Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 143

Θέμα: Πόσα χλμ βγάζει η αλυσίδα σας?

  1. #121
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Στο δικο μου παπι astrea grand 110,εχουν 42000χλμ και εχουν ακομα πολύ ψωμι,φοραει από το εργοστασιο γρανάζια sunstar και αλυσιδα RK.Δεν μπορω να πω ότι του φερομαι με τον καλυτερο τροπο,από τα 15000χλμ βαζω βαλβολινη 120αρα.Αν θελεις το ιδιο σετ φοραει το supra x και δεν ιδιαιτερα ακριβο.

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Στο δικο μου παπι astrea grand 110,εχουν 42000χλμ και εχουν ακομα πολύ ψωμι,φοραει από το εργοστασιο γρανάζια sunstar και αλυσιδα RK.Δεν μπορω να πω ότι του φερομαι με τον καλυτερο τροπο,από τα 15000χλμ βαζω βαλβολινη 120αρα.Αν θελεις το ιδιο σετ φοραει το supra x και δεν ιδιαιτερα ακριβο.
    Τα καλυτέρα αλυσιδογράναζα για παπάκι τι τιμή περίπου έχουν?

  3. #123
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Hornet 600 Αγορά 12/2005 καινούργιο.Λίπανση /καθάρισμα τακτικότατο,ευλαβικότατο και πάντα με 90άρα βαλβολίνη που πρότεινε η μαμά
    Κάποια εποχή στα 7000 κμ πήρα σπρέυ για την ευκολία και ψέκαζα με αυτό μετά το καθάρισμα.....Μέγα λάθος...
    Η αλυσίδα έγινε σώβρακο κοντά στα 18000 κμ Μπήκε ένα σετ DID/JT σχεδόν στο 9μηνο .Τώρα έχω περίπου 88000 κμ με ΠΟΛΥ έντονη χρήση,ταξίδια δουλειά,δικάβαλλο,βροχές κλπ...Συντήρηση; βαλβολίνη 90άρα κάθε 300-400 κμ ή όποτε την έβλεπα στεγνή.

    Εννοείται πως έκτοτε με τα κάθε λογής σπρέυ έκοψα κάθε διπλωματική επαφή....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Hornet 600 Αγορά 12/2005 καινούργιο.Λίπανση /καθάρισμα τακτικότατο,ευλαβικότατο και πάντα με 90άρα βαλβολίνη που πρότεινε η μαμά
    Κάποια εποχή στα 7000 κμ πήρα σπρέυ για την ευκολία και ψέκαζα με αυτό μετά το καθάρισμα.....Μέγα λάθος...
    Η αλυσίδα έγινε σώβρακο κοντά στα 18000 κμ Μπήκε ένα σετ DID/JT σχεδόν στο 9μηνο .Τώρα έχω περίπου 88000 κμ με ΠΟΛΥ έντονη χρήση,ταξίδια δουλειά,δικάβαλλο,βροχές κλπ...Συντήρηση; βαλβολίνη 90άρα κάθε 300-400 κμ ή όποτε την έβλεπα στεγνή.

    Εννοείται πως έκτοτε με τα κάθε λογής σπρέυ έκοψα κάθε διπλωματική επαφή....
    Η διάρκεια ζωής της αλυσίδας-γραναζιών εξαρτάται και από το αν έχει καλύμματα?

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Με την βαλβολινη υπάρχει κίνδυνος να πεταχτεί στο ελαστικό με τις όποιες συνέπειες;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    μου εχουν φτασει πιτσιλιες στην ακρη του πελματος
    τις σκουπισα προχειρα και κανενα προβλημα
    η βαλβολινη οτι ειναι να πεταξει το πεταει στα πρωτα μετρα και μετα τελος
    η μαμα αλυσιδα μου με σπρει αλλαχτηκε στα 19000
    το τωρινο σετ χωρις να ειναι τπτ ακριβο εχει κανει 31000 χωρις σημαδια φθορας
    βαλβολινη μονο καθε 300-500 χλμ....καθαρισμα ποτε

  7. #127
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    όχημα: παπί crypton x 135
    οδήγηση: παντού τέρμα γκάζι (εντός κι εκτός πόλεως)
    μαμά σετ 14Κ χιλιόμετρα
    οικονομικό σετ 8.5Κ
    DID kit 15.5K (50+€)
    καθάρισμα σχεδόν ποτέ, λάδωμα όποτε το θυμάμαι
    Βασικά το παπί είναι το κύριο μέσο μετακίνησής μου και γράφει καθημερινά χιλιόμετρα. Κι επειδή είναι λίγα τα ημερήσια χιλιόμετρα δεν το έχω στο μυαλό μου ότι χρειάζεται λάδωμα η αλυσίδα αλλά τα χιλιόμετρα μαζεύονται με αποτέλεσμα να έχει μείνει για κάμποσα χιλιόμετρα αλάδωτη η αλυσίδα, πράγμα που δεν έχει συμβεί ποτέ στο DR.
    Τώρα είναι πάλι σώβρακο και είμαι για αλλαγή, θα ξεχάσω τα ακριβά σετ των 50+ ευρωπουλακίων και θα ξαναβάλω τα μαμά με 25. Αν μου βγάλουν πάλι 14.5Κ είμαι καλά.

    Πάντως θαυμάζω αυτούς που ασχολούνται σχολαστικά με λάδωμα καθάρισμα κλπ (καλά δεν συζητώ αυτό το ξεπριτσίνωμα, καθάρισμα, ξανα πριτσίνωμα - δεν θα το έκανα ποτέ) αλλά δεν είμαι τέτοιος. Βαριέμαι.

    edit: το λάδωμα το κάνω με ειδικό σπρέυ αλυσίδας αλλά μιας και τόσο καιρό ακούω για τα καλά της βαλβολίνης θα δοκιμάσω στο καινούριο σετάκι την συνταγή αυτή
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Με την βαλβολινη υπάρχει κίνδυνος να πεταχτεί στο ελαστικό με τις όποιες συνέπειες;
    Γι'αυτο 120αρα,αλλα και 80-90 δεν εχεις πρόβλημα ετσι κι αλλιως προτείνεται και από τους κατασκευαστες.

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Οι γνήσιες καδένες εκκεντροφόρου ή αντίστοιχης ποιότητας, βγάζουν πάνω από 100000 χιλιόμετρα στα παπάκια?

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    όχημα: παπί crypton x 135
    οδήγηση: παντού τέρμα γκάζι (εντός κι εκτός πόλεως)
    μαμά σετ 14Κ χιλιόμετρα
    οικονομικό σετ 8.5Κ
    DID kit 15.5K (50+€)
    καθάρισμα σχεδόν ποτέ, λάδωμα όποτε το θυμάμαι
    Βασικά το παπί είναι το κύριο μέσο μετακίνησής μου και γράφει καθημερινά χιλιόμετρα. Κι επειδή είναι λίγα τα ημερήσια χιλιόμετρα δεν το έχω στο μυαλό μου ότι χρειάζεται λάδωμα η αλυσίδα αλλά τα χιλιόμετρα μαζεύονται με αποτέλεσμα να έχει μείνει για κάμποσα χιλιόμετρα αλάδωτη η αλυσίδα, πράγμα που δεν έχει συμβεί ποτέ στο DR.
    Τώρα είναι πάλι σώβρακο και είμαι για αλλαγή, θα ξεχάσω τα ακριβά σετ των 50+ ευρωπουλακίων και θα ξαναβάλω τα μαμά με 25. Αν μου βγάλουν πάλι 14.5Κ είμαι καλά.

    Πάντως θαυμάζω αυτούς που ασχολούνται σχολαστικά με λάδωμα καθάρισμα κλπ (καλά δεν συζητώ αυτό το ξεπριτσίνωμα, καθάρισμα, ξανα πριτσίνωμα - δεν θα το έκανα ποτέ) αλλά δεν είμαι τέτοιος. Βαριέμαι.

    edit: το λάδωμα το κάνω με ειδικό σπρέυ αλυσίδας αλλά μιας και τόσο καιρό ακούω για τα καλά της βαλβολίνης θα δοκιμάσω στο καινούριο σετάκι την συνταγή αυτή
    Εγώ πάλι στο παπάκι μου (innova) το πρώτο σετ αλυσίδα-γρανάζια που είχε από την μάνα του την λάδωνα και την καθάριζα πολύ συχνά την αλυσίδα και μου άντεξε μέχρι 18000 χιλιόμετρα.50 ευρώ που είπες ότι τα αγόρασες, θεωρώ ότι είναι πολλά λεφτά για αλυσιδογράναζα για παπάκι και να αντέξουν μόνο 15500 χιλιόμετρα.

  11. #131
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι στο παπάκι μου (innova) το πρώτο σετ αλυσίδα-γρανάζια που είχε από την μάνα του την λάδωνα και την καθάριζα πολύ συχνά την αλυσίδα και μου άντεξε μέχρι 18000 χιλιόμετρα.50 ευρώ που είπες ότι τα αγόρασες, θεωρώ ότι είναι πολλά λεφτά για αλυσιδογράναζα για παπάκι και να αντέξουν μόνο 15500 χιλιόμετρα.
    όπως το λες, πολλά λεφτά για λίγα χιλιόμετρα
    Οπότε πάλι τα μαμά και είμαστε οκ
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Τα αλυσιδογράναζα της AFAM για παπάκι αντέχουν πολλά χιλιόμετρα?Η τιμή τους είναι σετ γύρω στα 30 ευρώ.

  13. #133
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Η διάρκεια ζωής της αλυσίδας-γραναζιών εξαρτάται και από το αν έχει καλύμματα?
    [1] εξαρταται απο το ποσο νευρικο ειναι το χερι του καθενος.[2] το κατα ποσο την καθαριζω .[3] το κατα ποσο την λιπαινω.

  14. #134
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Η διάρκεια ζωής της αλυσίδας-γραναζιών εξαρτάται και από το αν έχει καλύμματα?
    Φυσικά.
    Τα παλιά παπιά C50 κλπ όπως και κάποιες μοτο ανατολικού μπλόκ που είχαν καλυμμένη την αλυσίδα έβγαζαν πολλά χλμ.
    Λογικό αν σκεφτείς οτι δεν βρέχεται, δεν τρώει σκόνη, χώματα κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #135
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Φυσικά.
    Τα παλιά παπιά C50 κλπ όπως και κάποιες μοτο ανατολικού μπλόκ που είχαν καλυμμένη την αλυσίδα έβγαζαν πολλά χλμ.
    Λογικό αν σκεφτείς οτι δεν βρέχεται, δεν τρώει σκόνη, χώματα κλπ.
    Γιατί δε συνεχίστηκε αυτή η διάταξη; Τι μειονεκτήματα έχει;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 10:48
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2009, 20:17
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 11:32
  4. Ποσα χλμ ??
    από alex14 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 15:59
  5. Ποσα αλογα βγαζει το LC4 SM 2005???
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF