Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ποιόν να δείρω #2

  1. #1

    Ποιόν να δείρω #2

    καταρχήν καλημέρα...

    Θυμάστε ένα παλιότερο πολύ καλογραμμένο post με αυτό το θέμα; Δεν ήταν δικό μου βέβαια αλλά έχω τη συνέχεια...

    Κάποια στιγμή μέσα στον Ιούνιο αλλάζει λουρίδα ένα κουτί ενώ πήγαινα αμέριμνος με σπρώχνει με το πίσω φτερό και ξαφνικά έκανα τσουλήθρα στο δρόμο. Γδαρσίματα, χτυπήματα κλπ κλπ και η μηχανή ξυρισμένη δεξιά από την πτώση.

    Μετά το σοκ τα βρίσκουμε με τον οδηγό που παραδέχεται τη μ@λ@κί@ του και κάνουμε φιλική δήλωση όπου φαίνεται + δηλώνεται πως άλλαξε λουρίδα και με έσπρωξε (δηλώνοντας πως δεν υπάρχουν τραυματισμοί για να μην γίνει ποινικό), την καταθέτω στην ασφαλιστική μου και περιμένω.

    Περνάει καιρός (μήνας) και η ασφαλιστική μου δεν πληρώνει γιατί δεν έχει απάντηση από την άλλη ασφαλιστική, η άλλη ασφαλιστική δεν έχει το αντίγραφο της φιλικής και δεν στέλνει απάντηση, η ασφαλιστική πράκτορας του άλλου οδηγού κοιμάται και δεν ψάχνει να βρει τον πελάτη της, εγώ περιμένω και σκέφτομαι να τους κάνω αγωγή για σωματικές βλάβες, υλικές ζημιές, και να απαιτήσω ιατρικά έξοδα, επισκευή και ψυχική οδύνη. Μάρτυρες έχω (και σε αυτές τις περιπτώσεις ξέρω ότι οι μάρτυρες δικάζουν με την έννοια ότι ισχύει ότι πουν).

    Δεν ξέρω τι προθεσμίες υπάρχουν σχετικά με την ικανοποίηση της φιλικής δήλωσης και αν έχουν ξεπεραστεί.

    Τελικά είναι δουλειά μου να ψάχνω εγώ την άκρη? Υπάρχει κάποιο όργανο να τους αναφέρω ότι κωλυσιεργούν? (sorry για την κακιά λέξη, ήθελα να πω μ@λ@κίζοντ@ι!)

    Κάτι μου είπαν ότι ο άλλο οδηγός δεν έχει ίχνη ατυχήματος (ε βέβαια βρε βλάκες αφού με βρήκε στο πόδι! και στην τελική πως ξέρω εγώ αν δεν τα έχει επισκευάσει???)

    Μήπως να προσλάβω τον Μάτλοκ, ή θα βρω λύση άμα απλώς τους χέσω?

    thanx και συγνώμη αν κούρασα, κάθε απάντηση θα με βοηθήσει, ε όχι και κάθε... καλημέρα!

  2. #2
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    ειναι σχετικά δύσκολη η περίπτωση..
    μάλλον η ασφαλιστική που ΔΕΝ ειδοποιεί κάνει την πάπια επίτηδες για να τρενάρει την πληρωμή..

    μια διευκρίνιση...
    απο αυτά που γράφεις μάλλον ΔΕΝ ήρθε ΤΟΤΑ οπότε ΔΕΝ υπάρχει έκθεση τραυματισμού...οπως λες υπάρχει μονο ο φιλικός διακανονισμός ή κάνω λάθος???

    αν ετσι , καλύτερα με το εντυπο του φιλικου στην ασφαλιστική προτου αρχίσουν οι μυνήσεις και πίεσε...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  3. #3
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    Ερώτηση: Η Τροχαία ήρθε να καταγράψει το ατύχημα?
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  4. #4
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    με φιλική δήλωση..

    εγω περιμενα 7 μηνες για τα λεφτα τα οποια τελικα τα πήρα με μεσολάβηση γνωστου κτλ..

    δεν έχεις να κάνεις και πολλά εκτός απο το να το πας δικαστικώς..αν και δε ξέρω αν αυτο σε συμφέρει!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/05/2005
    Μηνύματα
    6
    Αν δεν κάνω λάθος, φιλική δήλωση τροχαίου, δεν ισχύει όταν πρόκειται για μηχανή.
    Νομική προστασία δεν έχεις στην ασφάλειά σου, ώστε να το αναλάβει και να μην τρέχεις εσύ σε δικηγόρους?

  6. #6
    Η τροχαία δεν ήρθε (ούτε καλέστηκε) εφόσον ο άλλος αποδέχτηκε την ευθύνη του. Θεώρησα (τότε) ότι θα ήταν καλύτερα να μην γίνει ποινικό (πρόκληση σωματικών βλαβών) και απαιτηθεί 1-1 1/2 χρόνια για την οριστική λήξη της υπόθεσης.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει τώρα, όποια στιγμή το θελήσω πηγαίνω και καταθέτω μήνυση με μάρτυρες, γνωματεύσεις νοσοκομείου, πραγματογνώμονα.

  7. #7
    Δεν θελω να κανω τον εξυπνο κατοπιν εορτης,ομως οταν μας ριχνουν:

    Καλουμε την τροχαια και αναφερουμε οτι εχουμε χτυπησει,και ας μην εχουμε παθει τιποτα

    Αλλα παντα,μα παντα καλουμε τροχαια!
    Τι στο διαολο τους πληρωνουμε?

  8. #8
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΦΙΛΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΕΙΠΕΣ ΝΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.

    Η ΔΙΑΚΙΚΑΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΕΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ.

    1.ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.
    ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΤΛ

    2.ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΟΤΟ-ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΦΑΝΟ/ΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΡΑΚΑΡΕ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΝΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟ ΟΧΗΜΑ.
    ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΟΓΝΩΜΟΝΑΣ, ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΟΧΗΜΑ, ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ,ΤΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ.
    ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟ 20ΜΕΡΕΣ - 1 ΜΗΝΑ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ.

    ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΡΑΚΑΡΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΗ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΤΟ ΟΧΗΜΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ ΑΜΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ

  9. #9
    Krish proswpikothtas
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    31

    Φίλε morpheus επειδή δουλεύω σε

    ασφαλιστική εταιρεία και μόλις το ρώτησα άκου τι μου είπανε:
    Μόλις πάει το έντυπο του φιλικού διακανονισμού στην εταιρεία του παθόντα (δηλαδή στη δικιά σου), που προφανώς το έχεις πάει εσύ ο ίδιος, το μόνο που πρέπει να γίνει (και αφού φυσικά ο υπαίτιος δηλώνει ότι φταίει) είναι να τρεκαριστεί ότι ο υπαίτιος όντως ασφαλίζεται στην εταιρεία που έχει γράψει στο έντυπο του φιλικού διακανονισμού. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με τηλεφώνημα στην εταιρεία του υπαιτίου είτε μέσω ενός προγράμματος που το έχουν ΟΛΕΣ οι ασφαλιστικές εταιρείες. Όταν γίνει αυτό πληρώνεσαι κανονικά από την εταιρεία σου......

    Σε ποια είσαι εσύ και σε ποιά ο άλλος???

    ισίδωρος
    Some people get a cheap laugh breaking up the speed limit
    Scaring the pedestrians for a minute
    Crossing up progress driving on the grass
    Leaving just enough room to pass
    Sunday driver never took a test
    Oh yeah, once upon a time in the west

  10. #10
    το ξέρω ρε παιδιά ότι με ΤΟΤΑ θα ήμουν 100% σίγουρος, αλλά δεν είναι λίγο να σέρνεσαι με 100 στην άσφαλτο κ μετά να έχεις το μυαλό του Κούγια... άλλωστε είμαι κ πρωτάρης σε αυτά...

    Αυτό που δεν ξέρω είναι ποιός έχει την ευθύνη, με την έννοια ποιός είναι υπόλογος στην καθυστέρηση.

    Αν εγώ που έχω πάει υπογεγραμμένο το έντυπο στην δική μου είμαι υπέυθυνος για το πότε θα στείλει την απάντηση η άλλη ασφαλιστική ή ποτε θα κάνει δήλωση ο άλλος. Σε αυτό πιστεύω ότι υπάρχει η θολούρα.

    Λογικά αν το πάρεις εφόσον δεν απαντήσαν σε 6 ημέρες έστω αρνητικά η δική μου θα έπρεπε να μου δώσει τα χρήματα με την προσκόμιση των τιμολογίων (έχω πάει σε πραγματογνώμονα και έχει συμφωνηθεί το ποσό) και μετά ας τα βρει με την άλλη. Ομοίως η άλλη ασφαλιστική να δώσει τα χρήματα στην δική μου και μετά ας τα βρει με τον πελάτη της που δεν έκανε δήλωση. Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ θα πρέπει να ανησυχώ ή να τρέχω για το πότε θα κάνει δήλωση ο άλλος. Αν ήταν έτσι θα τον πήγαινα αυτόφορο!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF