Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 68

Θέμα: Kαταναλώσεις μοτο. Εντός-Εκτός και επι τα αυτά...

  1. #31
    Νομίζω ότι η κουβέντα περί κατανάλωσης σε μηχανές σχετικά μεγάλου κυβισμού (>500) και σχετικά σύγχρονες (efi) δεν έχει πολύ νόημα.

    Έχω την αίσθηση ότι όλες έχουν μια μέση κατανάλωση 6-8 λιτ/100.
    Απο εκεί και πέρα, υπάρχουν πολλοί λόγοι που αυτό μπορεί να ξεφύγει.
    Ο πρώτος είναι το βαρύ χέρι, ποιότητα βενζίνης, λάστιχα κλπ κλπ
    Σίγουρα, πλέον μετράμε το κόστος στα πάντα, αλλά αν δεν κάνει κάποιος ΠΟΛΛΆ χλμ τον χρόνο, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να δίνει βάση στην κατανάλωσή για την επιλογή μηχανής.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σορυ δε μπορώ!



    Νίκο το ξέρεις ότι η χοντα δηλώνει 4,8 μέση κατανάλωση?

    Σε τεστ που έγινε για την κατανάλωση από διάφορα περιοδικά αυτό το νουμερο επιβεβαιώθηκε και μάλιστα μερικές φορές ξεπεράστικε φτάνοντας πάνω από 5λ/100 . Αλλά ας αφήσουμε αυτό και ας δούμε τι λέει ο κατασκευαστής που πάντα δίνει τα ελάχιστα δυνατά νούμερα.
    Όταν ο κατασκευαστής λοιπόν δίνει 4,8 μέση αυτό αυτόματα σημαίνει ότι η μέγιστη είναι πάνω από 6λ/100. Η χοντα μέση κατανάλωση στο sprot mode δίνει πάνω από 5l/100 στο dct.

    Το ότι το μηχανάκι είναι ροπάτο και δεν το ζορίζεις και σου καίει λίγο (όσο λίγο και να σου καίει) δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η μέγιστη ή η μέση κατανάλωση της μηχανής σου. Αυτή είναι η μέση κατανάλωση της οδήγησης που κάνεις!

    Η μέγιστη κατανάλωση 700 κυβικών στα 200 χλμ που έχει κόφτη δεν μπορεί να είναι 4 με 4,5λ που λές, που να χτυπάς τις ρόδες σου κάτω.
    η μετρηση αυτή δεν ειναι με 200 χλμ ,ειναι με γρηγορη οδηγηση στην πόλη ,και με νορμάλ .
    και ειναι στο περίπου ,αν και δεν νομίζω να έχω μεγάλη απόκλιση . για αυτό που λες δεν έχω δει τι λέει η Honda σε όλα τα τεστ όμως από περιοδικά κτλπ δεν έχω δει να δίνουν παραπάνω από 4,0λιτρ μέση κατανάλωση .
    εγώ κάπου εκεί το υπολογίζω στην οδηγηση μου ,και στους δρόμους που κινούμαι ,θα επιστρέψω με πιο ακριβής μετρηση .
    μήπως αναφέρεσαι στο 750 που όντως εχει ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση .
    όπως και να εχει όμως η κατανάλωση σε σχέση με το πως κινήσαι, με το NC ειναι ιδιαίτερα χαμηλή!!!
    εγώ νομίζω ότι η μέση κατανάλωση του στην πόλη που κινούμαι δεν ξεπερνάει τα 3,8 με μια μέση οδηγηση !!

  3. #33
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Τώρα βασικά συγκρίνουμε την βούρτσα με το πιγκάλ.

    Δεν παίρνουμε μηχανάκια (τουλάχιστον μέχρι τότε που είχαμε €) γιατί θέλουμε οικονομία.

    ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΝΕ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #34
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Απορω πως βλεπετε τετοια νουμερα (3,5 -4) μερικοι σε καταναλωσεις...εγω με το ζορι να πεσω στο 4,5 με το σκουτερ(Bev 350).
    Ουτε με το Runner το 200αρι δεν εβλεπα 4/100!!
    Με το μεγαλο αν κανω τουρισμο βλεπω κ κανα 6,5αρι...
    Aλλα η καταναλωση ειναι μεγαλη κουβεντα με πολλες παραμετρους οποτε βλεπετε τι λεει ο κατασκευαστης για να αποφανθειτε.

    @ Sniper: Μηπως ειχες χαμηλες πιεσεις γι αυτο εκαψες 16/100
    Ride(s) the wind of change...

  5. #35
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    ....
    @ Sniper: Μηπως ειχες χαμηλες πιεσεις γι αυτο εκαψες 16/100
    Μα τις γράφω, σαφώς.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Απορω πως βλεπετε τετοια νουμερα (3,5 -4) μερικοι σε καταναλωσεις...εγω με το ζορι να πεσω στο 4,5 με το σκουτερ(Bev 350).
    Ουτε με το Runner το 200αρι δεν εβλεπα 4/100!!
    Με το μεγαλο αν κανω τουρισμο βλεπω κ κανα 6,5αρι...
    Η αληθεια ειναι πως τα συγχρονα μοτερ εχουν μεγαλη διαφορα στο θεμα καταναλωσης. Ουτε εγω το πιστευα μεχρι που το εζησα. Μπορεις να φανταστεις καταναλωση λιγο πανω απο 6 σε τεποζιτο που αδειασε κατα τα 3/4 μεσα στην πιστα; Στο GSR θυμαμαι να βλεπω κατι ωραια διψηφια νουμερα στην ιδια περιπτωση.

    Παντως θα συμφωνησω απολυτα με τον sniper. Οποιος θελει οικονομια παιρνει παπι. Απο εκει και περα ο μονος λογος που παρακολουθω την καταναλωση μου ειναι για να εντοπισω καποια αφυσικη μεταβολη που μπορει να σημαινει κατι για τη λειτουργια της μηχανης μου.

  7. #37
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μα τις γράφω, σαφώς.
    Καταλαβες οτι κανω πλακα, θεωρω!
    Ride(s) the wind of change...

  8. #38
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Και παπί και commute moto είναι για καθημερινή χρήση.
    Εάν θα κάνεις επιλογή να πάς σε on/off,ss κτλπ προφανώς το ξέρεις θα έχεις άλλες καταναλώσεις.
    όπως ξέρεις και οτι το καρμπυρατέρ καίει παραπάνω από το ψεκαστό, οτι τα παλιά μοτέρ κατα κύριο λόγο καίνε για διάφορους λόγους
    παραπάνω από τα πιο καινούρια, όπως οτι όσο πιο πολλά κυβικά και κύλινδρα τόσο πιο μεγάλη κατανάλωση...
    Το ζητούμενο απο όλη αυτή την ιστορία είναι να βγάλουμε για κάθε μηχανάκι ένα μέσο όρο μετρημένο σε πραγματικές συνθήκες.
    Τώρα έαν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα απλά μπορεί να επιλέξει να μην βοηθήσει.
    Απλά δεν το χω δεί να γίνεται κάπου αυτό και μπορούμε και εδώ να πρωτοτυπίσουμε.
    Ο φίλος που ανέφερε για εφαρμογή στο κινητό...Μπορεί να μας πεί ποιά εφαρμογή είναι αυτή;

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ο φίλος που ανέφερε για εφαρμογή στο κινητό...Μπορεί να μας πεί ποιά εφαρμογή είναι αυτή;
    Fuelio

    Τουλάχιστον αυτό χρησιμοποιούσα εγώ.
    Life begins at 45°.

  10. #40
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Fuelio

    Τουλάχιστον αυτό χρησιμοποιούσα εγώ.
    Και εγώ

    Το θετικό με αυτήν ειναι οτι έχεις δυνατότητα import/export του csv αρχείου, ώστε σε κάθε αλλαγή κινητού, μπορείς να πάιρνεις τα δεδομένα μαζί σου.
    Σε κανα 2 άλλες εφαρμογές που είχα δοκιμάσει, η δυνατότητα import/export ήταν στην εκδόσεις επι πληρωμή!

  11. #41
    σε αυτήν που έβαλα εγώ είναι επίσης εφικτή η μεταφορά του αρχείου και... οκ ίσως να μην έχει γενικότερη σημασία αλλά το ότι είναι ελληνικής κατασκευής μου αρέσει

  12. #42
    Καίω πολύ λίγη βενζίνη για τα άλογα που έχω

    Κι εγώ το οδηγάω με "κανονική" για ss οδήγηση.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #43
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    σε αυτήν που έβαλα εγώ είναι επίσης εφικτή η μεταφορά του αρχείου και... οκ ίσως να μην έχει γενικότερη σημασία αλλά το ότι είναι ελληνικής κατασκευής μου αρέσει
    ποιά εβαλες εσυ?

  14. #44
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    σε αυτήν που έβαλα εγώ είναι επίσης εφικτή η μεταφορά του αρχείου και... οκ ίσως να μην έχει γενικότερη σημασία αλλά το ότι είναι ελληνικής κατασκευής μου αρέσει
    Δεν την ήξερα, την εγκατέστησα και τη δοκίμασα, μου άρεσε και τη κρατάω (+++ οτι ειναι και Ελληνική )


    @ Tsolia
    https://play.google.com/store/apps/d...id=th.carm.com

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    η μετρηση αυτή δεν ειναι με 200 χλμ ,ειναι με γρηγορη οδηγηση στην πόλη ,και με νορμάλ .
    και ειναι στο περίπου ,αν και δεν νομίζω να έχω μεγάλη απόκλιση . για αυτό που λες δεν έχω δει τι λέει η Honda σε όλα τα τεστ όμως από περιοδικά κτλπ δεν έχω δει να δίνουν παραπάνω από 4,0λιτρ μέση κατανάλωση .
    εγώ κάπου εκεί το υπολογίζω στην οδηγηση μου ,και στους δρόμους που κινούμαι ,θα επιστρέψω με πιο ακριβής μετρηση .
    μήπως αναφέρεσαι στο 750 που όντως εχει ελαφρώς μεγαλύτερη κατανάλωση .
    όπως και να εχει όμως η κατανάλωση σε σχέση με το πως κινήσαι, με το NC ειναι ιδιαίτερα χαμηλή!!!
    εγώ νομίζω ότι η μέση κατανάλωση του στην πόλη που κινούμαι δεν ξεπερνάει τα 3,8 με μια μέση οδηγηση !!
    Η μέγιστη κατανάλωση βγαίνει από αυτό που καίει ο κινητήρας σε πλήρη φορτίο.
    Η ελάχιστη είναι αυτη που καίει με το ελάχιστο δυνατό φορτίο.
    Μέση είναι η κατανάλωση που καίει σε όλες τις συνθήκες, με μικτή οδήγηση σε πόλη, ταξίδι κτλ.

    Την μέγιστη και την ελάχιστη είναι δύσκολο να την υπολογίσουμε με ακρίβεια διότι δεν μπορούμε να οδηγούμε συνέχεια υπό πλήρη φορτίο η με το ελάχιστο.

    Το πόσο καίω εγώ με την οδήγηση που κάνω, δεν έχει καμία σημασία και αξία για κανέναν άλλο! Εάν θέλω να πω πόσο καίει η μηχανή μου πρέπει να είμαι αντικειμενικός και τα δεδομενα να είναι από οδήγηση με την ταυτότητα στο στόμα, μέχρι ροματζάδες σε ηλιοβασιλέματα.

    Για το δικό μου μηχανάκι (που ανέφερα παραπάνω τι καίει) έχω ακούσει και διαβάσει, εξωπραγματικά χαμηλές καταναλώσεις. Ακόμα και αν τις πίστευα, τι αξία θα είχε αυτό για μένα όταν η οδήγηση η δική μου δε μου επιτρέπει ούτε να τις φανταστώ? Όταν ξέρεις όμως ότι το χτ έχει μέση κατανάλωση 5,5 ξέρεις αυτομάτως ότι με την ήρεμη οδήγηση που κάνεις ΕΣΥ, θα σου κάψει 5 ή 4.5. Δεν μπορείς όμως να το πάρεις ανάποδα και να λες ότι το χτ έχει μέση κατανάλωση 4,5 επειδή τόσο σου καίει εσένα!

    Ο σνιπερ έκαψε δυο πεπόζιτα σε μια βόλτα, επειδή εγώ είμαι κουλάτζα και δεν μπορώ να το πάω το 1000αρι, δε θα τον βγάλω τρελό ότι το μηχανάκι δεν καίει τόσο! Τόσο καίει! Στην τσέπη του την έβαλε την βενζίνη?
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 97
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2017, 15:03
  2. λιγο μοτο...λιγο βολτα ... και τους φιλους μου.....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 09:20
  3. και γαμώ τα άλμπουμ!
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:57
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2004, 09:09
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF