Σελίδα 80 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 3070757677787980818283848590130 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.186 έως 1.200 από 2315

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...

  1. #1186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    αλλά στο netbook όμως... φρέσκα XP και dual boot...
    Και γιατι να κρατήσεις τα XP?
    Για τα security updates ? για την ταχύτητα?

    Βάλε όποια διανομή Linux έχεις μεγαλύτερη εμπειρία/γνωριμία με LXDE/XFCE desktop και αναβαθμίζεις το netbook για καποια χρονακια ακομα (ειδικα οσον αφορα τον τομέα ασφάλειας)

  2. #1187
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ας κρατήσει xp για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.

  3. #1188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Ας κρατήσει xp για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.
    ??????
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  4. #1189
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Εννοώ πως ήταν ένα σταθερό λειτουργικό για έναν απλό - μέσο χρήστη.

  5. #1190
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Εννοώ πως ήταν ένα σταθερό λειτουργικό για έναν απλό - μέσο χρήστη.

    Καλά τα λές ήταν...
    Δεν θα πρότεινα σε καποιον ο οποιος δεν έχει επαφή με τα λειτουργικα συστήματα να βάλει κατι αλλο απο αυτο που έχει αλλα οταν βλέπεις "dual boot" δεν τον λες και απλό χρήστη...

  6. #1191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KernelPanic Προβολή μηνύματος
    Καλά τα λές ήταν...
    Δεν θα πρότεινα σε καποιον ο οποιος δεν έχει επαφή με τα λειτουργικα συστήματα να βάλει κατι αλλο απο αυτο που έχει αλλα οταν βλέπεις "dual boot" δεν τον λες και απλό χρήστη...
    Όχι XP ρε παιδιά... Τι έκραζα μερικά pages πριν

    7Tolis Windows και σταθερότητα δεν πάνε παρεούλα :P

  7. #1192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KernelPanic Προβολή μηνύματος
    Και γιατι να κρατήσεις τα XP?
    Για τα security updates ? για την ταχύτητα?
    Θα σου πω.

    Σε καμμία διανομή Linux δεν έχω εμπειρία πλέον. Κάποτε ναι, θεωρούσα εαυτόν "ψαγμένο" χρήστη linux, πλέον όχι, ούτε καν κοντά. Οπότε το Plug&play στικάκι του Ubuntu που κατέβασα δοκιμαστικά ήταν όαση...

    Τα xp έχουν μία χρησιμότητα, ΑΝ χρειαστεί κανένα "χαζό" πρόγραμμα δουλειάς... πχ αυτό που βγάζει τα ενεργειακά πιστοποιητικά. Θα μου πεις, Wine... Θα σου πω ότι το νέτμπουκ έχει 1GB μνήμης μόνο, αναβαθμίζεται στα 2 αλλά δεν έψαξα τότε που οι μνήμες ήταν "τσάμπα" να βρω τσιπάκι και πλέον "τσιγγουνεύομαι" τα λεφτά για κάτι που ως επί το πλείστον δουλεύει σαν τόρεντ μποξ. Επίσης η εγκατάσταση είναι... από τότε που το πήρα και δεν έχει κρασάρει ΠΟΤΕ και δούλευε 24/7 επί έτη. Το μόνο που χάλασε είναι το ανεμιστηράκι του, το βαρύ καλοκαίρι δηλαδή υποφέρει/σβήνει από θερμοκρασία αν πας να δεις ένα βίντεο ας πούμε. Οπότε σε αντίθεση με εσάς τους επαγγελματίες του χώρου, έχω μόνο καλά να πω για τα XP στο εν λόγω μηχάνημα και στην "τα πάντα όλα" χρήση που έχει κάνει.


    Οπότε η σκέψη είναι: ένα παρτίσιον XP για "αν χρειαστεί", ένα linux για τόρεντ/browsing κλπ.

    Θα βρω ένα ωραίο πακετάκι XP (ήταν προεγκατεστημένα, δεν έχω media), το οποίο θα πρέπει να "κάψω" σε USB disc και... αυτά.





    Εν τω μεταξύ στο άλλο λάπτοπ έβαλα τα 64άρια Vista (Δήμο άπειρα ευχαριστώ) και μετά είδα... Δεν υπάρχουν drivers για τίποτα γιατί έβγαινε με 32άρια! Άντε πάλι format και από την αρχή

  8. #1193
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Ρε σεις σόρυ που θα το πω έτσι αλλά τι δεν καταλαβαίνετε από το End Of Life που είναι πλέον τα XP. Πόσο μάλλον όταν τα θέλετε για επαγγελματική χρήση.

    Το Ubuntu desktop νομίζω πλέον δεν θέλει καθόλου ειδικές γνώσεις.

  9. #1194
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Το Ubuntu desktop νομίζω πλέον δεν θέλει καθόλου ειδικές γνώσεις.

    Ετσι,,,,,

  10. #1195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Πολλά τζιμάνια έχουμε εδώ, οπότε κάτι θα μάθω...
    Υπάρχουν και λειτουργούν απαρχαιωμένος σέρβερ και 2 επίσης απαραιωμένα πισιά... (10ετίας αμφότερα και με xp παρακαλώ).
    Στον σέρβερ τρέχει εμπορικό πρόγραμμα Sinqular και τα 2 πισιά βρίσκονται σε άλλους χώρους (καταστήματα) και οι 2 σταθμοί εργασίας βλέπουν τον σέρβερ μέσω vpn δίκτυου με στατικές ip (έτσι γίνεται η διαδικτιακή τιμολόγηση).
    Υπολογιστικές απαιτήσεις = το εμπορικό, κλασική σουίτα γραφείου, και κολοβάρεμα στο νετ στην αναδουλειά...
    Επειδή το σύστημα είναι 10ετίας πάει για αναβάθμιση (κυρίως λόγω των XP και επειδή το 1 από τα 2 πισί πνέει τα λοίσθια).
    Και λέω...
    Αντι να στηθεί πάλι το κλασσικό σέρβερ + 2 σταθμοί, γίνεται το ένα pc να στηθεί κατάλληλα ώστε να παίξει ταυτόχρονα ΚΑΙ τον ρόλο του σέρβερ (εννοείται με ένα καλής ποιότητας τροφοδοτικό αφού όπως και ο σέρβερ σήμερα θα είναι αναμμένο 24/365) ?
    Αν ναι, μπορεί να στηθεί σαν σέρβερ μόνο με σοφτγουερικό Raid 1 (mirror) και το Raid αυτό να υλοποιηθεί σε 2 πανομοιότυπους ssd 200-250 gb (χωρίς κλασικό σκληρό μιας και οι απαιτήσεις χώρου είναι αστείες - μόνο το εμπορικό και αρχεία office. Χαρακτηριστικά, σήμερα μετά από 5 χρόνια χρήσης τα files που είναι σωσμένα στον σέρβερ είναι δεν είναι 20 giga και αρκετά από αυτά αχρείαστη σαβούρα...) ?
    Αν ναι, παίζει αυτό να γίνει με WIN10 home ή θέλουμε pro ?

    Για πείτε καμιά γνώμη...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 23/03/2017 στις 20:19.

  11. #1196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις σόρυ που θα το πω έτσι αλλά τι δεν καταλαβαίνετε από το End Of Life που είναι πλέον τα XP. Πόσο μάλλον όταν τα θέλετε για επαγγελματική χρήση.

    Το Ubuntu desktop νομίζω πλέον δεν θέλει καθόλου ειδικές γνώσεις.
    Το είπα και πριν, η χρήση που εσύ εκλαμβάνεις ως "επαγγελματική" και αυτή που μπορεί να κάνω εγώ (CAD, word, excel) δεν έχει καμμία σχέση. Ακόμα και τα XP είναι υπέρ-αρκετά για αυτά τα πράγματα συν ταινίες/μουσική/τόρεντ.

    Εξάλλου σοβαρά, θα τρέξω σε αυτό το νετμπουκ 7άρια ή 8άρια; Η μόνη "επαγγελματική χρήση" που είδε ήταν ένα πρόγραμμα που είναι πιο ελαφρύ από Wordpad ας πούμε (αυτό για τα ενεργειακά πιστοποιητικά εννοώ), email και libre office που σημαίνει αστεία πράγματα.


    Το άλλο laptop που ήρθε προ-αναβαθμισμένο σε 10άρια είναι το "επαγγελματικό" πάντως. Ένα χρόνο μετά το ευχαριστιέμαι... Αν και, παρατηρώ πως το "φτηνό" πληκτρολόγιο που έχει μου έχει "αδυνατίσει" τα χέρια και πλέον κουράζομαι όταν γράφω σε "κανονικό" πληκτρολόγιο ή σε άλλο πιο ποιοτικό λάπτοπ (πχ την επαγγελματική σειρά της ΗΡ), το trackpad μέτριας ακρίβειας και το σασί του γύρω από την οθόνη είναι αστεία εύκαμπτο. Η οθόνη όμως είναι αστέρι, ο ήχος του πολύ καλός, είναι αρκετά ήσυχο (εδώ στην εξοχή ακούς τα πάντα, το ψυγείο ας πούμε ακούγεται πιο πολύ από το Laptop) εκτός από όταν παίζω παιχνίδια, δεν το "περιμένω" ποτέ και γενικά η όλη εμπειρία χρήσης πολύ θετική και δεν είπα ούτε στιγμή "γαμώτ, πολλά ήταν τα λεφτά και πήγαν στράφι...".



    Για linux μου είχε προτείνει παλιότερα ο DrEvil το mint και το είχα ξεχάσει, το ξαναείπε σήμερα ο Δήμος35 και το θυμήθηκα, θα κατεβάσω και αυτό να το δω σε στικάκι.

  12. #1197
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Θα επαναδιατυπώσω.

    Επαγγελματική δεν το θέτω βάσει των προγραμμάτων που τρέχεις (που το CAD είναι) αλλά του τι κάνεις. Πχ αυτό που είπες με τα φωτοβολταικά ή αν μπαίνεις σε e-banking κλπ.

    Λοιπόν για να είμαι πιο σαφής, End Of Life σημαίνει ότι no more security updates. Το οποίο σημαίνει μηδέν patches updates για τυχόν ευπάθειες προκύψουν. Αν το χεις το PC για εκτός internet οκ αλλά επειδή είπες για μουσικές torrent κλπ θεωρώ ότι κυριολεκτικά θα πηγαίνεις ξεβράκωτος στα αγγούρια.

    Δν θα μπω σε περαιτέρω λεπτομέρειες αλλά αν θες το συζητάμε pm να μην κουράσουμε/κάψουμε τους υπόλοιπους. Βασικά δεν νομίζω να χρειάζεσαι περαιτέρω εξηγήσεις αν διαβάσεις έναν σοφό.

  13. #1198
    ο Σοφός και ο Νόρτον και ο κάθε ένας, βγάΝει λεφτά από τα πισιά. Και την ασφάλεια εντός και εκτός εισαγωγικών. Άμα μου χαρίζει πισί κάθε τρία τέσσερα χρόνια για να τρέχω το τελευταίο λειτουργικό κάθε φορά, να γίνω πελάτης. Αλλά δεν τον συμφέρει και δεν συμφέρει και εμένα πχ να πετάξω αυτό το netbook που κάνει αυτές τις χαζοδουλίτσες, για να δώσω τρία κατοστάρικα να πάρω ένα πιο νέο με 10άρια που θα είναι προφανώς πολύ καλύτερο hardware κλπ κλπ κλπ αλλά cost/benefit στον πάτο του βαρελιού...

    Και σε αυτό το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι, όπου πρέπει να αγοράζεις νέο hardware τακτικά για να ικανοποιείς την ανάγκη εσόδων των παραγωγών αυτού και του λογισμικού, παίζουν όλοι...


    δεν ξεβράκωσε προσφάτως η google την MS ότι ξέρει για τρύπες στα W10 που δεν τις κλείνει; Μετά μου λες για XP... Αν ΘΕΛΕΙ κάποιος να σε κλέψει, έχει μυριάδες τρόπους.

  14. #1199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ο Σοφός και ο Νόρτον και ο κάθε ένας, βγάΝει λεφτά από τα πισιά. Και την ασφάλεια εντός και εκτός εισαγωγικών. Άμα μου χαρίζει πισί κάθε τρία τέσσερα χρόνια για να τρέχω το τελευταίο λειτουργικό κάθε φορά, να γίνω πελάτης. Αλλά δεν τον συμφέρει και δεν συμφέρει και εμένα πχ να πετάξω αυτό το netbook που κάνει αυτές τις χαζοδουλίτσες, για να δώσω τρία κατοστάρικα να πάρω ένα πιο νέο με 10άρια που θα είναι προφανώς πολύ καλύτερο hardware κλπ κλπ κλπ αλλά cost/benefit στον πάτο του βαρελιού...

    Και σε αυτό το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι, όπου πρέπει να αγοράζεις νέο hardware τακτικά για να ικανοποιείς την ανάγκη εσόδων των παραγωγών αυτού και του λογισμικού, παίζουν όλοι...


    δεν ξεβράκωσε προσφάτως η google την MS ότι ξέρει για τρύπες στα W10 που δεν τις κλείνει; Μετά μου λες για XP... Αν ΘΕΛΕΙ κάποιος να σε κλέψει, έχει μυριάδες τρόπους.
    Παραιτούμαι

  15. #1200
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    ναι μωρέ εκτός των windows όλα καλά είναι ...
    @ΤΗΕΟD Νομίζω ότι θες ένα VM στο ένα μηχάνημα και θα είσαι οκ . Τώρα για τους SSD σε RAID 0 καλύτερα να βάλεις δύο HDD 500GB και είσαι οκ , άσε τα SSD από τα RAID δεν είναι γι αυτή τη δουλειά .
    Αν κατάλαβα καλά , αντί για 3 pc θες να τα κάνεις 2 ... VM στο νέο , Windows εκεί για να τρέχει το πακέτο της Singular και εξυπηρέτηση των δύο πελατών όταν την χρειάζονται !
    Τελευταία τροποποίηση από andgeo; 24/03/2017 στις 03:25.
    Respect mah authoritah!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2008, 22:14
  3. Μια βοήθεια για Kawasaki
    από tidime στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 14:15
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF