Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 112

Θέμα: Λήξη παραγωγής Yamaha ΧΤ660Ζ Tenere και XJR1300...ποιοι θα είναι οι διάδοχοι,οεο;

  1. #91
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    είναι μπουρδοοικολογική κομπίνα οι μειώσεις ρύπων από ισχυρούς κινητήρες με χαμηλότερη κατανάλωση και πιο αραιά διαστήματα σέρβις;;;;;
    Ναι, φυσικά.
    Γιατί όταν τα δεις μέσα από το σωστό πλαίσιο, ακόμα και ένα παλιό και σχετικά λιγοτερο efficient μηχανάκι, προσφέρει ΠΟΛΥ περισσότερο στην αποσυμφόριση από τη μικρή σχετικά ζημια που ενδεχομένως να κάνει.
    Έτσι καταλήγουμε σε ταχτικές υπερκαταναλωτισμού (το περιβαβλλοντολογικό κόστος παραγωγής μιας ολάκερης νέας μηχανής υπερβαίνει τα δηθεν μικροκέρδη σε ρύπους που παρουσιάζονται) αλλα το χειρότερο είναι η νοοτροπία που τα συνοδεύει. Ο γραφειοκρατικός φασισμός του «αποφασίζομεν και διατάσσομεν».

    Τα άλλα (περι συνομωσιών) δεν τα παίρνω σοβαρά. Υπάρχει πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα - κοινωνικής αντίληψης.

    Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι ζητήματα προσωπικής επιλογής και δεν νομίζω οτι εφάπτονται εδώ. Π.χ. μπορεί κι εγώ να θελήσω να πειραματιστώ με ψεκασμό για το αερόψυκτό μου (για το χειμωνιάτικο πρόβλημα του τσοκ που ανέφερες) αλλά είναι δική μου υπόθεση και επιλογή.

    ΔΕΝ χρειάζομαι τον Βελιγκέκα να μου κουνάει το δάχτυλο και να το παίζει περιβαλλοντολόγος. Ο Βελιγκέκας.

    Γιατί αν το πάμε έτσι οποιοδήποτε μηχανάκι δεν είναι commuter, την ίδια ζημιά κάνει. Ας τα μπανάρουμνε όλα.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  2. #92
    Τα euro 3 4 5 κτλ και οι οικολογικες ανησυχιες ειναι η αφορμη . Η αιτια ειναι οτι πλεον η πολιτικη που ακολουθειται απο τα εργοστασια και τις εκαστοτε χωρες εισαγωγης ειναι χρηση για λιγα χρονια και μετα πεταμα .... Και αυτο θα ισχυει απο μηχανακι , μεχρι λεβητα φ. Αεριου και πιστολακι για τα μαλια... Πρεπει να καταναλωσετε... Οι βιομηχανιες κλεφτες θα γινουν; Τι νομιζατε θα παρετε μηχανακι και θα το κρατησετε μεχρι τα γεραματα; Πανε αυτα...

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    έχετε δίκιο παίδες. εγώ πάντως απορώ γιατί δεν παραμείναμε στα τζάκια και τους λέβητες με κάρβουνο και τις ατμομηχανές.

    τόσο ξύλο και λιγνίτης θα πάνε άπατοι

    γίναμε θύματα του υπερκαταναλωτισμού, μαριονέτες των πολυεθνικών, υποχείρια του συστήματος...

  4. #94
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Κια για να πούμε και κάτι αυτά τα φανταστικά κέρδη που μας δίνουν τα ηλεκτρονικα:

    Δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογος όρος στην Ελλάδα, αλλά ο Αγγλόφων κόσμος το λέει Russian Roulette Diagnosis: Διάγνωση Ρωσικής Ρουλέτας.
    Σου βάζουν το αμάξι στο κομπιούτερ. Χμ, κάτι έχει η μίζα. Παραγγέλνουν καινούργια μίζα (Ούτε λόγος για επισκευή). Α, δεν ήταν αυτό. Την μίζα όμως στην χρεώνουν αφου την αγόρασες και την τοποθέτησες, δεν μπορεί μεταχειρισμένη να την επιστρέψεις, έτσι; Το ξαναβάζουν στο κομπιούτερ. Α, δεν ήταν η μίζα, ήταν η ντίζα. Παραγγέλνουν την ντίζα. Φτου κι απ' την αρχή. Ε, μετά από πέντέξι απόπειρες κατι θα πιάσει, δεν θα πιάσει; Αν όχι, σου λένε σόρυ το αμάξι δεν επισκευάζεται... Πλήρωνε τα όλα εσύ κορόιδο, που ήθελες αυτοματισμό. Βέβαια η παραγωγή όλου αυτού του πλέον άχρηστου υλικού δεν στοίχισε τίποτα περιβαλλοντολογικά, έτσι; Η νοοτροπία του ποτέ δεν φτιάγνουμε, πάντα αντικαθιστάμε. Ο σουπερ-καταναλωτισμός... καταπράσινα πράγματα.

    Τις παλιές κακιές μέρες τα φτιάχναν τα πράγματα. (μπλιάχ!)
    Τώρα τα φτιάχνουν να μην φτιάχνονται! Μας έχουν κάνει την νύχτα μέρα οι αλήτες με τον μπουρδο-οικολογισμό τους.


    Να τονίσω οτι δεν είμαι καθόλου εναντίων των ηλεκτρονικών (όταν εφαρμόζονται σωστά). Είναι ένα μεγάλο μέρος της ζωής μου και τα καραγουστάρω. Πιστεύω οτι έχουν να προσφέρουν πάρα μα πάρα πολλά. Αλλά όχι όταν χρησιμοποιούνται σα δικαιολογία για την κοπριτεία που βλέπουμε τώρα στα Γιούρια.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογος όρος στην Ελλάδα, αλλά ο Αγγλόφων κόσμος το λέει Russian Roulette Diagnosis: Διάγνωση Ρωσικής Ρουλέτας.

    για στείλε ένα λινκ που να εξηγεί τον όρο να μορφωθούμε κι εμείς τα πρόβατα

  6. #96
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    γίναμε θύματα του υπερκαταναλωτισμού, μαριονέτες των πολυεθνικών, υποχείρια του συστήματος...
    Ναί, αν εξαρτάσαι από το πετρέλαιο του άλλου δεν είσαι επ ουδενί υποχείριο!
    Για να μη μπούμε σε άλλες συζητήσεις περί ορυκτών καυσίμων, δεν είναι του νήματος...

    Αφου το ξέρω οτι σου κόβει, δεν καταλαβαίνω, τι διάολο; Σίγουρα δεν υπερασπίζεσαι τον υπερκαταναλωτισμό;



    ΥΓ. Τι λινκ; Δεν το εξήγησα αρκετά παρακάτω;
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    ΥΓ. Τι λινκ; Δεν το εξήγησα αρκετά παρακάτω;
    θα ήθελα να το ψάξω εκτενέστερα το θέμα, φαντάζομαι ανά την αγγλόφωνη επικράτεια θα έχουν γίνει αναλύσεις επί αναλύσεων.

    δεν θα είναι μια θεωρία ενός παράφρονα ας πούμε.

  8. #98
    άντε να ψήσεις τον βλάχο να το πουλήσει τώρα ...
    :rotflmao:
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  9. #99
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    θα ήθελα να το ψάξω εκτενέστερα το θέμα, φαντάζομαι ανά την αγγλόφωνη επικράτεια θα έχουν γίνει αναλύσεις επί αναλύσεων.

    δεν θα είναι μια θεωρία ενός παράφρονα ας πούμε.
    Τι αναλύσεις επι αναλύσεων θέλεις; Μαύρο χιούμορ είναι - κι εμένα αν μου είχε συμβεί, έτσι θα το χαρακτήριζα. Για να μη πω πολύ χειρότερα!
    Ούτε χρειάζεται να είναι κανείς παράφρονας για να του πιάσουν το πωπουδάκι με αυτόν τον τρόπο.

    Αν δεν συμβαίνει αυτό στην Ελλάδα (να αναγκάζεσαι να αγοράζεις κάτι που διέγνωσε εσφαλμένα το κομπιούτερ), το μόνο που έχω να πω είναι οτι είσαστε πολύ τυχεροί.



    ===

    Και για να μην βγαίνουμε τρελλά οφτόπικ, να απαντήσω στο δεύτερο μέρος της ερώτησης του νηματοθέτη, που σχεδόν δεν το πρόσεξα:

    Δεν θα υπάρξει διάδοχος αγαπητέ, το βασίλειο ηρημώθην...
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  10. #100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    έχετε δίκιο παίδες. εγώ πάντως απορώ γιατί δεν παραμείναμε στα τζάκια και τους λέβητες με κάρβουνο και τις ατμομηχανές.
    Δηλαδη ειλικρινα, πιστευεις οτι αιτια της οικολογικης καταστροφης του πλανητη εστω και ελαχιστο ποσοστο αυτης,ειναι οι ριποι του XTZ και των παρομοιας τεχνολογιας και χρονολογιας μοτοσυκλετων; Γιατι για αυτα μιλαμε, και αυτα δεν θα κυκλοφορουν στα αστικα κεντρα σε λιγα χρονια...
    Τελευταία τροποποίηση από sahara; 23/06/2016 στις 17:46.

  11. #101
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    H "μονοκυλινδρίλα" τέλος. Αυτό το χαρακτηριστικό "κράου" από τις χαμηλές δεν παίζει σε κανένα Euro4. Το 690 είναι εντυπωσιακό μοτέρ, σε αφήνει μ@λ@κ@ με την ισχύ του ψηλά και την απουσία κραδασμών, αλλά ο τρόπος που αποδίδει θα ταίριαζε γάντι σε ένα single supersport τύπου RC 690 (θα ήταν γαμάτο)... όχι στο Duke και πολύ περισσότερο όχι σε enduro και SM. Αdventure 690 με την καμία δεν βγαίνει θα κόψει πωλήσεις από το 1050 για πλάκα. Anyway... σε ότι αφορά στα μονκύλινδρα, κράου και brutalιά να μετράς τις πιστονιές χαμηλά, πάπαλα - φινίτο - καπούτ.

    Απο εκεί και έπειτα: Το δικύλινδρο Tenere με τον κινητήρα του MT07 θα είναι μια χαρά για τα δεδομένα της κατηγορίας όπως αυτή έχει διαμορφωθεί, δηλαδή αβαβά.

    Το μονοκύλινδρο Adventure 390 της KTM, αν βγει (που μάλλον θα βγει), θα είναι ότι πρέπει για εκδρομικό - εξερευνητικό off -road πο*τσοκαυλάντισμα. Ελαφρύ, με πλήρως διαχειρίσιμη ισχύ στο χώμα και αν μάλιστα έχει στηθεί με τα πορτοκαλί δεδομένα (που γιατί να μην; ), θα κάνει πλάκα σε πολύ κόσμο.

    Αυτό θα είναι ωραίο μηχανάκι.

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sahara Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη ειλικρινα, πιστευεις οτι αιτια της οικολογικης καταστροφης του πλανητη εστω και ελαχιστο ποσοστο αυτης,ειναι οι ριποι του XTZ και των παρομοιας τεχνολογιας και χρονολογιας μοτοσυκλετων; Γιατι για αυτα μιλαμε, και αυτα δεν θα κυκλοφορουν στα αστικα κεντρα σε λιγα χρονια...
    πιστεύω ότι μέσω των μελετών, της έρευνας και της εξέλιξης πρέπει να μειώνονται οι εκπομπές ρύπων σε όλους τους τομείς.
    οχήματα, εργοστάσια, ενέργεια κτλ κτλ.

    είναι γενικόλογο σχόλιο, αλλά αυτή είναι η κεντρική ιδέα.

  13. #103
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    πιστεύω ότι μέσω των μελετών, της έρευνας και της εξέλιξης πρέπει να μειώνονται οι εκπομπές ρύπων σε όλους τους τομείς.
    οχήματα, εργοστάσια, ενέργεια κτλ κτλ.

    είναι γενικόλογο σχόλιο, αλλά αυτή είναι η κεντρική ιδέα.
    Σωστο αυτο, αλλα ειναι μονο η μια οψη.
    Η αλλη ειναι πως πρεπει να μειωθει και η παραγωγη.
    Δεν εχει παντα νοημα η αντικατασταση παλαιων με νεα, αν για να φτιαχτει το νεο γαμει τον πλανητη περισσοτερο απο το να εξακολουθει να χρησιμοποιειται το παλιο. Εκει πρεπει να γινει μελετη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #104
    Η πρόσφατη κατάργηση των 125 δίχρονων εντούρο της ΚΤΜ λέει απλά ότι αν δεν υπάρχει οικονομικό όφελος από την εξέλιξη ενός κινητήρα (δηλαδή να μεταφράζεται σε ικανό αριθμό πωλήσεων) δεν το κάνουν. Είπαν είναι ασύμφορο και τέλος το μοτέρ...

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    πιστεύω ότι μέσω των μελετών, της έρευνας και της εξέλιξης πρέπει να μειώνονται οι εκπομπές ρύπων σε όλους τους τομείς.
    οχήματα, εργοστάσια, ενέργεια κτλ κτλ.

    είναι γενικόλογο σχόλιο, αλλά αυτή είναι η κεντρική ιδέα.
    Θα προτιμούσα να ξεκίναγε η έρευνα η μελέτη και η εξέλιξη από την Ινδία ή κάπου εκεί μακρυά τέλος πάντων.
    Ευτυχώς έχω και το XRάκι μου γιατί δεν γουστάρω καθόλου πολύστροφα δυνατά σύγχρονα δικύλινδρα στις βολτούλες μου στο χώμα.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha XTZ tenere 660... Άραγε.. -->
    από Antwnis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 06:10
  2. Yamaha FJR 1300A και 1300AS 2008
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2007, 16:21
  3. Περί παραγωγής έργου σε 2 και 4 Τ !!
    από extreme13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2007, 13:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF