Σελίδα 12 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 182

Θέμα: Αγορά Μηχανής για νέο οδηγό

  1. #166
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Νομίζω ότι είσαι στο σημείο καμπής που περνάνε πολλοί μοτοσυκλετιστές, όταν αρχίζουν να μην εισπράττουν μεγάλη ικανοποίηση από τη μοτοσυκλέτα τους, παρόλο που δεν έχει κάποιο μειονέκτημα που να δικαιολογεί την αλλαγή. Οι επιλογές είναι είτε να ενδώσεις στον πειρασμό και να αγοράσεις άλλη μοτοσυκλέτα και μετά ξανά άλλη, είτε να το δεις ορθολογιστικά και να μείνεις με την καλή μοτοσυκλέτα που ήδη έχεις.

    Είναι θέμα περίσσειας χρημάτων, προτεραιοτήτων και κυρίως υλιστικής θεώρησης. Το είχα περάσει στον παρελθόν, ενώ μου έρχεται κατά καιρούς, αλλά προς το παρόν συγκρατούμαι, διότι ξέρω ότι αργά ή γρήγορα όλα παύουν να είναι πολύ εντυπωσιακά, αλλά τα χρήματα θα έχουν φύγει. Οπότε πρέπει να σταθμίσεις τη μεγάλη χρηματική επένδυση που θα κάνεις, ως κάτι που θα σου δώσει επιπλέον συγκινήσεις, σε σχέση με αυτές που είδη εισπράττεις από ένα καλό όχημα, αλλά για μικρό χρονικό διάστημα. Δεν υπάρχει καλή ή κακή επιλογή, απλά καλό είναι να το αποφασίσεις ενσυνείδητα. Διαφορετικά μπορεί να σου λείψει το Transalp ή μετά την πρώτη περίοδο ενθουσιασμού να συνειδητοποιήσεις πως για τη χρήση που κάνεις δεν προσφέρει κάτι περισσότερο το νέο όχημα που αγόρασες.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/10/2022 στις 08:37.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #167
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι είσαι στο σημείο καμπής που περνάνε πολλοί μοτοσυκλετιστές, όταν αρχίζουν να μην εισπράττουν μεγάλη ικανοποίηση από τη μοτοσυκλέτα τους, ...........



    να συνειδητοποιήσεις πως για τη χρήση που κάνεις δεν προσφέρει κάτι περισσότερο το νέο όχημα που αγόρασες.
    Αυτό νομίζω είναι όλο το νόημα.
    Η ικανοποίηση προκύπτει από την χρήση, όποια και να είναι αυτή.
    Συνήθως διαλέγουμε κάτι για την χρήση που θα θέλαμε να κάνουμε αλλά τελικά καταντάμε να πηγαίνουμε στο γραφείο με λάθος μηχανάκι

  3. #168
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Κοίτα, σε γενικά πλαίσια δεν θεωρώ τον εαυτό μου άνθρωπο του πάθους ή άνθρωπο δεν σταθμίζει πολλούς παράγοντες στις επιλογές του.
    Ωστόσο, η μηχανή για εμένα έγινε στην πορεία κάτι πολύ παραπάνω από μεταφορικό μέσο.
    Είναι κατά έναν τρόπο μια συνέχεια της προσωπικότητας μου.
    Αν την είχα ως απλά ένα μεταφορικό μέσο θα έπαιζα μπάλα με σκούτερ όπως τόσοι άλλοι και καλά κάνουν.
    Επομένως το αν θα κρατήσω την τιμία και πλέον απόλυτα εξοπλισμένη μου Transalp με κάποια πειράγματα σε πρόγραμμα τελικό ή αν θα προχωρήσω σε κάτι κούτα ανάλογου στησίματος πιο δρομίσιο και πιο γλήγορο θα έχει να κάνει με τις υποχρέωσεις μου τότε και με το τι παίζει καινούριο.
    Θέλω να γίνει το κλικ και όχι να αγοράσω κάτι και βλέπουμε.
    Τα μόνο κλίκ που ένιωσα βλέπωντας μηχανές ήταν η Triumph tiger 900 με ακτινωτές ζάντες , η Multistrada και η Bmw 850 GS .
    Τα υπόλοιπα θα είναι επιλογές που θα έκανα βάσει πρακτικότητας και όχι γούστου. (Tracer 900 , Vstrom 650/1050, Honda Transalp 750 *θα δούμε τι θα βγάλει φυσικά πρώτα* )
    where was Gondor when the Westfold fell?

  4. #169
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αν πηγαίνεις με το παθος, δες και BMW S1000XR. Πολύ όμορφη, άπλετη ισχύς, αλλά δεν έχει την εκτός δρόμου εμφάνιση που σου αρέσει, ούτε πολύ άνετη σέλα για τον πισινό του ...πισινού.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #170
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    ούτε πολύ άνετη σέλα για τον πισινό του ...πισινού.[/QUOTE]

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	download.jpeg-1.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	7,6 KB 
ID:	438910
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #171
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ο δικηγόρος παίρνει μαζί τη γυναίκα του σε ταξίδια. Οπότε η παράμετρος της άνεσης του πισινού του πισινού πρέπει να ληφθεί υπόψη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #172
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο δικηγόρος παίρνει μαζί τη γυναίκα του σε ταξίδια. Οπότε η παράμετρος της άνεσης του πισινού του πισινού πρέπει να ληφθεί υπόψη.
    Ναι ακριβώς. Γιατί η μη άνεση του πισινού του πισινού γίνεται δική μου ταλαιπώρια τελικώς.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν πηγαίνεις με το παθος, δες και BMW S1000XR. Πολύ όμορφη, άπλετη ισχύς, αλλά δεν έχει την εκτός δρόμου εμφάνιση που σου αρέσει, ούτε πολύ άνετη σέλα για τον πισινό του ...πισινού.
    Η ομορφιά της μοτοσυκλέτας συνήθως πάει περίπατο όταν έχει και εμάς επάνω
    ή στην τελική είναι κάτι που δεν διαπιστώνεται από φωτογραφίες της μοτοσυκλέτας μόνο.
    Η ισχύς είναι πολύ ωραία όταν πραγματικά χρειάζεται αλλά είναι παρούσα ακόμα και όταν δεν την χρειάζεσαι,
    οπότε οι δυνατότερες μοτοσυκλέτες απαιτούν περισσότερη προσοχή στο χειρισμό και λιγότερο "χάζεμα" (οκ έχουμε ηλεκτρονικά).
    Τέλος λόγω τεράστιας εμπειρίας στο χώρο ο πισινός ενοχλείται από πάρα πολλά πράγματα, η σέλα μπορεί να είναι ένα από αυτά, αλλά η πραγματική λύση είναι το μονόσελο

  9. #174
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Αγαπάμε το εταιρον ήμισυ αλλά αν αγοράζαμε με αυτά που θα ήθελαν θα περναμε όλοι σκούτερ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #175
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αγαπάμε το έτερον ήμισυ αλλά αν αγοράζαμε με αυτά που θα ήθελαν θα περναμε όλοι κάμπριο
    Σου διόρθωσα ένα μικρό ορθογραφικό

  11. #176
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Θα γράψω και εγω την αποψη μου μηπως και βοηθησω το παιδί. Λοιπον εγω ειμαι κατοχος ενος vstrom 650 2021 οχι το xt καθως δεν ηθελα να μπλεξω με ακτινες δικο μ κόλλημα αυτό. Πριν ειχα ενα cb500x του 2015. 1μιση χρόνο μετά με το Vstrom δεν σου κρυβω οτι πλεον αρχιζω και ακεφτομαι να το αλλαξω. Για μενα το vstrom πρεπει να το βγαλεις απο τις επιλογές σου καθως δεν θα σου δωσει πολλα παραπανω σε σχέση με το transalp που εχεις ηδη. Τώρα θα σου αναφερω θετικα και αρνητικα του Vstrom.
    Θετικα+
    Φορτώνεται σαν γαϊδούρι βαλτου τριβαλιτσα τανκμπαγκ βαλιτσες πανω απο τις πλαϊνές και δεν θα πει οχι

    Κανει μια σχετικα νορμαλ διελευση απο χωμα και σε αφηνει μα παιξεις και λιγο αν ο χωματοδρομος ειναι βατος και οχι κατσικοδρομος

    Ο ηχος του V2 για εμενα ειναι τρομερος αλλα αυτο ειναι υποκειμενικό

    4 χρονια εγγυηση που πλεον ακομα και καποια ιταλικα τοσα έχουν

    Αρνητικά-

    Στην εθνικη 3βαλιτσο δικαβαλο με 140-150 καιει αρκετα γυρω στα 7.5-8 και ισως και παραπανω

    Η αναρτησεις του ειναι για να στριψεις με ταχυτητες εως 100 βαρια 110χλμτρα απο εκει και περα πλεει πολύ και πολλες φορες δεν σ κρυβω οτι δεν το νιωθω και ασφαλές να στριψω με περισσότερα βεβαια και αυτό θέλει εξάσκηση

    1μιση χρονο μετα το μηχανακι εχει αρχισει και μου βαζει ορια στο στριψιμο βρισκοντας μαρσπιεδες κατω ενω εχω και αλλο να δωσω σαν οδηγος δεν ειμαι στο οριο μου

    Επειδη εχει πολυ μακρια το τιμονι απο τον οδηγο και την ζελατινα με aftermarket ζελατινα givi airflow εχω αρκετη φασαρία στο κρανος(shoei nxr 2). Οδηγησα προσφατα forza 750 και ηταν λες και οδηγουσα αυτοκινητο μολις εμπαινα πισω απο την ζελατίνα δεν καταλαβαινα τπτ απο αερα

    Τα φρενα του εμενα δεν με καλυπτουν θα ηθελα να έχει ποιο δυνατα φρενα και να μην μπαινει το abs τοσο ευκολα

    Τα φωτα του ειναι αθλια (αλλαξα λαμπες με λεντ βελτιωθηκαν λιγο αλλα και παλι δεν ειναι το ιδανικο, ενδεικτικά ενα cb125f του 22 που εχω εχει καλυτερα φωτα απο το Vstrom).

    Κραδασμοι στα μαρσιπιε και στην σελα πανω απο τις 6 χιλιαδες στροφες και στις 7.5 χιλιαδες γινονται αισθητοι και στο τιμονι.


    Αυτα ελπιζω να σε καλυψα οσο αφορα το Vstrom του 21. Τωρα όσο αφορα τα μηχανακια που κοιτας πχ tracer 900 xr 900 ειναι πολυ καλα μηχανακια και τιμιο τουλαχιστον το tracer αλλα ξεχνας εστω και το λιγο παιχνιδι στο χωμα κανεις μονο διελευση σε βατο χωματοδρομο. Ενα τιμιο μηχανακι επειδη θες να παρεις κατι καλυτερο στην ασφαλτο θεωρώ πως ειναι το Versys 650. Πρόσφατα οδηγησα ενα multistrada 950(συντομα θα οδηγησω και v4 pikes peak) και επαθα πλακα απο το ποσο ευκολα εστριβε και αλλαζε κατευθυνση απο τα φρενα του που οσο και αν τα ζοριζα δεν αναβε abs οπως επισης και απο την ανεμοκαλυψη καθως και την θεση οδηγησης που σε βαζει ποιο κοντα στο τιμονι σαν να οδηγεις μοταρντ. Θα σ λεγα να κοιταξεις και το multi 950 οχι το v4 καθώς 170 αλογα σε δημοσιο δρομο δεν ειναι διαχειρισιμα σε καμία περίπτωση. Τωρα απο συντηρηση ξερβ οτι ειναι ακριβο αλλα με μια σωστη διαχειριση βγαινει. Το κακο του multi ειναι οτι στην απλη εκδοση δεν εχει cruise control και για να το παρεις πρέπει να παρεις το s μοντελο που στοιχιζει +4κ μαζι με επιπλεον καλουδια οπως ηλεκτρονικες αναρτησεις quick shifter cornerning lights και φεν θυμαμαι τι αλλο. Εμενα το επομενο μηχανάκι μου θα ειναι λογικά αυτο η s εκδοση οταν πεσουν λιγο ακομη οι τιμές στα 950s μεταχειρισμενο του 21 και μετα καθώς οτιδηποτε αλλο θα είναι ημιμετρο και συντομα θα ψαχνω για αλλαγή. Μια αλλη λυση ειναι το tracer 9 gt για μενα αλλα εκει ξεχναω το χώμα. Οχι με το μουλτι θα κανω ταρζανιες αλλα θα νιωθω λιγο ποιο ασφαλες στην διέλευση. Να προσθεσω επισης ότι vstrom 1050 xt δεν εχει σχεση με το 650 . Ειναι πολυ καλύτερη σχεδον σε όλα και ειναι μια απο τις επιλογες μου αντι του multistrada αλλα το multi ειναι και λιγο καψουρα για μενα και αν δεν το παρω θα μ μεινει απωθημένο
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 22/10/2022 στις 16:01.

  12. #177
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Τέτοιες απαντήσεις παίρνω τις ψάχνω μετά και....το Post αλλαγής θα έρθει συντομότερα .
    Πάντως ρε παιδιά , είναι εθιστικός ο κόσμος της μοτοσυκλέτας.
    ΠΟΤΕ δεν με ενδιέφεραν τα αμάξια και οι επιδόσεις και όλη η φάση. Από τότε που έβαλα το πρώτο μου αυτοκόλλητο πάνω της σαν να έγινε ένα κλικ μέσα μου και μπαίνω πιο συχνά στο MOTO (και το περιοδικό ) να διαβάσω ποστ από ότι στο Facebook/Insta μου.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #178
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    when life gets complicated... i ride.

  14. #179
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Κάτι για στρογυλοφαναρα monster και rebel έλεγες πριν δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά, τώρα οι προτιμήσεις έγιναν on off.

  15. #180
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Κάτι για στρογυλοφαναρα monster και rebel έλεγες πριν δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά, τώρα οι προτιμήσεις έγιναν on off.
    Είμαι Πανμοτοφιλος .
    Αν είχα τα χρήματα τώρα κυριολεκτικά θα είχα 6-7 μηχανές.
    Απλά τα γυμνά τα θεωρώ πρόβλημα και για το ταξίδι και για το δικάβαλο σε αυτή την φάση
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια επιλογής μηχανής για νέο οδηγό
    από rorsach1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2019, 10:42
  2. Αγορα 1ης μηχανης για νεο αναβατη
    από smooth criminal στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2009, 19:47
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF