Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: Η ΓΙΑΓΙΑΚΑ ΜΟΥ

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Ακόμα και τα δικά μου δεν είναι τέλεια στα σημέια με τις πεταλούδες.Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός αλλά όλα δουλεύουν τέλεια μετά από καλό συγχρονισμό και ρύμθιμσα. Αν όλα τα υπόλοιπα είναι εντάξει θα έλεγα μήπως θέλουν ρύθμισμα οι βαλβίδες. Τα δικά μου ρυθμίστηκαν βάσει συμπίεσης κυλίνδρων ,μετά από 3 ρυθμίσεις βαλβίδων και αν ποτέ ευκαιρήσω θα κάνω ένα rebuild στην κεφαλή με ότι αυτό συνεπάγεται. Ξ¨ερω ότι δεν χάνει σταγόνα λάδι ή υγρά.Το άλλο μελανό τους σημέιο λοιπόν είναι το "κάψιμο" των βαλβίδων απ΄το πολύ γκάζι. Εσένα μπορεί να θέλουν απλώς ρύθμισμα ,εμένα θέλουν τρίψιμο .
    Σίγουρα θα θέλουν ρύθμιση κι οι βαλβιδες καθώς ο προηγούμενος κάτοχος, μου είπε πως είναι ...αυτορυθμιζόμενες! Πάντως, ο ήχος του κινητήρα μου, είναι βελουδινος κι ο μηχανικός που την έκανε αρκετές βόλτες για να φέρει τα καρμπυρατέρ σε μιαν ισορροπία, του έκανε εντύπωση, το πόσο καλά λειτουργεί το μοτέρ!

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Νομίζω πως, πρωτίστως πρέπει να βρω έναν τεχνικό που να έχει όρεξη και χρόνο να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα. Ο δικός μου, έχει πολλή δουλειά και δεν τον συμφέρει να κάτσει να ασχοληθεί και μεταξύ μας, δεν του δίνω άδικο, αν είναι να φάει 'κανα διήμερο... Αν και μόνο που έριξε σπρέι αλυσίδας στις πεταλούδες, η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά! (το έκανε και σε άλλα παλιότερα, μιμούμενος τη μούργα της πολυκαιριας, που συγκρατούσε τις πεταλούδες σταθερές).

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το μοτερ σου δεν ειναι καθολου παλιας τεχνολογιας
    τα καρμπς ειναι πονεμενη ιστορια στα eliminator βεβαιωσου οτι ειναι οκ τα κολλαρα εισαγωγης γιατι ανοιγουν και τραβαει αερα
    επισης τσεκαρε τη διαρροη νερου μηπως ειναι απο τελειωμενη τρομπα
    ααααχ αυτο το 250 τι δουλεμα εκανε ψηλα.....
    Tο είχα και το 250 παλιότερα! Άαααλλο θηρίο κι εκείνο...!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    1.Ρύθμισε βαλβίδες ΣΩΣΤΑ και όχι με υποθέσεις τύπου ''δεν ακούγονται''.
    2.Κάνε συχρονισμό καρμπς.

    Με αυτήν την σειρά.

    Αν τα κάνεις, πολύ πιθανό, οι πεταλούδες και τα αξονάκια θα ''ξεφαγωθούν''
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    1.Ρύθμισε βαλβίδες ΣΩΣΤΑ και όχι με υποθέσεις τύπου ''δεν ακούγονται''.
    2.Κάνε συχρονισμό καρμπς.

    Με αυτήν την σειρά.

    Αν τα κάνεις, πολύ πιθανό, οι πεταλούδες και τα αξονάκια θα ''ξεφαγωθούν''
    Λες να είναι από εκεί τελικά, όλη η ιστορία; Δε μπορώ να καταλάβω, στα ψηλά δουλεύει σωστά, το ρελαντί του όμως, είναι ό,τι να 'ναι: Κρεμάει και σβήνει αν δεν κρατάω γκάζι, βρωμάει ο τόπος και αν ζεσταθεί καλά, το ρελαντί ανεβαίνει στο Θεό!
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apirathos Προβολή μηνύματος
    Λες να είναι από εκεί τελικά, όλη η ιστορία; Δε μπορώ να καταλάβω, στα ψηλά δουλεύει σωστά, το ρελαντί του όμως, είναι ό,τι να 'ναι: Κρεμάει και σβήνει αν δεν κρατάω γκάζι, βρωμάει ο τόπος και αν ζεσταθεί καλά, το ρελαντί ανεβαίνει στο Θεό!
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
    Εμένα πάλι σε καρπυρατέρ μου κάνει. Θα τα έλυνα οσονούπω.Εάν ήσουν κοντά θα έριχνα ένα χεράκι βοηθείας να στα κάνω βίδες και λαστιχάκια. Αν είσαι σίγουρος ότι δεν τραβάνε αέρα τότε θέλουν μόνο ρύθμισμα εφόσον προηγηθούν οι βαλβίδες
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 17/05/2018 στις 14:55.

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Εμένα πάλι σε καρπυρατέρ μου κάνει. Θα τα έλυνα οσονούπω.Εάν ήσουν κοντά θα έριχνα ένα χεράκι βοηθείας να στα κάνω βίδες και λασιχάκια. Αν είσαι σίγουρος ότι δεν τραβάνε αέρα τότε θέλουν μόνο ρύθμισμα εφόσον προηγηθούν οι βαλβίδες
    Είμαι στη Θεσσαλονίκη οπότε, μάλλον πρέπει να βρω εδώ κάποιον να ασχοληθεί αλλά όχι στην ξεπέτα: Όπως σωστά είπες κι εσύ, να προηγηθεί μια σωστή ρύθμιση βαλβίδων και ακολούθως, το ίδιο να γίνει στα καρμπυρατέρ. Το κακό είναι πως δύο διαφορετικοί μου είπαν πως αυτά τα καρμπς, δε ρυθμίζονται γιατί είναι πλέον, φαγωμένα τα σώματα κι έχουν κενά.
    Θα δούμε τι θα γίνει, σιγά σιγά κι από Σεπτέμβρη μάλλον...
    Ευχαριστώ πάντως, για την εν γένει προθυμία σου!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apirathos Προβολή μηνύματος
    Είμαι στη Θεσσαλονίκη οπότε, μάλλον πρέπει να βρω εδώ κάποιον να ασχοληθεί αλλά όχι στην ξεπέτα: !
    Δύσκολα θα βρεις κάποιον να σου κάνει ανακατασκευή ή ακόμα και να ασχοληθεί με τόσο παλιά καρμπυρατερ Ακόμα κι αν βρεις ή αποφασίσεις να το κάνεις μόνος σου το κόστος θα ξεπεράσει το κόστος ένος καλού σετ μεταχειρισμένου.

    Yg Εαν επιμένεις δες και αυτό για τα φαγωμένα σώματα ,η οποία επίσης δεν είναι φθηνή λύση και ούτε την έχω δοκιμάσει ποτέ. Mόνο το spray Molykote 321 παίζει να έχει ΄γυρω στα 30-40 ευρώ . Μπορεί και παραπάνω
    https://www.evolutionm.net/forums/ev...e-sealing.html

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apirathos Προβολή μηνύματος
    Λες να είναι από εκεί τελικά, όλη η ιστορία; Δε μπορώ να καταλάβω, στα ψηλά δουλεύει σωστά, το ρελαντί του όμως, είναι ό,τι να 'ναι: Κρεμάει και σβήνει αν δεν κρατάω γκάζι, βρωμάει ο τόπος και αν ζεσταθεί καλά, το ρελαντί ανεβαίνει στο Θεό!
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
    Όλα αυτά που γράφεις είναι συμπτώματα ασυχρόνιστων καρμπς. Δεν λέω ότι αποκλείεται να έχουν και φθορά, αλλά αυτά που γράφεις είναι ο ορισμός τι κάνουν τα ασυχρόνιστα καρμπς.

    Κάνε πρώτα το εύκολο, και μετά αν δεν αποδώσει, ψάχνεις για άλλα καρμπς.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Όλα αυτά που γράφεις είναι συμπτώματα ασυχρόνιστων καρμπς. Δεν λέω ότι αποκλείεται να έχουν και φθορά, αλλά αυτά που γράφεις είναι ο ορισμός τι κάνουν τα ασυχρόνιστα καρμπς.

    Κάνε πρώτα το εύκολο, και μετά αν δεν αποδώσει, ψάχνεις για άλλα καρμπς.
    Νομίζω πως έχεις δικιο: Μπερδεύτηκα γιατί, ο προηγούμενος με ψιλοπαπάριασε για το ζήτημα, καθώς μου είπε πως είχε αλλάξει ζιγκλερ γκαζιού αλλά όχι ζιγκλερ ρελαντί, τα οποία μου έδωσε σε έτοιμα κιτ, μαζί με φλάντζα για τις λεκάνες. Τελικά, το κιτ περιείχε τις βίδες για τη ρύθμιση του μίγματος κι όχι ζιγκλερ! Ταυτόχρονα, στο συνεργείο μου είπαν πως δε ρυθμίζονται με τίποτα τα καρμπς λόγω παλαιότητας και τα ψέκασαν με σπρέι αλυσίδας εκεί που έπρεπε, για να σταθεροπιιησουν ότι κουνιόταν ανεπιθύμητα. Μετά, μια πρόχειρη ρύθμιση κι αυτό ήταν...
    Και με όλα τούτα, μου διέφυγε το αυτονόητο...
    Νομίζω, η λύση που προτείνεις εξ αρχής (ρύθμιση βαλβίδων με φίλερ κι όχι αυτιά και μετά συγχρονισμος), είναι απλή και σωστή. Και ότι είναι, θα φανεί από εκεί και μετά.
    Ευχαριστώ και πάλι!

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Δύσκολα θα βρεις κάποιον να σου κάνει ανακατασκευή ή ακόμα και να ασχοληθεί με τόσο παλιά καρμπυρατερ Ακόμα κι αν βρεις ή αποφασίσεις να το κάνεις μόνος σου το κόστος θα ξεπεράσει το κόστος ένος καλού σετ μεταχειρισμένου.

    Yg Εαν επιμένεις δες και αυτό για τα φαγωμένα σώματα ,η οποία επίσης δεν είναι φθηνή λύση και ούτε την έχω δοκιμάσει ποτέ. Mόνο το spray Molykote 321 παίζει να έχει ΄γυρω στα 30-40 ευρώ . Μπορεί και παραπάνω
    https://www.evolutionm.net/forums/ev...e-sealing.html
    Αν τελικώς, αποδειχθούν κατεστραμένα τα καρμπς, έχεις να μου προτείνεις εναλλακτική; Από άλλο μοντέλο ή μάρκα, πιο καινούριο; Δικά του, υπάρχουν στο εμπόριο άλλα, δε βλέπω το λόγο να είναι σε καλύτερη κατάσταση απ αυτά που φοράω.

    Ευχαριστώ!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apirathos Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως έχεις δικιο: Μπερδεύτηκα γιατί, ο προηγούμενος με ψιλοπαπάριασε για το ζήτημα, καθώς μου είπε πως είχε αλλάξει ζιγκλερ γκαζιού αλλά όχι ζιγκλερ ρελαντί, τα οποία μου έδωσε σε έτοιμα κιτ, μαζί με φλάντζα για τις λεκάνες. Τελικά, το κιτ περιείχε τις βίδες για τη ρύθμιση του μίγματος κι όχι ζιγκλερ! Ταυτόχρονα, στο συνεργείο μου είπαν πως δε ρυθμίζονται με τίποτα τα καρμπς λόγω παλαιότητας και τα ψέκασαν με σπρέι αλυσίδας εκεί που έπρεπε, για να σταθεροπιιησουν ότι κουνιόταν ανεπιθύμητα. Μετά, μια πρόχειρη ρύθμιση κι αυτό ήταν...
    Και με όλα τούτα, μου διέφυγε το αυτονόητο...
    Νομίζω, η λύση που προτείνεις εξ αρχής (ρύθμιση βαλβίδων με φίλερ κι όχι αυτιά και μετά συγχρονισμος), είναι απλή και σωστή. Και ότι είναι, θα φανεί από εκεί και μετά.
    Ευχαριστώ και πάλι!
    Εάν άλλαξες τις βίδες ρελαντι με μη γνήσιες δεν θα τις εμπιστευόμουν. Χίλιες φορές οι γνήσιες. Από κάτω έχει μία ροδέλα (92022) και ένα oring (92055).
    https://www.megazip.net/zapchasti-dl...-562776-562776
    Aν δεν είναι γνήσια μπορεί ήδη να έχουν λιώσει ή μπορεί να σου έχουν φύγει. Με αυτά τα συμπτώματα που έχεις εκεί πάει αρχικά το μυαλό μου.
    -Σου πρότεινα και πιο πριν εναλλακτικά καρμπυρατέρ. Από ZR7
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 17/05/2018 στις 22:23.

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της Apirathos
    Εγγραφή
    05/04/2017
    Μηνύματα
    48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Εάν άλλαξες τις βίδες ρελαντι με μη γνήσιες δεν θα τις εμπιστευόμουν. Χίλιες φορές οι γνήσιες. Από κάτω έχει μία ροδέλα (92022) και ένα oring (92055).
    https://www.megazip.net/zapchasti-dl...-562776-562776
    Aν δεν είναι γνήσια μπορεί ήδη να έχουν λιώσει ή μπορεί να σου έχουν φύγει. Με αυτά τα συμπτώματα που έχεις εκεί πάει αρχικά το μυαλό μου.
    -Σου πρότεινα και πιο πριν εναλλακτικά καρμπυρατέρ. Από ZR7
    Έχεις δίκιο, το διάβασε χθες και σ ευχαριστώ! Βασικά, μου έδωσε αυτά της φωτογραφίας, συν τα παλιά πυραυλάκια των φλοτερ... Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180517_233102.jpg 
Προβολές:	98 
Μέγεθος:	79,1 KB 
ID:	395719
    Αυτά είναι για το ρελαντί;

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Αυτά είναι .Θα τα είχα δοκιμάσει εξαρχής αν τα εμπιστευόμουν.
    https://www.ebay.com/itm/4x-Vergaser...8AAOSwq4la-bmc
    Αν με 50 ευρώ παίρνεις 4 σετ δεν μπορώ να φανταστώ την ποιότητα.
    Γνήσια και μάλιστα η μία βίδα είναι και στραβή.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 17/05/2018 στις 23:03.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Akyro δεν είναι τουρμαξ αυτά που έδειξα.Αυτά όμως είναι . Εντάξει, αντί για 50 έχουν 60
    https://www.ebay.com/itm/4x-CARBURET....c100005.m1851

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αθηναικοί Δρόμοι!! (Παναγίίίία μου!!!!)
    από petridist στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 12:12
  2. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 21:52
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 09:55
  4. Καλημέρα πουλάκια μου
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:30
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF