Σελίδα 1 από 46 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 680

Θέμα: Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

  1. #1

    Ντελιβεραδες : νέα εγκύκλιος του υπουργείου Εργασίας

    Με τη νέα εγκύκλιο του υπουργείου Εργασίας, αλλάζουν τα πάντα στο άναρχο καθεστώς με τους ντελιβεράδες.

    Η εγκύκλιος αναμένεται να εκδοθεί τις επόμενες ημέρες, όπως ανέφερε στο «Κόκκινο Θεσσαλονίκης» ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Εργασίας Ανδρέας Νεφελούδης ο οποίος τόνισε τα εξής:

    «Βγάζουμε, αυτές τις ημέρες, την περίφημη εγκύκλιο, μετά από μία μεγάλη επεξεργασία για το τι προβλέπει ο νόμος, για να είμαστε προσεκτικοί απολύτως και να μην κάνουμε κάποιο λάθος»

    Ο κ. Νεφελούδης δήλωσε ότι η εγκύκλιος που θα εκδοθεί, θα αναφέρει ότι:

    – Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να παρέχει τον εξοπλισμό εργασίας, στον οποίο συμπεριλαμβάνεται και το μηχανάκι, με την υποχρέωση να το συντηρεί.

    – Κάθε επιχείρηση πρέπει να συντάσσει τη γενική έκθεση επαγγελματικού κινδύνου, που παρομοιάζει με έκθεση δράσης για το ποιες υποχρεώσεις αναλαμβάνει για την ασφάλεια και την υγεία ο κάθε εργοδότης. Όταν δεν το έχει ή όταν δεν το τηρεί, υπάρχει αιτία για πρόστιμο.

    – Τέλος, η επιχείρηση πρέπει να παρέχει τα μέσα ατομικής προστασίας, εκτός από το κράνος, γιατί αυτό υπόκειται στην οδική ασφάλεια και είναι ευθύνη του οδηγού.

    «Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η παραβατικότητα, η οποία είναι εντονότερη σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη» υποστήριξε ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Εργασίας.

    Απαντώντας σε σχετική ερώτηση για τους φόβους που έχουν σε πολλές περιπτώσεις οι εργαζόμενοι να καταγγείλουν την εργοδοτική αυθαιρεσία, στη σκιά των όσων έγιναν πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη με τον ξυλοδαρμό ντελιβερά, ο κ. Νεφελούδης απάντησε ότι το κίνητρο που έχει ένας εργαζόμενος, για να ενημερώσει τις αρχές, είναι ότι θα είναι πια ασφαλισμένος, θα έχει καλύτερο μισθό, δεν θα «φορτώνεται» τις βενζίνες, το μηχανάκι, τη συντήρηση, κ.ά.

    https://www.google.gr/url?sa=i&sourc...44568511256636

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλοδεχούμενο ως πρωτοβουλία και αυτονόητο αλλά αυτές οι αυτονόητες παρεμβάσεις της πολιτείας σε προβληματικά ζητήματα, συνήθως πάσχουν στην εφαρμογή!

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλοδεχούμενο ως πρωτοβουλία και αυτονόητο αλλά αυτές οι αυτονόητες παρεμβάσεις της πολιτείας σε προβληματικά ζητήματα, συνήθως πάσχουν στην εφαρμογή!
    Καλά, προφανώς...

    Ειμαι πολύ περίεργος να δω τα σουβλατζιδικα, καφέ κλπ να αγοράζουν παπιά και να τα συντηρούν καθώς επίσης και "εξοπλισμό ασφαλείας" πλην κράνους..

    Μακάρι...

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Πλέον θα απαιτούν από τους ντελιβεράδες όχι μόνο να παρέχουν το μηχανάκι, αλλά να το μεταβιβάζουν και στο όνομα του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, για να είναι καλυμμένοι.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πλέον θα απαιτούν από τους ντελιβεράδες όχι μόνο να παρέχουν το μηχανάκι, αλλά να το μεταβιβάζουν και στο όνομα του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, για να είναι καλυμμένοι.
    Χαχα...τι πανούργος νους!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Καλά, προφανώς...

    Ειμαι πολύ περίεργος να δω τα σουβλατζιδικα, καφέ κλπ να αγοράζουν παπιά και να τα συντηρούν καθώς επίσης και "εξοπλισμό ασφαλείας" πλην κράνους..

    Μακάρι...
    Να δούμε...θα εκπλαγώ αν εφαρμοστεί!Και όχι μόνο λόγω ελληνικής ''κάφρικης'' νοοτροπίας.Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι για μια μικρή επιχείρηση να δαπανήσει αυτά τα χρήματα για κάτι τέτοιο και μάλιστα έτσι ξαφνικά από μία ουρανοκατέβατη εγκύκλιο η οποία έχει λογική αλλά αν δεν υπάρξει κάποιας μορφής επιδότηση, αμφιβάλλω αν και πώς μπορεί να εφαρμοστεί!Το πιθανότερο είναι να λειτουργήσει το ελληνικό δαιμόνιο και να επινοηθούν μόντες(σε συνεννόηση ίσως με τους ίδιους τους εργαζόμενους διανομείς!) ώστε απλά να φαίνονται νομότυπες οι επιχειρήσεις!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    οσους νομους και να γραψεις, αν η τροχαια δεν κοβει ουτε 5 κλησεις το μηνα και οι έλεγχοι στα μαγαζια γινονται καθε χριστουγγενα, θα κανεις μια τρυπα στο νερο οπως παντα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
    Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Δεν έκατσα να διαβάσω την εγκύκλιο αλλά μου φαίνονται ως ευσεβείς πόθοι τα προς εξαγγελία.
    Πχ. Λέει πως θα τον υποχρεώνει να το συντηρεί. Πώς ή ποιος (θα) Μπορεί να το ελέγξει αυτο;
    Αυτό που λέει ο Λεωνίδας επίσης στέκει.
    Οπως και να εχει βέβαια ,είναι μια αρχή.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
    Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...
    Υπάρχουν επιχειρήσεις που έχουν δικό τους στόλο και συνεργάζονται με συνεργεία για την συντήρηση και κρατούν το ιστορικό συντήρησης της μοτοσυκλέτας.
    Επίσης, αρκετοί παρέχουν από απλά αδιάβροχα και κάποιες φορές έχω δει και μπουφάν μηχανής.

    Όμως, τις περισσότερες φορές οι ντελιβεραδες έχουν το δικό τους μηχανάκι και εξοπλισμό. Ούτε καν τις βενζίνες δεν τους δίνουν

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Μια χαρά μέτρο είναι... Αρκεί βεβαίως να εφαρμοστεί και να ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ κατά πόσο εφαρμόζεται...
    Από την άλλη θα είναι ένα + στο να "φοβάται" ο εργοδότης για την ασφάλεια του εργαζόμενου του..(με την μορφή προστίμου φυσικά)...
    Κάπου είχα ακούσει (διαβάσει...δεν θυμάμαι).. Οτι σε ατύχημα ντελιβερα πριν πάει τροχαία και ασθενοφόρο και ενώ ήταν ήδη κάτω ο ντελιβερας, έτρεξε ο εργοδότης να αφαιρέσει το κουτί του ντελιβερι από το μηχανακι που είχε την επωνυμία του γιατί δεν τον είχε ασφαλισμενο...

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ο κ. Νεφελούδης δήλωσε ότι η εγκύκλιος που θα εκδοθεί, θα αναφέρει ότι:

    – Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να παρέχει τον εξοπλισμό εργασίας, στον οποίο συμπεριλαμβάνεται και το μηχανάκι, με την υποχρέωση να το συντηρεί.

    – Κάθε επιχείρηση πρέπει να συντάσσει τη γενική έκθεση επαγγελματικού κινδύνου, που παρομοιάζει με έκθεση δράσης για το ποιες υποχρεώσεις αναλαμβάνει για την ασφάλεια και την υγεία ο κάθε εργοδότης. Όταν δεν το έχει ή όταν δεν το τηρεί, υπάρχει αιτία για πρόστιμο.

    – Τέλος, η επιχείρηση πρέπει να παρέχει τα μέσα ατομικής προστασίας, εκτός από το κράνος, γιατί αυτό υπόκειται στην οδική ασφάλεια και είναι ευθύνη του οδηγού.



    Απαντώντας σε σχετική ερώτηση για τους φόβους που έχουν σε πολλές περιπτώσεις οι εργαζόμενοι να καταγγείλουν την εργοδοτική αυθαιρεσία, στη σκιά των όσων έγιναν πρόσφατα στη Θεσσαλονίκη με τον ξυλοδαρμό ντελιβερά, ο κ. Νεφελούδης απάντησε ότι το κίνητρο που έχει ένας εργαζόμενος, για να ενημερώσει τις αρχές, είναι ότι θα είναι πια ασφαλισμένος, θα έχει καλύτερο μισθό, δεν θα «φορτώνεται» τις βενζίνες, το μηχανάκι, τη συντήρηση, κ.ά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πλέον θα απαιτούν από τους ντελιβεράδες όχι μόνο να παρέχουν το μηχανάκι, αλλά να το μεταβιβάζουν και στο όνομα του ιδιοκτήτη της επιχείρησης, για να είναι καλυμμένοι.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    οσους νομους και να γραψεις, αν η τροχαια δεν κοβει ουτε 5 κλησεις το μηνα και οι έλεγχοι στα μαγαζια γινονται καθε χριστουγγενα, θα κανεις μια τρυπα στο νερο οπως παντα.
    Σωστός......

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
    Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...
    Από ποιον πλανήτη κατέβηκες εσύ; έχω κάνει αυτήν την δουλειά 7-8 χρόνια σε 5-6 διαφορετικά μαγαζιά, κανείς δεν δίνει τίποτα απολύτως... πέραν του 3ευρου την ώρα.... οκ, υπάρχουν κάποια (pizza hut, roma, Dominos) αλλά αυτά είναι (δυστυχώς) η εξαίρεση και όχι ο κανόνας όπως θα έπρεπε....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος







    Σωστός......



    Από ποιον πλανήτη κατέβηκες εσύ; έχω κάνει αυτήν την δουλειά 7-8 χρόνια σε 5-6 διαφορετικά μαγαζιά, κανείς δεν δίνει τίποτα απολύτως... πέραν του 3ευρου την ώρα.... οκ, υπάρχουν κάποια (pizza hut, roma, Dominos) αλλά αυτά είναι (δυστυχώς) η εξαίρεση και όχι ο κανόνας όπως θα έπρεπε....
    Στην Κρήτη έτσι είναι τα delivery (ίσως και σε άλλες επαρχίες).Ολα έχουν δικό τους στόλο. Και εγώ πρώτη φορά στην Αθήνα το είδα αυτό το σύστημα με το μηχανάκι του delivery να είναι του εργαζόμενου ο οποίος στην ουσία παρέχει πάγιο στην επιχείρηση και θα πρέπει να θεωρείται συνέταιρος

    Το να γίνει ο έλεγχος είναι πολύ απλό, απλά δες ποια μαγαζιά κάνουν delivery και τσεκαρει εαν έχουν μηχανάκια στο όνομα της επιχείρησης

  13. #13
    πάντως, νομίζω , οτι πρέπει να υπήρχε κάποιος σχετικός νόμος μιας και το άρθρο αναφέρει ότι

    «Δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτή η παραβατικότητα, η οποία είναι εντονότερη σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη» υποστήριξε ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Εργασίας.

  14. #14
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Δε νομίζω να υπάρχει συνοικιακό σουβλατζίδικο / καφέ που να έχει δικά του οχήματα...
    Πολύ ενδιαφέρον (και σωστός) νόμος, το δίχως άλλο !

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μισο λεπτο γιατι κολησα.Οταν παει καποιος να δουλεψει ντελιβερι πρεπει να εχει το δικο του μηχανακι?
    Εχω δουλεψει σε πανω απο 5 τουλαχιστον μαγαζια τα οποια ειχαν δικο τους στολο.Πρωτη φορα το ακουω να εχει καποιος δικο του μηχανακι και να δουλευει με αυτο ντελιβερι...
    Και εγώ στα νιάτα μου σε άλλες 5 πιτσαρίες με το δικό μου παπάκι...
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 46 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η νεα μηχανή του robocop!!!
    από Billymuse στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2012, 20:36
  2. νεα εκτελεση του Trooper!!
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 07:53
  3. Η νεα Αφισσα του Δημοσθενη Βεργη!
    από OrEsTiS82 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2007, 14:50
  4. Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 15:05
  5. Οι γελοίοι του υπουργείου
    από toyota στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 13:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF