Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Ηόνδα εναντίων γολιάθ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    17

    Ηόνδα εναντίων γολιάθ

    Πρέπει να ήταν δευτέρα η τρίτη πρωί στο δρόμο για τη δουλειά με τη μηχανή (Hornet 600 07')

    Κατέβαινα έναν κεντρικό δρόμο της Γλυφάδας 2πλής κυκλοφορίας, αρκετά μεγάλο και απλωτό με 1 και 1 λορίδα στην κάθε κατεύθυνση με πολύ λίγη κίνηση.
    Μπροστά και δεξιά μου ένα μαύρο τζιπ audi.
    Πήγαινε αρκετά αργά και είχε κάτσει στη μέση του δρόμου, εγώ άκρη αριστερά στη λορίδα μου.

    Δίνω λοιπόν γκάζι για προσπέραση απ' τα αριστερά και προς μεγάλη μου έκπληξη κάνει αυτό που πολλοί δυστυχώς κάνουν.
    Σκέψη-απόφαση-εκτέλεση-φλάς όλα σε κλάσματα δευτερολέπτου.
    Αποφασίζει ότι στρίβει αριστερά για να μπεί σε έναν παράδρομο και την ώρα που στρίβει βγάζει και το φλάς.

    Έχοντας λοιπόν εγώ μαζέψει λίγα χιλιομετράκια για την προσπέραση βρέθηκα στην δυσάρεστη θέση να είμαι στο έλεος του οδηγού μπροστά.
    Βλέπω αρχικά την κίνηση ότι πάει για στροφή, βλέπω φλάς, γίναμε.
    "Δες με, δες με, δες με"
    Ε.....
    δε με είδε.

    Σκάει πάνω μου στο κέντρο και στην πίσω ρόδα καθώς περνούσα δίπλα του.
    Νοιώθω το δεξί μου πόδι που πατούσε το πετάλι του φρένου να χτυπιέται από τον προφυλακτήρα. Πρέπει να πήγαινα με καμιά 80ρα εκείνη τη στιγμή.

    Θα ήθελα να πω ότι είμαι οδηγάρα αλλά η αλήθεια είναι οτι απλά κρατήθηκα από τα grips όσο ποιο γερά μπορούσα αναλογιζόμενος μήπως τελικά το ότι δεν πήγαινα ποτέ εκκλησία ήταν λάθος.
    Αυτά καθώς μετά από τη μεγάλη πρόσκρουση (και ναι ήταν πολύ δυνατή) η μηχανή πέταξε κώλο αριστερά, λίγο πριν διπλώσει άλλαξε και πέταξε δεξιά και μετά λίγο λίγο σε 5-10 μέτρα ήρθε στα ίσια της μόνη της (?)

    Σταματησα 5 μέτρα ακόμα ποιό κάτω, σήκωσα το τζαμάκι μη πιστεύοντας ότι δεν έπεσα αλλά και φοβούμενος να κοιτάξω μία το πόδι, μία τη ζημιά στη μηχανή.
    Σταμάτησαν και ότι αμάξια έρχονταν από πίσω και με ρώτησαν "ρε φίλε, τι έγινε μόλις τώρα, είσαι καλά ? Πως είσαι ακόμα όρθιος"
    Το μόνο που μπόρεσα να πω ήταν "δεν ξέρω αν είμαι καλά, ο άλλος σταμάτησε? "
    "όχι φίλε έφυγε, του κρέμασε ο προφυλακτήρας κι όμως απλά έφυγε..."

    Μόλις διαπιστώνω οτι μπορώ να πατήσω το πόδι μου κοιτάω τη μηχανή...δε βλέπω κάτι λάθος πέρα από ένα τσαλακωμένο τελικό εξάτμισης.
    Κάνω να ξεκινήσω, όλα φαίνονται καλά. Πάω εκεί που έστριψε το Audi...λούης ο άρχοντας.

    Αφήνω τη μηχανή σε ένα συνεργείο που ήταν δίπλα στο περιστατικό, ρωτάω αν έχουν κάμερες που να βλέπουν το σημείο μπας και βρούμε καμιά πινακίδα (άτυχος), και την αφήνω εκεί για έναν έλεγχο πιστεύοντας ότι έχει πάθει χοντρή ζημιά.
    Πάω δουλειά σχολάω....."φίλε η μηχανή δεν έχει πάθει τίποτα, καλό δρόμο και προσοχή"

    Εν τέλει δεν έχει τόση σημασία ποιός έφταιγε, ποιός δε σταμάτησε κτλ. μπορεί να έφταιγα κι εγώ πατούσα διπλή γραμή και στο σημείο αυτό στρίβουν πολύ συχνά αμάξια, ήμουν κι εγώ βιαστικός και απερίσκεπτος.
    Σημασία έχει ότι Η ΜΗΧΑΝΗ !!! με έσωσε από έναν βαρβάτο τραυματισμό πιθανότατα ή κάτι χειρότερο.
    Πείτε ότι θέλετε για τις Honda αλλά μετά από κάτι τέτοιο σκέφτεσαι...τι άλλο να ζητήσεις ? όλα τα άλλα φαντάζουν αμελητέα μπροστά στη ζωή σου και την υγεία σου.
    Μπράβο λοιπόν στην εταιρία που έφτιαξε μια τόσο μελετημένη και αλεξίσφαιρη μηχανάρα.

    1 χρόνο οδηγός μηχανής, ξεκίνησα με αυτή τη μηχανή λόγο έρωτα (φάουλ για πολλούς η 600ρα σπόρ για 1η) και δηλώνω 10 φορές ποιό ερωτευμένος με την επιλογή μου.

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ
    Με προσοχή !!!
    Και....μόνο Honda ρεεε
    Τελευταία τροποποίηση από Engelados; 07/01/2022 στις 15:36.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Πωπω φιλε μια κλωστη.... Παντα ορθιος και μακρυα απο τέτοιες καταστασεις

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Το σημαντικό είναι ότι είσαι όρθιος και εύχομαι να μη ξανασυμβεί ποτέ κάτι ανάλογο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Engelados Προβολή μηνύματος
    ....... (Hornet 600 07').....Σημασία έχει ότι Η ΜΗΧΑΝΗ !!! με έσωσε από έναν βαρβάτο τραυματισμό πιθανότατα ή κάτι χειρότερο............
    Πείτε ότι θέλετε για τις Honda αλλά μετά από κάτι τέτοιο σκέφτεσαι.......
    Μπράβο λοιπόν στην εταιρία που έφτιαξε μια τόσο μελετημένη και αλεξίσφαιρη μηχανάρα.......
    Και....μόνο Honda ρεεε
    Ποτέ ξανά τέτοια, και πάντα χόντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Αν ήσουν με κάνα γιαμάχα ή κάνα παλιοκαβασάκι ποιός ξέρει τι θα γινόταν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Καλά γιά σουζούκι, πενφέ, κτμ ντουκάτι δεν το κουβεντιάζω, θα σε κλαίγαμε !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Μόνο Χ Ο Ν Τ Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Η περιγραφη του φιλου θυμίζει moto.gr 2002-2005.

    Φιλε παντα όρθιος και να μη σου ξανατυχει κατι αναλογο.
    Ομως να γνωρίζεις το δίτροχο δε ειναι αυτοκίνητο να σε σώζει ο κλωβος του.
    Τα τροχαια με δίκυκλα αποφεύγονται απο την πρόβλεψη, την ανάγνωση των υπολοίπων αφηρημένων οδηγών, αναγνωση καιρικών συνθηκών, οδοστρώματος αλλα και απο τις χαμηλες ταχύτητες.
    Be careful

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Και για τους μη κατανοουντες ή μη γνωριζοντες τον κωδικα,προσπερασμα απο αριστερα ή απο δεξια απαγορευεται ,επι μη διαγραμμισμενης λωριδος.Δηλαδη,εχουμε μια φαρδια λωριδα που ενω οριακα χωραει δυο μικρα αυτοκινητα διπλα- διπλα,η ανετα ενα αυτοκινητο και μια μοτοσυκλεττα.ΕΦ ΟΣΟΝ ,ΔΕΝ εχει διαγραμμιση στην μεση που να την χωριζει απο μια σε δυο λωριδες,ΕΣΤΩ και ΕΑΝ χωραμε να περασουμε,ΔΕΝ εχουμε το δικαιωμα να τον προσπερασουμε απο ΑΡΙΣΤΕΡΑ ,οταν εχουμε ΔΙΠΛΗ διαχωριστικη γραμμη στα αριστερα μας,και επ ουδενι απο τα δεξια,εστω και εαν χωραμε.Η προσπεραση μπορει να γινει ΜΟΝΟΝ απο τα αριστερα ,εφ οσον μονο υπαρχει διαχωρισμος ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΩΝ με ΔΙΑΚΕΚΟΜΜΕΝΗ γραμμη,και αφου εχουμε υπερβει την διαχωριστικη γραμμη παντοτε ειδοποιωντας τον μπροστινο και βγαζοντας φλας. Αρα το αυτοκινητο στην συγκεκριμμενη περιπτωση δεν εφερε ΚΑΜΜΙΑ ευθυνη.
    Οδηγουμε ΑΜΥΝΤΙΚΑ και με το μυαλο στο κεφαλι,για να το εχουμε για περισσοτερα χρονια στους ωμους μας.
    Η διηθηση ΠΛΕΟΝ με αποφαση του ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ ,απαγορευεται.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Δε ξέρω αν σε έσωσε η μηχανή αλλά ξέρω ότι ήσουν τυχερός!
    Παρεμπιπτόντως το χορνετ είναι μηχαναρος!
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Η διηθηση ΠΛΕΟΝ με αποφαση του ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ ,απαγορευεται.
    δεν ισχυει.. ο αρειος παγος ειναι ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ, δεν μπορει να νομοθετησει.. δουλεια του ειναι να εκδιδει αποφασεις βασιζομενες
    στην ηδη ισχυουσα νομοθεσια..
    ο σαλος με αυτο ειχε γινει οταν σε εκδικαση ΜΙΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ περιπτωσης ενος ατυχηματος στη πετρου ραλλη,
    αποφασισε οτι την ευθυνη φερει η μοτοσυκλετα που τη στιγμη εκεινη εκανε διηθηση.. καμια σχεση με απαγορευση δλδ
    απο την αλλη, ο κοκ ναι με οριζει πως πρεπει να κινουνται τα οχηματα πανω στο οδοστρωμα, αλλα πουθενα δεν αναφερει
    η κανει σαφες, οτι η διηθηση απαγορευεται ρητα...

    επισης το παλικαρι γραφει για δρομο με 1+1 λωριδα ανα κατευθυνση, και το τζιπ να εχει κατσει στη μεση, ενω η μηχανη κανονικα στη λωριδα της..
    αρα μαλλον το τζιπ ηταν λαθος τοποθετημενο στο οδοστρωμα, οχι η μηχανη..

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    δεν ισχυει.. ο αρειος παγος ειναι ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ, δεν μπορει να νομοθετησει.. δουλεια του ειναι να εκδιδει αποφασεις βασιζομενες
    στην ηδη ισχυουσα νομοθεσια..
    ο σαλος με αυτο ειχε γινει οταν σε εκδικαση ΜΙΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ περιπτωσης ενος ατυχηματος στη πετρου ραλλη,
    αποφασισε οτι την ευθυνη φερει η μοτοσυκλετα που τη στιγμη εκεινη εκανε διηθηση.. καμια σχεση με απαγορευση δλδ
    απο την αλλη, ο κοκ ναι με οριζει πως πρεπει να κινουνται τα οχηματα πανω στο οδοστρωμα, αλλα πουθενα δεν αναφερει
    η κανει σαφες, οτι η διηθηση απαγορευεται ρητα...

    επισης το παλικαρι γραφει για δρομο με 1+1 λωριδα ανα κατευθυνση, και το τζιπ να εχει κατσει στη μεση, ενω η μηχανη κανονικα στη λωριδα της..
    αρα μαλλον το τζιπ ηταν λαθος τοποθετημενο στο οδοστρωμα, οχι η μηχανη..
    διαβασε το καλυτερα να δεις που καταληγει το παλληκαρι,οτι παταγε την ΔΙΠΛΗ διαχωριστικη,οσο για τον αρειο παγο εχει τελεσιδικησει ,και εχει ισχυ δεδικασμενου ,που μπορει ο εκαστοτε δικηγορος να στηριχθει επανω του.ΡΩΤΑ και τον χοντακια δικηγορο μας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    διαβασε το καλυτερα να δεις που καταληγει το παλληκαρι,οτι παταγε την ΔΙΠΛΗ διαχωριστικη,οσο για τον αρειο παγο εχει τελεσιδικησει ,και εχει ισχυ δεδικασμενου ,που μπορει ο εκαστοτε δικηγορος να στηριχθει επανω του.ΡΩΤΑ και τον χοντακια δικηγορο μας.
    Αν το θυμάμαι καλά, λέγεται νομολογία. Όμως... δεν έχει τη δύναμη ενός νόμου, πρέπει δηλαδή ο συνήγορος να γνωρίζει την ύπαρξη του συγκεκριμένου δεδικασμένου, να την ταυτίσει με το περιστατικό που δικάζεται και να την επικαλεστεί.
    Αν κάνω κάπου λάθος -διόλου απίθανο να κάνω- καθώς τα γράφω κάπως απλοποιμένα, ας με διορθώσει κάποιος με νομικές γνώσεις.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    17
    Ντάξει παίδες τώρα μην μπούμε στα δικαστικά
    Ξέρω ότι έφταιγα λόγο διπλής διαχωριστικής, ο άλλος έφταιγε λόγο μηδαμινής προειδοποίησης ελιγμού. Επίσης νομίζω χωρίς να ξέρω ότι αν πηγαίνεις υπερβολικά αργά κι αυτό παράβαση θεωρείται.
    Σίγουρα πάντως μετά την σύγκρουση που άφησε πιθανό τραυματισμό το να σηκωθείς να φύγεις , και καμία ευθύνη να μην έχεις, μετατρέπεται σε κακούργημα.

    ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ. Δεν ξέρω αν έχει και κανα νόημα να κοιτάμε ποιός έχει δίκαιο και ποιός άδικο όταν καβαλάμε.
    Και ανάποδα στο ρεύμα να πηγαίνει ο άλλος το "δίκιο" δε θα σου σώσει τη ζωή. Μην κατηγορούμε τον άλλον που δεν κοίταξε, ας κατηγορήσουμε τον εαυτό μας που δεν το προέβλεψε σαν πιθανότητα

  12. #12
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Όλες οι παρεμβάσεις και οι πληροφορίες χρήσιμες είναι όταν γίνονται σε καλό κλίμα. Όπως σωστά επεσήμανες και εσύ και ο panavour, πολυτιμότερο όλων είναι η ζωή μας.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Επειδη δεν ειμαι και τοσο καλο παιδακι: να μη τον βρει το πρωι ορθιο τον παλιοπουστα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Ρε φίλε, όσο και να θέλεις να είσαι ψύχραιμος, όσο και να προσπαθήσεις να βρεις μια δικαιολογία, όσο και να λες ότι δεν είναι σωστό να εύχεσαι κάτι άσχημο για κάποιον....

    ΠΩΣ ΣΚΑΤΑ μπορεί κάποιος να κάνει κάτι τέτοιο; Να κοντέψεις να σκοτώσεις κάποιον και να φύγεις; Αξίζουν τέτοιοι άνθρωποι να ζουν δίπλα μας;
    Να μου πεις το παλικάρι ευτυχώς δεν έπαθε τίποτα, άλλοι σκοτώνονται και ψάχνουν να βρουν ποιός τους εγκατέλειψε και συνεχίζει τη ζωούλα του κανονικά με τους γονείς, τα παιδιά του, τη δουλειά του...

  15. #15
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Τέλος καλό, όλα καλά!!

    Είναι συνήθης πρακτική των οδηγών και πολύ επικίνδυνη. Δεν κοιτάνε, δεν ανάβουν φλας, δε μας βλέπουν.

    Το ίδιο πράγμα συμβαίνει και πάνω από το σπίτι μου στην Ηρώων Πολυτεχνείου λίγο πριν το τέλος της. Σχεδόν κάθε μέρα μηχανάκια και οδηγοί γίνονται σμπαράλια.

    Να είσαι καλά φίλε και πάντα όρθιος.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 500 αλογα εναντιων 110
    από ktm640lc4 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2009, 20:23
  2. ΟΛΟΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2005, 23:16
  3. Ολα Εναντιων Τησ Honda!!!
    από GTZ750 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 275
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 19:15
  4. Τι ΤρεΧει Με Τα Ηονδα??
    από DUKASII στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 10:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF