Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: fazer 8: να πάρω ένα;

  1. #16
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Και εγώ νομίζω το 800 έχει το νέο βολάν. 95 άλογα δίνει το 800. Στο δρόμο να βγάζει 85; Κράτα το diversion αν όντως είναι έτσι. Δες για το 1000 καλύτερα φίλε. Περισσότερες επιλογές σε μεταχειρισμένο θα έχεις. Το βολαν είναι λίγο Τζόκερ πάντως.
    Το 800 βγάζει 106-107 ίππους,δεν συγκρίνεται η ροπή του με το 600 και με ένα τελικό αφτερμαρκετ βλέπεις ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.
    Για το βολάν κι εγώ νομίζω ότι είναι διαφορετικο απτό προβληματικό των 1000.οταν βρω χρόνο θα το ψάξω πάλι.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  2. #17
    Παιδια το νεο βολαν βγηκε το 2014
    ριξτε και μια ματια εδω
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142735

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foten21 Προβολή μηνύματος
    Κακο μηχανακι σιγουρα δεν ειναι
    Δεν ξερω για ποιο λογο καποιος να εδινε τοσα λεφτα
    για καινουριο μηχανακι στα 800 κυβικα
    ενω μπορουσε να παρει με τα μισα ενα 1000ρι
    Νομίζω ότι αν είναι στην ίδια κατάσταση (καινούργιο/ μεταχειρισμένο) και της ίδιας χρονιάς δεν ισχύει αυτό που λες για τα μισά λεφτά
    Ναι πχ το FZ1 έχει 6,000 έναντι 9,500 του Fazer8 αλλά το πρώτο είναι μεταχειρισμένο του 2006 ενώ το δεύτερο καινούργιο και με abs (τότε που τα έψαχνα!)

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Για κοίτα εδώ ένα όμορφο.
    Συνημμένο 379183
    Ωραίο φτιαγμένο fazeraki αλλά θα προτιμούσα χωρίς full fairing.
    Γενικά ενώ μ' αρέσουν με FF, ίσως έχω συνδυάσει τα fazer στο μυαλό μου με το μισό.
    Ίσως πάλι (επειδή μ' αρέσει εμφανισιακά το diversion F) είναι δύσκολο να ταιριάξει ένα aftermarket fairing και είναι οπτικά τέλειο το αποτέλεσμα!
    Γούστα είναι αυτά!!

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Καλύτερα δες για το 1000 να γουστάρεις. Το 800 δε κατάλαβα το λόγο ύπαρξης του. Απροβλημάτιστο όμως, δεν έχει ακουστεί κάτι για το 800. Ένα τίμιο μηχανάκι απλά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω καποια προσωπικη γνωμη για τη μηχανη, αλλα απο το XJ6 στο FZ8 πιστευεις πως θα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα που να αξιζει να μπεις στη διαδικασια να πουλησεις αυτο που εχεις (και ξερεις) και να ψαχνεις για αλλο; Εννοω ειναι τοσο κοντα τα δυο που δεν ξερω τί αναγκη που δε σου καλυπτει το ενα θα σου καλυψει το αλλο.

    edit: Μεχρι να γραψω το σχολιο ειχε ηδη γραψει ο 7Tolis απο πανω το ιδιο πραγμα λιγο πολυ. Συμφωνω απολυτα.
    Παιδιά αυτό σκέφτομαι. Απο τη μία ότι με πολύ λίγα χρήματα (περίπου 2500€) μπορώ να αναβαθμίσω το diversion σε ένα μηχανάκι λίγο καλύτερο (σε όλα) για κοντινά ταξίδια!
    Από την άλλη ότι θα δώσω έστω αυτά τα 2500, θα βάλω και κόπο χρόνο και μετά από λίγο καιρό θα θέλω πάλι αλλαγή (μέχρι και τα όργανα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια!)

    Το όνειρο είναι το GSX-S1000F, μια μηχανή που θα κάνω ΠΟΛΥ καιρό να την αλλάξω (!) αλλά υπάρχουν δύο προβλήματα: 1) Οικονομικό (άλλο 2500, άλλο 6-7 ίσως 8.000€ διαφορά!) και 2)Πως κυκλοφορείς μια τέτοια μηχανη χωρίς να έχεις συνέχεια στο μυαλό σου ότι θα σου την κλέψουν!!!!

    Πάντως έχω καβαλήσει το FAZER 8 και στις χαμηλές (δεν το πήγα πάνω από 100-120) δεν μου κάνει καμία -ιδιαίτερη- αίσθηση...

    και μην κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας, ανάγκη ιδιαίτερη να πάω από 600 σε 1000 δεν υπάρχει. Μόνο η τρέλα είναι...

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2012
    Μηνύματα
    23
    Καλησπέρα σε όλους.
    Όπως καταλαβαίνετε είμαι κι εγώ υπό σκέψη να πάρω ένα Fazer 8,αλλά έχω κάποιες απορίες κι ο καθένας μου λέει τα δικά του.

    Τελικά πόσα λίτρα είναι το τεπόζιτο; 17 + 3 ή 20+3;
    Κατανάλωση;Με ένα τεπόζιτο εντός πόλης,πόσα χλμ βγάζει;
    Τι γίνεται με το βολάν και γενικά τι κουσούρια/προβλήματα έχει;
    Μου έχουν πεί οτι το καλοκαίρι στην κίνηση καίγονται τα πόδια σου απο τη ζέστη του κινητήρα.Ισχύει;
    Τα ανταλλακτικά είναι πανάκριβα;Βλέπε Honda.
    Με ένα τελικό εξάτμισης και φίλτρο,θα χρειαστώ και πρόγραμμα για τα πολλά ''σκασίματα'';

    Ευχαριστώ!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το πρόβλημα του FZ8 έχει όνομα και λέγεται FZ1...
    Κατ΄εμέ την στιγμή που είναι τόσο κοντά εμφανισικά, και τιμολογιακά, συν το γεγονός ότι υπάρχουν θαυμάσια μεταχείρω FZ1 που πουλιούνται (όπως όλα τα μεταχείρω άλλωστε) σχετικά φθηνά, δεν έχει νόημα η ύπαρξή του...
    Τώρα αν αρχίσουμε να κάνουμε την τρίχα τριχιά για το αν καίει 1 λίτρο λιγότερο ή αν τα λάστιχα κρατάνε 1000χλμ περισσότερο από το 100άρι, τότε μάλλον λάθος κοιτάμε εξ΄αρχής σε 4κ....

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2012
    Μηνύματα
    23
    Ευχαριστώ αλλά κάτι πιο συγκεκριμένο στις ερωτήσεις;

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grouvalos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους.
    Όπως καταλαβαίνετε είμαι κι εγώ υπό σκέψη να πάρω ένα Fazer 8,αλλά έχω κάποιες απορίες κι ο καθένας μου λέει τα δικά του.

    Τελικά πόσα λίτρα είναι το τεπόζιτο; 17 + 3 ή 20+3;
    Κατανάλωση;Με ένα τεπόζιτο εντός πόλης,πόσα χλμ βγάζει;
    Τι γίνεται με το βολάν και γενικά τι κουσούρια/προβλήματα έχει;
    Μου έχουν πεί οτι το καλοκαίρι στην κίνηση καίγονται τα πόδια σου απο τη ζέστη του κινητήρα.Ισχύει;
    Τα ανταλλακτικά είναι πανάκριβα;Βλέπε Honda.
    Με ένα τελικό εξάτμισης και φίλτρο,θα χρειαστώ και πρόγραμμα για τα πολλά ''σκασίματα'';

    Ευχαριστώ!
    Το ρεζερβουάρ είναι 17 λίτρα συνολικά και από αυτά τα 3 είναι ρεζέρβα (14 + 3 δηλαδή)
    Η κατανάλωση εξαρτάται από τον καρπό σου , αλλά με ταχύτητες πόλης σε αυτά τα τετρακύλινδρα είσαι μεταξύ 5.2 και 6 λτ/100Κμ. Ρίξε μια ματιά και στο fuelly.com για να δεις μέσους όρους.
    Το βολάν είναι το βελτιωμένο οπότε δεν έχουν ακουστεί και προβλήματα και γενικότερα είναι από τα αξιόπιστα μηχανάκια.
    Όλα αυτά τα τετρακύλινδρα μέσα στην πόλη ανεβάζουν 100 βαθμούς και νιώθεις τον ζεστό αέρα από το βεντιλατέρ να περνάει από τα πόδια σου. Εάν κυκλοφορείς με βερμούδα θα καψαλιστείς.
    Τα γνήσια ανταλλακτικά όλα πανάκριβα είναι.
    Εάν αλλάξεις τελικό - εξάτμιση για να βρεις άλογα πήγαινε καλύτερα να πάρεις το FZ1 να ξεμπερδεύεις όπως σου είπαν. Άλλαξε μόνο το τελικό εάν βρεις μοντέλο πριν το 12 και έχει ακόμα επάνω εκείνο το τελικό που ταίριαζε περισσότερο οπτικά σε σκούτερ.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Το βολάν είναι το βελτιωμένο οπότε δεν έχουν ακουστεί και προβλήματα και γενικότερα είναι από τα αξιόπιστα μηχανάκια.
    2011-12-13-14 φοράνε το παλιό βολάν με κωδικό 5VY814500000.
    Μόνο το μοντέλο 2015 φοράει το βελτιωμένο με κωδικό 2SH814500000.
    Το ότι δεν έχει ακουστεί ότι χαλάει το βολάν σε FZ8 είναι επειδή κυκλοφορούν ελάχιστα.
    Το νέο βολάν βγήκε κάπου το 2014 αν δεν κάνω λάθος.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2012
    Μηνύματα
    23
    Nik και Arhagele σας ευχαριστώ για τις εύστοχες απαντήσεις σας.
    Σκέφτομαι να αλλάξω, ή να βρώ κάποια με αλλαγμένο τελικό λόγο εμφάνισης.Όμως αληθεύει ότι μετά θα έχω πολλά ''σκασίματα'' και θα χρειαστώ,καυσαναλύσεις,προγράμματα,κτλ;
    Το βολάν είναι και αυτό ένα θέμα.Θα βρώ πουθενά το βελτιωμένο μεταχειρισμένο;
    Επίσης για να ''αρπάζει'' καλύτερα απο χαμηλά,λέω να βάλω και ένα γρανάζι πίσω με 1-2 δόντια παραπάνω.Το έχετε δοκιμάσει;Βλέπεις έχω καλομάθει στο Shiver.

    Οδήγησα χθές ένα 800άρι. Τόσο μαλακή είναι η πίσω ανάρτηση;Βέβαια είχε κάνει 50.000χλμ χωρίς να τις πειράξει καθόλου.

    Ευχαριστώ!

  12. #27
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grouvalos Προβολή μηνύματος
    Nik και Arhagele σας ευχαριστώ για τις εύστοχες απαντήσεις σας.
    Σκέφτομαι να αλλάξω, ή να βρώ κάποια με αλλαγμένο τελικό λόγο εμφάνισης.Όμως αληθεύει ότι μετά θα έχω πολλά ''σκασίματα'' και θα χρειαστώ,καυσαναλύσεις,προγράμματα,κτλ;
    Το βολάν είναι και αυτό ένα θέμα.Θα βρώ πουθενά το βελτιωμένο μεταχειρισμένο;
    Επίσης για να ''αρπάζει'' καλύτερα απο χαμηλά,λέω να βάλω και ένα γρανάζι πίσω με 1-2 δόντια παραπάνω.Το έχετε δοκιμάσει;Βλέπεις έχω καλομάθει στο Shiver.

    Οδήγησα χθές ένα 800άρι. Τόσο μαλακή είναι η πίσω ανάρτηση;Βέβαια είχε κάνει 50.000χλμ χωρίς να τις πειράξει καθόλου.

    Ευχαριστώ!
    Με ένα τελικό θα δεις μεγάλη διαφορά κυρίως στα χαμηλομεσσαια και χωρίς να χρειαστεί τίποτα άλλο.
    Όσον αφορά την πίσω ανάρτηση,είχα γράψει κάποια στιγμή ότι είναι για αλλαγή-βελτιωση ειδικά αν το φορτώνεις κλπ.ειναι το σημείο που ποναει το μηχανάκι δυστυχώς.
    Τελευταία τροποποίηση από akis_trevor; 07/10/2017 στις 14:05.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grouvalos Προβολή μηνύματος
    Nik και Arhagele σας ευχαριστώ για τις εύστοχες απαντήσεις σας.
    Σκέφτομαι να αλλάξω, ή να βρώ κάποια με αλλαγμένο τελικό λόγο εμφάνισης.Όμως αληθεύει ότι μετά θα έχω πολλά ''σκασίματα'' και θα χρειαστώ,καυσαναλύσεις,προγράμματα,κτλ;
    Το βολάν είναι και αυτό ένα θέμα.Θα βρώ πουθενά το βελτιωμένο μεταχειρισμένο;
    Επίσης για να ''αρπάζει'' καλύτερα απο χαμηλά,λέω να βάλω και ένα γρανάζι πίσω με 1-2 δόντια παραπάνω.Το έχετε δοκιμάσει;Βλέπεις έχω καλομάθει στο Shiver.

    Οδήγησα χθές ένα 800άρι. Τόσο μαλακή είναι η πίσω ανάρτηση;Βέβαια είχε κάνει 50.000χλμ χωρίς να τις πειράξει καθόλου.

    Ευχαριστώ!


    Μεταχειρισμένο νέο βολάν δύσκολα, 355€ το έχεις στην πόρτα σου όμως από Γερμανία με DHL.
    Όσο για τα σκασίματα καταργείς το AIS (Air Induction System) και ταπώνεις τις εισαγωγές με αυτό, το μόνο που κάνει το AIS και χρησιμεύει είναι για να περνάει το μηχανάκι τους EURO κανονισμούς. Στην ουσία στέλνει επιπλέον αέρα στην εξάτμιση από το φιλτροκούτι για να καεί το άκαυστο μείγμα και τσουπ έχει καθαρότερα καυσαέρια, αλλά και σκασίματα.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/03/2012
    Μηνύματα
    23
    Σ'ευχαριστώ trevor για την απάντηση,αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο με ένα και μόνο τελικό να δω μεγάλη διαφορά.Έχω ένα Termignioni αλουμινίου απο το Ζ.
    Όσο για την πίσω ανάρτηση,τι κάνετε εκτός απ'το revalving,βάζετε απο κάποια άλλη μοτο;

  15. #30
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από grouvalos Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστώ trevor για την απάντηση,αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο με ένα και μόνο τελικό να δω μεγάλη διαφορά.Έχω ένα Termignioni αλουμινίου απο το Ζ.
    Όσο για την πίσω ανάρτηση,τι κάνετε εκτός απ'το revalving,βάζετε απο κάποια άλλη μοτο;
    Οκ.βαλτο αφού το εχεις και αν δεν σου αρκεί,προχωρα και παρακάτω.αν δεν σου αρκεί το γκάζι του πήγαινε κατευθείαν σε 1000αρι.δεν βλέπω τον λόγο να το βελτιώσεις σε δύναμη παραπάνω.
    Η η πίσω ανάρτηση Ταιριάζει απτό 1000 2007 και νεότερο.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέφτομαι να πάρω ένα scooter χρέπι
    από 7Tolis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 214
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2015, 00:31
  2. Θέλω να πάρω ένα μηχανάκι ...
    από Ασωτος στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2014, 13:03
  3. παντα ηθελα να παρω ενα....
    από veletzas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 18:30
  4. ΕΡΩΤΗΣΗ: Να πάρω ενα Bmw F 650 Gs?
    από verondog στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF