Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: λάδια για ktm lc4 640 2004

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ποτων!

    ξεβιδωνουμε το φιλτρο λαδιου. ξεβιδωνουμε την αλενοβιδα απο κατω ή την 13αρα απο τα πλαγια (αναλογα με την χρονολογια της μοτο) να χυθει το λαδακι που ειναι μεσα στο σκελετο της μοτο ..
    και παρακολουθουμε τις φουσκαλιτσες μεσα στο σωληνακι που βγαινουν μαζι με το λαδακι...

    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
    και παρακολουθουμε τις φουσκαλιτσες μεσα στο σωληνακι που βγαινουν μαζι με το λαδακι...


    χαχαχαχαχαχχα ειδες που μπερδεψες τις εξαερωσεις;

    στην παραθεση που μου εκανες μιλαω για εξαερωση στο κυκλωμα λιπανσης του κινητηρα στα 640.

    και για να συνοψίσω , σε ενα LC4 μπορεις να κανεις 4 ειδων εξαερωσεις:

    1. εξαερωση στα φρενα (αυτο για το οποιο μιλας Ζαχη) , απο εγκλωβισμενο αερα (φυσαλιδες) στα υγρα των φρενων.

    2. εξαερωση κατα την αλλαγη λαδιων, στο συστημα λιπανσης (αυτο στο οποιο αναφερομαι στο παρων θρεντ) απο τον αερα που μπηκε στο σκελετο της μοτοκατα το αδειασμα των παλαιων λαδιών.

    3. εξαερωση του κυκλώματος ψυξης, των ψυγειων δηλαδη απο αερα εγκλωβισμενο στο παραφλου.

    4. εξαερωση στο πηρουνι, απεγκλωβισμο της περισσειας αερα που συσσωρευθηκε απο τις αναθυμιασεις και φθορες στις τσιμουχες) απο τις μπουκαλες ριχνοντας την πίεση του αερα στις μπουκαλες στο 1bar.




  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    χαχαχαχαχαχχα


    Η παρα8εση ειναι το λιγοτερο..εδω μπερδεψα τα λαδια με υγρα φρενων!!
    πρεπει να πεσει διαααβααασμααα...
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


    2. εξαερωση κατα την αλλαγη λαδιων, στο συστημα λιπανσης (αυτο στο οποιο αναφερομαι στο παρων θρεντ) απο τον αερα που μπηκε στο σκελετο της μοτοκατα το αδειασμα των παλαιων λαδιών.

    Αυτό ισχύει και για τα 690.?? Στο manual δεν έχω βρεί κάτι σχετικό...

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
    Αυτό ισχύει και για τα 690.?? Στο manual δεν έχω βρεί κάτι σχετικό...
    για να μην μπερδευομαστε, το 640 με το 690 ειναι τελειως διαφορετικα μηχανακια.

    το 690 εχει σχεδιαστει εξολοκλήρου απο λευκο χαρτι, οποτε και δεν εχει καμμια σχεση με τον προκατοχο του!

    δεν εχω 690 (δυστηχως) και δεν ξερω τιποτα για αυτο.

    αφου διαβαζεις το μανιουαλ, ακολουθησε τις οδηγιες που αυτο σου παρεχει. εχουμε πει, πρωτα το μανιουαλ και μετα οποιοσδηποτε αλλος!

  6. #21
    οχι το 690 εχει υγρο καρτερ και ειναι συμβατικη η αλλαγη λαδιων - αναλυτικα την αλλαγη την εχει στο μανουαλ...

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PERIPETEIAS
    οχι το 690 εχει υγρο καρτερ και ειναι συμβατικη η αλλαγη λαδιων - αναλυτικα την αλλαγη την εχει στο μανουαλ...
    Ναι, επειδή την διάβασα και μου φάνηκε συμβατική γιαυτο ρωτάω.

  8. #23
    παιδιά μπορεί να σας φανεί βλακεία αλλα θέλω να ρωτήσω!!! αυτά τα λάδια που έχω στη φοτο βάζω στη μηχανή και οχι τα cross εεε?????


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	01_146659_64073310_img_1330.jpg 
Προβολές:	576 
Μέγεθος:	55,5 KB 
ID:	195326

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm lc4 640 s/m
    παιδιά μπορεί να σας φανεί βλακεία αλλα θέλω να ρωτήσω!!! αυτά τα λάδια που έχω στη φοτο βάζω στη μηχανή και οχι τα cross εεε?????

    Αυτα ναι...Αυτα εβαζα και εγω...Αν τα πηρες δοκιμασε τα και μετα παραγγηλε TORCO...
    Τα motorex δεν ειναι πλεον τοσο καλα οσο παλια...Εμενα στα 2500km αλλαγη και με ηπια χρηση εβγαιναν νερο




  10. #25
    ok θα τα δοκιμάσω και θα σας πω!!!αν έμεινα ευχαριστημένος!!!!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Θα στο ξαναπω για να το εμπεδωσεις:
    Η αλλαγη να γινει οπως ΑΚΡΙΒΩΣ λεει το manual!!!!!
    Αν στην κανει μηχανικος μην δεχτεις κατι αλλο... 600ml στον σκελετο και 1300ml στο καρτερ...ΟΧΙ ολο στο καρτερ και περιμενεις να ανεβασει η τρομπα...









  12. #27
    οχι εντάξη το παιδί στην πτολεμα'ι'δα ειναι πολυ ενταξη!!!!! μου τα εξήγησε ολα!!!

  13. #28
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Εγω στο δικο μου ακολουθουσα αυτην ακριβως την διαδικασια,με τη διαφορα οτι ξεβιδωνα και το ,αριστερα του λαιμου ,ρακορ ,για να κανω την εξαερωση.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/01/2009
    Μηνύματα
    24
    να πω κατι για την αλλαγη λαδιων.ktm lc4 640
    την αλλαγη λαδιων την εκανα μονος μου επειδη σε τοπικο συνεργειο που το πηγενα στην αρχη(εξουσιοδοτημενο το ποιο κοντινο ειναι 110χλμ)δεν μου την εκαναν σωστα(μια φορα μου ριξε τα λαδια ολα στο καρτερ κ την αλλη δεν εβγαλε τη μικρη αλενοβιδα στο σκελετο κατω απο το φιλτρο κ ειχε μεσα αντι για 1,9λ πανω2.5λ)κ ετσι αρχισα να τις κανω μονος μου.
    αλλα επειδη ειμαι ψειρας με τα λαδια κ τα αλλαζα καθε 800χλμ-1200χλμ(δεν θυμαμαι καν ποσες αλλαγες εχω κανει)κ το εκανα οπως ακριβως ελεγε το manual(εβγαζα κ την μικρη βιδα με το μαγνητακι για να βλεπω τι γινετε απο γρεζια)το αποτελεσμα ηταν στην προηγουμενη αλλαγη να μου πεταξει τα πασα η μικρη βιδα με το μαγνητακι.
    εβαλα τεφλον την εσφηξα οσο επαιρνε κ εβαλα κ φλατζοκολα γιατι δακριζε... (κ γω μαζι μολις πεταξε το πασο)
    λυση υπαρχει με κολαουζο ή την επαθα ασχημα???

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της daculas
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    200
    Πέρασέ του ένα helicoil, και πάρε και μια καινούργια τάπα. Δεν θα έχει ποτέ πια πρόβλημα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2011, 15:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF