Σελίδα 107 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 75797102103104105106107108109110111112117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.591 έως 1.605 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #1591
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Αγαπητοί, ήρθε η ώρα να αλλάξω λαπτοπ. Το παρόν είναι ένα MacBook Pro Retina mid15' και εννοείται τα έκανε όλα συνέφερε. Δυστυχώς όμως δεν γίνεται να επενδύσω πάλι σε mac για τους εξής λόγους. Πρώτον δεν ασχολούμαι πλέον επαγγελματικά με audio συν ότι έχω ένα desktop (MacPro) που καλύπτει τις μουσικές μου ανάγκες. Δεύτερος λόγος και κυριότερος είναι ότι πλέον τα Mac δεν είναι καθόλου modular και όπως το πάρεις το παντρεύεσαι που λέμε.

    Φυσικά δεν θα εγκαταστήσω το χειρότερο λειτουργικό του σύμπαντος και την θέση των παραθύρων θα πάρει κάποιο Unix based.

    Δεν παρακολουθούσα ποτέ στενά την αγορά των non apple προιόντων μιας και στην παλιά δουλειά είχαμε 80% Mac και 20% Dell. Από Dell είχα δει το XPS που μου άρεσε πολύ και το Inspiron στο οποίο δεν μου άρεσε και τόσο η οθόνη που μου φαινόταν πολύ γυαλιστερή. Στη καινούργια δουλειά έχουμε HP και Lenovo αλλά δεν έχω προλάβει να δω κανένα ούτε μου χουν δώσει το δικό μου ακόμα.

    Είμαι λοιπόν ανάμεσα στα εξής (μου αρέσει η ιδέα tablet-φορητού):

    - Inspiron 13 5000 2-in-1: i7 επεξεργαστής, 13" οθόνη, 256 SSD και 8G RAM
    - XPS 13" 2-in1: i5 επεξεργαστής, 13" οθόνη, 128G σκληρός και 4G RAM
    - Microsoft Surface Pro 256 GB 8 GB RAM Intel i5

    Φυσικά το Inspiron είναι η πιο οικονομική λύση αλλά το XPS νομίζω έχει πιο καλή οθόνη.

    Έχει δουλέψει κανείς με δαύτα ?

  2. #1592
    Στο σπίτι έχω inspiron i5 με 8gb ram και ssd. Είναι αξιοπρεπεστατο αλλά όπως είπες η οθόνη είναι για πέταμα. Δεν έχει καθόλου καλές γωνίες θέασης, είναι δηλαδή περιορισμένο το εύρος στο οποίο μπορείς να δεις.
    Στην δουλειά από την άλλη έχουμε καμία 200αρια precision. Τα περσινά που πήραμε τα 5510 περίπου 3κ έκαστο αν και δεν είναι τίποτα τρελό σε ποιότητα κατασκευής, δεν έβγαλαν hardware θέματα αλλά έβγαλαν πάρα πολλά software θέματα. Γενικα την τελευταίο 4ετια παρατηρώ μια κάθετη πτώση της αξιοπιστίας της Dell, σώζει την κατάσταση το next business day on site support.

    Εξαίρεση σε όλα αυτά αποτελεί το latitude που έχω προσωπικά στο γραφείο. 3 χρόνια δεν έχει σβήσει ποτέ και δεν έχει παρουσιάσει απολύτως τίποτα.

    Τα elite book της HP επίσης αποδείχτηκαν ανώτερα των Dell καθότι μετά από 4 και 5 χρόνια ακόμα δουλεύουν απροβληματιστα.

    Ανάμεικτη εντύπωση μου άφησαν μερικά x1 carbon που δούλεψαν αδιάκοπα για 2χρονια αλλά στη διετία βγήκαν off.

    Τελευταία αγοράσαμε καμία κατοστάρα Asus και Acer (low end για browsing και email στην περιοχή των 500ε) τα οποία θα δείξει πως θα πάνε. Μέχρι τώρα δεν βγήκαν προβλήματα με τα Asus που τα έχουμε ένα χρόνο. Τα Acer είναι πολύ φρέσκα για να κρίνω.

    Προσωπικά θα πήγαινα είτε για latitude είτε για inspiron με έξτρα ραμ + ssd και εξωτερικό monitor.

  3. #1593
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gkourv Προβολή μηνύματος
    Στο σπίτι έχω inspiron i5 με 8gb ram και ssd. Είναι αξιοπρεπεστατο αλλά όπως είπες η οθόνη είναι για πέταμα. Δεν έχει καθόλου καλές γωνίες θέασης, είναι δηλαδή περιορισμένο το εύρος στο οποίο μπορείς να δεις.
    Στην δουλειά από την άλλη έχουμε καμία 200αρια precision. Τα περσινά που πήραμε τα 5510 περίπου 3κ έκαστο αν και δεν είναι τίποτα τρελό σε ποιότητα κατασκευής, δεν έβγαλαν hardware θέματα αλλά έβγαλαν πάρα πολλά software θέματα. Γενικα την τελευταίο 4ετια παρατηρώ μια κάθετη πτώση της αξιοπιστίας της Dell, σώζει την κατάσταση το next business day on site support.

    Εξαίρεση σε όλα αυτά αποτελεί το latitude που έχω προσωπικά στο γραφείο. 3 χρόνια δεν έχει σβήσει ποτέ και δεν έχει παρουσιάσει απολύτως τίποτα.

    Τα elite book της HP επίσης αποδείχτηκαν ανώτερα των Dell καθότι μετά από 4 και 5 χρόνια ακόμα δουλεύουν απροβληματιστα.

    Ανάμεικτη εντύπωση μου άφησαν μερικά x1 carbon που δούλεψαν αδιάκοπα για 2χρονια αλλά στη διετία βγήκαν off.

    Τελευταία αγοράσαμε καμία κατοστάρα Asus και Acer (low end για browsing και email στην περιοχή των 500ε) τα οποία θα δείξει πως θα πάνε. Μέχρι τώρα δεν βγήκαν προβλήματα με τα Asus που τα έχουμε ένα χρόνο. Τα Acer είναι πολύ φρέσκα για να κρίνω.

    Προσωπικά θα πήγαινα είτε για latitude είτε για inspiron με έξτρα ραμ + ssd και εξωτερικό monitor.
    To x1 carbon που λες τι είναι ? Τα precision δεν κυκλοφορούν πια σωστά ?

  4. #1594
    Lenovo ειναι τα x1. Δεν άκουσα κάτι ότι σταμάτησαν τα precision. Τα έχει και στο site της η dell.

  5. #1595
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gkourv Προβολή μηνύματος
    Lenovo ειναι τα x1. Δεν άκουσα κάτι ότι σταμάτησαν τα precision. Τα έχει και στο site της η dell.
    Δεν είμαι Ελλάδα και εδώ δεν τα έχει

    Inspiron ποιό έχεις ? Παρότι η οθόνη ήταν IPS είχες θέμα με τις γωνίες ? Εγώ πιο πολύ σε ποιότητα αναφερόμουν.

  6. #1596
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Στα λάπτοπ όπως και σε όλα τα προϊόντα της κατηγορίας τεχνολογία υπάρχουν οι φθηνές consumer σειρές, οι μεσαίες και οι ακριβές.
    Ανάλογα για τη χρήση που το θες (το βαθμό κακομεταχείρισης) και φορητότητας πας και σε αντίστοιχη σειρά.

    Ας μην γελιόμαστε. Για καθημερινή μέση χρήση και αρκετές απαιτήσεις, ένα σωστά στημένο λάπτοπ με i5, 8gb ram και SSD κάνει τα πάντα απροβλημάτιστα.
    Στις φθηνές σειρές τα συγκεκριμένα specs θα τα πληρώσεις 450-500ευρώ με unix-freedos-linux.
    Αν θες καλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και ανθεκτικότερη κατασκευή συναρμολόγησης για σκληρή χρήση φορητότητας, πας στα 650+.


    Οι καλές επαγγελματικές σειρές είναι Latitude Vostro και Precision σε DELL, Probook σε HP.
    Εκτός DELL και HP στις συγκεκριμένες σειρές οι άλλοι κατασκευαστές ακόμα δεν έχουν πιάσει ποιοτικά standards και εγγυήσεις που να αξίζει να ασχοληθείς.

    Σου βάζω μερικά μοντέλα να κοιτάξεις από το φθηνότερο στο ακριβότερο.

    Dell Inspiron 5567
    Dell Vostro 3568
    HP ProBook 450 G4
    Dell Latitude 5580

    Μετά ξεφεύγεις οικονομικά και πας σε desktop replacement laptop και βάρος που ξεπερνά τα 2.3κιλά πράγμα που δε βολεύει με τίποτα.
    Παίζουν και ενδιάμεσα μοντέλα σε 14ίντσες και 13.3 αλλά δε στα προτείνω λόγω αυξημένου κόστους επισκευής μιας και οι οθόνες τους κυρίως είναι ακριβότερες των 15.6

  7. #1597
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Στα λάπτοπ όπως και σε όλα τα προϊόντα της κατηγορίας τεχνολογία υπάρχουν οι φθηνές consumer σειρές, οι μεσαίες και οι ακριβές.
    Ανάλογα για τη χρήση που το θες (το βαθμό κακομεταχείρισης) και φορητότητας πας και σε αντίστοιχη σειρά.

    Ας μην γελιόμαστε. Για καθημερινή μέση χρήση και αρκετές απαιτήσεις, ένα σωστά στημένο λάπτοπ με i5, 8gb ram και SSD κάνει τα πάντα απροβλημάτιστα.
    Στις φθηνές σειρές τα συγκεκριμένα specs θα τα πληρώσεις 450-500ευρώ με unix-freedos-linux.
    Αν θες καλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και ανθεκτικότερη κατασκευή συναρμολόγησης για σκληρή χρήση φορητότητας, πας στα 650+.


    Οι καλές επαγγελματικές σειρές είναι Latitude Vostro και Precision σε DELL, Probook σε HP.
    Εκτός DELL και HP στις συγκεκριμένες σειρές οι άλλοι κατασκευαστές ακόμα δεν έχουν πιάσει ποιοτικά standards και εγγυήσεις που να αξίζει να ασχοληθείς.

    Σου βάζω μερικά μοντέλα να κοιτάξεις από το φθηνότερο στο ακριβότερο.

    Dell Inspiron 5567
    Dell Vostro 3568
    HP ProBook 450 G4
    Dell Latitude 5580

    Μετά ξεφεύγεις οικονομικά και πας σε desktop replacement laptop και βάρος που ξεπερνά τα 2.3κιλά πράγμα που δε βολεύει με τίποτα.
    Παίζουν και ενδιάμεσα μοντέλα σε 14ίντσες και 13.3 αλλά δε στα προτείνω λόγω αυξημένου κόστους επισκευής μιας και οι οθόνες τους κυρίως είναι ακριβότερες των 15.6
    Thanks για την απάντηση. Από αυτά που έγραψες το Inspiron κοιτάω απλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάω σε XPS μόνο για την οθόνη...

  8. #1598
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Thanks για την απάντηση. Από αυτά που έγραψες το Inspiron κοιτάω απλά δεν ξέρω αν αξίζει να πάω σε XPS μόνο για την οθόνη...
    Μη φανταστείς τραγικές διαφορές στα χρώματα. Κυρίως στις γωνίες θέασης είναι το θέμα. Αν δεν είσαι πολύ ψείρας στη χρήση και μπορείς να κάτσεις ανθρώπινα σε σωστή γωνία πάρε το inspiron και σε 2χρόνια με τα χρήματα που εξοικονόμησες ξαναχτυπάς το επόμενο μοντέλο.

    Για τα λεφτά του δε δείχνει άσχημο. Αλλά σίγουρα θέλει πιο προσεκτική χρήση από τα πιο ακριβά. Τουλάχιστον θα είναι ξεκούραστο μιας και δεν έχει screen flickering.
    Για περισσότερα δες εδώ
    https://www.notebookcheck.net/Dell-I....194950.0.html

    Εγώ θα το τσίμπαγα σαν μια αρκετά value for money λύση.

  9. #1599
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.458
    Καλησπερα.
    Υπαρχει καποιο παιδι εδω μεσα ,απο ΑΓΡΙΝΙΟ, που να εχει υπολογιστη με socket 1155 ;
    Ειναι επειγον να δοκιμασω εναν επεξεργαστη και θα το εκτιμουσα δεοντως.

  10. #1600
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Στα λάπτοπ όπως και σε όλα τα προϊόντα της κατηγορίας τεχνολογία υπάρχουν οι φθηνές consumer σειρές, οι μεσαίες και οι ακριβές.
    Ανάλογα για τη χρήση που το θες (το βαθμό κακομεταχείρισης) και φορητότητας πας και σε αντίστοιχη σειρά.

    Ας μην γελιόμαστε. Για καθημερινή μέση χρήση και αρκετές απαιτήσεις, ένα σωστά στημένο λάπτοπ με i5, 8gb ram και SSD κάνει τα πάντα απροβλημάτιστα.
    Στις φθηνές σειρές τα συγκεκριμένα specs θα τα πληρώσεις 450-500ευρώ με unix-freedos-linux.
    Αν θες καλύτερη οθόνη, μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και ανθεκτικότερη κατασκευή συναρμολόγησης για σκληρή χρήση φορητότητας, πας στα 650+.


    Οι καλές επαγγελματικές σειρές είναι Latitude Vostro και Precision σε DELL, Probook σε HP.
    Εκτός DELL και HP στις συγκεκριμένες σειρές οι άλλοι κατασκευαστές ακόμα δεν έχουν πιάσει ποιοτικά standards και εγγυήσεις που να αξίζει να ασχοληθείς.

    Σου βάζω μερικά μοντέλα να κοιτάξεις από το φθηνότερο στο ακριβότερο.

    Dell Inspiron 5567
    Dell Vostro 3568
    HP ProBook 450 G4
    Dell Latitude 5580

    Μετά ξεφεύγεις οικονομικά και πας σε desktop replacement laptop και βάρος που ξεπερνά τα 2.3κιλά πράγμα που δε βολεύει με τίποτα.
    Παίζουν και ενδιάμεσα μοντέλα σε 14ίντσες και 13.3 αλλά δε στα προτείνω λόγω αυξημένου κόστους επισκευής μιας και οι οθόνες τους κυρίως είναι ακριβότερες των 15.6
    Μου δώσανε από τη δουλειά Probook μοντέλο 2017 αλλά η οθόνη ειναι τραγική. Τουλάχιστον σε σχέση με τη Retina που χα συνηθήσει. Τεσπα πιο πολύ με θλίβει που δεν με αφήνουν να βάλω Linux ακόμα...

    Προχωράω στο παρακάτω post που ναι το πιο ενδιαφέρον για σήμερα.

  11. #1601
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Λοιπόοον... Αρχικά το αστείο της υπόθεσης είναι ότι κατάφερα και με χτύπησε ρέυμα από POE μέσω STP. Ήταν μικρή τάση φυσικά και ευτυχώς γιατί ήμουν στα 30μ ύψος.

    Γιατί ανέβηκα εκεί πάνω όμως. Για ένα access point γίναν όλα, Aironet δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο το οποίο είχε την εξής συμπεριφορά. Βασικά δεν έπαιρνε καν ρεύμα οπότε άρχισε tshoot. Το switch configuration σωστό και όταν το access point συνδεότανε κατευθείαν στο switchport δούλευε κανονικά. Πιστοποίηση (όχι POE όμως) πέρναγε για CAT6 STP από την άκρη του AP μέχρι την πόρτα του patchpanel. Παρόλα αυτά συνδέοντας το AP δεν δούλευε αλλά μόνο αλλάζοντας καλώδιο. Καμιά ιδέα τι σκατά μπορεί να χει πάει στραβά στο καλώδιο ?

    Το ρεύμα με χτύπησε γιατί μέτραγα τα ζευγάρια με πολύμετρο.

  12. #1602
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    344


    Το patch cord???

    Το τηλ έπαιξε;
    Τελευταία τροποποίηση από sek; 26/08/2017 στις 09:40.
    ​The journey is the reward!

  13. #1603
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Σοβαρά συγκρίνεις Retina με οποιαδήποτε TN IPS ενός laptop κάτω των 700ευρώ

    Νομίζω οτι θες ένα break. Με πολύμετρο στα 30m και αλλάζοντας καλώδια για να δεις τι φταίει; στραβά το πιασες

  14. #1604
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Λοιπόοον... Αρχικά το αστείο της υπόθεσης είναι ότι κατάφερα και με χτύπησε ρέυμα από POE μέσω STP. Ήταν μικρή τάση φυσικά και ευτυχώς γιατί ήμουν στα 30μ ύψος.

    Γιατί ανέβηκα εκεί πάνω όμως. Για ένα access point γίναν όλα, Aironet δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο το οποίο είχε την εξής συμπεριφορά. Βασικά δεν έπαιρνε καν ρεύμα οπότε άρχισε tshoot. Το switch configuration σωστό και όταν το access point συνδεότανε κατευθείαν στο switchport δούλευε κανονικά. Πιστοποίηση (όχι POE όμως) πέρναγε για CAT6 STP από την άκρη του AP μέχρι την πόρτα του patchpanel. Παρόλα αυτά συνδέοντας το AP δεν δούλευε αλλά μόνο αλλάζοντας καλώδιο. Καμιά ιδέα τι σκατά μπορεί να χει πάει στραβά στο καλώδιο ?

    Το ρεύμα με χτύπησε γιατί μέτραγα τα ζευγάρια με πολύμετρο.
    Κάτσε μισό να τα πάρουμε από την αρχή. Όλες οι συσκευές ΡΟΕ που ξέρω δουλεύουν με μικρή τάση max 20V και είναι από τροφοδοτικό που σημαίνει ρεύμα συνεχές. Και αυτό ψιλοείναι κανόνας μιας και παίζουν δίπλα δίπλα με ασθενή ρεύματα αυτά της ethernet. Πως διάολο κατάφερες να σε χτυπήσει συνεχές δηλ να γραπώσεις και τους 2 σωστούς ρευματοφόρους αγωγούς ταυτόχρονα, μόνο εσύ το ξέρεις.

    Στο καλώδιο πολλά μπορεί να έχουν πάει στραβά πχ η μόνωση σε κάποιον από τους κλώνους να ήταν σε κάποιο σημείο ελλιπής ή γδαρμένη από κατασκευής και να έκανε βραχυκύκλωμα οπότε έκλεινε η συσκευή για προστασία ή ένα κάρο άλλες μικρο-μαλακίες που μπορούν να σε ταλαιπωρήσουν για πλάκα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #1605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κάτσε μισό να τα πάρουμε από την αρχή. Όλες οι συσκευές ΡΟΕ που ξέρω δουλεύουν με μικρή τάση max 20V και είναι από τροφοδοτικό που σημαίνει ρεύμα συνεχές. Και αυτό ψιλοείναι κανόνας μιας και παίζουν δίπλα δίπλα με ασθενή ρεύματα αυτά της ethernet. Πως διάολο κατάφερες να σε χτυπήσει συνεχές δηλ να γραπώσεις και τους 2 σωστούς ρευματοφόρους αγωγούς ταυτόχρονα, μόνο εσύ το ξέρεις.

    Στο καλώδιο πολλά μπορεί να έχουν πάει στραβά πχ η μόνωση σε κάποιον από τους κλώνους να ήταν σε κάποιο σημείο ελλιπής ή γδαρμένη από κατασκευής και να έκανε βραχυκύκλωμα οπότε έκλεινε η συσκευή για προστασία ή ένα κάρο άλλες μικρο-μαλακίες που μπορούν να σε ταλαιπωρήσουν για πλάκα.
    Παιζουν και 48ν οχι μονο 20. Αν εισαι και ιδρωμενος ευκολακι το τζιζ

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF