Σελίδα 125 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 2575115120121122123124125126127128129130135 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.861 έως 1.875 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #1861
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Δλδ. μια μ@λ@κι@ που μου ειχαν πει καποτε...δεν ισχυει να φανταστω ?

    Οτι, έχε το laptop συνεχεια στο ρευμα οταν εισαι σπιτι,
    γιατι σαν γεματο...δεν θα προσπαθει να τη φορτιζει συνεχως....οποτε και θα αντεξει περισσοτερα χρονια.

    Το φορτισε-ξεφορτισε ειναι που δρα αρνητικα στη ζωη της.

    Ακυρο ?
    Από μ@λ@κίες έχω ακούσει τα πάντα από τους πάντες οπότε και δεν με εκπλήσσει αυτό που σου είπαν.

    Ισχύει αυτό που ισχύει γενικά για τις μπαταρίες ότι δλδ έχουν συγκεκριμένους κύκλους στην ζωή τους. Το φόρτισε ξεφόρτισε της λιγοστεύει την ζωή σιγά σιγά αλλά το μείνε ακίνητη σε ένα ράφι την καταστρέφει πολύ πιο γρήγορα.

    Ένα άλλο σημαντικό λάθος που κάνουν οι περισσότεροι χρήστες είναι να αφήνουν πεθαμένη μπαταρία πάνω στο ΝΒ. Εκεί την ακούει ο φορτιστής γιατί μονίμως στέλνει το μεγαλύτερο ρεύμα που μπορεί α) για να φορτίσει μία μπαταρία που δεν φορτίζει ποτέ και β) για να λειτουργεί το ΝΒ. Ο φορτιστής λοιπόν σε αυτή την περίπτωση είναι συνέχεια στους "κόφτες" και θα πάρουμε το μοτέρ στο χέρι. Το πότε είναι λίγο τύχη αλλά το ότι θα το πάρουμε στο χέρι είναι δεδομένο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #1862
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Περάσαμε σε επόμενο στάδιο, ο παλιός βγήκε, ο νέος μπήκε αλλά δεν τον αναγνωρίζει ίσως επειδή είναι κατά πολύ μεγαλύτερος από τον παλιό. Κάτσε να δεις που τελικά στα σκουπίδια θα καταλήξει.

    btw στα παλιά με ένα τορξάκι κι ένα philips κάνεις την δουλειά σου, τα καινούρια είναι που θέλουν πένταλοπ και έφταλοπ και όλα τα σκ@τ@ μαζεμένα
    Ρε τον φορμάρισες το δίσκο σε journaled ή περιμένεις να τον δει σε ntfs πως τα λένε;

  3. #1863
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Από μ@λ@κίες έχω ακούσει τα πάντα από τους πάντες οπότε και δεν με εκπλήσσει αυτό που σου είπαν.

    Ισχύει αυτό που ισχύει γενικά για τις μπαταρίες ότι δλδ έχουν συγκεκριμένους κύκλους στην ζωή τους. Το φόρτισε ξεφόρτισε της λιγοστεύει την ζωή σιγά σιγά αλλά το μείνε ακίνητη σε ένα ράφι την καταστρέφει πολύ πιο γρήγορα.

    Ένα άλλο σημαντικό λάθος που κάνουν οι περισσότεροι χρήστες είναι να αφήνουν πεθαμένη μπαταρία πάνω στο ΝΒ. Εκεί την ακούει ο φορτιστής γιατί μονίμως στέλνει το μεγαλύτερο ρεύμα που μπορεί α) για να φορτίσει μία μπαταρία που δεν φορτίζει ποτέ και β) για να λειτουργεί το ΝΒ. Ο φορτιστής λοιπόν σε αυτή την περίπτωση είναι συνέχεια στους "κόφτες" και θα πάρουμε το μοτέρ στο χέρι. Το πότε είναι λίγο τύχη αλλά το ότι θα το πάρουμε στο χέρι είναι δεδομένο.
    η μπαταρία βέβαια ειναι το λιγότερο κακο που μπορείς να πάθεις σε ενα λαπτοπ. Το κοστος δεν ειναι τραγικο. Το προβλημα με τα λαπτοπ ειναι η έλλειψη αερα κυρίως πάνω σε κρεβάτια,καναπεδες κτλ. Μια βάση ειναι πολύ πιο σημαντική απο την συντηρηση της μπαταριας.

  4. #1864
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η μπαταρία βέβαια ειναι το λιγότερο κακο που μπορείς να πάθεις σε ενα λαπτοπ. Το κοστος δεν ειναι τραγικο. Το προβλημα με τα λαπτοπ ειναι η έλλειψη αερα κυρίως πάνω σε κρεβάτια,καναπεδες κτλ. Μια βάση ειναι πολύ πιο σημαντική απο την συντηρηση της μπαταριας.
    Η θέση του υπολογιστή είναι στο γραφείο έχω να πω σε αυτούς - τες που τον βάζουν στο κρεβάτι. Το κρεβάτι το γεμίζεις με άλλους τρόπους.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #1865
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Το κρεβάτι το γεμίζεις με άλλους τρόπους.
    Όλοι έτσι θέλουμε, άλλους τρόπους, αλλά τελικά με λάπτοπ τη βγάζουμε

  6. #1866
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Η θέση του υπολογιστή είναι στο γραφείο έχω να πω σε αυτούς - τες που τον βάζουν στο κρεβάτι. Το κρεβάτι το γεμίζεις με άλλους τρόπους.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Όλοι έτσι θέλουμε, άλλους τρόπους, αλλά τελικά με λάπτοπ τη βγάζουμε
    Μπα, εγώ έχω την κινητάρα για το κρεβάτι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #1867
    Ερωτηση: Στο ms word, οταν γραφω ελληνικα, δεν μπορω να επιλεξω αρκετα απο τα fonts που εχει προεγκατεστημενα πχ δεν μπορω να επιλεξω font ALGERIAN. Αυτο δεν ισχυει για τις αγγλικες λεξεις, οπου αλλαζουν κανονικα τα fonts.
    Υπαρχει καποιο limitation ή θελει κατι αλλο εγκατασταση;
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  8. #1868
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση: Στο ms word, οταν γραφω ελληνικα, δεν μπορω να επιλεξω αρκετα απο τα fonts που εχει προεγκατεστημενα πχ δεν μπορω να επιλεξω font ALGERIAN. Αυτο δεν ισχυει για τις αγγλικες λεξεις, οπου αλλαζουν κανονικα τα fonts.
    Υπαρχει καποιο limitation ή θελει κατι αλλο εγκατασταση;

    Κάποιες γραμματοσειρές δεν έχουν Ελληνικά, μεταξύ αυτών προφανώς είναι και αυτή που αναφέρεις
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #1869
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση: Στο ms word, οταν γραφω ελληνικα, δεν μπορω να επιλεξω αρκετα απο τα fonts που εχει προεγκατεστημενα πχ δεν μπορω να επιλεξω font ALGERIAN. Αυτο δεν ισχυει για τις αγγλικες λεξεις, οπου αλλαζουν κανονικα τα fonts.
    Υπαρχει καποιο limitation ή θελει κατι αλλο εγκατασταση;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κάποιες γραμματοσειρές δεν έχουν Ελληνικά, μεταξύ αυτών προφανώς είναι και αυτή που αναφέρεις
    Οι περισσότερες, κιόλας.....(διαπιστωμένο) υπάρχουν πολύ ωραίες που δεν περιλαμβάνουν τους Ελληνικούς χαρακτήρες (και όχι Ελληνικά....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #1870
    Οκ, ευχαριστω
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  11. #1871
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Οι περισσότερες, κιόλας.....(διαπιστωμένο) υπάρχουν πολύ ωραίες που δεν περιλαμβάνουν τους Ελληνικούς χαρακτήρες (και όχι Ελληνικά....)
    Για να ειμαστε ακριβεις δεν περιλαμβανουν unicode χαρακτηρες,ειδικους για γλωσσες οπως τα Ελληνικα.Συνηθες προβλημα και με τους Κυριλλικους χαρακτηρες.Το βρηκα κι εγω σε ασχετη φαση οταν με την tatoo artist μου προσπαθουσαμε σε μια ωραια γραμματοσειρα να βρουμε τα γραμματα για να γραψουμε το ονομα της συγχωρεμενης της γυναικας μου που εκανα στην πλατη.Τελικα αυτοσχεδιασε στο χερι για να φτιαξουμε τα γραμματα.Οποτε αν εχετε σχεση με tatoo ειναι προβλημα οι γραμματοσειρες με Ελληνικα!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  12. #1872
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Από χθες το βράδυ δεν μπορώ να μπω ιντερνέτ από το λάπτοπ και μου βγάζει ένα μήνυμα "δεν είναι δυνατή η σύνδεση στον διακομιστή μεσολάβησης" windows 10 έχω...στο σπίτι υπάρχει πρόσβαση στο ιντερνέτ (όλα από το ίδιο ρούτερ το οποίο έχω κάνει on off και reset μηπως και άλλα δεν..)από συσκευές κινητά,τάμπλετ,σταθερό υπολογιστή,τηλεόραση κτλπ εκτός του λάπτοπ(το οποίο δείχνει κανονικότατα ότι έχει και wifi και ethernet...)ρε κάτι περίεργα...

  13. #1873
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Έχεις antivirus με firewall? (μικρή πιθανότητα να ΄ναι αυτό αλλά ποτέ δεν ξέρεις...)

  14. #1874
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Δεν έχει το λάπτοπ antivirus..

  15. #1875
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Από χθες το βράδυ δεν μπορώ να μπω ιντερνέτ από το λάπτοπ και μου βγάζει ένα μήνυμα "δεν είναι δυνατή η σύνδεση στον διακομιστή μεσολάβησης" windows 10 έχω...στο σπίτι υπάρχει πρόσβαση στο ιντερνέτ (όλα από το ίδιο ρούτερ το οποίο έχω κάνει on off και reset μηπως και άλλα δεν..)από συσκευές κινητά,τάμπλετ,σταθερό υπολογιστή,τηλεόραση κτλπ εκτός του λάπτοπ(το οποίο δείχνει κανονικότατα ότι έχει και wifi και ethernet...)ρε κάτι περίεργα...
    Αν ειναι Dell και εχει Windows 10 πολυ πιθανο τα 10 να κατεβασαν κανα update και να εγαμευθη το συμπαν ως συνηθως.Βρισκεις σε αυτην την περιπτωση ενα Usb στικακι,κατεβαζεις drivers για την καρτα δικτυου σου απο το site του κατασκευαστη σου και προχωρας στην εγκατασταση τους στο μηχανημα σου.Πριν απο ολα αυτα αν εχεις δοκιμαζεις να παρεις ιντερνετ με καλωδιο αντι για ασυρματο,και κανεις την υπολοιπη διαδικασια

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF