Σελίδα 148 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 4898138143144145146147148149150151152153 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.206 έως 2.220 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #2206
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Παίζουν 9 διαφορετικές εκδόσεις του Α1311.
    Μοντέλο επεξεργαστή?
    Εσύ προσπαθείς να βοηθήσεις και εγώ στα δίνω με το τσιγκέλι

    Θα βρω τα ακριβή σπεκς και θα στα γράψω μάλλον αύριο.


  2. #2207
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σας.

    Ναι για Layer 3 switch μιλούσα
    Αρχίζω να πιστεύω μιλώντας με φίλους και διαβάζοντας ξανά τα "παλιά" του πανεπιστημίου ότι μάλλον τα VLAN δε μου χρειάζονται. Τα VLAN είναι κυρίως για security reasons και όχι για καλύτερο utilization του bandwidth. Έχω λάθος σε αυτό;
    Οπότε έχω αρχίσει να προβληματίζομαι κατά πόσο θα τη παλεύει αρχικά το LAN με τις κάμερες, αφετέρου το QNAP.

    Σκέφτομαι για το QNAP TS 251A -4G του οποίου τα specs είναι εδώ . Πιστεύετε θα αντέχει 8 κάμερες πάνω του και να streamάρει ταυτόχρονα μέσω plex πχ?
    Μήπως να πάω σε έτοιμη λύση CCTV? Όμως έτσι πάω σε υψηλότερο κόστος από όσο έχω ψάξει. Αν κάποιος έχει να προτείνει μια ολοκληρωμένη λύση CCTV με POE cameras είμαι όλος αυτιά. Ψάχνω κάτι basic.

    Επίσης για switch προσανατολίζομαι σε Ubiquity US-24-250W, αν και είναι αρκετά τσιμπημένο για τα δεδομένα μου.
    Τέλος κάνα firewall? Sophos ή κάποιο άλλο software να τρέχει σε κάνα linuxακι; Αν όμως πάω σε linux μηχάνημα μήπως να στήσω και ένα NAS software να τελειώνω? Απλά στο σενάριο αυτό πιστεύω θα χάσω τη πρακτικότητα των τόσων πολλών διαφορετικών apps που παίζει το QNAP.

    Τα έχω ακόμα αχταρμά στο μυαλό μου γαμώτ.

    Λοιπόν;

  3. #2208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    DIY και απλ στο ίδιο ποστ. Τα μόνα που μπορείς να "κάνεις μόνος σου" σε απλ, είναι να τα ανάβεις και να τα σβήνεις.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Και να τα πετάς στα σκουπίδια, αλλά αυτό είναι μόνο για γνώστες.
    Mην τον ακούς αλλά πετυχημένο

    Aθήνα είσαι ? Αν ναι έχω να προτείνω Χαλάνδρι ή Κολωνάκι. Τι θες και στέλνω pm.

  4. #2209
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σας.

    Ναι για Layer 3 switch μιλούσα
    Αρχίζω να πιστεύω μιλώντας με φίλους και διαβάζοντας ξανά τα "παλιά" του πανεπιστημίου ότι μάλλον τα VLAN δε μου χρειάζονται. Τα VLAN είναι κυρίως για security reasons και όχι για καλύτερο utilization του bandwidth. Έχω λάθος σε αυτό;
    Οπότε έχω αρχίσει να προβληματίζομαι κατά πόσο θα τη παλεύει αρχικά το LAN με τις κάμερες, αφετέρου το QNAP.

    Σκέφτομαι για το QNAP TS 251A -4G του οποίου τα specs είναι εδώ . Πιστεύετε θα αντέχει 8 κάμερες πάνω του και να streamάρει ταυτόχρονα μέσω plex πχ?
    Μήπως να πάω σε έτοιμη λύση CCTV? Όμως έτσι πάω σε υψηλότερο κόστος από όσο έχω ψάξει. Αν κάποιος έχει να προτείνει μια ολοκληρωμένη λύση CCTV με POE cameras είμαι όλος αυτιά. Ψάχνω κάτι basic.

    Επίσης για switch προσανατολίζομαι σε Ubiquity US-24-250W, αν και είναι αρκετά τσιμπημένο για τα δεδομένα μου.
    Τέλος κάνα firewall? Sophos ή κάποιο άλλο software να τρέχει σε κάνα linuxακι; Αν όμως πάω σε linux μηχάνημα μήπως να στήσω και ένα NAS software να τελειώνω? Απλά στο σενάριο αυτό πιστεύω θα χάσω τη πρακτικότητα των τόσων πολλών διαφορετικών apps που παίζει το QNAP.

    Τα έχω ακόμα αχταρμά στο μυαλό μου γαμώτ.

    Λοιπόν;
    Πάμε λίγα λίγα τα θέματα μην χαωθεί. Αν θες switch καλύτερα σε αυτά που σου είπαμε λέω εγώ... Σχετικά με τα VLANs δεν ήταν άσχημη η ιδέα απλά σε ρώτησα για να δω τι έχεις στο μυαλό σου. Πέραν από security μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και για bandwidth control, QoS ανά VLAN ενώ επίσης περιορίζεις και τα broadcasts.

    Άλλο τώρα, αν θες firewall σε Unix το πιο διάσημο και εύκολο είναι PFsense. Το QNAP καλό μου φαίνεται αλλά αν βρεις κανέναν με 4 RJ45 ακόμη καλύτερα για μεγαλύτερο channel-group (NIC teaming το λέει η QNAP).

  5. #2210
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις σας.

    Ναι για Layer 3 switch μιλούσα
    Αρχίζω να πιστεύω μιλώντας με φίλους και διαβάζοντας ξανά τα "παλιά" του πανεπιστημίου ότι μάλλον τα VLAN δε μου χρειάζονται. Τα VLAN είναι κυρίως για security reasons και όχι για καλύτερο utilization του bandwidth. Έχω λάθος σε αυτό;
    Οπότε έχω αρχίσει να προβληματίζομαι κατά πόσο θα τη παλεύει αρχικά το LAN με τις κάμερες, αφετέρου το QNAP.

    Σκέφτομαι για το QNAP TS 251A -4G του οποίου τα specs είναι εδώ . Πιστεύετε θα αντέχει 8 κάμερες πάνω του και να streamάρει ταυτόχρονα μέσω plex πχ?
    Μήπως να πάω σε έτοιμη λύση CCTV? Όμως έτσι πάω σε υψηλότερο κόστος από όσο έχω ψάξει. Αν κάποιος έχει να προτείνει μια ολοκληρωμένη λύση CCTV με POE cameras είμαι όλος αυτιά. Ψάχνω κάτι basic.

    Επίσης για switch προσανατολίζομαι σε Ubiquity US-24-250W, αν και είναι αρκετά τσιμπημένο για τα δεδομένα μου.
    Τέλος κάνα firewall? Sophos ή κάποιο άλλο software να τρέχει σε κάνα linuxακι; Αν όμως πάω σε linux μηχάνημα μήπως να στήσω και ένα NAS software να τελειώνω? Απλά στο σενάριο αυτό πιστεύω θα χάσω τη πρακτικότητα των τόσων πολλών διαφορετικών apps που παίζει το QNAP.

    Τα έχω ακόμα αχταρμά στο μυαλό μου γαμώτ.

    Λοιπόν;
    Budget?

    Αν και οι επιλογές του macdeath_s είναι πολύ καλές ξεφεύγουν αρκετά από το home και πάμε στο small bussiness.

    προτείνω :

    1 managed switch με 24 ports (και poE για τι κάμερες? )

    mini pc με 4 (ή περισσότερα ethernet ifaces) φορτωμένο με ipfire ή pfsense (υπάρχουν και έτοιμα ) για firewall/router

    Του provider το router σε bridge mode όπως είπαν τα παιδιά

    τουλάχιστον 2 vlans:

    1 vlan που θα είναι προσβάσιμο μόνο απο το τοπικό lan (ισως και απο vpn) για το surveilance
    1 (ή περισσότερα) vlan για τις υπόλοιπες συσκευές...

    Φυσικά τα παραπάνω έχουν δουλίτσα (ίσως και διάβασμα για να φύγει ο αχταρμάς ) μην περιμένεις plug and play

  6. #2211
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KernelPanic Προβολή μηνύματος
    Budget?

    Αν και οι επιλογές του macdeath_s είναι πολύ καλές ξεφεύγουν αρκετά από το home και πάμε στο small bussiness.

    προτείνω :

    1 managed switch με 24 ports (και poE για τι κάμερες? )

    mini pc με 4 (ή περισσότερα ethernet ifaces) φορτωμένο με ipfire ή pfsense (υπάρχουν και έτοιμα ) για firewall/router

    Του provider το router σε bridge mode όπως είπαν τα παιδιά

    τουλάχιστον 2 vlans:

    1 vlan που θα είναι προσβάσιμο μόνο απο το τοπικό lan (ισως και απο vpn) για το surveilance
    1 (ή περισσότερα) vlan για τις υπόλοιπες συσκευές...

    Φυσικά τα παραπάνω έχουν δουλίτσα (ίσως και διάβασμα για να φύγει ο αχταρμάς ) μην περιμένεις plug and play
    Οι περισσότερες κάμερες που δν είναι του κάποτε POE έχουν.

  7. #2212
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Πάμε λίγα λίγα τα θέματα μην χαωθεί. Αν θες switch καλύτερα σε αυτά που σου είπαμε λέω εγώ... Σχετικά με τα VLANs δεν ήταν άσχημη η ιδέα απλά σε ρώτησα για να δω τι έχεις στο μυαλό σου. Πέραν από security μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και για bandwidth control, QoS ανά VLAN ενώ επίσης περιορίζεις και τα broadcasts.

    Άλλο τώρα, αν θες firewall σε Unix το πιο διάσημο και εύκολο είναι PFsense. Το QNAP καλό μου φαίνεται αλλά αν βρεις κανέναν με 4 RJ45 ακόμη καλύτερα για μεγαλύτερο channel-group (NIC teaming το λέει η QNAP).
    Τωρα το είδα... μέχρι να κάνω post.. too fast for me....

    (κουλάδι και στο πληκτρολόγιο )

  8. #2213
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Σας ευχαριστώ και τους 2.

    Το budget θα ήθελα να το κρατήσω χαμηλά, αν πχ με 500 κάνω δουλειά, βγάζω έξω το QNAP θα είμαι χαρούμενος.

    Το surveillance θα πρέπει να έχει πρόσβαση από "έξω", όπως και το ΙοΤ όπου μάλλον καταλήγω σε VeraEdge συστημα.

    POE σκέφτομαι για τις κάμερες, δε νομίζω ότι θα μου χρειαστεί κάπου αλλού, αντε σε κάνα AP εξωτερικού χώρου που λέω να βάλω.

    Σαφώς αν κάποιος έχει δοκιμασμένη λύση για software nas το οποίο όμως να δίνει επιλογές σε εφαρμογές με ενδιαφέρει.

    Αν κάποιος είναι Ηράκλειο Κρήτης και ψήνεται να "μουτζουρωθει" με τη συνοδεία των σχετικών μπινελικιων και αλκοολ θα ήταν σούπερ.
    Το προτζεκτακι θα υλοποιηθεί κατά Μάιο με Ιουνίο, εξου και ψάχνομαι τώρα για να budgetαρω και να καταληξω σε σχεδιασμό.

  9. #2214
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Τα Vlans χρειάζονται και θα βελτιώσουν την απόδοση του δικτύου. Θα σε πείραζε να πας σε μτχ Cisco switch; Προτείνω το C3750G-24PS-24... Το modem σε bridge - όπως είπαν πιο πάνω - και τρέχουν όλα από το switch.
    ​The journey is the reward!

  10. #2215
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sek Προβολή μηνύματος
    Τα Vlans χρειάζονται και θα βελτιώσουν την απόδοση του δικτύου. Θα σε πείραζε να πας σε μτχ Cisco switch; Προτείνω το C3750G-24PS-24...
    Δδν έχω θέμα με μτχ ή refurbished, ίσα ίσα τα προτιμώ αφού θα μειώσω το κόστος, αρκεί να δουλεύουν σωστά.

    Στα VLANs οπότε θα πρέπει να δώσω και QOS ή να γίνει alocate bandwidth?

    Άρχιζει η άσκηση και σοβαρεύει..

    Edit : στο ebay παίζουν αρκετά δε καλές τιμές..

  11. #2216
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ και τους 2.

    Το budget θα ήθελα να το κρατήσω χαμηλά, αν πχ με 500 κάνω δουλειά, βγάζω έξω το QNAP θα είμαι χαρούμενος.

    Το surveillance θα πρέπει να έχει πρόσβαση από "έξω", όπως και το ΙοΤ όπου μάλλον καταλήγω σε VeraEdge συστημα.

    POE σκέφτομαι για τις κάμερες, δε νομίζω ότι θα μου χρειαστεί κάπου αλλού, αντε σε κάνα AP εξωτερικού χώρου που λέω να βάλω.

    Σαφώς αν κάποιος έχει δοκιμασμένη λύση για software nas το οποίο όμως να δίνει επιλογές σε εφαρμογές με ενδιαφέρει.

    Αν κάποιος είναι Ηράκλειο Κρήτης και ψήνεται να "μουτζουρωθει" με τη συνοδεία των σχετικών μπινελικιων και αλκοολ θα ήταν σούπερ.
    Το προτζεκτακι θα υλοποιηθεί κατά Μάιο με Ιουνίο, εξου και ψάχνομαι τώρα για να budgetαρω και να καταληξω σε σχεδιασμό.
    Και του QNAP και Synology τα OS είναι καλά και σου δίνουν αρκετά services/features. Μη διανοηθείς να πειράξεις τπτ από το embeded Linux μέσω bash 500 για όλα νομίζω είναι λίγα πάντως. Μόνο το NAS μπορεί να πάει τόσα...

  12. #2217
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Δδν έχω θέμα με μτχ ή refurbished, ίσα ίσα τα προτιμώ αφού θα μειώσω το κόστος, αρκεί να δουλεύουν σωστά.

    Στα VLANs οπότε θα πρέπει να δώσω και QOS ή να γίνει alocate bandwidth?

    Άρχιζει η άσκηση και σοβαρεύει..

    Edit : στο ebay παίζουν αρκετά δε καλές τιμές..
    Ναι, έχει στο Ebay, προσοχή στο μοντέλο, υπάρχει και το 24TS που δεν έχει PoE. Το QoS δεν το βρίσκω απαραίτητο μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
    ​The journey is the reward!

  13. #2218
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Δδν έχω θέμα με μτχ ή refurbished, ίσα ίσα τα προτιμώ αφού θα μειώσω το κόστος, αρκεί να δουλεύουν σωστά.

    Στα VLANs οπότε θα πρέπει να δώσω και QOS ή να γίνει alocate bandwidth?

    Άρχιζει η άσκηση και σοβαρεύει..

    Edit : στο ebay παίζουν αρκετά δε καλές τιμές..
    Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα χρειαστεί να κάνεις τπτ αλλά ΑΝ χρειαστεί μελοντικά το QoS το βλέπεις... Αν βλέπεις πολλές άγνωστες λέξεις μην αγχώνεσαι - ασχολήσου αρχικά μόνο με ότι χρειάζεται για να "δουλεύει" η φάση. Για network εξοπλισμό ψάξε skroutz, hardware.com, smartNS και αμαζον ισπανικό και ιταλικό.

  14. #2219
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Mην τον ακούς αλλά πετυχημένο

    Aθήνα είσαι ? Αν ναι έχω να προτείνω Χαλάνδρι ή Κολωνάκι. Τι θες και στέλνω pm.
    Δεν τον ακούω μωρέ Άντον να λέει, δεν ξέρει!

    Χαλάνδρι βολεύει, για στείλε.


  15. #2220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ και τους 2.

    Το budget θα ήθελα να το κρατήσω χαμηλά, αν πχ με 500 κάνω δουλειά, βγάζω έξω το QNAP θα είμαι χαρούμενος.

    Το surveillance θα πρέπει να έχει πρόσβαση από "έξω", όπως και το ΙοΤ όπου μάλλον καταλήγω σε VeraEdge συστημα.

    POE σκέφτομαι για τις κάμερες, δε νομίζω ότι θα μου χρειαστεί κάπου αλλού, αντε σε κάνα AP εξωτερικού χώρου που λέω να βάλω.

    Σαφώς αν κάποιος έχει δοκιμασμένη λύση για software nas το οποίο όμως να δίνει επιλογές σε εφαρμογές με ενδιαφέρει.

    Αν κάποιος είναι Ηράκλειο Κρήτης και ψήνεται να "μουτζουρωθει" με τη συνοδεία των σχετικών μπινελικιων και αλκοολ θα ήταν σούπερ.
    Το προτζεκτακι θα υλοποιηθεί κατά Μάιο με Ιουνίο, εξου και ψάχνομαι τώρα για να budgetαρω και να καταληξω σε σχεδιασμό.
    Εγω μαστορα Ηρακλειο ειμαι. Αν ειμαι free τοτε που θες δεν εχω προβλημα.
    Αλλα γιατι σε προβληματιζει το btw? Δες το δικο μου
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aaa.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	393364
    8 cams εχω και εγω με 44Mpbs traffic απο το 1G.

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF