Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 131

Θέμα: Να παν στα διααλα το αργο και ο εμπνευστης του

  1. #16
    καυλωμενος υποψηφιος Το avatar του/της ridah_da_fresh
    Εγγραφή
    31/08/2019
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Ναί. Εξοικείωση με τον συμπλέκτη και συγχρονισμός με το γκάζι.

    Δηλαδή προπόνηση, όπως σου είπαν και παραπάνω.

    Η εξάσκηση στο "αργό" είναι μεγάλο σχολείο.
    Δεν τραβω καν γκαζι, ξεκιναω με ρελαντι (πολυ ψηλα ρε παιδι μου). Στο ξεκινημα με γκαζι στο σταδιο που ειμαι, ειναι σαν να παιζω λαχειο.. Ηδη εζησα μια κωλια

  2. #17
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το αυτό. Αν κοιτάς την γραμμή, εκεί θα πας....
    Ένα από τα πιο παλιά ρητά εδώ μέσα, πρεσβεύει: "κοίτα εκεί που θες να πας αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς"

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	joe bar.jpg 
Προβολές:	378 
Μέγεθος:	56,3 KB 
ID:	409593
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ridah_da_fresh Προβολή μηνύματος
    Δεν τραβω καν γκαζι, ξεκιναω με ρελαντι (πολυ ψηλα ρε παιδι μου). Στο ξεκινημα με γκαζι στο σταδιο που ειμαι, ειναι σαν να παιζω λαχειο.. Ηδη εζησα μια κωλια
    Δεν κοιτάς να ρυθμίσεις τον συμπλέκτη μήπως και ξεκινήσει το μηχανάκι Σωστά χωρίς να βαράει κολιές?

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ridah_da_fresh Προβολή μηνύματος
    Δεν τραβω καν γκαζι, ξεκιναω με ρελαντι (πολυ ψηλα ρε παιδι μου). Στο ξεκινημα με γκαζι στο σταδιο που ειμαι, ειναι σαν να παιζω λαχειο.. Ηδη εζησα μια κωλια
    Αν το ρελαντί είναι τόσο ψηλά που σε τρομάζει στο ξεκίνημα, απλά χαμήλωσέ το λίγο και εξασκήσου στην ημισύμπλεξη.
    Επίσης μην κοιτάς τις γραμμές, διότι σίγουρα θα τις πατήσεις. Κοίταζε πιο μπροστά και μακριά.

    Δεν υπάρχει κάτι μαγικό που αν το κάνεις θα λύσεις το πρόβλημα με την μία.
    Πρέπει να κάνεις αυτά που σου γράψαμε ξανά και ξανά, μέχρι που να γίνουν ρουτίνα. Να τα κάνεις πλέον μηχανικά, χωρίς να τα σκέφτεσαι.

  5. #20
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το ρελαντί είναι ψηλά γιατί η μηχανή είναι του σχολέα (έχοντος σχολή) οδηγών και όχι του παιδιού. Επίσης, καλύτερα ψηλά παρά να κινδυνεύεις να το πνίξεις ή να ανοίξεις το γκάζι περισσότερο απ'όσο πρέπει. Απλά παίξε με το συμπλέκτη - πατίναρε όσο χρειάζεσαι για να κάνεις τη δουλειά σου, μην το λυπάσαι. Και όπως σου είπαν : εξάσκηση
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 05/09/2019 στις 00:06.

  6. #21
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εξάσκηση αδερφέ θέλει και όχι άγχος.
    Σε νοιώθω που το βρίζεις αλλά αν δεν μπορείς να κάνεις μια απλή άσκηση ακριβείας δεν είσαι σε θέση να βγεις στον δρόμο ακόμα.
    Άποψη μου έτσι,όχι για να στο παίξω έξυπνος κτλ.

    Εγώ π.χ δίπλωμα αυτοκινήτου έβγαλα αρκετά χρόνια μετά της μοτοσυκλέτας,κόπηκα 2 φορές στην οδήγηση ,shithappenz
    porca miseria.

  7. #22
    καυλωμενος υποψηφιος Το avatar του/της ridah_da_fresh
    Εγγραφή
    31/08/2019
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εξάσκηση αδερφέ θέλει και όχι άγχος.
    Σε νοιώθω που το βρίζεις αλλά αν δεν μπορείς να κάνεις μια απλή άσκηση ακριβείας δεν είσαι σε θέση να βγεις στον δρόμο ακόμα.
    Άποψη μου έτσι,όχι για να στο παίξω έξυπνος κτλ.

    Εγώ π.χ δίπλωμα αυτοκινήτου έβγαλα αρκετά χρόνια μετά της μοτοσυκλέτας,κόπηκα 2 φορές στην οδήγηση ,shithappenz
    Κανεις δεν ειναι ετοιμος να βγει στο δρομο απο ελληνικες σχολες. Το κωλοχαρτο θελω, να παρω την μηχανη μου, να εξασκουμαι σε κανα παρκινγκ. Μπας και μαθω αληθινη μοτοσυκλετα

  8. #23
    καυλωμενος υποψηφιος Το avatar του/της ridah_da_fresh
    Εγγραφή
    31/08/2019
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Το ρελαντί είναι ψηλά γιατί η μηχανή είναι του σχολέα (έχοντος σχολή) οδηγών και όχι του παιδιού. Επίσης, καλύτερα ψηλά παρά να κινδυνεύεις να το πνίξεις ή να ανοίξεις το γκάζι περισσότερο απ'όσο πρέπει. Απλά παίξε με το συμπλέκτη - πατίναρε όσο χρειάζεσαι για να κάνεις τη δουλειά σου, μην το λυπάσαι. Και όπως σου είπαν : εξάσκηση
    Γενικα το μονιμο πατιναρισμα κανει ζημια? γιατι το ρελαντι της σχολης με παει 13 χλμ. Στις κανονικες πως ειναι?

  9. #24
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ridah_da_fresh Προβολή μηνύματος
    Γενικα το μονιμο πατιναρισμα κανει ζημια? γιατι το ρελαντι της σχολης με παει 13 χλμ. Στις κανονικες πως ειναι?
    Τι χαζομάρα είναι αυτή με το ρελαντί, δες μήπως έχει εύκολη ρύθμιση να το κατεβάσεις όταν το παίρνεις εσύ. Για όνομα ρε γμτ, ψάχνουμε shortcut στο χειρισμό...

    Το "κόλπο" να διαχειρίζεσαι ιπποδυνάμεις που δεν έχεις συνηθίσει είναι απλό: πιάνεις το σκρίπ πιο έξω με σχεδόν την μισή χούφτα
    να είναι εκτός σκρίπ ή πάνω στο αντίβαρο. ΠΟΛΥ πιο μαλακή αίσθηση, πολυ καλύτερος έλεγχος.
    Πρόσεχε να φτάνεις άνετα το φρένο αλλιώς ρύθμισε το να είναι πιο κοντά η μανέτα.

    Όταν κυκλοφόρησε το ΖΧ1200R νόμιζα πως θα απογειωθώ αν φτερνιστώ, ε λοιπόν με δεύτερη - τρίτη ταχύτητα και χωρίς άγχος κυκλοφόρησα
    στην πόλη άνετα με ταχύτητες μικρότερες των 60km στο πρώτο πεντάλεπτο.

    Πάρε τη μοτό μόνος σου σε πάρκινγκ και χαλάρωσε να συνηθίσεις το χειρισμό γκάζι συμπλέκτη, σε πολύ λίγο χρόνο θα κινείσαι όσο αργά θέλεις με άνεση.
    Το μυαλό μας εκπαιδεύεται τάχιστα και ανεξάρτητα από τη μλκ που μπορεί να μας δέρνει κατά περίπτωση

    Επίσης σε παρακαλώ όταν θα πάρεις το δίπλωμα σου, πήγαινε σε χορταριασμένο χωράφι με φίλους, εξοπλισμένος εσύ και χωρίς καθρέπτες - φαίρινγκ - καρίνα η μοτό
    και ΠΕΣΕ με πολύ χαμηλή ταχύτητα, πότε με το μπροστινό και πότε με το πίσω φρενο, δεξια και αριστερά.
    Ο εγκέφαλος μας καταγράφει τα πάντα και αυτό το μάθημα είναι πολύτιμο σε περίπτωση ατυχήματος με πολλαπλάσια χλμ.

    Με το καλό και μην ξεσπάς στη μοτό, πάντα θα μας τσαντίζουν, πάντα θα μας αδικούν, πάντα θα χαιρόμαστε κλπ.
    Το γκάζι και ο ήχος δεν σε αποφορτίζει, τα χιλιόμετρα είναι ιαματικά και σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    θελει και πάτημα το πίσω φρένο για να βγάλεις τα δευτερόλεπτα.
    Και στο ξεκίνημα όπως σου είπαν δεν αφήνεις συμπλέκτη απλα πατινάρεις μέχρι να ξεκινήσει και ταυτόχρονα πατάς και πίσω φρένο.
    Είναι τόσο λεπτές η κινήσεις που πρέπει να εξασκηθούν τα άκρα σου.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #26
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ridah_da_fresh Προβολή μηνύματος
    Γενικα το μονιμο πατιναρισμα κανει ζημια? γιατι το ρελαντι της σχολης με παει 13 χλμ. Στις κανονικες πως ειναι?
    Το συνεχές πατινάρισμα δεν κάνει καλό, αλλά στη μοτο της σχολής οδηγών δεν είναι θέμα για τα λίγα λεπτά που χρειάζεται να το κάνεις για να περάσεις.

    Το ρελαντί στις σχολές είναι ψηλά για να να συγχωρεί άτσαλη χρήση συμπλέκτη στην εκκίνηση και για να μη χρειάζεται να έχεις το νου σου στο γκάζι όταν πατινάρεις. Το νορμάλ ρελαντί δεν είναι για να κινεί σταθερά το όχημα (εκτός αν μιλάμε για Hilux), απλά κρατάει τον κινητήρα σε λειτουργία χωρίς φορτίο.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Στα μαθηματα οδηγησης ημουν πολυ καλος στο αργο. Ημουν σταθερος, παταγα φρενο οταν επρεπε και μετα απο πολλα μαθηματα εγω και ο συμπλεκτης ειχαμε πλεον γνωριστει αρκετα. Στην εξεταση παλι λογω ανγχους ξεκινησα αποτομα και πηγαινα με ασταθεια αριστερα δεξια ευτυχως μεσα στα τα ορια των γραμμων. Τελικα περασα οριακα αλλα η αποδοση μου ηταν πολυ κατοτερη απο τα μαθηματα. Η δικη μου λοιπον συμβουλη ειναι να σποβαλεις το ανγχος οσο μπορεις. Ετσι και αλλιως ειναι απλα θεμα χρονου.

  13. #28
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Με ΙΤ 490 να πας να δώσεις. Περισσότερο θα σε απασχολεί πως θα κρατηθείς πάνω του παρά που θα πατήσεις και λοιπές αρλούμπες.

    Άσε που αν ξεχαστείς λίγο με το γκάζι αρχίζουν τα ωραία "πως κατεβάζω τον τροχό κάτω μάστορα??" και οι επικλήσεις σε αγίους κλπ μεταφυσικά.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #29
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Κράζεις στο #1 ποστ σου το σύστημα και τα τροχαία.
    Αυτά συμβαίνουν όχι γιατί δεν σου έμαθε η σχολή να οδηγάς αλλά για την μ@λ@κί@ που μας δέρνει και δεν τηρείται ο βασικός ΚΟΚ, ΣΤΟΠ,όρια ταχύτητας,εξοπλισμός,παράνομες προσπεράσεις κτλ.
    Αν νομίζεις πως φταίνε οι σχολές και το ''κωλοκράτος'' για τα θανατηφόρα και μη τροχαία επειδή δεν μας έμαθαν να οδηγούμε σωστά πλανάσαι.

    υγ δεν στο παίζω φιλόσοφος και σοφός αδερφέ και εγώ κάνω καραγκιοζιλίκια εντός πόλης δυστυχώς.
    porca miseria.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ......

    Επίσης σε παρακαλώ όταν θα πάρεις το δίπλωμα σου, πήγαινε σε χορταριασμένο χωράφι με φίλους, εξοπλισμένος εσύ και χωρίς καθρέπτες - φαίρινγκ - καρίνα η μοτό
    και ΠΕΣΕ με πολύ χαμηλή ταχύτητα, πότε με το μπροστινό και πότε με το πίσω φρενο, δεξια και αριστερά.
    Ο εγκέφαλος μας καταγράφει τα πάντα και αυτό το μάθημα είναι πολύτιμο σε περίπτωση ατυχήματος με πολλαπλάσια χλμ.
    .................
    sorry what???
    Quod me nutrit... me destruit.....

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το μυστικό και η κατάρα του Θρύλου
    από super_toto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2007, 15:16
  2. ΣΧετικα Με Το ΑτυΧημα Και Την Υγεια Του Διονυση
    από fire στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 17:38
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 07:33
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 21:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF