Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: ΠΙΣΤΑ ναι-οχι και γιατι

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463

    ΠΙΣΤΑ ναι-οχι και γιατι

    Αδελφια βλεπω σε διαφορα thread-post να υπαρχει μια "αντιπαραθεση" με το αν πρεπει να μπαινουμε πιστα!! η οχι!! και για ποιους λογους πολλοι δεν συμφωνουν!!

    Νομιζω ειναι ενα αρκετα "καυτο" θεμα για τους οδηγους μοτοσυκλετας ειδικα σε περιβαλλοντες χωρους σαν και αυτον!! (Moto.gr)
    Ας δουμε λοιπον τις αποψεις μας και που διαφωνουμε!! χωρις ελπιζω να γινει "μπαχαλο"
    μπορει να υπαρχει το θεμα καπου αλλα δεν πειραζει, ας το κανουμε και εδω, για αυτους που δεν το εχουν δει!! η συζητησει!!

    Εγω προσωπικα, ειμαι υπερ της πιστας διοτι πιστευω οτι στο ασφαλες περιβαλλον της πιστας μαθαινεις πραγματι να οδηγας!! μια μοτοσυκλετα και οχι απλα να την χειριζεσαι!!!
    οπως θεωρω οτι οποιες και αν ειναι οι αντιξοες συνθηκες στις Ελληνικες πιστες, ειναι σιγουρα κατα πολυ καλυτερες και ασφαλεστερες, απο οποιοδηποτε Ελληνικο δημοσιο δρομο!!, για να εξασκησουμε τις ικανοτητες μας και να μαθουμε περισσοτερο την μηχανη μας, ουτως ωστε στον δρομο να ειμαστε ασφαλεστεροι για 1.000.000 λογους!!

    Οπως επισης ποτε μου δεν καταλαβα εκεινους που λενε...............
    << ασε ρε που θα παω πιστα να πεσω!!! παω καλυτερα Μπραλο, Επιδαυρο, κλπ, και θα το ευχαριστηθω!! >>
    αδελφια αυτοι που το λετε αυτο, νομιζω πρεπει να το ξανασκεφτειτε!! και να το δειτε ισως με λιγοτερο "εγωισμο", αν βεβαια το βλεπετε ετσι!!
    διοτι για σκεφτειτε οτι μετα απο αρκετα track days, η στα διαφορα "σχολεια" ασφαλους οδηγησης, ποσο περισσοτερο!!, πραγματικα!!, και βεβαια ασφαλεστερα!! θα ευχαριστίεστε!! τις παραπανω βολτες!!

    Ο λογος..........σε ολους μας!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  2. #2
    νομίζω ότι δεν χωράει ερώτηση ανάμεσα στο ναι/όχι στην πίστα

    το θέμα είναι τα μέγαρα θεωρούντε ασφαλή πίστα?????
    αν δεν κοιτάς εκεί που πας ΠΡΟΣΕΧΕ γιατί θα πας εκεί που κοιτάς.


    «Μόνο σ’ αυτούς που δεν φοβούνται να πεθάνουν, τους αξίζει να ζουν.»
    Θίοντορ Ρούσβελτ


    «Όταν πρόκειται να λάβεις μια συμβουλή από κάποιον, εξέτασε πρώτα τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε τις δικές του υποθέσεις. Διότι, ο άνθρωπος που διαχειρίστηκε άσχημα τις υποθέσεις του, δεν μπορεί να συμβουλέψει σωστά τους άλλους.»
    Ισοκράτης

  3. #3
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Πίστα rulez.
    Πρώτη φορά φέτος μπήκα και είδα το φως μου.
    Την λατρεύω.
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis1098
    νομίζω ότι δεν χωράει ερώτηση ανάμεσα στο ναι/όχι στην πίστα

    το θέμα είναι τα μέγαρα θεωρούντε ασφαλή πίστα?????
    Αν δεν μπουμε για να δειξουμε ποσο "παγκοσμιοι" ειμαστε, βεβαιως και ειναι ασφαλης πιστα
    τωρα παλι αν παμε να την συγκρινουμε με το Mugello, εε, δεν ειναι!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    994
    Μαθαινεις 5 πραγματα με σχετικη ασφαλεια

    Γιατι οχι?

  6. #6
    Πιστα και παπαριες....


    Μονο στο δρομο μαθαινεις να οδηγείς




    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.003
    Δε το συζητάμε ότι η πίστα είναι 1000φορές ιδανικότερη απο το δρόμο για να ξεκαβλώ, το θέμα είναι ότι αμα τύχεις σε σκατέ γκρούπ με και καλα γΛηγορους τότε αισθάνεσαι άβολα και φοβάσαι.

    Πολλές φορές έχουνε πέσει στα Μέγαρα, δεν είναι σοβαροί οι τραυματισμοί , αλλά τα ατυχήματα δεν παυουν να υφίστανται.

    Οπότε ναι καλή η πίστα, απείρως καλύτερη απο το δρόμο για διασκέδαση, αλλά κι εκει χρειάζεται προσοχή. Το περιβάλλον της πίστας όσο ασφαλές και να είναι (κριτές, ασθενοφόρο,εξοδοι σε χώμα κι όχι μπαριέρες) δεν είναι ικανό να απαλλάξει τους ανθρώπους απο τη βλακεία τους...

  8. #8
    ____________________ Το avatar του/της G M
    Εγγραφή
    06/05/2006
    Μηνύματα
    206
    Δεν υπαρχει ουσια για τετοια αντιπαραθεση
    οποιος ισχυριζεται οτι η πιστα δεν ειναι απαραιτητη και μαθαινεις καλυτερο στο δρομο κινειται μεταξυ βλακειας και αφέλειας και τον αφηνουμε να πιστευει οτι θελει....

  9. #9
    + όλα σε AKIS και GM

    τι συζητάμε τώρα ...

    και επιπλέον κάτι που παρατηρώ στον εαυτό μου, βγαίνοντας απο ένα trackday κινούμαι για πολλές μέρες ήρεμα στο δρόμο... έχω ξεκαυλώσει και δεν παίρνω περιτά ρίσκα...

    και αυτό με κάνει ασφαλέστερο και για μένα και για τους γύρω μου

  10. #10
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
    Αν δεν μπουμε για να δειξουμε ποσο "παγκοσμιοι" ειμαστε, βεβαιως και ειναι ασφαλης πιστα
    τωρα παλι αν παμε να την συγκρινουμε με το Mugello, εε, δεν ειναι!!
    άν μιλάς για την πίστα των Μεγάρων έχει πολύ μεγάλο δείκτη επικινδυνότητας για να πέσεις και άς μην κάνεις τον ''παγκόσμιο'', να μιλήσουμε για τα νεροφαγώματα, τα μπαλώματα, την γουβα στην kpits που εάν αλλάξεις ταχύτητα μέσα στη στροφή υπάρχει περίπτωση να απογειωθείς με 150+km, στο τέλος της ευθείας εάν χάσεις τα φρένα θα πέσεις επάνω σε σύρματα.

    Η προσωπική μου γνώμη είναι ναι στην πίστα, ναι στο να δοκιμάσουμε τις ικανότητες μας σε ασφαλές περιβάλλον, όχι στην οικονομική εκμετάλευση του μικρόβιου της ταχύτητας που έχουμε όσοι μπαίνουμε σε ελληνικές πίστες ταχύτητας.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.122
    Δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που υποστηρίζει ότι δεν πρέπει να μπαίνουμε πίστα. Εκεί που έγκειται η διαφωνία (τουλάχιστον αν ρωτήσεις εμένα) είναι στο να έχεις ένα γρήγορο μηχανάκι και να το εκμεταλλεύεσαι αποκλειστικά στην πίστα Vs να το χαίρεσαι και στο δρόμο. Εγώ προτιμώ το τελευταίο. Θεωρώ την πίστα και τα σχολεία έναν πολύ καλό δάσκαλο για να οδηγείς ταχύτερα, ασφαλέστερα και απολαυστικότερα στο δρόμο κι όχι για να κατεβάζεις χρόνο στις ίδιες 10 στροφές και να μετράς το πουλί σου με τους φίλους σου.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της AKIS BUSA
    Εγγραφή
    17/03/2009
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
    Δε νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που υποστηρίζει ότι δεν πρέπει να μπαίνουμε πίστα. Εκεί που έγκειται η διαφωνία (τουλάχιστον αν ρωτήσεις εμένα) είναι στο να έχεις ένα γρήγορο μηχανάκι και να το εκμεταλλεύεσαι αποκλειστικά στην πίστα Vs να το χαίρεσαι και στο δρόμο. Εγώ προτιμώ το τελευταίο. Θεωρώ την πίστα και τα σχολεία έναν πολύ καλό δάσκαλο για να οδηγείς ταχύτερα, ασφαλέστερα και απολαυστικότερα στο δρόμο κι όχι για να κατεβάζεις χρόνο στις ίδιες 10 στροφές και να μετράς το πουλί σου με τους φίλους σου.
    Και ομως BLiTzERR υπαρχουν και μαλιστα πολλοι!!!
    Φυσικα και το μηχανακι μας το εχουμε πιο πολυ για τον δρομο και τις βολτες μας!! η διαφωνια ομως ειναι σε αυτους που λενε οτι δεν χρειαζεται να μπω πιστα-σχολεια κλπ,κλπ, διοτι δεν εχουν να μου δωσουν τιποτα απο την μια και απο την αλλη ειναι επικυνδινα να πεσεις και,και,και,και!!!
    κατω απο αυτο το πρισμα το λεω και οχι σε σχεση με χρονους κλπ,κλπ!!
    ο καλυτερος τροπος να κρατας
    το λογο σου ειναι
    να μην το δινεις

  13. #13
    εγω πότε θα ξύσω γόνατο? Το avatar του/της PQC
    Εγγραφή
    20/01/2005
    Μηνύματα
    164
    Σαφώς και θα πρέπει να πηγαίνουμε στην πίστα και έτσι θα πρέπει να είναι τα πράγματα.
    Η γκρίνια που έχω βγάλει για το συγκεκριμένο θέμα σε γειτονικό thread οφείλεται καθαρά στην κατάσταση των μεγάρων και στην κακή οργάνωση.
    Πολύς κόσμος θέλει να πάει στην πίστα και φοβάται και όχι άδικα.
    Αν δείτε ένα μαύρο κόκκινο fazer 1000 να περνάει τάπα στην στροφή ξύνωντας μασπίεδες, αυτιά και γόνατα σίγουρα δεν είμαι εγώ

  14. #14
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.355
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PQC
    Πολύς κόσμος θέλει να πάει στην πίστα και φοβάται και όχι άδικα.
    Ο κόσμος αυτός μπορεί να επιλέξει Track days που γίνονται ημέρες με λιγότερο κόσμο!
    Όταν ο κόσμος δεν είναι υπερβολικός (σε αριθμό), δεν υπάρχει λόγος να φοβάτε κάποιος!


  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    9.355

    Re: ΠΙΣΤΑ ναι-οχι και γιατι

    +675 @ AKIS BUSA - G M - road spirit

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bandit 650 η Fazer 600 και γιατι οχι 1000??
    από gsbiker στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 13:57
  2. fz1 ναι...αλλά όχι και ξεκράνωτη!!!
    από Jo.Da. στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2006, 13:07
  3. Για γυναίκες και γιατι οχι ...και ανδρες
    από kapeos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 11:27
  4. (οχι και τοσο) καινουριο Duke
    από dez στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2004, 13:37
  5. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 4 ευρο ΣΟΥΒΛΑΚΙ !!!!!!!!!!!!!
    από dariosk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2003, 17:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF