Σελίδα 147 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 4797137142143144145146147148149150151152 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.191 έως 2.205 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #2191
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    TP - Link δε θα ξαναγόραζα ούτε τσίχλα πάντως. Θα προτιμούσα ένα Zyxel, ή ένα Asus ή DLink ή κάτι άλλο βρε αδερφέ.
    απλά σου τυχε. έχει πουλήσει τόσο πολύ όσο δε φαντάζεσαι.

  2. #2192
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    απλά σου τυχε. έχει πουλήσει τόσο πολύ όσο δε φαντάζεσαι.
    George όντως έχουν πουλήσει πολύ, αφού οι γνωστές αλυσίδες τα σπρώχνουν φουλ, αν ψάξεις όμως στο νετ παράπονα θα βρεις άπειρα..Anyway. Just saying.

  3. #2193
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    George όντως έχουν πουλήσει πολύ, αφού οι γνωστές αλυσίδες τα σπρώχνουν φουλ, αν ψάξεις όμως στο νετ παράπονα θα βρεις άπειρα..Anyway. Just saying.
    ο αριθμός παραπόνων λογικό να αυξάνεται όταν πουλάς 1000μονάδες προϊόντος αντί για 10. Αυτό που σε νοιάζει είναι το ποσοστό αστοχίας να παραμένει χαμηλό. Και η TP-Link το κρατάει εξαιρετικά χαμηλά.

    Σίγουρα αν διαθέτεις τα χρήματα και ζητάς το καλύτερο πας για ένα Mikrotik, Ubiquity, Draytek και δε κοιτάς τα TP-link. Για τον μέσο χρήστη όμως και το plugnplay + το value for money των χαρακτηριστικών που διαθέτουν σε τόσο προσιτή τιμή, δύσκολα το βρίσκεις σε άλλες εταιρίες.

  4. #2194
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Δικτυακό θέμα.

    Σχεδιασμός δικτύου σπιτιού με 3 ή 4 VLAN, NAS & IP cameras

    • Multimedia VLAN
    • Surveillance VLAN
    • Corporate VLAN
    • IoT VLAN (VeraEdge System - Fibaro)


    Από εξοπλισμό το σκέφτομαι ως έξης : modem-router -> poe switch level 3 -> δικτυακές συσκευές.
    Το NAS είναι ένα QNAP το οποίο θα εκτελεί καθήκοντα media server, file server, surveillance station.
    Υπάρχουν 8 IP Cameras και από εκεί και πέρα τα κλασικά, pcs, εκτυπωτής, TVs etc.


    Και οι προβληματισμοί :

    1. DHCP να τρέχει το modem-router σωστά;
    2. Μήπως να τρέχει DHCP το L3 Switch και το modem να είναι bridge;
    3. Προτείνετε κάποιο VFM switch με δυνατότητα VLAN? 24 port
    4. Υπάρχει τρόπος το QNAP να μιλάει και με τα 4 VLAN και αντίστοιχα πχ να μπορώ να δω τις κάμερες στη τηλεόραση μέσω του NAS αφού θα είναι σε διαφορετικά VLAN?



    Αυτά για αρχή. Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία και είναι πρόθυμος να βοηθήσει ας μου στείλει ένα πμ.

    Ευχαριστώ.

  5. #2195
    Εγω εχω σπιτι αυτο το sw
    https://www.tp-link.com/resources/si...28TS/Index.htm
    Δεν εχω κοψει ακομα vlans (γιατι ειμαι μονος μου) αλλα κανει αυτα που θελεις (protocol based vlan + mac vlan).
    Το snmp του πατνως που δουλευω παιζει αψογα για να εχω mrtg graphs ανα πορτα.

  6. #2196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Δικτυακό θέμα.

    Σχεδιασμός δικτύου σπιτιού με 3 ή 4 VLAN, NAS & IP cameras

    • Multimedia VLAN
    • Surveillance VLAN
    • Corporate VLAN
    • IoT VLAN (VeraEdge System - Fibaro)


    Από εξοπλισμό το σκέφτομαι ως έξης : modem-router -> poe switch level 3 -> δικτυακές συσκευές.
    Το NAS είναι ένα QNAP το οποίο θα εκτελεί καθήκοντα media server, file server, surveillance station.
    Υπάρχουν 8 IP Cameras και από εκεί και πέρα τα κλασικά, pcs, εκτυπωτής, TVs etc.


    Και οι προβληματισμοί :

    1. DHCP να τρέχει το modem-router σωστά;
    2. Μήπως να τρέχει DHCP το L3 Switch και το modem να είναι bridge;
    3. Προτείνετε κάποιο VFM switch με δυνατότητα VLAN? 24 port
    4. Υπάρχει τρόπος το QNAP να μιλάει και με τα 4 VLAN και αντίστοιχα πχ να μπορώ να δω τις κάμερες στη τηλεόραση μέσω του NAS αφού θα είναι σε διαφορετικά VLAN?



    Αυτά για αρχή. Αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία και είναι πρόθυμος να βοηθήσει ας μου στείλει ένα πμ.

    Ευχαριστώ.
    Level3 από ότι κτλβα εννοείς Layer-3 σωστά ? Αν θες port-forwarding ή/και DMZ μήπως να κοίταγες για κανα firewall και να έπαιζες με το modem του parόχου με PPPoE ?

    Γιατί θες όμως διαφορετικά VLANs για όλα αυτά ? Σχετικά με αυτό που ρώτησες για το QNAP, θα μπορεί να επικοινωνεί με τα άλλα VLANs εφόσον οι ACLs ή τα VLAN access maps στο L3 switch το επιτρέπουν... DHCP μπορεί να τρέχει και το L3 switch.

    Για Switch θα πρότεινα CiscoSMB, Netgear ή Aruba/HP:
    - http://www.netgear.com/business/prod...#tab-techspecs
    - http://www.netgear.com/business/prod...#tab-techspecs
    - https://marketplace.hpe.com/pdp?catI...&resellers=PCM
    - Cisco SG350-28P-K9
    - Cisco SG550X-24P-K9

    Για firewall μπορείς να δεις σε Watchguard για κάτι πιο φτηνό ...

  7. #2197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Δικτυακό θέμα.

    1. DHCP να τρέχει το modem-router σωστά;
    2. Μήπως να τρέχει DHCP το L3 Switch και το modem να είναι bridge;
    3. Προτείνετε κάποιο VFM switch με δυνατότητα VLAN? 24 port
    4. Υπάρχει τρόπος το QNAP να μιλάει και με τα 4 VLAN και αντίστοιχα πχ να μπορώ να δω τις κάμερες στη τηλεόραση μέσω του NAS αφού θα είναι σε διαφορετικά VLAN?
    Εγώ θα τα έτρεχα όλα απο το switchακι αν έχει τη δυνατότητα και το modem θα το είχα καθαρά bridge.
    Αν το QNAP είναι x86-based υποστηρίζει vlan tagging οπότε μπορείς να κάνεις την πόρτα του στο switch trunk και έτσι να μιλάει με τα πάντα, αυτό θα σε κάνει να γλυτώσει intervlan routing στο switch. Αλλιώς όπως είπε και ο Στέλιος αναγκαστικά θα παίξεις με intervlan επικοινωνία.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  8. #2198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.541
    Ερωτηση για τα παιδια του χωρου..

    Εχω ενα παλιο λαπτοπ που δουλευει πλεον μονο για ταινιες/σειρες.. Θα συνεχισει σε αυτο το ρολο μεχρι να παρει φωτια...
    Εχω ενα Ταμπλετ (SONY Z3 Compact) για ολα τα υπολοιπα.. Σερφαρισμα στο δικτυο και σκαιπ κτλ κτλ.. Ωστοσο μετα απο 3.5 χρονια εχει αρχισει και ζοριζεται...Απολυτα ικανοποιημενος, εξαιρετικη ποιοτητα, και απροβληματιστη λειτουργια ολα αυτα τα χρονια..

    Θελω λοιπον κατι για να αντικαταστησω το ταμπλετ.. Χρηση: Ιντερνετ, σκαιπ, ισως περιοδικη ελαφρια χρηση office. Δυνατοτητα για καμια ταινια κατα την διαρκεια πτησεων (3-3,5 ωρες 1-2 φορες το μηνα). Πληκτρολογιο θα εκτιμηθει πλεον.

    Αξιζει ισως να παω σε chromebook? Να παραμεινω σε ταμπλετ με την προσθηκη αποσπομενου πληκτρολογιου/θηκης? και αν ναι ποιο ταμπλετ? Μπατζετ εως 350 εκτος και αν αξιζει να ανεβω λιγο ακομη για κατι πραγματικα καλο.

    Ευχαριστω για τον χρονο σας..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  9. #2199
    Να ρωτήσω και εγώ τους σχετικούς...

    Επειδή διεθέτω μέχρι ένα νεφρό για να επισκευάσω ένα iMac που έχω, δε με στέλνετε σε κανά πι εμ που δε θα
    μου ζητήσουνε και το δεύτερο;

    Άντε, γιατί το DIY έχει και τα όριά του....

  10. #2200
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω και εγώ τους σχετικούς...

    Επειδή διεθέτω μέχρι ένα νεφρό για να επισκευάσω ένα iMac που έχω, δε με στέλνετε σε κανά πι εμ που δε θα
    μου ζητήσουνε και το δεύτερο;

    Άντε, γιατί το DIY έχει και τα όριά του....
    DIY και απλ στο ίδιο ποστ. Τα μόνα που μπορείς να "κάνεις μόνος σου" σε απλ, είναι να τα ανάβεις και να τα σβήνεις.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Και να τα πετάς στα σκουπίδια, αλλά αυτό είναι μόνο για γνώστες.
    Life begins at 45°.

  11. #2201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278



    Δεν δοκιμάζεις σε κάποιο μικρό μαγαζάκι που κάνουν σέρβις σε κινητά, τάμπλετς κλπ;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #2202
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Δικτυακό θέμα.

    Ευχαριστώ.
    Θα συμφωνήσω με Μαρίνο. Δε χρειάζεται να τα μπλέξεις πολύ. Μοναδική προϋπόθεση να δεις το QNAP πόσο ζορίζεται όταν τα κάνει όλα αυτά ταυτόχρονα και αν το δίκτυό σου σε load δε σέρνεται. Σε 1000άρι με σωστό σετάρισμα θα είσαι οκ αρκεί και η/οι IP-camera(s) να έχουν υποστήριξη h264- h264+, h265.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση για τα παιδια του χωρου..
    Εχω ενα Ταμπλετ (SONY Z3 Compact) για ολα τα υπολοιπα.. Σερφαρισμα στο δικτυο και σκαιπ κτλ κτλ.. Ωστοσο μετα απο 3.5 χρονια εχει αρχισει και ζοριζεται...Απολυτα ικανοποιημενος, εξαιρετικη ποιοτητα, και απροβληματιστη λειτουργια ολα αυτα τα χρονια..
    Ευχαριστω για τον χρονο σας..
    To Tablet είναι θηριάκι και για αυτά που θες δε χρειάζεσαι καινούριο. Ένα rootαρισμα θέλεις με custom rom από XDA-developers.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω και εγώ τους σχετικούς...

    Επειδή διεθέτω μέχρι ένα νεφρό για να επισκευάσω ένα iMac που έχω, δε με στέλνετε σε κανά πι εμ που δε θα
    μου ζητήσουνε και το δεύτερο;

    Άντε, γιατί το DIY έχει και τα όριά του....
    Ακριβές μοντέλο και τί πρόβλημα έχει δε μας λες.

  13. #2203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    DIY και απλ στο ίδιο ποστ. Τα μόνα που μπορείς να "κάνεις μόνος σου" σε απλ, είναι να τα ανάβεις και να τα σβήνεις.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Και να τα πετάς στα σκουπίδια, αλλά αυτό είναι μόνο για γνώστες.
    Είστε εγκάθετοι και ειρωνικοί. Επίσης με επιφανειακή γνώση.
    Spoiler: Εμφάνιση
    Ου ρε, Ου και στους δυο.
    Έχει κάποιος άλλος να κάνει ουσιαστικό σχόλιο (όπως πχ ΠΟΙΟ μικρό μαγαζί; )

  14. #2204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος

    Ακριβές μοντέλο και τί πρόβλημα έχει δε μας λες.
    Γιώργο, έχει πολλά και θέλω να το συνεφέρω, όπως επίσης και να το αναβαθμίσω κάπως.
    Το πρόβλημα είναι από κάποια βλακεία που δε βρίσκω ως motherboard.

    Το μοντέλο είναι το A1311 και τα προβλήματα ξεκίνησαν από υεπρθέρμανση (που δεν είχα πάρει χαμπάρι) και
    άλλαξα τον ανεμιστήρα του σκληρού (η οποία έκδοσή του HDD είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία) και εν τέλη
    σε κάποια από τις επεμβάσεις μου χάλασα και το βύσμα που συνδέεται η οθόνη στη logicboard.

    Πιθανόν να έχει πεθάνει, αλλά θα ήθελα να το δει κάποιος σχετικότερος μπας και τη σώσω (και καμμιά 600ρια € μαζί)

  15. #2205
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παίζουν 9 διαφορετικές εκδόσεις του Α1311.
    Μοντέλο επεξεργαστή?

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF