Σελίδα 123 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2373113118119120121122123124125126127128133 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.831 έως 1.845 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #1831
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    χαχαχαχα βαράτε στο ψαχνό τον βάσκα λέμε

    τον φαντάζομαι εικόνα να βλαστημάει πιο νούμερο τορξ θέλει για τη κάθε βίδα να βγει ο δίσκος

  2. #1832
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    χαχαχαχα βαράτε στο ψαχνό τον βάσκα λέμε

    τον φαντάζομαι εικόνα να βλαστημάει πιο νούμερο τορξ θέλει για τη κάθε βίδα να βγει ο δίσκος
    Περάσαμε σε επόμενο στάδιο, ο παλιός βγήκε, ο νέος μπήκε αλλά δεν τον αναγνωρίζει ίσως επειδή είναι κατά πολύ μεγαλύτερος από τον παλιό. Κάτσε να δεις που τελικά στα σκουπίδια θα καταλήξει.

    btw στα παλιά με ένα τορξάκι κι ένα philips κάνεις την δουλειά σου, τα καινούρια είναι που θέλουν πένταλοπ και έφταλοπ και όλα τα σκ@τ@ μαζεμένα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #1833
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος

    btw στα παλιά με ένα τορξάκι κι ένα philips κάνεις την δουλειά σου, τα καινούρια είναι που θέλουν πένταλοπ και έφταλοπ και όλα τα σκ@τ@ μαζεμένα
    Eτοιμο σ'εχω MacBook 2009,pentalobe τις βιδες του καπακιου και triwing για να βγει η μπαταρια απο το γ@μημενο.Για πολλα καντηλια μιλαμε!
    Τωρα με το αλλο εμπλεξες,εκτος του οτι πρεπει να δει τον δισκο μπλεκεις και με τα ghost σε Mac που δεν ειναι και καθολου ευκολα.Ενος πελατη προ διετιας που τα ειχε κακαρωσει ο δισκος μετα δυσκολιας ειχα βρει ενα προγραμμα να κοπιαρω την εγκατασταση,κι ουτε που το θυμαμαι.Αν δεν εχει αντιγραφα ο πελατης σου σε κανα time machine μπλεξατε!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #1834
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    χαχαχαχα βαράτε στο ψαχνό τον βάσκα λέμε

    τον φαντάζομαι εικόνα να βλαστημάει πιο νούμερο τορξ θέλει για τη κάθε βίδα να βγει ο δίσκος
    Μην το λες,η Apple εχει εξελιξει τον αυνανισμο σε αλλα επιπεδα με τα pentalobe και δεν συμμαζευεται.Μακαρι να ειχε μεινει στα torx.Mονο η ΗΡ τα εχει παντρευτει μεχρι ο θανατος να την χωρισει απο τα Torx!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #1835
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Eτοιμο σ'εχω MacBook 2009,pentalobe τις βιδες του καπακιου και triwing για να βγει η μπαταρια απο το γ@μημενο.Για πολλα καντηλια μιλαμε!
    Τωρα με το αλλο εμπλεξες,εκτος του οτι πρεπει να δει τον δισκο μπλεκεις και με τα ghost σε Mac που δεν ειναι και καθολου ευκολα.Ενος πελατη προ διετιας που τα ειχε κακαρωσει ο δισκος μετα δυσκολιας ειχα βρει ενα προγραμμα να κοπιαρω την εγκατασταση,κι ουτε που το θυμαμαι.Αν δεν εχει αντιγραφα ο πελατης σου σε κανα time machine μπλεξατε!
    Βρε η εγκατάσταση είναι το λιγότερο, θα πάω σε νέα Mac OS 10.xx.x (αν δει τον δίσκο)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #1836
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Γ@μώ την apple και το G4 και τους δίσκους που χαλάνε. Αν σε ένα μηχάνημα πρέπει να ξεβιδώσεις 67564 βίδες διαφορετικών διαστάσεων για να βγάλεις έναν δίσκο, κανονικά αυτός ο δίσκος δεν πρέπει να χαλάει.

    Ντουβρουτζά έπαθε ο άνθρωπος όταν του είπα το κόστος της εργασίας (όχι ότι ο δίσκος ήταν φθηνός 2,5" ΙDE 60GB).
    Και όμως θέλει να το φτιάξει.
    Έξοχα!
    ποιό G4 ρε φίλε ??? Σοβαρά τώρα υπάρχει άνθρωπος που σε πλήρωσε έστω και 5€ για να επισκευάσει G4 ? Ανάθεμα αν μπαίνει youtube χωρίς να λαχανιάσει αυτό πλέον

  7. #1837
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Βρε η εγκατάσταση είναι το λιγότερο, θα πάω σε νέα Mac OS 10.xx.x (αν δει τον δίσκο)
    Πέραν από τη καζούρα,

    θέλει αρκετές μόντες (modify kickstart file με single user mode) και αλλαγή κάρτας γραφικών για να τρέξει πρόσφατο OSX. Επειδή φαντάζομαι ότι δεν θα τα χεις ξανακάνει αυτά μην μπλέξεις καλύτερα

  8. #1838
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Πέραν από τη καζούρα,

    θέλει αρκετές μόντες (modify kickstart file με single user mode) και αλλαγή κάρτας γραφικών για να τρέξει πρόσφατο OSX. Επειδή φαντάζομαι ότι δεν θα τα χεις ξανακάνει αυτά μην μπλέξεις καλύτερα
    Λάθος φαντάζεσαι αλλά θα του βάλω το τελευταίο που παίρνει επίσημα. Αλλά όπως το είπες, δεν μπλέκω, βασικά δεν έχω καμία διάθεση να φάω τη μισή μου ζωή περιμένοντας να φορτώσει. Το θέλει και αφού το πληρώνει θα το έχει αλλά όπως ήταν πριν τα κακαρώσει ο δίσκος (αν και χλωμό το βλέπω λόγω περιορισμών στο μέγεθος του δίσκου που βλέπει, να παίξει με τον καινούριο)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #1839
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.233
    Vaska όταν τελειώσεις με το mac, έχω έναν amstrad 6128 που δεν του δουλεύει το disk drive...

  10. #1840
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Λάθος φαντάζεσαι αλλά θα του βάλω το τελευταίο που παίρνει επίσημα. Αλλά όπως το είπες, δεν μπλέκω, βασικά δεν έχω καμία διάθεση να φάω τη μισή μου ζωή περιμένοντας να φορτώσει. Το θέλει και αφού το πληρώνει θα το έχει αλλά όπως ήταν πριν τα κακαρώσει ο δίσκος (αν και χλωμό το βλέπω λόγω περιορισμών στο μέγεθος του δίσκου που βλέπει, να παίξει με τον καινούριο)
    Ρε συ σοβαρά τώρα και το λέω με πολύ καλή πρόθεση (αυτό ελπίζω να μην τίθεται υπό αμφισβήτηση). Γιατί δέχεσαι σε κάποιον να του περάσεις λειτουργικό που είναι πλέον non supported ? G4 με το ζόρι να πάρει Lion (10.7) τα οποία είναι non supported χρόνια τώρα... Ίσως τελικά έχεις παραπάνω γνώσεις/εμπειρία επί του θέματος από μένα και να ξες άλλο τρόπο για modified installation αλλά αυτό που σου έγραψα πάνω είναι για Mavericks.

    Όπως και να έχει το να έχει κάποιος λειτουργικό που είναι non supported από την κατασκευάστρια το θεωρώ αφελές έως επικίνδυνο αν του κάνει χρήση που συμπεριλαμβάνει ευαίσθητα δεδομένα. Γιατί να μην του προτείνεις να χώσει ένα Ubuntu Desktop και ναι κύριος ?

    Καινούργιο δίσκο SSD του έβαλες ? Γιατί λες για τον χώρο ?

  11. #1841
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    θα συμφωνήσω με τον απου-πάνου .Ένα Ubuntu και τέλος με το G4. Τα βγαλε τα λεφτά του 10χρόνια τώρα

  12. #1842
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Ρε συ σοβαρά τώρα και το λέω με πολύ καλή πρόθεση (αυτό ελπίζω να μην τίθεται υπό αμφισβήτηση). Γιατί δέχεσαι σε κάποιον να του περάσεις λειτουργικό που είναι πλέον non supported ? G4 με το ζόρι να πάρει Lion (10.7) τα οποία είναι non supported χρόνια τώρα... Ίσως τελικά έχεις παραπάνω γνώσεις/εμπειρία επί του θέματος από μένα και να ξες άλλο τρόπο για modified installation αλλά αυτό που σου έγραψα πάνω είναι για Mavericks.

    Όπως και να έχει το να έχει κάποιος λειτουργικό που είναι non supported από την κατασκευάστρια το θεωρώ αφελές έως επικίνδυνο αν του κάνει χρήση που συμπεριλαμβάνει ευαίσθητα δεδομένα. Γιατί να μην του προτείνεις να χώσει ένα Ubuntu Desktop και ναι κύριος ?

    Καινούργιο δίσκο SSD του έβαλες ? Γιατί λες για τον χώρο ?
    Όχι ρε τι να σε αμφισβητήσω ?? Πλάκα μου κάνεις??
    Εγώ τις προτάσεις μου τις έκανα, έξω από το μαγαζί 10 βήματα υπάρχει κάδος. Το συγκεκριμένο (είναι και υλοποίηση της Acer) εκεί ανήκει. Άλλος όμως πληρώνει και στην τελική κάνω αυτό για το οποίο πληρώνομαι αφού έτσι θέλει ο πελάτης.

    Για ποιον ssd μιλάμε ?? Μάλλον δεν διάβασες καλά. Το εργαλείο φορούσε IDE 60 GB και μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα και του βρήκα καινούριο από Ιαπωνία 2.5" 250GB IDE και τον πλήρωσε έναν σκασμό λεφτά αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην τον βλέπει το Mac λόγω περιορισμών στο open firmware (BIOS) αφού οι χωρητικότητες αυτές ήταν άγνωστες όταν κατασκευάστηκε το εργαλείο. Επίσης αντάπτορα IDE to Sata για το interface της μ@λακιας δεν βρήκα πουθενά. Σήμερα θα δοκιμάσω με μικρότερο δίσκο SSD sata μέσω Firewire και μετά τέλος από εμένα. Όλα αυτά του τα είχα πει αλλά επέμενε να δοκιμάσουμε με τον μεγάλο δίσκο να αναστήσει τον Λάζαρο.

    Όσο για το λειτουργικό η μαμά λέει ότι μπορεί να πάρει το X leopard μιας και η τελευταία επίσημη αναβάθμιση που έδωσε η άπλ είναι η 10.5.8 . Κάπου διάβασα ότι με μικρή επιβάρυνση μπορεί να πάρει και το snow leopard δλδ το 10.6. Ο περιορισμός στο 10.5 είναι λόγω δικαιωμάτων και όχι λόγω συμβατότητας.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    θα συμφωνήσω με τον απου-πάνου .Ένα Ubuntu και τέλος με το G4. Τα βγαλε τα λεφτά του 10χρόνια τώρα
    Μη φοβάσαι να πεις 13+ χρόνια, όσο για ubuntu ο πελάτης λέει ότι Mac χωρίς MacOS δεν είναι Mac. Ποιος είμαι εγώ που θα διαφωνήσω??

    Σας αφήνω, πάω μαγαζί να παίξω τον άνθρωπο των σπηλαίων!
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #1843
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Vaska όταν τελειώσεις με το mac, έχω έναν amstrad 6128 που δεν του δουλεύει το disk drive...

    Ευκολάκι. Σου στέλνω αυτό και κάνεις δουλειά σου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	qic.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	5,4 KB 
ID:	390240

    Στείλε διεύθυνση μοναμί και την Τρίτη παραλαμβάνεις
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #1844
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    όσο για ubuntu ο πελάτης λέει ότι Mac χωρίς MacOS δεν είναι Mac.
    Μου θύμισες στιχομυθία που είχα κάποτε με πελάτη (κάτοχο 1200GS...) που είδε το κράνος στο γραφείο και με ρώτησε τι μηχανή έχω. Όταν του απάντησα BMW 650GS, απάντησε απαξιωτικά "δεν έχεις BMW, οι αυθεντικές έχουν άξονα και κινητήρα μπόξερ"...

  15. #1845
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Μου θύμισες στιχομυθία που είχα κάποτε με πελάτη (κάτοχο 1200GS...) που είδε το κράνος στο γραφείο και με ρώτησε τι μηχανή έχω. Όταν του απάντησα BMW 650GS, απάντησε απαξιωτικά "δεν έχεις BMW, οι αυθεντικές έχουν άξονα και κινητήρα μπόξερ"...

    εε ναι ίδια πετριά είναι μην αγχώνεσαι αλλά αυτοί με την μαλακία που έχουν στο κεφάλι τους κινούν την πεθαμένη αγορά να ξέρεις. Και άμα σου πέσει μπροστά σου τέτοιος δεν τον αφήνεις. Αγκαζέ τον παίρνεις και περπατάτε μαζί
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF