Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: F800gs Οδική συμπεριφορά σε ταχύτητα 160+

  1. #16
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    χαμηλωσε λιγο πισω προφορτιση και σφιξε λιγο πισω αποσβεση, θα σου παρει 1 λεπτο.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #17
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 0ldb0y
    Μια μικρή διευκρίνηση. Πριν το 800 έχουν περάσει από την κατοχή μου ένα F650GS του 2001, Kawasaki Versys και Aprilia Shiver. Δεν ισχυρίζομαι ότι γνωρίζω τα πάντα πάνω στις μοτό αλλά δεν είμαι και παντελώς άσχετος!

    Αγόρασα συνειδητά το 800 και δεν έχω (νομίζω) υπερβολικές απαιτήσεις από αυτό. Εκτός και αν είναι υπερβολικό να θέλω να ταξιδεύω κατά διαστήματα και όπου μου το επιτρέπει ο δρόμος με αίσθηση ασφάλειας με ταχύτητα γύρω στα 160.

    Την ερώτηση την έκανα πιο πολύ για να πάρω και κάποιες άλλες γνώμες επί του θέματος.

    Έτσι την Τρίτη του Πάσχα που θα το πάω για το πρώτο service θα τους το αναφέρω και θα ζητήσω να μου ελέγξουν το μπροστά ελαστικό(τοποθέτηση και ζυγοστάθμιση), το ρουλεμάν τιμονιού και ό,τι άλλο από κει και πέρα νομίζουν ότι μπορεί να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

    Και μετά βλέπουμε. Ελπίζω να διορθωθεί. Αν όχι θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις της ανάρτησης, ζελατίνα, θέση οδήγησης κτλ.
    Ίσως μετα το service να βελτιωθει... Γιατι κι εγω την Κυριακή (που είχε τρελό αέρα) ταξίδευα με ταχύτητα περίπου 160 (το service των 1000χλμ το είχα ήδη κάνει) και δεν αισθάνθηκα κανένα κούνημα-κοσκίνισμα στο τιμόνι! Ένοιωθα απόλυτη ασφάλεια!

    Α! Και το μηχανάκι ταξιδεύει άνετα στα 160+....!




    Υ.Γ. Είσαι στο στρώσιμο και το ανεβάζεις πάνω απ'τις 5000rmp?
    ΤΕΛΟΣ


  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
    χαμηλωσε λιγο πισω προφορτιση και σφιξε λιγο πισω αποσβεση, θα σου παρει 1 λεπτο.
    Thanks Drbig!

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στους τροχούς με ακτίνες δεν γίνεται ζυγοστάθμιση?
    Έλεγξα τον μπροστινό τροχό και δεν είδα πουθενά μολύβι. Δεν είναι περίεργο?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Υ.Γ. Είσαι στο στρώσιμο και το ανεβάζεις πάνω απ'τις 5000rmp?
    Έχω φτάσει 1200 χλμ. Το άνοιξα μετά τα 1000.
    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!!!!!!!!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=ytPxF...next=1&index=3

  4. #19
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 0ldb0y
    Thanks Drbig!

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στους τροχούς με ακτίνες δεν γίνεται ζυγοστάθμιση?
    Έλεγξα τον μπροστινό τροχό και δεν είδα πουθενά μολύβι. Δεν είναι περίεργο?



    Έχω φτάσει 1200 χλμ. Το άνοιξα μετά τα 1000.
    Μολύβι έχει κανονικά ρε! Στην αριστερή μεριά του τροχού, πάνω στην ζάντα όχι στις ακτίνες (τουλάχιστον το δικό μου...)!

    Νομίζω ότι θα έπρεπε πρώτα να κάνεις τον έλενγχο και το service και μετα να το ανοίξεις (νομίζω ε?)!
    ΤΕΛΟΣ


  5. #20
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 0ldb0y

    Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στους τροχούς με ακτίνες δεν γίνεται ζυγοστάθμιση?
    Έλεγξα τον μπροστινό τροχό και δεν είδα πουθενά μολύβι. Δεν είναι περίεργο?
    Δεν εχω δει ποτε σε καινουργιο, αλλα κανονικα θα επρεπε. Μπορει να παιζει κι αυτο ρολο στην ασταθεια. Η οποια παρεπιπτοντως εχει παρατηρηθει απο μεγαλο ποσοστο κατοχων.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #21
    να λυγανε τα σκελετα...
    Εγγραφή
    02/11/2007
    Μηνύματα
    46
    Μαλλον κατι πρεπει να συμβαινει, το εχω δοκιμασει το 800αρι και δεν εκανε τετοια, τουλαχιστον μεχρι 180 που ταξιδευα. Στην αντιπροσωπεια νομιζω θα βρεθει η λυση, παντως η ελαττωση της προφορτισης που συνιστα ο φιλος δε νομιζω να βοηθησει γιατι θα χαμηλωσει και αλλο η μηχανη πισω και επομενως θα φορτιζεται ακομα λιγοτερο ο μπροστινος τροχος...
    Ο δήμιος των εγωπαθών...

    ...παίρνει κεφάλια!



    Να λυγανε τα σκελετα,να αρπαζουν οι στροφαλοι, να σκανε τα ψυγεια και να κλαινε τα γυναικοπαιδα...

  7. #22
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Δήμιος
    Μαλλον κατι πρεπει να συμβαινει, το εχω δοκιμασει το 800αρι και δεν εκανε τετοια, τουλαχιστον μεχρι 180 που ταξιδευα. Στην αντιπροσωπεια νομιζω θα βρεθει η λυση, παντως η ελαττωση της προφορτισης που συνιστα ο φιλος δε νομιζω να βοηθησει γιατι θα χαμηλωσει και αλλο η μηχανη πισω και επομενως θα φορτιζεται ακομα λιγοτερο ο μπροστινος τροχος...
    Τα κοσκινισματα του μπροστινου εχουν να κανουν με φαινομενα συντονισμου και σπανια οφειλονται σε 'ελαφρωμα'. Συνηθως εχουν να κανουν με γωνια καστερ, ελαστικα, πιεσεις, και πανω απ'ολα, αποσβεσεις. Προτεινα να χαμηλωσει το πισω λιγο ωστε να χαλαρωσει λιγο η γεωμετρια. Ακομα κι αυτο να μην ειναι, καλο ειναι να ξερει ωστε να αποκλειει εναν εναν τους παραγοντες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #23
    Λύθηκε το μυστήριο!

    Την σωστή απάντηση είχε δώσει ο DrBig!

    Την Τρίτη πήγα για το πρώτο service στον Παναγιωτόπουλο.
    Εξήγησα το πρόβλημα μου στον κύριο Αντώνη (το αφεντικό) και είπε να ελέγξουν το ρουλεμάν του τιμονιού καθώς και τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων. Στο ρουλεμάν ήταν όλα εντάξει. Έσφιξαν αρκετά την απόσβεση, χαμηλώνοντας παράλληλα και την προφόρτιση.
    Η μηχανή απέκτησε αρκετά πιο "σφιχτή" αίσθηση. Σήμερα την δοκίμασα στην Εθνική στα 160 και λίγο παραπάνω και ήταν άψογη.

    Όλα καλά λοιπόν!
    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!!!!!!!!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=ytPxF...next=1&index=3

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2010, 05:23
  2. Οδική συμπεριφορά
    από XJR_Billy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2008, 09:29
  3. Οδικη Συμπεριφορα Μοτο
    από vrider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2006, 16:48
  4. Οδική συμπεριφορά πεζών
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2006, 05:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF