Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ερώτηση για αγορά απο ebay

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2005
    Μηνύματα
    12

    Ερώτηση για αγορά απο ebay

    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος για αγορά από ebay που θελω να κάνω για πρώτη φορά!
    Μπήκα στο store του ridersgear και μπάνισα ένα κρανακι Shark RSI για το αίσθημα και ένα ζευγάρι γάντια. Εστειλα mail λοιπον και ρώτησα αν μπορεί να τα στείλει και τα 2 πακέτο, σαν 'gift" και με απόδειξη κατω από 50$, όπως είχα διαβάσει σε αλλο ποστ . H απάντηση ήταν:

    We can combine the shipping of these items into one package. Our standard is to mark all items as "Gift" with a value of 100 USD for the helmet and 20 USD for the gloves. If you have any other questions, please let us know.

    Με την τιμή αυτή (100+20)θα έχω πρόβλημα λέτε με το τελωνείο; Τι άλλη πατέντα μπορώ να κάνω;
    Mostly harmless...

  2. #2

    Re: Ερώτηση για αγορά απο ebay

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bipod
    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος για αγορά από ebay που θελω να κάνω για πρώτη φορά!
    Μπήκα στο store του ridersgear και μπάνισα ένα κρανακι Shark RSI για το αίσθημα και ένα ζευγάρι γάντια. Εστειλα mail λοιπον και ρώτησα αν μπορεί να τα στείλει και τα 2 πακέτο, σαν 'gift" και με απόδειξη κατω από 50$, όπως είχα διαβάσει σε αλλο ποστ . H απάντηση ήταν:

    We can combine the shipping of these items into one package. Our standard is to mark all items as "Gift" with a value of 100 USD for the helmet and 20 USD for the gloves. If you have any other questions, please let us know.

    Με την τιμή αυτή (100+20)θα έχω πρόβλημα λέτε με το τελωνείο; Τι άλλη πατέντα μπορώ να κάνω;
    Για ποσά μέχρι και 250-280$ δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Απαραίτητη προυπόθεση να στα στείλει μέσω USPS!! Όχι με courier στυλ USP, FEDEX κλπ

    Δες και αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=36027
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2005
    Μηνύματα
    12
    Ο συγκεκριμένος σίγουρα στέλνει USPS, αλλά αγχώθηκα με τα 120$ που θα γράφει το κουτί γιατί σε άλλα ποστ τα παιδιά γράφουν για ΤΟ ΠΟΛΥ 100$ απόδειξη
    Για να το λες κάτι θα ξέρεις βέβαια. Άιντε να παραγγείλω...Παναγίαμ μην μπλέξω με τελωνεία!
    Mostly harmless...

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.123
    Ο τύπος φαίνεται να ξέρει τι κάνει. Γενικά τέτοιοι πωλητές το κατέχουν το θέμα, δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς, αλλά αν έχεις απορίες ρώτα τους ξεκάθαρα. Μπορούσες απλά να του πεις ότι θες να αποφύγεις το τελωνείο
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722

    Re: Re: Ερώτηση για αγορά απο ebay

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Για ποσά μέχρι και 250-280$ δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Απαραίτητη προυπόθεση να στα στείλει μέσω USPS!! Όχι με courier στυλ USP, FEDEX κλπ

    Δες και αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=36027
    Φίλε μου και τελωνείο να περάσει σιγά τα λεφτά που θα πληρώσεις. Οι τελωνειακοί θα σε φορολογήσουν με την αναγραφόμενη αξία της απόδειξης όχι με όσο θέλουν. Δηλαδή στην χειρότερη να πηρώσεις ενα 20?. Εγω πακέτο με αξία 340? πλήρωσα 60? τελωνείο. Αλλα μικρά ποσά δεν κοιτάνε μην φοβάσαι. Εχω πάρει πόσα πράγματα μόνο σε ένα πλήρωσα.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  6. #6

    Re: Re: Re: Ερώτηση για αγορά απο ebay

    Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
    Φίλε μου και τελωνείο να περάσει σιγά τα λεφτά που θα πληρώσεις. Οι τελωνειακοί θα σε φορολογήσουν με την αναγραφόμενη αξία της απόδειξης όχι με όσο θέλουν. Δηλαδή στην χειρότερη να πηρώσεις ενα 20?. Εγω πακέτο με αξία 340? πλήρωσα 60? τελωνείο. Αλλα μικρά ποσά δεν κοιτάνε μην φοβάσαι. Εχω πάρει πόσα πράγματα μόνο σε ένα πλήρωσα.
    Are you talking to me?

    Το θέμα τελωνείου δεν το ξέρω καλά καθώς δεν χρειάστηκε να πληρώσω ποτέ. Αυτό που ξέρω σίγουρα , είναι ότι οι courier δίνουν καρφωτές στους τελωνιακούς και όταν πας για τα περαιτέρω σου πασάρουν και τον εκτελωνιστή τους για βοήθεια.....

    Για τον φόρο μην παίρνεις κι όρκο. Νομίζω ο gcrook είχε πληρώσει κάτι παλαβό για κάποιο-α CD
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722

    Re: Re: Re: Re: Ερώτηση για αγορά απο ebay

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Are you talking to me?

    Το θέμα τελωνείου δεν το ξέρω καλά καθώς δεν χρειάστηκε να πληρώσω ποτέ. Αυτό που ξέρω σίγουρα , είναι ότι οι courier δίνουν καρφωτές στους τελωνιακούς και όταν πας για τα περαιτέρω σου πασάρουν και τον εκτελωνιστή τους για βοήθεια.....

    Για τον φόρο μην παίρνεις κι όρκο. Νομίζω ο gcrook είχε πληρώσει κάτι παλαβό για κάποιο-α CD
    Λάθος κουμπάκι πάτησα ο μλκας χαχα !!:rotflmao: :rotflmao: . Σορυ...
    Οχι για τον φίλο που έβαλε το ποστ πήγαινε. Τα κούριερ πάντως δίκιο έχεις στάνταρ τα παιρνάνε τελωνείο αφού θα πάρουν και αυτοί ενα ποσό. Το θυμάμαι αυτό με το CD αλλά δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2005
    Μηνύματα
    12
    Το κρανάκι το παράγγειλα στις 12 του μηνού. Μέχρι προχτές δεν είδα καμμιά απόκριση αν το έστειλε ή όχι, στέλνω λοιπόν email στον ridersgear να μου πει αν το έστειλε και ο παπάρας μου απάντάει ότι έγινε λάθος και τελικά δεν το έχουν καθόλου και με ρωτάει αν θέλω επιστροφή χρημάτων ή να παραγγείλω κάτι άλλο.
    Κι επειδή θέλω επιστροφή για να μην μπλέξω παραγγελίες, διαφορές χρημάτων, πάλι να μην το έχει ο μακάκας κλπ., θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν η επιστροφή χρημάτων είναι ασφάλης και ΕΞ'ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ το ποσό.
    Mostly harmless...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    perneis akrivos ta xrimmata pou esteiles..refund sto paypal.
    I malakia einai na exei ala3ei i issotimia me to $ kai na xaseis liga euro
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2005
    Μηνύματα
    12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr

    I malakia einai na exei ala3ei i issotimia me to $ kai na xaseis liga euro
    ουπς σωστό αυτό. Χάνω κάτι ψιλά λοιπόν γιατί όταν έκανα την αγορά η ισοτιμία ήταν στο 1.50 και σήμερα είναι στο 1.55. Να περιμένω λίγες μέρες, τι λες;;;
    οκ πάω για επιστροφή γμτ τα ιμπει μου μέσα
    Mostly harmless...

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα απο ebay
    από foler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2010, 11:04
  2. Ερωτησης για αγορα απο νετ
    από saki_tsan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 17:29
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 20:14
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF