Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΚΡΑΝΟΥΣ Schuberth S1 Pro

  1. #1
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΚΡΑΝΟΥΣ Schuberth S1 Pro

    Καλησπέρα και καλό απόγευμα!

    Έχω ένα S1 PRO και πριν από αυτό είχα και το απλό S1. Μέχρι σήμερα, μου έχει σπάσει 3 φορές το αυτάκι της εξωτερικής ζελατίνας που τη συγκρατεί πάνω στο κράνος.
    Το αποτέλεσμα είναι ότι κάθε φορά που ανοίγω τη ζελατίνα στο τέρμα, βγαίνει από το μηχανισμό από τη μεριά που είναι σπασμένο το αυτάκι!!!
    Έχω ήδη πληρώσει 2 ζελατίνες και πάω για την τρίτη!!!
    Σαν κράνος, το θεωρώ κορυφαίο...εκτός από αυτό το μικρό αλλά και κοστοβόρο προβληματάκι!
    Υπάρχει άλλος που να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα???

    Ευχαριστώ
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  2. #2
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Καλημέρα,

    έχεις μιλήσει με τον εισαγωγέα τι σου έχει πει? Μήπως έχει χαλάσει κάτι στο μηχανισμό που κουμπώνει η ζελατίνα, μήπως κάτι εκεί με το ελατήριο-δοντάκια έχει κάποιο πρόβλημα?*
    Αν δε το έχεις καιρό το κράνος έχει κάποια Χ εγγύηση που καλύπτει προβλήματα του κράνους που δεν προέρχονται από εσένα. Οπότε καλό θα ήταν να το δεις κι αυτό αν δε το έχεις κάνει ήδη.



    * Έχω ένα KBC που μου ξεκουμπώνει από τη μια μεριά η ζελατίνα αν την ανεβάσω πάρα πολύ πάνω και ξέρω ότι είναι από το μηχανισμό που έχουν χαλάσει κάτι δοντάκια και δε πιάνει πλέον καλά.





    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  3. #3
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Καλημέρα.


    Έχω μιλήσει με τον εισαγωγέα και μου έχει πει ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση γιατί είναι από σπάσιμο!!!
    όταν τον ρώτησα πως γίνεται να μου σπάει συνέχεια στο συγκεκριμένο σημείο και μάλιστα όταν αυτό βρίσκεται από τη μέσα πλευρά, η απάντηση ήταν ότι θα μπορούσε να συμβεί από χτύπημα.
    Εκεί που δεν πήρα απάντηση ήταν όταν του ζήτησα να μου δείξει έστω και μία γρατζουνιά στο κράνος ή στη ζελατίνα ούτως ώστε να δικαιολογηθεί κάποιο χτύπημα!!!
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  4. #4
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Και εγώ έλεγα τυχαίνει μόνο σε μένα!!!Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το S1 ποτέ ρε γαμώτο και τώρα με το pro πριν λίγες μέρες έσκασα ακόμη ένα 55άρι για τη δεύτερη(!!!) ζελατίνα σε διάστημα 3 μηνών!!!Το ιδιο ακριβώς γαμώτο και γώ ειδικά αν κάνεις τη μαλακία και το έχεις στο χέρι σου πιέζει στο τελείωμα τη ζελατίνα και σπάει το γαμωδοντάκι που κουμπ'ώνει στο μηχανισμό!!!
    Στην Ηλιοφίλ μου είπαν ότι στο σημείο αυτό έχει μια ευαισθησία ο μηχανισμός και θέλει προσοχή στο κούμπωμα ξεκούμπωμα...Παπαριές σίγουρα αφού έχει τυχει και σ'άλλον το ίδιο είναι στάνταρντ κατασκευαστικό πρόβλημα και θα πρεπε η εταιρια να το κάλυπτε κανονικα...anyway τι να πώ γκαντεμιά
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  5. #5
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikos988
    Καλημέρα.


    Έχω μιλήσει με τον εισαγωγέα και μου έχει πει ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση γιατί είναι από σπάσιμο!!!
    όταν τον ρώτησα πως γίνεται να μου σπάει συνέχεια στο συγκεκριμένο σημείο και μάλιστα όταν αυτό βρίσκεται από τη μέσα πλευρά, η απάντηση ήταν ότι θα μπορούσε να συμβεί από χτύπημα.
    Εκεί που δεν πήρα απάντηση ήταν όταν του ζήτησα να μου δείξει έστω και μία γρατζουνιά στο κράνος ή στη ζελατίνα ούτως ώστε να δικαιολογηθεί κάποιο χτύπημα!!!
    Μήπως θα έπρεπε να στείλεις ένα ωραιότατο e-mail στην εταιρεία?

    Δες μήπως μπορείς να αλλάξεις το μηχανισμό και λυθεί το πρόβλημά σου!

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  6. #6
    Δαγκώνω άσχημα....γρρρ Το avatar του/της Krokodilos001
    Εγγραφή
    22/06/2005
    Μηνύματα
    494
    Ολα τα Σουμπερθ το ιδιο προβλημα εχουνε. Ελατωματικους μεντεσεδες. Το κακο ξεκηναει απο τις βιδες.
    Λυση, αλαγη των κοχλιων της σουμπερθ με αλλους, και απο πισω λαμαρινοπερκοχλια, οπως αυτα που πιανουν τα φερινγκ τα ηχεια κλπ. Καλο σφιξιμο και voila!

  7. #7
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Krokodilos001
    Ολα τα Σουμπερθ το ιδιο προβλημα εχουνε. Ελατωματικους μεντεσεδες. Το κακο ξεκηναει απο τις βιδες.
    Λυση, αλαγη των κοχλιων της σουμπερθ με αλλους, και απο πισω λαμαρινοπερκοχλια, οπως αυτα που πιανουν τα φερινγκ τα ηχεια κλπ. Καλο σφιξιμο και voila!
    Το πρόβλημα δεν είναι στο μηχανισμό αλλά στη ζελατίνα!
    Αν μπορούσα να βάλω φωτό θα καταλάβαινες τι εννοώ. Έχει ένα πλαστικό που προεξέχουν 2 αυτάκια που συρταρώνουν στο μηχανισμό.
    Σπάει ένα από αυτά τα αυτάκια και ξεσυρταρώνει η ζελατίνα από το μηχανισμό.
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της cptm
    Εγγραφή
    23/11/2007
    Μηνύματα
    132
    Μήπως θα ήταν καλύτερα να πας από την αποθήκη της ελιοφίλ στους Αγίους Αναργύρους όπου είναι το service της schuberth μπας και βγάλεις καμιά άκρη. Στο S1 που έχω μου είχε ξεφλουδίσει η ζελατίνα εσωτερικά (το antifog) και από τα μαγαζιά της ελιοφίλ μου έλεγαν βλακείες. Τελικά πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά και με έστειλαν στην αποθήκη τους, όπου μου αντικατέστησαν τη ζελατίνα χωρίς κανένα πρόβλημα.

  9. #9
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cptm
    Μήπως θα ήταν καλύτερα να πας από την αποθήκη της ελιοφίλ στους Αγίους Αναργύρους όπου είναι το service της schuberth μπας και βγάλεις καμιά άκρη. Στο S1 που έχω μου είχε ξεφλουδίσει η ζελατίνα εσωτερικά (το antifog) και από τα μαγαζιά της ελιοφίλ μου έλεγαν βλακείες. Τελικά πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά και με έστειλαν στην αποθήκη τους, όπου μου αντικατέστησαν τη ζελατίνα χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Εκεί πήγα τελευταία φορά!!! Μου είπαν ότι οι Γερμανοί δεν τις περνάνε στην εγγύηση για σπάσιμο!!!
    Το θέμα είναι ότι όσο προσεχτικός και να είσαι, θα σπάσει κάποια στιγμή!!! Το κράνος το έχω σαν καινούριο!!! Τι άλλο να κάνω???
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  10. #10
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

    Αν προλάβω, θα περάσω μέσα στην εβδομάδα από τον αντιπρόσωπο να δω τι θα μου πούνε ξανά.
    Αν μου πούνε πάλι ότι είμαι ο μοναδικός που μου έχει συμβεί, θα στείλω e-mail στη Γερμανία!!!
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  11. #11
    Εχω το ίδιο κράνος...Ως τώρα δεν μου έχει τύχει...

    Με ανησυχεί όμως όταν λόγω ζέστης αφήνω ανοιχτή καμμιά φορά την ζελατίνα με κατεβασμένη την εσωτερική φυμέ......που λόγω αέρα κλείνει τόσο απότομα ΄.....Ρυθμίζεται η εξωτερική ζελατίνα για να σφίξει λίγο και να μην κλείνει τόσο απότομα???

  12. #12
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40
    Εχω το ίδιο κράνος...Ως τώρα δεν μου έχει τύχει...

    Με ανησυχεί όμως όταν λόγω ζέστης αφήνω ανοιχτή καμμιά φορά την ζελατίνα με κατεβασμένη την εσωτερική φυμέ......που λόγω αέρα κλείνει τόσο απότομα ΄.....Ρυθμίζεται η εξωτερική ζελατίνα για να σφίξει λίγο και να μην κλείνει τόσο απότομα???

    Εμένα δε μου έχει τύχει αυτό που λες. Όταν την έχω ανοιχτή ένα ή δύο κλικ, δε μου κλείνει από τον αέρα! Δεν πάω με διακοσάρες βέβαια!!!
    Ίσως να έχουν "φαγωθεί" από τη χρήση τα δοντάκια του μηχανισμού μέσα στα οποία κινείται η ζελατίνα.
    Σε αυτή την περίπτωση, αλλάζεις τους μηχανισμούς.
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  13. #13
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Σήμερα πήγα μία βόλτα από τον αντιπρόσωπο.
    Τα παιδιά, μου είπαν ότι όσες φορές τους έχει τύχει κάτι ανάλογο, έχει συμβεί από πτώση του κράνους ή από κάποιο χτύπημα.
    Τους εξήγησα ότι κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί, κάτι που αποδείκνυε και η κατάσταση του κράνους αλλά και της ζελατίνας.
    Τελικά μου αλλάξανε τη ζελατίνα χωρίς κόστος.
    Κρατήσανε και αρχείο για να δουν αν θα ξανασυμβεί και πότε. Όπως τους είπα, το θέμα είναι να βρεθεί ο λόγος που σπάει η ζελατίνα. Αν κάνω κάτι εγώ άθελά μου, να το εντοπίσω και να το σταματήσω, αλλιώς αν φταίει κάτι στο κράνος, να το βρούμε και να το διορθώσουμε.
    Τους ευχαριστώ για τη σωστή αντιμετώπιση και ελπίζω να μη ξανασυμβεί και να ήταν κάτι τυχαίο ή να εντοπιστεί τελικά ο λόγος.
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της echoplex
    Εγγραφή
    16/10/2008
    Μηνύματα
    137
    και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα 2 φορές το έχω πάθει

  15. #15
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Κανονιστε να πατε ολοι μαζι να τους τα ψαλλετε ρε παιδια. Παρτε και καμερα μαζι να τους γραψετε και να το στειλετε στο ΙΝΚΑ... ή το λιγοτερο να ανεβασετε βιντεακι να εχουμε να τους βλεπουμε να γελαμε/κλαιμε..

    Τους ζητησε κανεις σας να εγκαταστησουν τη νεα ζελατινα και να την ανοιξουν τερμα μπροστα σας; Τι θα πουν εκει;
    Silence in the studio!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. schuberth S1 pro
    από vstromgr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2009, 22:29
  2. πρόβλημα με ζελατίνα
    από nelson στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2008, 15:28
  3. ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ Schuberth S1
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2008, 12:46
  4. προβλημα με ζελατινα
    από apolon10 στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 12:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF