειδικά οι απλοί ανειδικευτοι,απλοί απόφοιτοι λυκείου έχουν αυξημένο πρόβλημα.Οσο αυξάνονται τα προσόντα,τόσο καλυτερευει το πράγμα,όπως πάντοτε άλλωστε,αλλά λόγω κορεσμού στην αγορά εργασίας,πολλοί ειδικά πτυχιούχοι,αναζητούν την τύχη τους εκτός Ελλάδος.Η μετανάστευση σήμερα είναι μετανάστευση ειδικευμενων,εν αντιθέσει της μετανάστευσης των εργατών το 50 και το 60.
    Kάνεις τεράστιο λάθος

    Οι γονείς μου & οι γονείς των φίλων μου, είναι / ήταν γεννημένοι στα 50s, λίγο πριν από εσένα

    Στην συντριπτική τους πλειοψηφία ήταν υπάλληλοι ιδιωτικού τομέα και όλοι έφτιαξαν την ζωή τους πολύ πολύ καλύτερα από τη δική μου γενιά, με λιγότερη δουλειά, λιγότερα προσόντα & πολύ πολύ λιγότερο άγχος

    Μιλάω βέβαια για ανθρώπους με πτυχία

    Θυμάμαι τον πατέρα του κουμπάρου μου (65άρης πλέον) να μου λέει ότι παλιά στην τράπεζα (Scotiabank, όχι ΕΤΕ κλπ., θα την θυμάσαι φαντάζομαι) δουλεύαν υπερωρίες μέχρι τις 6-7 και μάζευαν άπειρο χρήμα...

    Μίλα σε σημερινό 30αρη - 35αρη για υπερωρίες να δούμε τι θα σου πει...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #277
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Δεν ειχα. Ειχα διπλωμα αυτοκινητου μονο και επαιρνα το αμαξι της οικογενειας οταν δεν το ηθελε ο πατερας. Μηχανη αγορασα με δικα μου χρηματα στα 23, ενα NS 125R.

    Διπλωμα για την μηχανη εβγαλα 15 μερες μετα γιατι την πρωτη φορα κοπηκα. Η βεσπα εβηξε σε μια στροφη του 8 γιατι εμπαινε στην ρεζερβα, νομισα θα σβησει και πατησα κατω. Ο "δασκαλος" ακουσε τα εξ' αμαξης μετα

  8. #278
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Kάνεις τεράστιο λάθος

    Οι γονείς μου & οι γονείς των φίλων μου, είναι / ήταν γεννημένοι στα 50s, λίγο πριν από εσένα

    Στην συντριπτική τους πλειοψηφία ήταν υπάλληλοι ιδιωτικού τομέα και όλοι έφτιαξαν την ζωή τους πολύ πολύ καλύτερα από τη δική μου γενιά, με λιγότερη δουλειά, λιγότερα προσόντα & πολύ πολύ λιγότερο άγχος

    Μιλάω βέβαια για ανθρώπους με πτυχία

    Θυμάμαι τον πατέρα του κουμπάρου μου (65άρης πλέον) να μου λέει ότι παλιά στην τράπεζα (Scotiabank, όχι ΕΤΕ κλπ., θα την θυμάσαι φαντάζομαι) δουλεύαν υπερωρίες μέχρι τις 6-7 και μάζευαν άπειρο χρήμα...

    Μίλα σε σημερινό 30αρη - 35αρη για υπερωρίες να δούμε τι θα σου πει...
    Εεεε ξερεις οτι δεν δουλευαν ολοι σε τραπεζες τοτε κ μεγαλοεπιχειρισεις.
    Δεν ηταν ολοι γεννημα/θρεμα απο μεγαλουπολεις να τελειωνουν λυκεια/πανεπιστημια κλπ κλπ.

    Να δεις αλλους 70αρηδες να σου πουν τι τραβηξανε για να μεγαλωσουν την οικογενεια τους.
    Ποιες υπερωριες...κ ποιο χρημα?
    Ride(s) the wind of change...

  9. #279
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εεεε ξερεις οτι δεν δουλευαν ολοι σε τραπεζες τοτε κ μεγαλοεπιχειρισεις.
    Δεν ηταν ολοι γεννημα/θρεμα απο μεγαλουπολεις να τελειωνουν λυκεια/πανεπιστημια κλπ κλπ.

    Να δεις αλλους 70αρηδες να σου πουν τι τραβηξανε για να μεγαλωσουν την οικογενεια τους.
    Ποιες υπερωριες...κ ποιο χρημα?
    Δηλαδή όλοι η γενιά των 60ρηδων - 65ρηδων που έχουν τελειώσει πανεπιστήμια ήταν γέννημα θρέμμα Αθηναίοι ή Θεσσαλονικείς ;

    Οι π.χ. οι σημερινοί 60ρηδες στη ΔΕΗ, σε καλές θέσεις στο δημόσιο ή / και σε ιδιωτικές επιχειρήσεις είχαν πτυχία, μεταπτυχιακό και διδακτορικό ;

    Η γενιά των γονιών μου (γεννημένοι δεκαετία 50) νομίζω ότι παρόλο που είχε δύσκολα παιδικά χρόνια, στην ενήλικη ζωή τους ζήσαν την πιο καλή περίοδο που έχει γνωρίσει ο τόπος

    Θες να σου πω για τις αδερφές της πεθεράς μου ;

    Γεννημένες σε χωριό έξω από τη Ναύπακτο, ήρθαν στην Αθήνα παιδιά, αρχές δεκαετίας 60

    Η μία έγινε κομμώτρια και η άλλη δούλευε ράφτρα

    Έχουν από 2 σπίτια στην Αργυρούπολη η κάθε μία σήμερα, και σίγουρα ναρκωτικά δε πουλάγαν, απλά δούλευαν πολύ

    Τεσπα, σταματάω το off topic

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  10. #280
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή όλοι η γενιά των 60ρηδων - 65ρηδων που έχουν τελειώσει πανεπιστήμια ήταν γέννημα θρέμμα Αθηναίοι ή Θεσσαλονικείς ;

    Οι π.χ. οι σημερινοί 60ρηδες στη ΔΕΗ, σε καλές θέσεις στο δημόσιο ή / και σε ιδιωτικές επιχειρήσεις είχαν πτυχία, μεταπτυχιακό και διδακτορικό ;

    Η γενιά των γονιών μου (γεννημένοι δεκαετία 50) νομίζω ότι παρόλο που είχε δύσκολα παιδικά χρόνια, στην ενήλικη ζωή τους ζήσαν την πιο καλή περίοδο που έχει γνωρίσει ο τόπος

    Θες να σου πω για τις αδερφές της πεθεράς μου ;

    Γεννημένες σε χωριό έξω από τη Ναύπακτο, ήρθαν στην Αθήνα παιδιά, αρχές δεκαετίας 60

    Η μία έγινε κομμώτρια και η άλλη δούλευε ράφτρα

    Έχουν από 2 σπίτια στην Αργυρούπολη η κάθε μία σήμερα, και σίγουρα ναρκωτικά δε πουλάγαν, απλά δούλευαν πολύ

    Τεσπα, σταματάω το off topic
    Εσυ τονισες οτι μιλας για ανθρωπους με πτυχια.
    Δεν ειπαμε πως οσοι δεν ειχανε πτυχια δεν καταφερανε να ζησουν καλα.
    Κ προφανως γιατι δουλευαν παραπανω κ δεν ηταν καλομαθημενοι.
    Επειδη εχω εικονα απο χωρια κ συγγενεις (οικεγενεια παντα μιλαω) ξερω πολυ καλα τι περασανε κ τι δουλειες κανανε.

    Αλλες οι συνθηκες ομως στα 80s κ αλλες τωρα.

    σπαμ οφ
    Ride(s) the wind of change...

  11. #281
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Kάνεις τεράστιο λάθος

    Οι γονείς μου & οι γονείς των φίλων μου, είναι / ήταν γεννημένοι στα 50s, λίγο πριν από εσένα

    Στην συντριπτική τους πλειοψηφία ήταν υπάλληλοι ιδιωτικού τομέα και όλοι έφτιαξαν την ζωή τους πολύ πολύ καλύτερα από τη δική μου γενιά, με λιγότερη δουλειά, λιγότερα προσόντα & πολύ πολύ λιγότερο άγχος

    Μιλάω βέβαια για ανθρώπους με πτυχία

    Θυμάμαι τον πατέρα του κουμπάρου μου (65άρης πλέον) να μου λέει ότι παλιά στην τράπεζα (Scotiabank, όχι ΕΤΕ κλπ., θα την θυμάσαι φαντάζομαι) δουλεύαν υπερωρίες μέχρι τις 6-7 και μάζευαν άπειρο χρήμα...

    Μίλα σε σημερινό 30αρη - 35αρη για υπερωρίες να δούμε τι θα σου πει...
    Τότε και να μην ειχες πτυχιο ευρισκες δουλειά,αν είχες ήσουν ανώτατο στέλεχος.Σημερα λόγω κορεσμου και στους πτυχιούχους τα πράγματα είναι πιο δύσκολα,στους δε μη πτυχιούχους τραγικά.Δεν καταλαβαίνω που κανω λάθος.Οπως ανέφερες οι γονείς σου είχαν πτυχίο.Οσο για την συμπεριφορά στον απλό ιδιωτικό τομέα,-οχι στις τράπεζες που πάντα είχαν πιο σοβαρό καθεστώς εργασίας σαν μεγάλες επιχειρησεις-δεν έχει αλλάξει δραματικά από τότε.Παντα ο εργοδότης,και ειδικά ο μικροεργοδοτης που συνήθως δεν ελέγχεται από κανένα,θα σε βλέπει σαν πρόβατο επί σφαγήν.Oι σημερινοί γονείς τα δίνουν όλα στα παιδιά τους,τότε και να ήθελες κάτι δεν υπήρχε,για να δωθεί.Γιαυτο και η κατανάλωση έχει κατέβει ηλικιακά.

  12. #282
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    199
    Το πρώτο μου μηχανάκι το πήρα φέτος λίγο πριν τα 30 (έτος γέννησης: 1991). Παρ' όλο που ανέκαθεν είχα το μικρόβιο με motorsport, ως παιδί-έφηβος ήμουν πιο πολύ αυτοκινητάκιας. Γλυκοκοίταζα βέβαια μηχανάκια όπως το Ζ750 και κάτι Hayabusa που κυκλοφορούσαν πολύ όταν τελείωναν οι εποχές των παχέων αγελάδων και το σχολείο (2009), όμως δεν είχα δική μου μηχανή. Ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσα διότι οι γονείς αν και ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι σε αυτό το θέμα ήταν κάθετοι, μου είπαν αν θέλεις μηχανή θα πάρεις με δικά σου χρήματα. Δεν ήταν θέμα εμπιστοσύνης πάντως, είχα κάνει πολλά χιλιόμετρα με το αυτοκίνητο μαζί με τον πατέρα μου στα πλαίσια εκπαίδευσης (πρέπει να είχα κάνει περίπου 5000 χιλιόμετρα πριν πάρω δίπλωμα οδήγησης). Μου πήραν αυτοκίνητο ως δώρο εισαγωγής στο πανεπιστήμιο που μάλλον το μετανιώνουν τώρα γιατί αν δεν το είχα θα πήγαιναν εκεί τα χρήματα που επένδυσα στο μηχανάκι
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 08/11/2021 στις 15:23.

  13. #283
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Στα 18 μου όπως και άλλοι έβγαλα το δίπλωμα του αυτοκινήτου και έπαιρνα και εγώ της οικογένειας δανεικό.
    Για τις μετακινήσεις μου είχα το ποδήλατο και αφού τελείωσα τις σπουδές στα 21 και κάτι περίπου πήρα το πρώτο μηχανάκι, ένα townmate Yamaha, το οποίο και κράτησα για περίπου ένα χρόνο μέχρι που το έδωσα στον πατέρα μου και εγώ πήρα ένα κινέζικο που το κράτησα για δύο μήνες.

    Μετά πήρα ένα XT 600 του 2000 χωρίς δίπλωμα. Θυμάμαι πήγα και έβγαλα δίπλωμα με το XT στο Πέραμα και όταν μπήκα στο χορό είχα κάνει σούζα και δεν με εξέτασαν καθόλου. Όταν έφτασε Το μεσημέρι μου είπε ο δάσκαλος τελειώσαμε.... Ρώτησα τότε, εγώ δεν θα δώσω για δίπλωμα; Εσύ πέρασες μου είπε και μετά από δύο εβδομάδες περίπου πήρα το δίπλωμα.

    Ενάμιση χρόνο μετά κατά τα 24 μου πήρα το πρώτο μηχανάκι κούτα ένα TDM 900 το οποίο και το κράτησα Μέχρι που έγινα και εγώ γονιός. Άφησα το άθλημα για περίπου 10 χρόνια μέχρι να ξαναπάρω μηχανάκι. Να πω και εγώ πως ότι έχω πάρει το έχω πάρει μόνος μου και αυτός είναι ο λόγος που σέβομαι αυτό που έχω και το προσέχω.

  14. #284
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    χαχα.

    ωραιος.

    το ιδιο κι εγω ακριβως με το που εγινα 18 glxαρα ασπρο με μπλε σελα.

    ασθενοφορο το παρατσουκλι του στη παρεα μου τοτε

    πριν απο αυτό ειχε παιξει για εναμιση χρονο στα 16 (ειχαμε τσονταρει μισα μισα απο καλοκαιρινα μεροκαματα σε καφενειο θειου μου, εννοειται χωρις διπλωμα) "συνεταιρικο" στρογγυλοφαναρο αθανατο παπι με φίλο που καθόμασταν μαζί στο σχολείο....αφου ζήσαμε τα θυμόμαστε να γελάμε.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 08/11/2021 στις 11:39.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  15. #285
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.191
    Βλεπω δεν ειχατε πολλοι το μικροβιο απο μικρη ηλικια
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

Σελίδα 19 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 914151617181920 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2006, 01:20
  2. Τι μηχανή να πάρω;
    από mchris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 01:22
  3. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 16:54
  4. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 02:02
  5. τι μηχανη να αγωρασω???
    από nightboy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 22:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF