Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Ελαστικά για αθλητικούς χοντρούς τύπους (fjr1300)

  1. #1
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105

    Ελαστικά για αθλητικούς χοντρούς τύπους (fjr1300)

    Καλημέρα!

    Ενδιαφέρομαι για προτάσεις ελαστικών για το τερατάκι μου! Είναι τα πρώτα που θα του αλλάξω και θέλω να πάρω ιδέες γιατί τόσο βαριά μηχανή δεν είχα ξανά. Αυτή τη στιγμή φοράω τα BT021 και έχω κάνει 13500 ταξιδιάρικα χιλιόμετρα όπου για πρώτη φορά σε μηχανάκι βλέπω να λιώνω αφάνταστα το μπροστινό λάστιχο σε σχέση με το πίσω....Αν δεν είχα φάει το μπροστινό τόσο, όπου έχει χαθεί στο κέντρο το αυλάκι θα τα κράταγα για λίγα χιλιόμετρα ακόμα....

    Από πλευράς ποιότητας πραγματικά έχω μείνει ικανοποιημένος αρκετά γιατί μου κράταγε το τέρας μου (267Kg στεγνό!!! + 90Kg εγώ +....) μια χαρά στον δρόμο αλλά έτσι που έγινε το μπροστά δεν το σκέφτομαι να το κρατάω άλλο...

    Παρεπιπτώντος με νοιάζει περισσότερο το Touring παρά το Sport... χωρίς να σημαίνει οτι δεν με γαργαλάει το δεξί μου χέρι με το που ανεβαίνω πάνω....

    ...βοηθήστε τον αόματο...

  2. #2
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Φίλε το βρήκα φανταστικό το λαστιχάκι και μίλησα και με τον άνθρωπο που την αγόρασα (2ride) και μου είπε ...βάλε τα ίδια πολύ καλό λάστιχο για την συγκεκριμένη....
    Με λίγα λόγια το βλέπω σχεδόν σίγουρο να τα ξαναβάζω...λέω μόνο μην υπάρχει κάποιος που εχει καλύτερη εικόνα....

    Αλήθεια το μπροστινό σου εσένα ελιωσε πιο γρήγορα και σένα...;

  3. #3
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Μαλλον για το συγκεκριμενο μηχανακι θα ειναι καλα γιατι σε tdm και fazer 1000 που τα δοκιμασαμε ,τα βγαλαμε πολυ πριν τελειωσουν.
    Αψυχολογητο λαστιχο.

  4. #4
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Για τα Pirelli Angel τι άποψη έχετε;

    Θυμίζω οτι το "μωρό" μου είναι αρκετά βαρύ και με νοιάζει περισσότερο το Touring παρά το sport....(60-40) ?????

  5. #5
    παλιος αναγνωστης ... Το avatar του/της Themis_81
    Εγγραφή
    20/11/2006
    Μηνύματα
    92
    Μπορεις να βαλεις και τα Ζ6 Ιnteract Metzeller ...
    Πολυ καλο λαστιχο με λιγο πιο σπορ καταβολες απο το 21 νομιζω αλλα αντιστοιχα ανθεκτικα
    για τσεκαρε το

    www.fazerclub.gr

  6. #6
    για μενα βαλε τα ιδια τρομερα λαστιχα και σε εμενα εκανε εντυπωση οτι εφαγε το εμπρος γρηγορα αλλα δεν με πουλησε πουθενα, το metzeler το ειχα κι αυτο αλλα το απλο, καλο κι εκεινο αλλα για μενα ενα κλικ πανω το βτ021.αλλο που μου αρεσε κι εχει και χιλιομετρικη αποδοση ειναι το diaplo strada αλλα τα χιλιομετρα που εβγαλε ειναι ηδη πολλα τοσα δεν βγαζει το δικο μου ποτε με κανενα λαστιχο που ειναι και λιγο πιο μικρο .
    αυτα απο εμενα το θεμα λαστιχο εχει τους προβληματισμους του απο οτι εχω καταλαβει.

  7. #7
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkinos1
    για μενα βαλε τα ιδια τρομερα λαστιχα και σε εμενα εκανε εντυπωση οτι εφαγε το εμπρος γρηγορα αλλα δεν με πουλησε πουθενα, το metzeler το ειχα κι αυτο αλλα το απλο, καλο κι εκεινο αλλα για μενα ενα κλικ πανω το βτ021.αλλο που μου αρεσε κι εχει και χιλιομετρικη αποδοση ειναι το diaplo strada αλλα τα χιλιομετρα που εβγαλε ειναι ηδη πολλα τοσα δεν βγαζει το δικο μου ποτε με κανενα λαστιχο που ειναι και λιγο πιο μικρο .
    αυτα απο εμενα το θεμα λαστιχο εχει τους προβληματισμους του απο οτι εχω καταλαβει.
    Ότι γύρισα από διακοπές και βρήκα πάλι internet!.....

    Τη σκεφτόμουν την αλλαγή όλες αυτές τις μέρες...Το Pirelli Angel είδα στο internet ότι έχει μεγαλύτερη γωνία και είναι γενικά καλύτερο σε πλαγιάσματα και από εμπειρία με Pirelli έχω δει οτι δεν έχουν τόσο μεγάλη διάρκεια όσο τα Bridgestone. Από την άλλη δεν σκέφτομαι να την πλαγιάζω τόσο όσο να κάνω πολλά χιλιόμετρα και σκεφτόμουν αυτό που λες.. Το 021 Δεν με πρόδοσε ποτέ...Ακόμα και τώρα που το μπροστά κοντέβει να γίνει slick

    Θα το ψάξω λίγο ακόμα στο internet αλλά με βλέπω τελικά να ξαναβάζω τα ίδια μέχρι να ακούσω περισσότερες γνώμες για το angel.....

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2019
    Μηνύματα
    6

    Ελαστικά FJR

    Καλημέρα, νέος στο forum.Μόλις αγόρασα μεταχειρισμένη μια FJR 2006 AS, που χρειάζεται επειγόντως ελαστικά. Έχει κανείς εμπειρία από Michelin Pilot Road 5; Είναι κατάλληλα για FJR; Άλλες προτάσεις;

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sotandre Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, νέος στο forum.Μόλις αγόρασα μεταχειρισμένη μια FJR 2006 AS, που χρειάζεται επειγόντως ελαστικά. Έχει κανείς εμπειρία από Michelin Pilot Road 5; Είναι κατάλληλα για FJR; Άλλες προτάσεις;
    ότι και να βάλεις απο τις επώνυμες μάρκες(bridgestone,michelin,pirelli,metzeler,dunlop) καλό θα είναι, μιας και είναι σύγχρονα όλα, τα PR4 ξεπούλησαν πιστεύω τα 5 θα κάνουν το ίδιο
    Το κυριότερο είναι η κατηγορία ελαστικών και για την μοτο σου είναι η "Sport Touring" ομοίως και τα PR5 που σου προτάθηκαν, πρόσεχε μη σου προτείνουν τίποτα Hyper Sport/ Sport μιας το βάρος της μοτοσυκλέτας είναι πολύ μεγάλο
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2019
    Μηνύματα
    6
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο προβληματισμός μου είναι ότι στα PR5 δεν έχει βγάλει έκδοση GT, στις συνιστώμενες μοτοσικλέτες (στο έντυπο της Michelin) δεν συμπεριλαμβάνεται η FJR αλλά ελαφρύτερες όπως ΖΧ 12, ενώ και ο μηχανικός ( Θεοφυλάκτου στη Θεσσαλονίκη, έμπειρος σε FJR) , μου συνιστά να προσέξω αν είναι αρκετά ενισχυμένος ο σκελετός τους, ή θα βγάζουν στρεβλώσεις, κυρίως στα βίαια φρεναρίσματα στο μπροστινό. Θα έβαζα Pilot road 4 GT με κλειστά μάτια, αλλά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, το πίσω αναμένεται 22/6.

  11. #11
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλοτάξιδη !
    porca miseria.

  12. #12
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Τα ΜΟΝΑ λάστιχα για εμάς τους χοντρούς είναι αυτά

    https://fitness-sport.gr/product/trx...nsion-trainer/

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180302093544_26d7a5ae.jpeg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	406927
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  13. #13
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sotandre Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ο προβληματισμός μου είναι ότι στα PR5 δεν έχει βγάλει έκδοση GT, στις συνιστώμενες μοτοσικλέτες (στο έντυπο της Michelin) δεν συμπεριλαμβάνεται η FJR αλλά ελαφρύτερες όπως ΖΧ 12, ενώ και ο μηχανικός ( Θεοφυλάκτου στη Θεσσαλονίκη, έμπειρος σε FJR) , μου συνιστά να προσέξω αν είναι αρκετά ενισχυμένος ο σκελετός τους, ή θα βγάζουν στρεβλώσεις, κυρίως στα βίαια φρεναρίσματα στο μπροστινό. Θα έβαζα Pilot road 4 GT με κλειστά μάτια, αλλά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, το πίσω αναμένεται 22/6.
    και τι σε σταματάει να επιλέξεις κάποια GT έκδοση απο μοντέλο άλλης μάρκας που είναι ετοιμοπαράδοτο;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #14
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    135
    Έβαλα πρόσφατα τα Dunlop mk3 σε πιο ελαφρύ μηχανάκι βέβαια (τουόνο) και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Τα έβαλα ώς πιο ανθεκτικά καθώς τα προηγούμενα 211 είχαν γίνει τελείως slick. Σκέψου τα, έχουν υποτίθεται πιο σκληρό σκελετό για μεγαλύτερη διάρκεια και ζεστένονται και ιδιαίτερα γρήγορα.
    go big or go home!!!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2019
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλοτάξιδη !
    Ευχαριστώ πολύ!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 11:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 16:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 15:48
  4. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 14:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF