Σελίδα 131 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 3181121126127128129130131132133134135136141 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.951 έως 1.965 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #1951
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Να φανταστώ έχεις επάνω τελευταίο BIOS. Πόση μνήμη έχεις πάνω στο σύστημα και πόση εκχωρείς στην κάρτα γραφικών?? Δίνεις το max 1024?? Ίσως να δοκίμαζες με κάτι λιγότερο?? Τελευταία και η Intel κάνει μαλακίες με τους drivers, σε Achi controller που είναι hot swap με έπρηξε, δεν δούλευε με τίποτα σωστά μέχρι που έκλεισα από την εκκίνηση το υποπρόγραμμα που εμφανίζει εικονίδιο για την κατάσταση και διαχείριση των δίσκων στην task bar. Από τότε όλα τρέχουν θαυμάσια.
    Ναι όλα latest είναι. Το σύστημα έχει 32G μνήμη αλλά δεν μπορείς να κάνεις allocate συγκεκριμένο μέγεθος στην GPU, παίρνει όσο χρειάζεται κάθε φορά με max το 50% της συνολικής μνήμης σύμφωνα τουλάχιστον με όσα λέει εδώ. Αν δεν τρέχει τίποτα ιδιαίτερο βλέπω πως ξεκινάει με 128Μ πάντως. Το απόγευμα θα μπουτάρω σε ένα λινουξάκι να δω την συμπεριφορά εκεί..
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  2. #1952
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πάπαλα ο δίσκος "φίλαι" κατά πάσα πιθανότητα
    φήλε έχεις δήκυο. Μου κούνυσε μαντήλη
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #1953
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    φήλε έχεις δήκυο. Μου κούνυσε μαντήλη
    Το είχα δει το όνειρο
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #1954
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    - Supports Triple Monitor
    - Supports HDMI with max. resolution up to 4K x 2K (4096x2160) @ 30Hz
    - Supports DVI-D with max. resolution up to 1920x1200 @ 60Hz
    - Supports D-Sub with max. resolution up to 1920x1200 @ 60Hz
    Τα παραπάνω δε σημαίνει οτι παίζουν όλα ταυτόχρονα. Υπάρχουν περιορισμοί
    Δοκίμασε να χαμηλώσεις αναλύσεις προσωρινά και ξαναπροσπάθησε.
    Θα βάλεις δηλαδή την native του projector και μια χαμηλότερη συμβατή στο monitor ή την native στο monitor και μια χαμηλότερη συμβατή στον projector.

    Θα δοκίμαζα 1920x1080 monitor και 1280x720 στον projector.

  5. #1955
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ναι ένα δίκιο το έχεις, βγήκε μπόλικος στο ζύγισμα (1350 νομίζω), οπότε βάζω κάτι πιο ελαφρύ ή και καθόλου και είμαι οκ. Τα AV δεν τα κρίνουμε με ο κιλό αλλά με την αποτελεσματικότητά τους (νομίζω)
    Κι όμως για πολύ κόσμο, βάζω και εμένα μέσα, η επίπτωση στην απόδοση παίζει ρόλο. Εξού και πρόσφατα κατέληξα στο BitDefender και παράτησα Symantec, Panda και Kaspersky.

    Στη δουλεία έχουμε το Cyclance το οποίο δν το είχα ξανακούσει. Το ότι το βάλανε εδώ λέει πολλά βέβαια και η αλήθεια είναι ότι σε false positives και performance impact είναι πολύ χαμηλά και στα δύο.

  6. #1956
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Καμμια αντιρρηση,κι εγω οπως ξερεις αυτο χρησιμοποιω.Να μην τσακωνοτανε κιολας με τα προγραμματα της Epsilon Net που δουλευουμε θα ηταν ακομη πιο καλα
    Τι μου θύμησες!!! Αυτό είχαμε όταν ήμουν Ελλάδα και κλασική απάντηση του support τους «Απενεργοποιήστε IPS και antivirus» Παραπονιόυαν συνέχεια το SEP γιατί πετάει exe όπου να ναι η μλκια.

  7. #1957
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Επίσης επειδή διαβάζει και κόσμος που ίσως δν έχει τις γνώσεις σας το μη endpoint protection (AV) ή ακόμη χειρότερα σπασμένο νομίζω μόνο από ανθρώπους άνω των 60 δικαιολογείται. Πλέον έχουν εξελιχθεί πολύ και προστατεύουν ακόμη και από Phising

  8. #1958
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    καλησπερα φιλοι!!ψαχνω ενα καλωδιο που απο τη μια θα χει usb και θα συνδεεται στο λαπτοπ και στην αλλη μερια θα μπορω να συνδεω ενα σκληρο δισκο για να μπορω να τον τσεκαρω με καποιο προγραμμα....πχ hd sentinel ή καποιο αλλο π εχετε να προτεινεται....το συγκεκριμενο κανει? http://www.cosmodata.gr/product/269877/

  9. #1959
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Κι όμως για πολύ κόσμο, βάζω και εμένα μέσα, η επίπτωση στην απόδοση παίζει ρόλο. Εξού και πρόσφατα κατέληξα στο BitDefender και παράτησα Symantec, Panda και Kaspersky.

    Στη δουλεία έχουμε το Cyclance το οποίο δν το είχα ξανακούσει. Το ότι το βάλανε εδώ λέει πολλά βέβαια και η αλήθεια είναι ότι σε false positives και performance impact είναι πολύ χαμηλά και στα δύο.
    όλα τα AV δημιουργούν μια καθυστέρηση και είναι λογικό γιατί παρεμβάλλονται ανάμεσα σε εκτελέσιμες εντολές. Της symantec που κατά καιρούς έχω δει σε μηχανήματα πελατών είναι όντως μεγάλη η καθυστέρηση και στο σύνολό του όντως ενοχλεί, το Kaspersky αρκεί να έχει τουλάχιστον 2GB RAM το μηχάνημα δεν δημιουργεί ενοχλητικά θέματα (η γνώμη μου) και όπως είπα προτιμώ μια κάποια καθυστέρηση αλλά να είμαι ασφαλής από το να μην έχω καθυστέρηση και να φοράω τρύπια προστασία.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #1960
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από veloujr Προβολή μηνύματος
    καλησπερα φιλοι!!ψαχνω ενα καλωδιο που απο τη μια θα χει usb και θα συνδεεται στο λαπτοπ και στην αλλη μερια θα μπορω να συνδεω ενα σκληρο δισκο για να μπορω να τον τσεκαρω με καποιο προγραμμα....πχ hd sentinel ή καποιο αλλο π εχετε να προτεινεται....το συγκεκριμενο κανει? http://www.cosmodata.gr/product/269877/
    To ανταπτορακι κανει,απλα λογω του οτι θα συνδεεται στο usb θα κανει αρκετη παραπανω ωρα απο αυτην που θα εκανε εαν ο δισκος συνδεοταν εσωτερικα στο μηχανημα
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #1961
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    όλα τα AV δημιουργούν μια καθυστέρηση και είναι λογικό γιατί παρεμβάλλονται ανάμεσα σε εκτελέσιμες εντολές. Της symantec που κατά καιρούς έχω δει σε μηχανήματα πελατών είναι όντως μεγάλη η καθυστέρηση και στο σύνολό του όντως ενοχλεί, το Kaspersky αρκεί να έχει τουλάχιστον 2GB RAM το μηχάνημα δεν δημιουργεί ενοχλητικά θέματα (η γνώμη μου) και όπως είπα προτιμώ μια κάποια καθυστέρηση αλλά να είμαι ασφαλής από το να μην έχω καθυστέρηση και να φοράω τρύπια προστασία.
    Symantec to SEP cloud που είχαμε δεν είχε αισθητό αντίκτυπο. Ποιό λες εσύ ?

  12. #1962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Τα παραπάνω δε σημαίνει οτι παίζουν όλα ταυτόχρονα. Υπάρχουν περιορισμοί
    Δοκίμασε να χαμηλώσεις αναλύσεις προσωρινά και ξαναπροσπάθησε.
    Θα βάλεις δηλαδή την native του projector και μια χαμηλότερη συμβατή στο monitor ή την native στο monitor και μια χαμηλότερη συμβατή στον projector.

    Θα δοκίμαζα 1920x1080 monitor και 1280x720 στον projector.
    Ρε, δεν τον βλέπει ούτε μόνο του χωρίς κανένα άλλο μόνιτορ επάνω.. Εκεί σκαλώνω :/
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  13. #1963
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Symantec to SEP cloud που είχαμε δεν είχε αισθητό αντίκτυπο. Ποιό λες εσύ ?
    Norton 360 νομίζω με αγανάκτησε
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #1964
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    To ανταπτορακι κανει,απλα λογω του οτι θα συνδεεται στο usb θα κανει αρκετη παραπανω ωρα απο αυτην που θα εκανε εαν ο δισκος συνδεοταν εσωτερικα στο μηχανημα
    μηπως ξερεις πως δουλευει και το hd sentinel?

  15. #1965
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Ρε, δεν τον βλέπει ούτε μόνο του χωρίς κανένα άλλο μόνιτορ επάνω.. Εκεί σκαλώνω :/
    σε ποιες υποδοχές τον δοκίμασες μόνο του και δε παίζει;

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF