Σελίδα 25 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 1520212223242526 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 382

Θέμα: Πρόβλημα στις στροφές!!- Ισορροπία μοτοσυκλέτας

  1. #361
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Στέφανε και στην ευθεία θα υπάρχει διαφορά, αφού αυτό με τους βαρείς τροχούς, δεχόμενοι ότι αλλάζει δυσκολότερα κατεύθυνση, είναι πιο σταθερό, πιο "ισορροπημένο" αν θέλεις. edit με την έννοια ότι σαμαράκια λακκουβάκια πετραδάκια αέρας κλπ πιο δύσκολα θα δίνουν την αίσθηση της εκτροπής στον αναβάτη.

    Σε συνθήκες χωρίς καμμία εξωτερική επιρροή και σε τέλειο οδόστρωμα, στην ευθεία ναι δεν θα νιώσει κάποιος κάτι διαφορετικό, πλην του ότι η μοτοσικλέτα με τους βαρύτερους τροχούς θα ισορροπήσει σε χαμηλότερη ταχύτητα.
    Αυτό ακριβώς λέω και παραπάνω.
    Η ευθεία όπως την αντιλαμβανόμαστε είναι πολλές διαδοχικές αντίρροπες στροφές όταν οδηγάμε, οπότε φυσικά και παίζει ρόλο.


    Όταν μαγκώνει το ρουλεμάν λαιμού στην ευθεία το καταλαβαίνεις.
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 05/01/2016 στις 18:29.

  2. #362
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    οποιος θελει ας ανεβει σε ενα οποιοδηποτε μοτο και να παει με πανω απο 60km/h.
    βαλε και τα 2 χερια στο ντεποζιτο και προσπαθισε να στριψεις με μεταφορα βαρους πηγαινοντας-γερνοντας το σωμα σου δεξια.
    θα παει ευθεια ή θα στριψει με πολυ αργο ρυθμο.
    και σαν μαιμου να κρεμαστεις αν εχεις πολλα χιλιομετρα θα παει σχεδον ευθεια (ειπαμε τα χερια δεν ειναι στο τιμονι)
    η μεταφορα βαρους πιανει καλα μονο αν ο οδηγος ειναι ποιο βαρύς απο το οχημα και μονο σε μικρες ταχυτητες.
    αν το οχημα ειναι 200 κιλα και εσυ 50 τοτε μαντεψε? δεν στριβεις με μεταφορα βαρους απλα βοηθας λιγο στο στρίψιμο με την μεταφορα βαρους


    ασε χερια, κατσε ισια και προσπαθισε να στριψεις βαζοντας δυναμη στο ενα πατακι μονο. παλι τιποτα. τεντονοντας ποδια κτλ. κανενα αποτελεσμα

    ασε τα χερια.. πιασε το τιμονι με το ενα χερι και τραβα το αποφασιστικα προς τα εσένα ή σπρώξε το προς τα εμπρος δυνατα.
    το χερι σου στις 0 μοιρες σε σχεση με το τιμονι. δλδ οι αγκωνες να ειναι στο ιδιο υψος απο το εδαφος με την γκαζιερα
    το μηχανακι θα δεις οτι στρίβει ανάποδα απο την φορα που εφαρμόζεις την δυναμη.
    αν περιστρεψεις το τιμονι προς τα δεξια το μοτο θα παρει κληση προς τα αριστερα.
    για πολυ μικρες ταχυτητες( με 10-20-30 χιλιομετρα) ισχυει το αντιθετο

    ακομα και μπουκετο να ριξεις στο τιμονι αυτο θα επανέρθει στην θεση του αμεσα λογο στροφορμης.
    τωρα αν μαθεις και κανεις αυτο το 'αναποδο' τιμονι δυνατα και αποφασιστικά με τα 2 χερια (τραβοντας με το ενα και σπρώχνοντας με το αλλο) βλεπεις οτι αλλαζεις κλίση πολυ ποιο αμεσα σε σχεση με πριν και νιωθεις καλητερο ελενχο.

    θα ελεγα οτι ισως εχεις και περισσοτερη κλίση σε σχεση με το αν οδηγουσες και δεν ειχες βαλει τα χερια σου να σπρώχνουν το τιμονι αντιθετα και δυνατα καθε φορα

    https://www.youtube.com/watch?v=WuR5nMA2Q6Y

  3. #363

  4. #364
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορείς να το πεις αυτό, διότι η στροφορμή εξαρτάται από την ταχύτητα περιστροφής. Σε χαμηλές ταχύτητες, η στροφορμή είναι αμελητέα. Γι'αυτό επιμένω σε νούμερα. Χωρίς αυτά δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
    Οπότε εκεί στρίβουμε και προχωράμε ανάλογα με τις ζογκλερικές ικανότητες του καθενός
    και η αξία της καλής ζάντας χάνεται.
    Σε αυτές τις ταχύτητες εξάλλου στο στρίψιμο δεν έχεις καμιά αντίδραση στην πρόθεσή σου να στρίψεις από την μοτοσυκλέτα πλήν του βάρους της.
    Το ενδιαφέρον για αριθμούς θα ήταν να υπολογίσεις την γωνιακή ταχύτητα της μετάπτωσης του μπροστινού τροχού στα 200 χιλιόμετρα όταν εξασκείς στο τιμόνι δύναμη 5 κιλών ας πούμε,... και μετά με τροχό μαγνησίου.
    Τελευταία τροποποίηση από stefanos; 05/01/2016 στις 18:34.

  5. #365
    Τώρα απορώ για το εξής.

    Αν μάθει πχ ο φίλτατος ohm ότι στην μία περίπτωση έχουμε τρία λίτρα στροφορμή και στην άλλη δυόμιση, τι ακριβώς θα βοηθήσει για να μην ξαναπέσει σε στροφή χωρίς λόγο; Που βοηθάει γενικότερα στην οδήγηση να ποσοτικοποιήσεις την στροφορμή του κάθε περιστρεφόμενου μέρους της μοτοσικλέτας;

    Α, διάβαζα σήμερα και θυμήθηκα, η MV Agusta στα 675/800 της, έχει σχεδιάσει τον στρόφαλο να περιστρέφεται αντίστροφα από τους τροχούς (αντί για ομόστροφα όπως σχεδόν σε όλες τις μοτοσικλέτες), μα δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος να τους πει να μην κουράζονται γιατί δεν επηρεάζει την μοτοσικλέτα η περιστροφή του...;


    υ.γ. προφανώς και αστειεύομαι με τα λίτρα στροφορμής.

  6. #366
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    εγώ το κουβεντιάζω, επειδή μου αρέσει να αναλύω τα πράματα. Δεν πάω να ξαναεφεύρω τον τροχό (χιχιχι). Δεν πάω να σας πω "παίδες *χτύπημα τα δάχτυλα* σκατά στρίβατε μέχρι σήμερα, εδώ είμαι γω τώρα θα σας δείξω τι εστί βερίκοκο". Αν είναι δυνατόν.

    Γι'αυτό άσκοπα με ρωτάτε "ωραία, πες δεν φταίει το γυροστροβοκολονοσκοπικό, τί θες να κάνουμε τώρα; να στρίβουμε με τη γλώσσα;" Η απάντηση ήταν είναι και θα είναι "όπως το κάνατε μέχρι τώρα"

    Για ακόμα μια φορά, δεν πάω να δείξω σε κανέναν την διαδικασία που θα παίρνει στροφές με την μηχανή του. Πάω να βρω τι δυνάμεις εμφανίζονται και πως η μηχανή κινείται λόγω αυτών.

    Α και μια που το θυμήθηκα, έχω ξεχάσει να κάνω κάτι
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  7. #367
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Τώρα απορώ για το εξής.

    Αν μάθει πχ ο φίλτατος ohm ότι στην μία περίπτωση έχουμε τρία λίτρα στροφορμή και στην άλλη δυόμιση, τι ακριβώς θα βοηθήσει για να μην ξαναπέσει σε στροφή χωρίς λόγο; Που βοηθάει γενικότερα στην οδήγηση να ποσοτικοποιήσεις την στροφορμή του κάθε περιστρεφόμενου μέρους της μοτοσικλέτας;

    Α, διάβαζα σήμερα και θυμήθηκα, η MV Agusta στα 675/800 της, έχει σχεδιάσει τον στρόφαλο να περιστρέφεται αντίστροφα από τους τροχούς (αντί για ομόστροφα όπως σχεδόν σε όλες τις μοτοσικλέτες), μα δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος να τους πει να μην κουράζονται γιατί δεν επηρεάζει την μοτοσικλέτα η περιστροφή του...;


    υ.γ. προφανώς και αστειεύομαι με τα λίτρα στροφορμής.
    η φορά περιστροφής και του στροφάλου και των τροχών φυσικά και επηρεάζει.

  8. #368
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Πάω να βρω τι δυνάμεις εμφανίζονται και πως η μηχανή κινείται λόγω αυτών.
    Μα σου λέμε ότι είναι οι Α δυνάμεις.
    Εσύ βρήκες ότι δεν είναι οι Α, οι Α που εμείς νομίζουμε είναι αμελητέες αλλά υπάρχουν οι Β (των ολλανδών ή άλλων ερευνητών).

    Άρα δεν ψάχνεις πλέον τι ασκείται, το έχεις βρει και επιχειρηματολογείς υπέρ των ευρημάτων. Και λογικά θα βρεις (ή ψάχνεις) τον Ώμιο τρόπο στριψίματος.

  9. #369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    [...] Γι'αυτό επιμένω σε νούμερα. Χωρίς αυτά δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
    Ακομα τα περιμένουμε τα ρημαδια τα νουμερα...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #370
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Άρα δεν ψάχνεις πλέον τι ασκείται, το έχεις βρει και επιχειρηματολογείς υπέρ των ευρημάτων. Και λογικά θα βρεις (ή ψάχνεις) τον Ώμιο τρόπο στριψίματος.
    Δεν μπορείς να μου το πεις αυτό, γιατί απλούστατα ξέρω τα όριά μου. Η μηχανή δεν είναι το πρώτο σύστημα που μελετάω, αλλά μάλλον είναι το πιό περίπλοκο. Σε άλλα συστήματα μπορείς να το κάνεις αυτό, πχ σε quadcopters. Δηλαδή πρώτα να περιγράψεις με μοντέλο τη συμπεριφορά του συστήματος και με τη βοήθεια αυτού να βρεις τον βέλτιστο, ή έστω έναν πολύ καλό τρόπο, να το ελέγχεις. Σε περιπλοκότερα συστήματα όμως, όπως η μοτοσυκλέτα, που γίνεται της μουρλής γιατί τα πάντα αλληλεπιδρούν, συνήθως συμβαίνει το ανάποδο (αλλά μια στο τόσο η θεωρία έρχεται πρώτη: ο saarinen καθ'ότι μηχανολόγος σκέφτηκε να βγάλει γόνατο). Κάποιος τυχαίνει να χρησιμοποιεί μια καινούρια μέθοδο να στρίβει και πάει πιό γρήγορα στους αγώνες... δεν ξέρει γιατί αυτή η μέθοδος του επιτρέπει να πάει πιό γρήγορα από τους άλλους, αλλά το κάνει. Κατ'όπιν αρχίζουν οι αναλύσεις. Κάποιες φορές βρίσκεται η εξήγηση... κάποιες άλλες, όχι. Και στο κάτω-κάτω... έστω ότι όντως θέλω να βρω τον όμιο τρόπο στριψίματος... έχω δικαίωμα και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Αν γουστάρω να στρίβω φορώντας πατίνια με ρόδες και σπρ΄χωνοντας με το βάρος μου στην αριστερή για να στρίψω δεξιά, θα το κάνω. Δείχνε με και γέλα, άμα γουστάρεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Ακομα τα περιμένουμε τα ρημαδια τα νουμερα...
    το καλό πράμα αργεί να γίνει

    ειδικά όταν δεν είναι κανείς συνεργάσιμος.
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  11. #371
    Άμα πας πιο γρήγορα, πραγματικά να μας μάθεις όλους το νέο χωρίς γέλια.

    Για τα βάρη, πιθανότατα μέσα στο ΣΚ να σου ικανοποιήσω την περιέργεια, έχω χύμα έναν 17ρη μπροστινό με 120άρι λάστιχο (χωρίς δισκόφρενα όμως), δύο 21" και δύο 17" με ακτίνες (με δισκόφρενα) και αν δεν βαρεθώ θα ξηλώσω και τον 19".
    Βάρη στροφάλων δεν μπορώ να ικανοποιήσω περιέργεια/ενδιαφέρον διότι το μόνο μοτέρ που έχω κάβα και θεωρητικά μπορώ να λύσω, δεν θα το κάνω μόνο και μόνο για αυτό...

  12. #372
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    παντος στο δυναμομετρο τα μηχανάκια στο τερμα γκαζι 'σηκώνονται'

    και στα αλματα με καθαρα η περιστροφη του μοτερ και των τροχων παιζει τον κυριο ρολο στον ελενχο τις κλίσης τις μοτο οσο ειναι στον αερα

  13. #373
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    παντος στο δυναμομετρο τα μηχανάκια στο τερμα γκαζι 'σηκώνονται'

    και στα αλματα με καθαρα η περιστροφη του μοτερ και των τροχων παιζει τον κυριο ρολο στον ελενχο τις κλίσης τις μοτο οσο ειναι στον αερα




    φυσικό είναι

  14. #374
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Άμα πας πιο γρήγορα, πραγματικά να μας μάθεις όλους το νέο χωρίς γέλια.

    Για τα βάρη, πιθανότατα μέσα στο ΣΚ να σου ικανοποιήσω την περιέργεια, έχω χύμα έναν 17ρη μπροστινό με 120άρι λάστιχο (χωρίς δισκόφρενα όμως), δύο 21" και δύο 17" με ακτίνες (με δισκόφρενα) και αν δεν βαρεθώ θα ξηλώσω και τον 19".
    Βάρη στροφάλων δεν μπορώ να ικανοποιήσω περιέργεια/ενδιαφέρον διότι το μόνο μοτέρ που έχω κάβα και θεωρητικά μπορώ να λύσω, δεν θα το κάνω μόνο και μόνο για αυτό...
    Τα βάρη τα βρήσκουμε στην ακτίνα θα τα χαλάσουμε

  15. #375
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Άμα πας πιο γρήγορα, πραγματικά να μας μάθεις όλους το νέο χωρίς γέλια.

    Για τα βάρη, πιθανότατα μέσα στο ΣΚ να σου ικανοποιήσω την περιέργεια, έχω χύμα έναν 17ρη μπροστινό με 120άρι λάστιχο (χωρίς δισκόφρενα όμως), δύο 21" και δύο 17" με ακτίνες (με δισκόφρενα) και αν δεν βαρεθώ θα ξηλώσω και τον 19".
    Βάρη στροφάλων δεν μπορώ να ικανοποιήσω περιέργεια/ενδιαφέρον διότι το μόνο μοτέρ που έχω κάβα και θεωρητικά μπορώ να λύσω, δεν θα το κάνω μόνο και μόνο για αυτό...
    δεν αξίζει, ούτε χρειάζεται, τόσος πολύς κόπος
    μία ρόδα πάρε μόνο και βάλε πάνω ένα σκασμό βαρίδια, ή κάτι τέτοιο
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

Σελίδα 25 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 1520212223242526 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 10:01
  2. honda dax προβλημα στις μπουκαλες
    από χαρης17 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 16:06
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  4. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF