Σελίδα 99 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 4989949596979899100101102103104109149 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.471 έως 1.485 από 2322

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #1471
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Επαυξάνοντας, απλά να αναφέρω ότι χρησιμοποιώντας στο προσωπικό μου pc εδώ και περίπου 1 χρόνο έναν 970 evo plus σε συνδυασμό με 10gen επεξεργαστή, τα πάντα γίνονται σχεδόν ακαριαία - το μόνο πρόβλημα είναι ψυχολογικής φύσεως μιας και βλέποντας τέτοια τεράστια διαφορά στα νούμερα σε σχέση με τους κλασικούς sata ssd περιμένεις και αντίστοιχη τεράστια διαφορά στην πράξη, που όμως στην καθημερινότητα είναι πολύ μικρή - και σίγουρα αρκετά μικρότερη της μεγάλης διαφοράς που αντιλαμβάνεσαι όταν πηγαίνεις από έναν HD σε έναν sata ssd...

    Τώρα με έχει φάει η περιέργεια και κωλοτρίβομαι να αναβαθμίσω για να δοκιμάσω έναν nvme 4x4 μαζί με 12gen για να δω αν και τι διαφορά θα προκύψει... Μόλις πέσουν λίγο οι τιμές στους 4χ4 (και στις ddr5) θα το κάνω...
    Όταν πηγαίνω από workstation με Core i9 11900Κ | 970 EVO Plus NVMe SSD | 64 GByte RAM σε υπολογιστή με i7 2600Κ | 870 EVO SATA 3 | 32 GByte RAM, η διαφορά είναι μεγάλη, όχι μόνο στο boot, αλλά και σε γενικότερη χρήση. Επίσης μεγάλη διαφορά βλέπω και σε i5 11400 | Intel NVme | 16 GByte RAM, το οποίο είναι ένα σύγχρονο σχετικά προσιτό σύστημα.

    Το πρωτόκολλο SATA 3 πλέον φρενάρει τους SSD και είναι καιρός να περάσει στη λήθη.

    Βέβαια, αν κάποιος κάνει απλές εργασίες γραφείου στον υπολογιστή του, μια χαρά τα καταφέρνει και με υπολογιστή δεκαετίας με SATA 3 SSD, ένα από τετραπύρηνο επεξεργαστή και 8 GByte RAM. Απλά θα περιμένει περισσότερο χρόνο κατά την εγκατάσταση και φόρτωση των προγραμμάτων. Προσωπικά δουλεύω και σε παλαιά και σε νέα συστήματα, αξιοπρεπώς. Όμως η ταχύτητα του καινούριου μού φτιάχνει τη διάθεση.

    NVMe 4x4 τι εννοείς; Απ' όσο ξέρω το 4x4 είναι διεπαφή που μετατρέπει τις υποδοχές PCI-E x16 σε τέσσερις υποδοχές NVMe για ισάριθμους SSD.

    Το μέλλον είναι το NVMe 5.0 και η οι DDR5, αλλά προς το παρόν είναι πανάκριβα. Θα συμφέρουν σε κανένα χρόνο κι αν. Χίλιες φορές να αγοράσεις 11ης γενιάς σύστημα με NVMe 4.0 και DDR4.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #1472
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όταν πηγαίνω από workstation με Core i9 11900Κ | 970 EVO Plus NVMe SSD | 64 GByte RAM σε υπολογιστή με i7 2600Κ | 870 EVO SATA 3 | 32 GByte RAM, η διαφορά είναι μεγάλη, όχι μόνο στο boot, αλλά και σε γενικότερη χρήση. Επίσης μεγάλη διαφορά βλέπω και σε i5 11400 | Intel NVme | 16 GByte RAM, το οποίο είναι ένα σύγχρονο σχετικά προσιτό σύστημα.

    Το πρωτόκολλο SATA 3 πλέον φρενάρει τους SSD και είναι καιρός να περάσει στη λήθη.

    Βέβαια, αν κάποιος κάνει απλές εργασίες γραφείου στον υπολογιστή του, μια χαρά τα καταφέρνει και με υπολογιστή δεκαετίας με SATA 3 SSD, ένα από τετραπύρηνο επεξεργαστή και 8 GByte RAM. Απλά θα περιμένει περισσότερο χρόνο κατά την εγκατάσταση και φόρτωση των προγραμμάτων. Προσωπικά δουλεύω και σε παλαιά και σε νέα συστήματα, αξιοπρεπώς. Όμως η ταχύτητα του καινούριου μού φτιάχνει τη διάθεση.

    NVMe 4x4 τι εννοείς; Απ' όσο ξέρω το 4x4 είναι διεπαφή που μετατρέπει τις υποδοχές PCI-E x16 σε τέσσερις υποδοχές NVMe για ισάριθμους SSD.

    Το μέλλον είναι το NVMe 5.0 και η οι DDR5, αλλά προς το παρόν είναι πανάκριβα. Θα συμφέρουν σε κανένα χρόνο κι αν. Χίλιες φορές να αγοράσεις 11ης γενιάς σύστημα με NVMe 4.0 και DDR4.
    Η διαφορά μεταξύ sata ssd και nvme με όλα τα υπόλοιπα ισοδύναμα (ή σχεδόν ισοδύναμα μιας και λογικά θα υπάρχει έστω και 1 γενιά διαφορά) είναι σχετικά μικρή στην καθημερινή πράξη/χρήση. Και πάντως πολύ μικρότερη απ'ότι η διαφορά που τα specs και τα benchmark αφήνουν να εννοηθεί... έχοντας αναβαθμιστεί από 8gen επεξεργαστή με 860evo ssd σε 10gen με 970 evo plus η διαφορά ήταν υπαρκτή μεν αλλά μικρή (και πάντως πολύ-πολύ μικρότερη σε σχέση με την ακόμα πιο παλιά αναβάθμιση από hd σε 860evo που είχα κάνει 1-2 χρόνια πριν...). Και δεν είναι ότι ο 970 δεν βγάζει την ταχύτητα που πρέπει - την βγάζει και την παραβγάζει, απλά από ένα σημείο και μετά οι διαφορές δεν είναι τόσο αισθητές - εκτός αν είναι τέτοιο το είδος της εργασίας (κυρίως την βλέπεις αν μεταφέρεις μοναδικά και τεράστια αρχεία, πχ μεγάλα αρχεία βίντεο). Στο bootarisma και στις συνηθισμένες εφαρμογές όπου έχεις να κάνεις με ταυτόχρονη μεταφορά χιλιάδων μικρών αρχείων οι διαφορές είναι από οριακά αντιληπτές έως μικρές (ενδεικτικά το boot του nvme υπερέχει μόλις 1-1,5 δευτερόλεπτα του sata ssd...)
    Τώρα αν εκτός από την διαφορά των δίσκων υπάρχει και διαφορά 5-6-7 γενιών στον επεξεργαστή και τα υπόλοιπα, τότε δεν βλέπεις μόνο τις διαφορές των δίσκων αλλά τις διαφορές της συνολικής αναβάθμισης του συστήματος και πράγματι είναι τεράστια...


    Εννοώ nvme pci gen4x4 όπως πχ S/N850, 980PRO κλπ
    Θεωρητικά έχουν 2πλό transfer rate από τους πιο εξελιγμένους gen3x4 όπως ο 970 evo plus που χρησιμοποιώ τώρα, αν και φαντάζομαι ότι ελάχιστα θα είναι αντιληπτό...
    Πάντως το επόμενο βήμα μου (ήδη το σχεδιάζω στο μυαλό...) θα είναι 12gen (γλυκοκοιτάω τον 12600κ) + nvme 4.0 + ddr5 (όταν λογικευτεί η τιμή της)...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 29/01/2022 στις 11:25.

  3. #1473
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Έχεις δίκιο, στη σύγκριση που έκανα άλλαζα κι άλλες σημαντικές παραμέτρους. Πιο σωστή η δική σου προσέγγιση. Παραμένει πάντως η αίσθηση που έχω αποκτήσει ότι οι NVMe κάνουν μεγάλη διαφορά. Δεν είναι ότι δεν θα κάνεις τη δουλειά σου με SATA 3, αλλά θα την κάνεις πολύ πιο ευχάριστα με NVMe. Για εμένα μετράει να νιώθεις άνεση, ίσως και λίγη πολυτέλεια στο workstation που χρησιμοποιείς, σε κάνει πιο δημιουργικό.

    Ως προς τους επεξεργαστές, αν και οι σύγχρονοι i3 είναι καλύτεροι από τους πρώτης γενιάς i7, λογικό φυσικά αφού μιλάμε για 12 χρόνια διαφορά και στέκονται αξιοπρεπώς σε απλές εργασίες, θα έλεγα ότι δεν έχουν καλή σχέση τιμής απόδοσης. Χίλιες φορές να δώσει κάποιος 60€ παραπάνω και να πάρει έναν i5, όπου εκεί αρχίζει να γεύεται σύγχρονες επιδόσεις. Ένα επίπεδο πιο πάνω, οι σημερινοί i7 δεν μου φαίνεται ότι δικαιολογούν τα επιπλέον χρήματα από τους i5, τουλάχιστον στη χρήση που κάνω. Η διαφορά είναι κάτι παραπάνω από αισθητή σε core i9. Αν κάποιος θέλει επιδόσεις και μπορεί να δώσει 400-500€ για έναν επεξεργαστή, θα τα ευχαριστηθεί.

    Βέλτιστη σχέση τιμής/απόδοσης, έχει λοιπόν i5 11ης γενιάς/τουλάχιστον 16 GByte DDR4/NVMe SSD.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #1474
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο, στη σύγκριση που έκανα άλλαζα κι άλλες σημαντικές παραμέτρους. Πιο σωστή η δική σου προσέγγιση. Παραμένει πάντως η αίσθηση που έχω αποκτήσει ότι οι NVMe κάνουν μεγάλη διαφορά. Δεν είναι ότι δεν θα κάνεις τη δουλειά σου με SATA 3, αλλά θα την κάνεις πολύ πιο ευχάριστα με NVMe. Για εμένα μετράει να νιώθεις άνεση, ίσως και λίγη πολυτέλεια στο workstation που χρησιμοποιείς, σε κάνει πιο δημιουργικό.

    Ως προς τους επεξεργαστές, αν και οι σύγχρονοι i3 είναι καλύτεροι από τους πρώτης γενιάς i7, λογικό φυσικά αφού μιλάμε για 12 χρόνια διαφορά και στέκονται αξιοπρεπώς σε απλές εργασίες, θα έλεγα ότι δεν έχουν καλή σχέση τιμής απόδοσης. Χίλιες φορές να δώσει κάποιος 60€ παραπάνω και να πάρει έναν i5, όπου εκεί αρχίζει να γεύεται σύγχρονες επιδόσεις. Ένα επίπεδο πιο πάνω, οι σημερινοί i7 δεν μου φαίνεται ότι δικαιολογούν τα επιπλέον χρήματα από τους i5, τουλάχιστον στη χρήση που κάνω. Η διαφορά είναι κάτι παραπάνω από αισθητή σε core i9. Αν κάποιος θέλει επιδόσεις και μπορεί να δώσει 400-500€ για έναν επεξεργαστή, θα τα ευχαριστηθεί.

    Βέλτιστη σχέση τιμής/απόδοσης, έχει λοιπόν i5 11ης γενιάς/τουλάχιστον 16 GByte DDR4/NVMe SSD.
    Την αίσθηση την έχεις αποκτήσει σε έναν βαθμό γιατί για ευνόητους λόγους όποιος nvme έχει περάσει από τα χέρια σου ήταν παντρεμένος με σημερινό (και ίσως κορυφαίο) hardware… Πάντως έχεις δίκιο ότι είναι πια το παρόν και αναμφισβήτητα το μέλλον…

    Για τα υπόλοιπα… Κατ’ εμέ, όλα έχουν να κάνουν με το τι δουλειές κάνεις στον υπολογιστή.

    Για την χρήση που κάνει το +90% των χρηστών (σερφάρισμα, office, audio-video playback, εφαρμογές της καθημερινότητας κλπ) οποιοσδήποτε σημερινός i3 με 4c-8t, +3,5ghz χρονισμό και 6-8ΜΒ cache είναι ήδη overkill… Το ίδιο overkill είναι και τα πάνω από 8gb ram, οι διαφορές στον χρονισμό των ram, ενώ όπως έγραψα ελάχιστα αντιληπτές έως μικρές είναι και οι διαφορές μεταξύ ssd sata3 και nvme….

    Αν μιλάμε για workstation και για απαιτητικές εργασίες με cad, rendering, virtual machines κλπ τότε αλλάζουν τα πράγματα και εκεί το ( πανίσχυρο σήμερα) hardware δείχνει τα δόντια του. Το ίδιο και στο απαιτητικό gaming όπου επιπλέον εκεί μπαίνει στο παιχνίδι και έχει το 1ο ρόλο η vga …

    Προσωπικά πιο πολύ η γοητεία και η μανία της αναβάθμισης και της συνεχούς εξερεύνησης δυνατοτήτων με κάνει να αναβαθμίζω κάθε 2 χρόνια παρά κάποια πραγματική ανάγκη…

  5. #1475
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Και σιγά σιγά θα μας φέρει η συζήτηση στο unified architecture.Να είναι όλα on chip και από μια εταιρία.Τότε θα έχεις την καλύτερη συνεργασία.Ακόμη και το ταπεινό Μ1 chip με 8GB RAM πατάει στο κεφάλι υπερακριβότερες συνθέσεις που είναι όμως 20 κατασκευαστές πλυντηρίων να φτιάχνουν εξαρτήματα σε μια μητρική.

    Το δουλεύει και η Intel στις επόμενες σειρές της.

    Θα δούμε ενδιαφέροντα πράγματα.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #1476
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Με το M1 όμως ξεχνάς τη δυνατότητα αναβάθμισης. Όση RAM και SSD έχεις πάρει εξαρχής, κολλημένα πάνω στην πλακέτα. Αναλώσιμη κατάσταση, σαν ένα tablet ή smartphone.

    Μπορεί και να είναι το μέλλον, αλλά σε υπολογιστές θεωρώ σημαντική τη δυνατότητα αναβάθμισης και αντικατάστασης περιφερειακών.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #1477
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Τι θηρία υπολογιστές είναι αυτοί;;; Mining κάνετε;

  8. #1478
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μάλλον θα βάλω κεραία!
    Καλημέρα παιδιά!
    Τελικά εβαλα μια εσωτερική κεραία!Τη συνδεσα!Το θέμα μου είναι πως μου πιάνει καθαρα κανάλια οσω την ακουμπάω! Οσο εχω το χέρι μου πάνω! Οταν απομακρηνθω κολλάει η εικόνα!
    Καμία ιδέα?
    Η κεραία είναι αυτή
    https://www.skroutz.gr/s/28615254/An...%B9%CE%BF.html
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #1479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παιδιά!
    Τελικά εβαλα μια εσωτερική κεραία!Τη συνδεσα!Το θέμα μου είναι πως μου πιάνει καθαρα κανάλια οσω την ακουμπάω! Οσο εχω το χέρι μου πάνω! Οταν απομακρηνθω κολλάει η εικόνα!
    Καμία ιδέα?
    Η κεραία είναι αυτή
    https://www.skroutz.gr/s/28615254/An...%B9%CE%BF.html
    Έχω 3 ίδιες. Δεν... Αν δεν είναι κοντά σε παράθυρο, ππρια.

    Είμαι 1 κλικ πριν βάλω κοσμοτετιβι

  10. #1480
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Έχω 3 ίδιες. Δεν... Αν δεν είναι κοντά σε παράθυρο, ππρια.

    Είμαι 1 κλικ πριν βάλω κοσμοτετιβι
    Οπότε θα την πάω δίπλα στην μπαλκονόπορτα και θα σας πω!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #1481
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.169
    Περίεργο σχήμα έχει για κεραία...

    Και δουλευει μονο αν την ακουμπας εεε;

    Χμμμ....

  12. #1482
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    823
    https://youtu.be/Sm3_qEMTdc4

    Είναι μια λύση.

  13. #1483
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.443
    Άντε να δούμε πότε θα πάει να πάρει μια κανονική κεραία τηλεόρασης. Άντε να δούμε ......
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #1484
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    https://youtu.be/Sm3_qEMTdc4

    Είναι μια λύση.
    Χαχαχαχαχα. Η γυναίκα μου το είδε και μου είπε οτι κάπως έτσι ειμουν το πρωί...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #1485
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Περίεργο σχήμα έχει για κεραία...

    Και δουλευει μονο αν την ακουμπας εεε;

    Χμμμ....
    Αν κάτσει πάνω της, θα πιάνει και συνδρομητικά λέμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF