Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Στα 6.000χλμ τι κανουμε?

  1. #1
    Banned Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213

    Στα 6.000χλμ τι κανουμε?

    Πρεπει να το παω σε εξουσιοδοτημενο? ή μπορω να αλλαξω λαδια μονος?
    Αλλωστε στο manual λεει αλλαγη λαδιου καθε 12.000 και στις 6.000 εχει μονο ελεγχους.

    Φυσικα ρωταω για την ισχυ της εγγυησης.

  2. #2
    Λαδακια φιλε μου και ελεγχος συσφυξεων της μοτο!
    Και φυσικα σε εξουσιοδοτημενο με την σφραγιδα του στο βιβλιαρακι σαν επισημος ετσι για τον φοβο των Ιουδαιων αν κατι στο μελλον παει στραβα να μπορεσεις να το ισιωσεις δειχνοντας που εκανες τα service!
    Μην υπογραφετε εκει μπορει να χαθει....εδω υπογραψτε στο μπλουζακι μου...θα κανετε φρρρρρρρ να σας ακουσω..φανταστικε τροχονομε.....

  3. #3
    Banned Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Λαδια θα αλλαξω μονος μου , σιγα μη παω να μου χρεωσουν 10+ ευρω το λιτρο , αλλωστε συμφωνα με το manual δεν ειμαι υποχρεομενος να αλλαξω λαδια πριν τις 12.000 και αρα δεν βγαινω εκτος εγγυησης.Θα την παω μονο για τους ελεγχους.

  4. #4
    Ρε παλικαρι μου δηλαδη πηρες μηχανακι που κανει 8 χιλιαρικα και σε χαλανε τα 40 ευρω που θα δωσεις για τα λαδακια??

    Και να ρωτησω και κατι??Πρωτη αλλαγη λαδιων στα 12.000??:hypnotize Αυτο το καρτερ δεν θα βγαλει γρεζια κανα κροκοδειλο θα βγαλει απο μεσα(ασε δε λεω για το φιλτρο λαδιου που θα τα εχει ολα εκει μεσα)...Σφιξιμο στις βιδες κεφαλης-πλαισιου δεν θα κανεις(παντα με δυναμοκλειδο και στα ορια του κατασκευαστη)??

    Παντα καλοπροαιρετα τα λεω αυτα μη πεστε να με φατε...


  5. #5
    Banned Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Δεν με χαλανε τα 40 ευρω , με χαλαει που ενω μπορω να παρω το λαδι 25 εκει θα το πληρωσω 40.

    Δεν ειπα οτι θα αλλαξω λαδια στις 12.000 , αλλα οτι θα αλλαξω μονος στις 6.000 ,αλλα η αντιπροσωπια μπορει να νομιζει οτι αλλαζω καθε 12.000.
    Φιλτρο θα αλλαξω επισης

    Το σφιξιμο των βιδων ειναι μεσα στα πλαισια των ελεγχων που πρεπει να κανουν στις 6.000 , θελω να πιστευω οτι το κανουν , αν και νομιζω οτι απλα ριχνουν μια ματια και τσιμπανε τα φραγκα.

    Μπορει για τα 40-25=15 να πειτε σιγα την διαφορα ρε αδερφε , αλλα τα 15 μπορουν να γινουν κατι αλλο.

  6. #6
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Ρε παλικαρι μου δηλαδη πηρες μηχανακι που κανει 8 χιλιαρικα και σε χαλανε τα 40 ευρω που θα δωσεις για τα λαδακια??

    Και να ρωτησω και κατι??Πρωτη αλλαγη λαδιων στα 12.000??:hypnotize Αυτο το καρτερ δεν θα βγαλει γρεζια κανα κροκοδειλο θα βγαλει απο μεσα(ασε δε λεω για το φιλτρο λαδιου που θα τα εχει ολα εκει μεσα)...Σφιξιμο στις βιδες κεφαλης-πλαισιου δεν θα κανεις(παντα με δυναμοκλειδο και στα ορια του κατασκευαστη)??

    Παντα καλοπροαιρετα τα λεω αυτα μη πεστε να με φατε...

    ++++


    το λάδια (τα καλυτερα) δεν αντέχουν πάνω από 5000 χλμ.
    Σκέψου ότι έχεις μια μηχανή που αγγίζει τις 13000 στροφές!

    Μη λυπάσαι τα 40-60 ευρώ που θα δώσεις.

    Άσε που θα αλλάξει και ο ήχος στο μηχανακι σου.
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zbandit750
    Δεν με χαλανε τα 40 ευρω , με χαλαει που ενω μπορω να παρω το λαδι 25 εκει θα το πληρωσω 40.

    Δεν ειπα οτι θα αλλαξω λαδια στις 12.000 , αλλα οτι θα αλλαξω μονος στις 6.000 ,αλλα η αντιπροσωπια μπορει να νομιζει οτι αλλαζω καθε 12.000.
    Φιλτρο θα αλλαξω επισης

    Το σφιξιμο των βιδων ειναι μεσα στα πλαισια των ελεγχων που πρεπει να κανουν στις 6.000 , θελω να πιστευω οτι το κανουν , αν και νομιζω οτι απλα ριχνουν μια ματια και τσιμπανε τα φραγκα.

    Μπορει για τα 40-25=15 να πειτε σιγα την διαφορα ρε αδερφε , αλλα τα 15 μπορουν να γινουν κατι αλλο.
    Αν στο συνεργειο που πηγαινεις το λαδι που το βρισκεις εσυ ΛΙΑΝΙΚΗ 25 εουρους ο μπαγλαμας στο πουλαει 40 να τον μπινελικωσεις και να αλλαξεις μαγαζι !!
    Εγω στο μαγαζι που παιρνω λαδακια οι τιμες που χρεωνει ο ανθρωπος ειναι 3 ευρω πανω απο την τιμη που αγοραζει ΧΟΝΤΡΙΚΗ (και ειναι συνεργειο).Το ξερω γιατι βλεπω καθε μερα τα τιμολογια του...
    Τα σωστα συνεργεια δεν βγαζουν μοσχοπουλωντας λαδια και ανταλλακτικα,Βγαζουν κανοντας ενα σωστο πελατολογιο με σταθερα και καθαρα μηχανακια που τα γνωριζουν τα χουγια τους ..Με εμπιστοσυνη που δημιουργειται με τον καιρο και οχι με φουμαρισματα του στυλ "εγω τα χω δει ολα και τι μου λες που χρειαζομαι δυναμοκλειδο η εξολκεα βολαν..."Αυτους τους καραγκιοζοπουλους τους εχω ανοιξει το κεφαλι με το που θα πουν τη μαλακια τους.Εχω φαει τα γρασσα στη μουρη και ξερω τι σκατο κυκλοφορει εξω...

    Για τις βιδες κεφαλης (καθως και πλαισιου-αξονων) τις σφιγγουν σιγουρα!!


  8. #8
    Banned Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Αρχιζω να πιστευω οτι μαλλον γραφω κινεζικα χωρις να το ξερω!!!!

    Εγραψα πουθενα οτι δεν θα αλλαξω λαδια???

    Σε ολες μου τις μηχανες παντα αλλαζα λαδια καθε 5-6 χιλιαδες.

  9. #9
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    εγω αλλάζω λάδια-φιλτρο καθε 3000!!!!!!





    "αλλωστε συμφωνα με το manual δεν ειμαι υποχρεομενος να αλλαξω λαδια πριν τις 12.000 "
    αυτό εγώ το καταλαβαίνω σαν δεν χρειαζεται να αλλαξω λάδια
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  10. #10
    Banned Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    23/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
    εγω αλλάζω λάδια-φιλτρο καθε 3000!!!!!!





    "αλλωστε συμφωνα με το manual δεν ειμαι υποχρεομενος να αλλαξω λαδια πριν τις 12.000 "
    αυτό εγώ το καταλαβαίνω σαν δεν χρειαζεται να αλλαξω λάδια
    Για μενα καθε 3000 ειναι υπερβολη ,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

    Λαθος το καταλαβες , αφου δεν ειμαι υποχρεομενος να αλλαξω λαδια συμαινει οτι ο αντιπροσωπος δεν μπορει να με βγαλει εκτος εγγυησης.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.792
    Για σφύξιμο των βιδών ούτε λόγος στην αντιπροσωπεία που πηγαίνω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: .Άλλαγμα λαδιών σε "ωραίες" τιμούλες και έξω από την "παράγκα"!Πίκρα είναι πίκρα.

  12. #12
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    για τα λαδια εχει δικιο ο φιλος... το Manual λεει καθε 12,000!!!!

    για να το λεει το manual θα εχει δοκιμαστει απο το εργοστασιο χωρις προβλημα

    αλλα και εγω τα αλλαζω νωριτερα και το καλο ειναι οτι με την αλλαγη εχεις και καλυτερη αισθηση στο κιβωτιο...

    τεσπα το προβλημα ειναι με τον επισημο μη σου κανει μανουρα μετα!

    (αυτο με τις βιδες μη το γελατε!)

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.792
    Ο αντιπρόσωπος είναι για γέλια και όχι η διαδικασία σφυξίματος που στο κάτω κάτω είναι απαραίτητη.Πίκρα πίκρα(ξανά μανά) εάν δεν βρεις ένα καλό συνεργείο.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Ο αντιπρόσωπος είναι για γέλια και όχι η διαδικασία σφυξίματος που στο κάτω κάτω είναι απαραίτητη.Πίκρα πίκρα(ξανά μανά) εάν δεν βρεις ένα καλό συνεργείο.
    Συμφωνω και επαυξανω!Οταν πας στην Κawasaki και βλεπεις ενα μιτσιαλο 55χρονων 42κιλων με μουστακι και παντοφλες με το δακτυλο να χαιδευει το λαδωμενο/γρασωμενο πατωμα....λες και εχει κατεβει απο το πιο απομακρο χωριο της βορειας Ελλαδας....σκεφτεσαι "κατσε ρε μαστορα....που παω?Θα εμπιστευτω το μονακριβο μου μηχανακι σε αυτον τον χλεμπουρα?Καλυτερα να το χαλασω μονος μου,που να μη μου φταιει κανεις μετα!"

    Καλα να'μαστε και εμεις και το μηχανακι μας...γιατι ετσι και χρειστουμε εξοθσιοδοτημενο service...κλαφτε μανες!

  15. #15
    Λαδάκι είναι μην το λυπάσε.............



    πήγαινε το καλύτερα στο εξουσιοδοτημένο, μπορεί να γλυτώνεις 15ε κάθε δέυτερη αλαγή αλλά ο μηχανικός μπορεί να δει κάτι που εμείς δεν θα το δούμε. το σφίξιμο της μηχανής προβλέπεται στα πρώτα service.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	z750a.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	33,6 KB 
ID:	43007
    crazal

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βλέπω αυτά και αναρωτιέμαι ΤΙ κάνουμε;
    από alximistis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2007, 15:57
  2. Από ακτίνες τι κάνουμε ?
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2007, 11:52
  3. Μικρό "σκίσιμο" στα πλαινά του ελαστικού. Τί κάνουμε ;
    από Bil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2006, 14:55
  4. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ??
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2005, 09:22
  5. Επ τι κάνουμε εδώ...?
    από Zanzibar στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 23:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF