Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 221

Θέμα: Ετήσια Βόλτα moto.gr και διαχωρισμός των Γκρουπ

  1. #1
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    [...] να πώ εγώ που είναι γνωστό ότι είμαι κακός άνθρωπος ότι το να χωρίζουμε τα γκρουπ με κυβικά είναι ανόητο; [...]
    Τι προτείνεις;

    Να τα χωρίζουμε με οδηγικές ικανότητες;

    Να κανουμε και χρονομετρημένα το Σαββατο πριν την τελική καταταξη; :wacko:

    Πείτε καμια ιδέα, που να ειναι υλοποιήσιμη όμως, δεδομένου οτι 8-10 ανθρωποι προθυμοποιούνται παντα να οδηγούν/μαζεύουν τα γκρουπ

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #2
    @Πάκτεν
    Χμ όχι, δεν μπορείς ΕΣΥ να χωρίσεις τα γκρουπ. Εσύ οργάνωσες την εκδρομή, την διαδρομή το φαγητό και έναν αρχικό διαχωρισμό με βάση την κοινή λογική και καλά έκανες. Ευθύνες περεταίρω δεν έχεις. Και μπράβο σου και από εμένα, δεν το είπα πριν.

    Αλλά οι ΙΔΙΟΙ οι συμμετέχοντες λέω πως πρέπει να έχουν τα απαιτούμενα εντός εγκεφάλου για να καταλάβουν ότι δεν κολλάνε και να πάνε αυτοβούλως αλλού. Όπως και το 2009 πάλι, ο φίλος του Κίμωνα με το cb400 ξεκίνησε με τα "μικρά" και πήγε στο γρήγορο γκρουπ και πέρασε άψογα γιατί ήταν στον ρυθμό τους. Δεν κάνει καλό ο εγωισμός σε τέτοιες περιπτώσεις... Όπως άκυρο θα ήταν να γίνει καυγάς στο βουνό με κάποιον που δεν θα ήθελε να φύγει, γιατί έχει κυβικά, άρα "θέση". Ο Παπ και ο Νίκος έκαναν το καλύτερο, εις βάρος της δουλειάς τους και του χρόνου τους.

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Τι προτείνεις;

    Να τα χωρίζουμε με οδηγικές ικανότητες;

    Να κανουμε και χρονομετρημένα το Σαββατο πριν την τελική καταταξη; :wacko:

    Πείτε καμια ιδέα, που ενα ειναι υλοποιήσιμη όμως, δεδομένου οτι 8-10 ανθρωποι προθυμοποιούνται παντα να οδηγούν/μαζεύουν τα γκρουπ

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Νομίζω πως οι γλήγοροι πρέπει να πάνε μπροστά και οι αργοί πίσω,ώστε οποιος δεν μπορεί να ακολουθήσει την ταχύτητα του δικού του γκρουπ να πέφτει στο πίσω θέλει δεν θέλει,και για τοσο κόσμο ίσως να χρειάζονταν οι διπλάσιοι ''οδηγοί''.Ετσι έχουμε και τις διπλάσιες σκούπες για όποιον πάθει τίποτα.
    malaguti,sachs k50,honta c50,honda dax,honda mb,kawasaki ar125,yamaha lc250 (410),honta nsr 250,honda cbrr 400,yamaha fzr exup 240 (400),suzuki katana 1100,honda magna 750,zxr 400,honda transalp 600,yamaha thundercat 600,cbrr 1000,yamaha r6,triumph tt 600,XT 600,steed 600.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    Λεπόν...

    Η Διαδρομή πολύ μΕ άρεσε και θα τηνΕ ξανακάνω. Τα πέριξ της Οίτης απλώς μαγικά, αν και με στεναχωρεί που όλες οι παλιές καλές ειδικές του Ακρόπολις έγιναν μπετόν και άσφαλτος. Το καταφύγιο σούπερ! Το ότι χαθήκαμε απλά αστείο και αν δεν είχα περιορισμό χρόνου όσο και να γυρνούσαμε "χαμένοι" δεν θα με πείραζε, ήταν όμορφα και το μεγαλύτερο μέρος του γκρουπ μας είχε ροή και γέλιο, δεν στράβωσε κανείς (νομίζω) και το διακωμωδήσαμε και το χαβαλεδιάσαμε. Οι έξτρα στροφές δεν χάλασαν ποτέ κανέναν. Στεναχωρέθηκα λίγο γιατί έφυγα νωρίς, αλλά δεν πειράζει, καλά να είμαστε θα πάμε και άλλες. Και πρέπει να μάθουμε περισσότερα για την ταβέρνα που λέει η Γιαγιά Αρκούδα αν δεν κάνω λάθος, τον κερατά πείνασα μόνο που τα διάβασα. Και του χρόνου!

    Δεν έπεσε ούτε μία στάλα βροχής, περίεργο. Καθόλου συμπτωματικά όμως, από τον κάμπο που είμασταν (χαμένοι όντες) βλέπαμε ότι ΜΟΝΟ στο βουνό που ήταν ήδη το πακτενικό γκρουπ είχε μαζεμένα σύννεφα. Χμ. Ναι.

    Επειδή συζητήθηκε προφορικά αλλά δεν το ανέφερε κανείς 15 σελίδες τώρα, αλλά έπεσε γκρίνια για την "αναρχία", να πώ εγώ που είναι γνωστό ότι είμαι κακός άνθρωπος ότι το να χωρίζουμε τα γκρουπ με κυβικά είναι ανόητο; Το να λιώνει ο Νικόλας και να βράζουν τα μοτέρ γιατί στο γκρουπ μας είναι οδηγοί που έπρεπε να είναι με τα λουλούδια ή τα 600άρια... Θα μου πεις δική σου δουλειά είναι; Να το αποφασίσουν οι leaders/σκούπες. Όχι δεν είναι δική μου δουλειά, αλλά επειδή είναι ευγενικά παιδιά, μην τους μαμάμε κιόλας. Δεν μπορεί να κατεβαίνεις από Παύλιανη σβηστός όπως έκανε ο Παπ αναγκαστικά... Δεν είναι πολεμική βόλτα, είναι ετήσια. Αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι δεν πρέπει να κρατιέται ένας "λογικός" ρυθμός. Για αυτό υπάρχουν τα γκρουπ, έτσι ώστε όλοι να έχουν την ευκαιρία να πάνε την βόλτα όπως την θέλουν και να την ευχαριστηθούν. Όπως κατέβαινε ας πούμε ο Tai με τον Sniper από καταφύγιο (και άλλα δύο παιδιά ανάμεσα- ο ένας ήταν ο Μπαμπίνος ίσως; ), ήταν ο ρυθμός που περίμενα ότι θα είχε το δικό μας γκρουπάκι. Θες να πας βόλτα χαζεύοντας μόνο το τοπίο; Δίκαιο και τίμιο. Αλλά εδώ τίθεται το άλλο θέμα, της αυτογνωσίας και του σεβασμού προς τους άλλους στο γκρουπ σου. Portis respect, όπως δεν θα ξεχάσω και το παλικάρι με την κοπέλα του και το Versys το 2009 στην διήμερη, "παιδιά σας καθυστερώ και πιέζομαι, πάω με πιο αργό γκρουπ". Και μακάρι να ήταν και άλλοι έτσι...


    Επίσης εντύπωση μου έκανε ο Γιώργος με το CBR1000RR. Δεν τον είχα προσέξει στην αρχή χωρίς κράνος και νόμιζα ότι ήταν κανένα 20χρονο... Και εννοείται πολλά πολλά ευχαριστώ για την υπομονή σου να γυρνάμε με 110-120 γιατί μόλις ανέβαιναν οι στροφές άναβε η στάθμη του λαδιού... Έβαλα 150ml και βραδινή βόλτα μιά χαρά. Πρέπει να βρω ένα μικρό μπουκαλάκι να έχω λίγο μαζί μου κάτω από τη σέλα. Πραγματικά τιμή μου που σε γνώρισα και ελπίζω να σε ξαναδούμε.
    Γιαννη εισαι "αρχηγός" και αρπαζω την ευκαιρια μιας και ξεκινησες το θεμα.
    Δεν ειχα σκοπο, για να μην υπαρξουν γκρινιες.

    Αν ψαξετε στα αρχικα post που μαζευοντουσαν τα ατομα , το ειχα επισημανει στον Captain αυτο με τα κυβικα και τα γκρουπ. (6η σελιδα)

    Ηλιας : Αδερφε, δε γινεται διαφορετικα. Προσπαθούμε να υπάρχει μια αντικειμενική ομοιογένεια στα γκρουπ μια και δε γινεται να γνωρίζουμε το πως οδηγεί ο καθενας. Αλλα γιατι ειναι πρόβλημα αυτό;


    Προσωπικη αποψη : Ο κοσμος να δηλώνεται στα γκρουπ οπως του αρεσει να οδηγάει , οχι ποσα κυβικα και ποσα αλογα ειναι η μηχανη του.Γρηγοροι , Αργοι , Νέοι κλπ.

    Στο δικο μου γκρουπ....μετα τα Δερβενοχώρια , οι μπροστινοι εγιναν καπνος ,( αυτο που λεγαμε ο μπροστα να κοιταει στους καθρεπτες του τον πισω κλπ , πήγε περίπατο) με αποτελεσμα να ειμαι εγω καπου στη μεση , να περιμενω να με φτανει ενα ασπρο cb δικάβαλο , και ο κακομοιρης ο σκουπας να εχει σκυλοβαρεθει με τους ρυθμους μας.

    Κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να παει με τους ρυθμους του αλλου ,μαλιστα μπορει να αποβει και επικινδυνο , γιατι αν ημουν κανας πιτσιρικας , θα ηθελα να αποδειξω και γω την αξια μου και θα πηγαινα με περισσοτερα απ' οσα μπορουσα.

    Γιαυτο και πηγα με τα παιδα των λουλουδιων στο αλλο γκρουπ ,που ναι μεν , πηγαιναν αρκετα αργα , αλλα ΕΓΩ προσωπικα το προτιμουσα.Ειναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη του τι εστι βόλτα.

    Με αλλα τοσα και 1000 δίκια ο amyroukai δυσανασχέτησε.

    Για ποιο λογο λοιπον ?





  5. #5
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Τι προτείνεις;

    Να τα χωρίζουμε με οδηγικές ικανότητες;

    Να κανουμε και χρονομετρημένα το Σαββατο πριν την τελική καταταξη; :wacko:

    Πείτε καμια ιδέα, που να ειναι υλοποιήσιμη όμως, δεδομένου οτι 8-10 ανθρωποι προθυμοποιούνται παντα να οδηγούν/μαζεύουν τα γκρουπ


    Να πεταχτω και εγω σαν ασχετος....



    Μεση ωριαια ( την οποια την οριζει ο αρχηγος ανα γκρουπ ) ανεξαρτητων κυβικων - τυπου μοτο...........

    Απαραιτητη προυποθεση

    Το γνωθι εαυτον ( στο τι σημαινει μεση ωριαια ) του καθε συμμετεχοντα.....

    Κατα τα αλλα μπραβο σε ολους...!!


  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Για ποιο λογο λοιπον ?

    Γιατί απαιτεί αυτογνωσία, την οποία καμμιά σκούπα ή leader δεν μπορεί να την επιβάλλει.



    regards

    byr0n, σκούπα επί 1-2 χρονιές
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Γιατί απαιτεί αυτογνωσία, την οποία καμμιά σκούπα ή leader δεν μπορεί να την επιβάλλει.



    regards

    byr0n, σκούπα επί 2-3 χρονιές
    Σωστα, δεν εχεις αδικο σε αυτο , μιας και μιλαμε για Ελληνες

    Οποτε το καλυτερο ειναι να αφηνετε απο του χρονου , καποιον που εχει 2000cc V6 μηχανή να πάει εξ αρχής με τους αργους , αν το επιθυμει.

  8. #8
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Τι προτείνεις;

    Να τα χωρίζουμε με οδηγικές ικανότητες;

    Να κανουμε και χρονομετρημένα το Σαββατο πριν την τελική καταταξη; :wacko:

    Πείτε καμια ιδέα, που να ειναι υλοποιήσιμη όμως, δεδομένου οτι 8-10 ανθρωποι προθυμοποιούνται παντα να οδηγούν/μαζεύουν τα γκρουπ

    Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά στο μέλλον μη βάζετε μπροστά από τα ονοφ τα 600αρια τους αργούς με τα 1000άρια γιατί μας καθυστερούσαν πολύ στις ευθείες.:rotflmao:



    Κάπτεν από εμένα συγχαρητήρια για όλα, μακάρι κάθε χρόνο να βρίσκεται κάποιος να μας οργανώνει έτσι όμορφα!!!
    Παραπονιάρηδες υπάρχουν ακόμα και στο τέλειο!
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Παραπονιάρηδες υπάρχουν ακόμα και στο τέλειο!
    Αν μια προταση για μια αλλαγή στο γκρουπαρισμα συμμετεχόντων μας κατατάσσει αυτοματα στους παραπονιαρηδες ας το σταματησουμε εδω.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Γιατί απαιτεί αυτογνωσία, την οποία καμμιά σκούπα ή leader δεν μπορεί να την επιβάλλει.



    regards

    Αυτό είπα... Αλλά προφανώς παρεξηγούμαι. "Καυγάς" και "γκρίνια" γιατί είπα κάτι αυτονόητο... Τεσπα.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Εγω αλλη φορά παω με το group του byron πάντως.

    Mια πρόταση προς σκέψιν.

    Εδω και χρόνια παω σε rally με κλασσικά μηχανάκια, οπου υπαρχουν μοτοσυκλέτες με τεράστιες διαφορές και ταχύτητες.
    Χωρίζονται σε κατηγορίες βασει ιπποδύναμης/ηλικίας κλπ και στην εκκίνηση φευγουν πρωτα τα μικρά/παλιά.
    Ο καθένας εχει ενα road book τυπωμένο με τουλίπες και αποστασεις μεταξύ διασταυρώσεων και ολες τις βασικές διασταυρώσεις, ετσι και να χαθεί θα ξαναβρεί την άκρη. Βεβαια θα χάσει χρόνο και θέσεις αφού το θέμα του ραλλυ είναι η ακρίβεια, και οχι η ταχύτητα.
    Οποιος δε θελει να διαβαζει road book, απλά εμπιστευεται καποιον αλλο και τον ακολουθεί, με κινδυνο βεβαια να μην ξερει που παει και ο πρώτος και να χαθούν μαζί.

    Δεν υπαρχουν leader, ουτε σκούπες οπως στο moto. Η σκούπα είναι αυτοκινητο με τρειλερ η Transit για να μαζεψει οποιον μείνει.

    Ο καθένας για παρτη του στην ουσία, αλλά σχηματίζονται αυτόματα τα γκρουπακια, και είναι τα κατάλληλα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Αν μια προταση για μια αλλαγή στο γκρουπαρισμα συμμετεχόντων μας κατατάσσει αυτοματα στους παραπονιαρηδες ας το σταματησουμε εδω.
    Σταμάτα ρε παραπονιάρη

    Ιδανικά, θα έφτιαχνα τα εξής γκρουπ:

    α) 1000 SS

    β) 600-800 SS

    γ) Sport touring (Haya, blackbird, VFR, ZZR, Sprint)

    δ) Μικρά στριτ (CB, bros)

    ε) Μεγαλα naked

    ζ) Μικρα naked

    η) TDM και Tiger

    θ) Μεγαλα onoff

    ι) Μεσαια - μικρα onoff

    κ) Αργοι, νέοι, άπειροι, φυσιολατρες, ποδήλατα (!) (με ότι έχουν)

    λ) Kάγκουρες, "οδηγω χωρις αυριο" (επισης με οτι έχουν)

    ΘΕς 20-22 ατομα να ασχοληθούν, που σημαινει να έχουν κανει οι περισσοτεροι τουλαχιστον τη δοκιμαστική. Απλα δεν υπαρχει τόσος κοσμος να διαθεσει χρονο (= κουπονια ) και χρήμα...

    Πάντως, ενδεχομένως να κάνουμε μια προσπάθεια του χρόνου να κάνουμε κατι διαφορετικο, καλά να ειμαστε (πανω απ' ολα) να βολτάρουμε. Κι αυτό που προτεινει ο sapilas ίσως να ειναι καλύτερο (αλλα θα κατσει αλλο κορόιδο να φτιάξει το roadbook και να τα ακούει μετα )

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.224
    H αυτογνωσία έρχεται μετά από την εμπειρία (εκατέρωθεν), και όταν εν τέλει έρθει είναι πολύ αργά.

    Τα παιδιά που τελικά καθυστέρησαν γκρουπ όλα αυτά τα χρόνια δεν ξαναπάτησαν τις επόμενες χρονιές.

    Εγώ δε γνωρίζω κανέναν που έχει συμμετάσχει σε πάνω από μια ετήσια που τελικά καθυστέρησε κάποιον. Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.

    Οπότε για μένα το ζήτημα που πρέπει να τεθεί είναι το πώς χειριζόμαστε τα άτομα που δε γνωρίζουμε.

    είναι δύσκολο το ερώτημα πάντως γιατι ένας απο τους βασικους παράγοντες της επιτυχίας των ετήσιων του moto.gr είναι οι πολλές συμμετοχές

  14. #14
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Εγω αλλη φορά παω με το group του byron πάντως.

    Mια πρόταση προς σκέψιν.

    Εδω και χρόνια παω σε rally με κλασσικά μηχανάκια, οπου υπαρχουν μοτοσυκλέτες με τεράστιες διαφορές και ταχύτητες.
    Χωρίζονται σε κατηγορίες βασει ιπποδύναμης/ηλικίας κλπ και στην εκκίνηση φευγουν πρωτα τα μικρά/παλιά.
    Ο καθένας εχει ενα road book τυπωμένο με τουλίπες και αποστασεις μεταξύ διασταυρώσεων και ολες τις βασικές διασταυρώσεις, ετσι και να χαθεί θα ξαναβρεί την άκρη. Βεβαια θα χάσει χρόνο και θέσεις αφού το θέμα του ραλλυ είναι η ακρίβεια, και οχι η ταχύτητα.
    Οποιος δε θελει να διαβαζει road book, απλά εμπιστευεται καποιον αλλο και τον ακολουθεί, με κινδυνο βεβαια να μην ξερει που παει και ο πρώτος και να χαθούν μαζί.

    Δεν υπαρχουν leader, ουτε σκούπες οπως στο moto. Η σκούπα είναι αυτοκινητο με τρειλερ η Transit για να μαζεψει οποιον μείνει.

    Ο καθένας για παρτη του στην ουσία, αλλά σχηματίζονται αυτόματα τα γκρουπακια, και είναι τα κατάλληλα.
    sapila... Για να βγει αναλυτικο road book για τοσα χιλμ θα πρεπει ο καπταιν να ξεκινησει απο αυριο με τρια πακετα Α4 στην τσεπη .....

    Θελει πολλη δουλεια ( χωρια το θεμα εξικοιωσης για το να οδηγας με το ενα ματι στην σελιδα και το αλλο στον δρομο....)

    Χωρια εαν γραψει καποιος που εκανε λαθος σε καποια διασταυρωση 1-2 χιλμ παραπανω στο ταχυμετρο , να βρει ακρη με τι προσθαφαιρεσεις του ταχυμετρου μετα....



  15. #15
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    .

Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ετήσια βόλτα moto.gr, 2012. Αναλυτική διαδρομή και γκρουπ
    από Cpt. Haddock στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2012, 21:31
  2. Ετήσια βολτα moto.gr - ΤΑ ΓΚΡΟΥΠ - 2011
    από Cpt. Haddock στο forum Εκδηλώσεις παλαιοτέρων ετών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2011, 19:53
  3. Ετήσια Βόλτα moto.gr. 2010 - ΣΧΟΛΙΑ
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 906
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2010, 23:25
  4. Ετήσια Βόλτα moto.gr. Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2010
    από Cpt. Haddock στο forum Εκδηλώσεις παλαιοτέρων ετών
    Απαντήσεις: 218
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2010, 06:29
  5. Ετησια βόλτα moto.gr 3/10/2010 - Τα ΓΚΡΟΥΠ της εκδρομης
    από Cpt. Haddock στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2010, 20:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF