Σελίδα 118 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 1868108113114115116117118119120121122123128 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.756 έως 1.770 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #1756
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παρότι σας έχω για σοβαρούς παίκτες και δεν θα παίζατε WPA2 εκτός οικείας το ρίχνω εδώ. Το enterprise den
    https://www.krackattacks.com/
    https://www.youtube.com/watch?v=Oh4WURZoR98

    Y.Γ.: και το Enterprise το πούλο παρόλο το 802.1x μιας και το attack δεν έχει να κάνει με το PSK (με TKIP τα πράγματα είναι χειρότερα).

    με τις υγείες μας
    Τελευταία τροποποίηση από macdeath_s; 16/10/2017 στις 23:06.

  2. #1757
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Παρότι σας έχω για σοβαρούς παίκτες και δεν θα παίζατε WPA2 εκτός οικείας το ρίχνω εδώ. Το enterprise den
    https://www.krackattacks.com/
    https://www.youtube.com/watch?v=Oh4WURZoR98
    είμασταν που είμασταν ξέφραγο αμπέλι παντού στην Ελλάδα...κάτσε να δεις τι έχει να γίνει τώρα.

  3. #1758
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Ερωτησούλα σχετικά με μητρική..

    Μετά απο καμια 10ετία με mac επιστρέφω σε commodity hardware γιατί οι ανάγκες έχουν μεγαλώσει.
    Φτού σου! και έλεγα να σε δω τώρα που θα ρθω.

  4. #1759
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Φτού σου! και έλεγα να σε δω τώρα που θα ρθω.
    Δεν μας καταδέχεσαι χωρις imac? Θα συνεχίσω να έχω το macbook pro πάντως αν χρειάζεται οπωςδήποτε μηλαράκι
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  5. #1760
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    To budget οπως το βλέπω θα είναι γυρω στα 1000-1200 με τις τιμές που έχουν πάρει οι μνήμες και οι δίσκοι. Το θέμα μου ήταν απλά πως δεν ξέρω τι παίζει πλέον απο μητρικές σε αυτές τις κατηγορίες μηχανημάτων..
    Καταθέτω λοιπόν κι εγώ την άποψή μου έτσι για τον αντίλογο και βλέπεις και κάνεις.
    Η Asrock ξεκίνησε σαν δεύτερη υπό την αιγίδα της Asus, όταν η μαμά Asus δεν ήθελε να έχει φτηνές μητρικές στην αγορά (είμαι τόσο παλιός που την Asus την θυμάμαι να κατασκευάζει στην Γερμανία - ήταν μάλιστα η τελευταία από τις μεγάλες που κατέβηκε στα βάθη της Ασίας και τότε ήταν που άρχισαν τα προβλήματα). Από τότε έχουν περάσει πολλά χρόνια και πολλά έχουν αλλάξει, η Asrock ανεξαρτητοποιήθηκε κι έγινε μεγάλη και τρανή με παντός είδους υλοποιήσεις και αρκετά προχωρημένο σχεδιασμό, δεν είναι πια καθόλου δεύτερη είναι αν όχι η πρώτη σίγουρα μέσα στις πρώτες.
    Εδώ και αρκετά χρόνια την χρησιμοποιώ σαν κύρια επιλογή σε όλα τα συστήματα που στήνω κι εναλλακτικά σε πολύ μικρότερο βαθμό την MSI. Gigabyte σχεδόν καθόλου μετά από σειρά προβλημάτων που μου έφεραν σε μικρό διάστημα διαφορετικές παρτίδες οικονομικών αλλά και gaming board.
    Οπότε για μένα πρώτη προτίμηση θα ήταν η Asrock και μετά η MSI. Σταμάτησε βλέπεις την παραγωγή η Abit που έβγαζε ΤΙΣ μητρικές με σχεδόν μηδενικό RMA.

    Τώρα σχετικά με αυτό που είπε ο Vstrommer και αφού ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, αν ήμουν στην θέση σου θα κοίταζα και τον Z600 της HP.
    screenshot του δικού μου Ζ600 με 2Χ Xeon 5650 @ 2.67 και 48 GB RAM
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	printscrn.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	108,2 KB 
ID:	389430
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #1761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Σταμάτησε βλέπεις την παραγωγή η Abit που έβγαζε ΤΙΣ μητρικές με σχεδόν μηδενικό RMA.
    Και εγώ την λάτρευα την Abit..

    Ευχαριστώ Βασίλη αυτό ακριβώς έψαχνα.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  7. #1762
    Abit. Έχω PC που λειτουργούν ακόμη. Τι μου θύμησες...

  8. #1763
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Καταθέτω λοιπόν κι εγώ την άποψή μου έτσι για τον αντίλογο και βλέπεις και κάνεις.
    Η Asrock ξεκίνησε σαν δεύτερη υπό την αιγίδα της Asus, όταν η μαμά Asus δεν ήθελε να έχει φτηνές μητρικές στην αγορά (είμαι τόσο παλιός που την Asus την θυμάμαι να κατασκευάζει στην Γερμανία - ήταν μάλιστα η τελευταία από τις μεγάλες που κατέβηκε στα βάθη της Ασίας και τότε ήταν που άρχισαν τα προβλήματα).
    Η Asus ταϊβανέζικη εταιρεία δεν είναι;

  9. #1764
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Ρε σύντροφοι μια και τυχαία είδα το θέμα , και βλέπω εχουμε εδώ σύναξη μεγάλων επιστημόνων (καλοπροαίρετα το λέω ) για πέιτε μια γνώμη.
    Εχω ενα PC με intel G3420 12 G Ram 256 solid σκληρό και win 7 x 64 . Εδώ και κάτι μέρες μου κάνει το εξής κουλό . Απο το άναμμα , μετά απο μισή με 2 ώρες το πολύ κρεμάνε οι browsers .Oύτε ο chrome , ούτε ο explorer μπορούν να κατεβάσουν σελίδα . Φορτώνουν , φορτώνουν και στο τέλος λένε πως δεν μπορεί να βρεθεί η σελιδα ελεγξτέ firewall , συνδεση το net κλπ . Με 192.168.1.1 που κανονικά μπαίνω στο web interface του tp link βλέπω το ιδιο πράμα σαν να μπαινω σε κάποια σελίδα Την ίδια ώρα το router συνδέεται κανονικά στο net , εχω ιντερνετ στο κινητό . Επιπλέον μπορεί να μην συνδέομαι στο tp link με web interface , σε ping απο command line απαντάει . Επίσης πρόσεξα πως την ώρα που κρεμάει , αν εχω το youtube σε παραθύρο μπορώ να ελιχθώ και να αλλάξω βίντεο . Να ανοίξω δευτέρο παράθυρο youtube οχι όμως . Για μένα είναι ξεκάθαρο κάποιο θέμα DNS . Δεν μπορεί να μεταγλωτίσει τις διευθύνσεις . Η μόνη λύση είναι η επανεκκίνηση . Μάλιστα όταν κάνω επανεκκίνηση γισα αυτό το λόγο αργέι αρκετά να σβήσει λες και κάτι κάνει .
    Κάποιο ευκολο fix ? Εννοειται antivrus και firewall είναι off
    Modenas Kriss 125

  10. #1765
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Η Asus ταϊβανέζικη εταιρεία δεν είναι;
    Ήταν Γερμανική και δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί τις τιμές των άλλων που κατασκεύαζαν στην Κινεζία οπότε κατέβηκε κι αυτή. Τώρα τι και πως έγινε με τις μετοχές και ποιος την αγόρασε τελικά ή αν έμεινε ως είχε δεν ξέρω. Από τότε που ξεκίνησαν όλοι παραγωγή στα βάθη της ανατολής όλοι ίδιοι είναι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #1766
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ρε σύντροφοι μια και τυχαία είδα το θέμα , και βλέπω εχουμε εδώ σύναξη μεγάλων επιστημόνων (καλοπροαίρετα το λέω ) για πέιτε μια γνώμη.
    Εχω ενα PC με intel G3420 12 G Ram 256 solid σκληρό και win 7 x 64 . Εδώ και κάτι μέρες μου κάνει το εξής κουλό . Απο το άναμμα , μετά απο μισή με 2 ώρες το πολύ κρεμάνε οι browsers .Oύτε ο chrome , ούτε ο explorer μπορούν να κατεβάσουν σελίδα . Φορτώνουν , φορτώνουν και στο τέλος λένε πως δεν μπορεί να βρεθεί η σελιδα ελεγξτέ firewall , συνδεση το net κλπ . Με 192.168.1.1 που κανονικά μπαίνω στο web interface του tp link βλέπω το ιδιο πράμα σαν να μπαινω σε κάποια σελίδα Την ίδια ώρα το router συνδέεται κανονικά στο net , εχω ιντερνετ στο κινητό . Επιπλέον μπορεί να μην συνδέομαι στο tp link με web interface , σε ping απο command line απαντάει . Επίσης πρόσεξα πως την ώρα που κρεμάει , αν εχω το youtube σε παραθύρο μπορώ να ελιχθώ και να αλλάξω βίντεο . Να ανοίξω δευτέρο παράθυρο youtube οχι όμως . Για μένα είναι ξεκάθαρο κάποιο θέμα DNS . Δεν μπορεί να μεταγλωτίσει τις διευθύνσεις . Η μόνη λύση είναι η επανεκκίνηση . Μάλιστα όταν κάνω επανεκκίνηση γισα αυτό το λόγο αργέι αρκετά να σβήσει λες και κάτι κάνει .
    Κάποιο ευκολο fix ? Εννοειται antivrus και firewall είναι off
    Το tp link και ο router είναι η ίδια συσκευή ή δύο συσκευές; Για να δεις αν είναι θέμα dns, κάνε ping σε κάποιο url πχ www.google.com.
    ​The journey is the reward!

  12. #1767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ρε σύντροφοι μια και τυχαία είδα το θέμα , και βλέπω εχουμε εδώ σύναξη μεγάλων επιστημόνων (καλοπροαίρετα το λέω ) για πέιτε μια γνώμη.
    Εχω ενα PC με intel G3420 12 G Ram 256 solid σκληρό και win 7 x 64 . Εδώ και κάτι μέρες μου κάνει το εξής κουλό . Απο το άναμμα , μετά απο μισή με 2 ώρες το πολύ κρεμάνε οι browsers .Oύτε ο chrome , ούτε ο explorer μπορούν να κατεβάσουν σελίδα . Φορτώνουν , φορτώνουν και στο τέλος λένε πως δεν μπορεί να βρεθεί η σελιδα ελεγξτέ firewall , συνδεση το net κλπ . Με 192.168.1.1 που κανονικά μπαίνω στο web interface του tp link βλέπω το ιδιο πράμα σαν να μπαινω σε κάποια σελίδα Την ίδια ώρα το router συνδέεται κανονικά στο net , εχω ιντερνετ στο κινητό . Επιπλέον μπορεί να μην συνδέομαι στο tp link με web interface , σε ping απο command line απαντάει . Επίσης πρόσεξα πως την ώρα που κρεμάει , αν εχω το youtube σε παραθύρο μπορώ να ελιχθώ και να αλλάξω βίντεο . Να ανοίξω δευτέρο παράθυρο youtube οχι όμως . Για μένα είναι ξεκάθαρο κάποιο θέμα DNS . Δεν μπορεί να μεταγλωτίσει τις διευθύνσεις . Η μόνη λύση είναι η επανεκκίνηση . Μάλιστα όταν κάνω επανεκκίνηση γισα αυτό το λόγο αργέι αρκετά να σβήσει λες και κάτι κάνει .
    Κάποιο ευκολο fix ? Εννοειται antivrus και firewall είναι off
    Το να τσεκάρεις αν είναι θέμα dns είναι εύκολο, όταν σου εμφανίσει ανοίγεις ένα terminal και κάνεις δοκιμές με την εντολή nslookup, πχ nslookup www.google.com.
    Λογικά το pc σου χρησιμοποιεί σαν dns το ίδιο το modem που αυτό με τη σειρά του μιλάει με τους dns του παρόχου σου. Για να παρακάμψεις το modem πήγενε στις ιδιότητες τις κάρτας δικτύου σου και αν έχει σαν dns την 192.168.1.1 όρισε τους dns του παρόχου σου (πχ του ΟΤΕ είναι ο 212.205.212.205) αλλιώς βάλε του google που είναι 8.8.8.8
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  13. #1768
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Το να τσεκάρεις αν είναι θέμα dns είναι εύκολο, όταν σου εμφανίσει ανοίγεις ένα terminal και κάνεις δοκιμές με την εντολή nslookup, πχ nslookup www.google.com.
    Λογικά το pc σου χρησιμοποιεί σαν dns το ίδιο το modem που αυτό με τη σειρά του μιλάει με τους dns του παρόχου σου. Για να παρακάμψεις το modem πήγενε στις ιδιότητες τις κάρτας δικτύου σου και αν έχει σαν dns την 192.168.1.1 όρισε τους dns του παρόχου σου (πχ του ΟΤΕ είναι ο 212.205.212.205) αλλιώς βάλε του google που είναι 8.8.8.8
    εύκολη κίνηση που δίνει άμεσες λύσεις, εγω αυτό θα δοκίμαζα σε πρώτη φάση αν και δεν είμαι πεπεισμένος ότι είναι θέμα DNS
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #1769
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις .
    Τp link είναι το modem router της wind . Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο . Αν είχε θέμα το router δεν θα μπορούσα ούτε με το κινητό , ουτε με το raspberry που έχω επάνω lλογικά να μπω .
    Επίσης με επανεκκίνηση του υπολογιστή το πρόβλημα θα παρέμενε . Εδώ ισιωνει με restart του PC αλλά είναι θέμα χρόνου να ξανακρεμάσει . Σαν να μπουκώνει ένα πράμα . Αντίθετα με reboot του router δεν αλλάζει κάτι .
    Την κάρτα την έχω στο αυτόματο και λογικά θα παίρνει dns απο τη wind . Ελεγά να την επεγκαταστήσω και να την ξαναβάλω αλλά δεν νομίζω νακερδίσω κάτι . Μπορεί να τους πάρω και κάνα τηλέφωνο στην wind . Αν είναι κάποιο γνωστό bug ισως μου προτείνουν κάτι .
    Οπως είπα και πιο πάνω το modem/router απαντάει σαν ping με command line αλλά όχι σαν web interface με 192.168.1.1 στον browser .
    Modenas Kriss 125

  15. #1770
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Proxy enabled στον browser;
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF