Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 56

Θέμα: E-Pass για μηχανές

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από adventure33 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι πλέον η καταστάση με τα E-Pass πάει να γίνει λίγο γελοία. Δεν επιτρέπεται να έχουμε φτάσει στο 2010, και να μην μπόρουν να φτιάξουνε μια συσκευή Ε-Pass για μηχανάκια. Καλή η καρτούλα στην Αττική Όδο, αλλά μετά μας κυνηγάνε που δεν περιμένουμε στις ουρές στα άλλα εθνικά οδικά δίκτυα και τη κοπανάμε όταν σήκωνουν τη μπάρα για τα αυτοκίνητα. Ας το δούμε επιτέλους, δεν θέλει και πολύ μυαλό να φτιαξεις συστημά που να χρεώνει τη συσκευή αναλογα με το τι όχημα είναι εγγεγραμένο σε αυτή.


    Με σεβασμό στους καβαλάρηδες των ασφάλτων....


    Λοιπόν άκου τι λέει ο θείος μου που είναι πουρέιντζερ.
    Στην Ελλάδα ΟΛΑ είναι μια αρπαχτή
    Κανείς δεν ενδιαφέρετε να κάνει τη δουλειά για την οποία πληρώνετε.
    Όλοι θέλουν απλά να τα πάρουν και να την κάνουν Λούιδες
    Μακάρι και με μια πτώχευση από πίσω να μην πληρώσουν και τις υποχρεώσεις.
    Χοντρικά λοιπόν αυτά τα νοσοκομεία, αυτός ο στρατός, αυτοί οι δρόμοι
    δεν φτιάχτηκαν για να εξυπηρετούν εμένα κι εσένα
    αλλά για να τα αρπάζουν γνωστοί και φίλοι και να τσιμπάνε και οι πολιτικοί τα ποσοστά τους
    Μην ψάχνεις παραπέρα δεν έχει.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    στην ολυμπια οδο μπορεις να περασεις απο εκει που δειχνει η πρασινη ταμπελα κερματα,αν διαθετεις την καρτα της ολυμιας οδου απως την ακουμπας και φευγεις ,μπορεις να βαλεις και visa mastercard ευκολο.......απο κει και περα υπαρχει το συστημα αμερικης που ειναι με καμερες και μολις περνας σε χρεωνει,,,αλλα εκει δεν κρυβουν τις πινακιδες γιατι πεφτει τσεκουρι,εδω το θελουμε αυτο? με χαρτακι στην ιταλια και πληρωμη στην εξοδο....κλπ κλπ
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  3. #18
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    υπάρχουν εκατοντάδες χλδ διόδια στην Αμερική τα οποία δε χρησιμοποιούν διόδια για μηχανές. Αυτό είναι το σύνηθες σχεδόν στο σύνολο του δικτύου. Υπάρχουν και ελάχιστες εξαιρέσεις μετρημένες στα δάχτυλα με πιλοτικά προγράμματα για μηχανές. Αυτά

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/05/2017
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάτι τέτοιο αφενός δεν είναι σύμφωνο με τους όρους χρήσης του δρόμου και της συσκευής (§10.1.2), αφετέρου πληρώνεις το αντίτιμο αυτοκινήτου αντί για δικύκλου.
    οχι περναω απο τον διαδρομο οπου εχει υπαλληλο το δινω και αφαιρει μονο το αντιτιμο που ειναι για την μηχανη .Το βλεπω παντα στην οθονη που εχει διπλα το κουβουκλιο. Τσεκαρισμενο και Ολυμπια οδο και Μορεα οχι ομως στην Γεφυρα Ριο Αντιριο.

  5. #20
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasmed Προβολή μηνύματος
    οχι περναω απο τον διαδρομο οπου εχει υπαλληλο το δινω και αφαιρει μονο το αντιτιμο που ειναι για την μηχανη .Το βλεπω παντα στην οθονη που εχει διπλα το κουβουκλιο. Τσεκαρισμενο και Ολυμπια οδο και Μορεα οχι ομως στην Γεφυρα Ριο Αντιριο.
    Έτσι γίνεται όπως το λες, με το e-pass των αυτοκινήτων περνάς από κισέ και σου χρεώνει το αντίτιμο μοτοσυκλέτας.

  6. #21
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, στην αρχή αρχή η Αττική Οδός είχε ΚΑΙ για τις μοτοσικλέτες ePass (και slot in κάρτες αντί για πομποδέκτες)...

    Μετά από λίγο όμως τα σταμάτησε όταν οι Γερμανοί σχεδιαστές του συστήματος κατάλαβαν πως εδώ είναι Ελλάντα.
    Αυτή η πλαστική κάρτα που είχε για e-pass μοτοσυκλετών (την έχω) ήταν για χρήση μόνο σε κισέ. Δε λειτουργούσε στις αυτόματες μπάρες.

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Το νόημα του e-pass είναι 1. να μην περνάς από γκισέ με υπάλληλο όπου σχηματίζονται ουρές και 2. να μη σταματάς.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το νόημα του e-pass είναι 1. να μην περνάς από γκισέ με υπάλληλο όπου σχηματίζονται ουρές και 2. να μη σταματάς.

    άσχετο:

    Αν περάσεις από αυτόματη μπάρα με μηχανάκι, δεν είμαι σίγουρος πως αυτή μπορεί να αντιδράσει

    Η μεταλλική μπάρα στο έδαφος, διαβάζει δύο τροχούς μπροστά. Δεν ξέρω τι θα γίνει άμα δει έναν τροχό.

    Μια φορά που πέρασα με μπαγκαζιέρα (ήταν σαν να πέρασε εξάτροχο δηλ) μου έβγαλε μήνυμα ''bad'' την ώρα που πατούσαν οι τροχοί της μπαγκαζιέρας, αλλά ευτυχώς δεν έπεσε απότομα καμιά μπάρα.

    Αυτό πριν χρόνια, δεν ξέρω αν το έχουν προβλέψει τώρα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Μιας και το ξεθάψατε, λύστε μου μια απορία όποιος ξέρει...

    Έστω ότι γυρνάς από Λαμία με τη μηχανή και θέλεις να βγεις στα διόδια στο Καπανδρίτι που έχει πλευρικά.
    Σε αυτά απ' ότι έχω δει πληρώνεις είτε με πομποδέκτη είτε με κέρματα στον "κουβά", δεν έχει εισπράκτορα.

    Πώς πληρώνεις με τη μηχανή;

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Έχω κάρτα e- pass Αττικής οδού για την μηχανή και συσκευή e-pass για το αυτοκίνητο.
    Είμαι με μηχανή και πάω προς Κόρινθο, πληρώνω Αττική οδό με κάρτα Αττικής οδού, στα διόδια Ελευσίνας κάνω πείραμα να πληρώσω με την ίδια κάρτα. Μου λέει ο υπάλληλος ότι δεν περνάει η κάρτα Αττικής οδού για μηχανές από εκεί. Πληρώνω μετρητά και ρωτάω, " του αυτοκινήτου το e.pass περνάει, η κάρτα μηχανής γιατί όχι"
    - " μπορείς να χρησιμοποιήσεις το e.pass"
    - " ναι αλλά θα με χρεώσει σαν αυτοκίνητο"
    - " όχι , θα περάσεις από τον υπάλληλο, θα του δώσεις την συσκευή, και θα χρεώσει κατηγορία 1 , για μηχανή"

    Δεν το ήξερα. Δεν το έχω δοκιμάσει.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Μιας και το ξεθάψατε, λύστε μου μια απορία όποιος ξέρει...

    Έστω ότι γυρνάς από Λαμία με τη μηχανή και θέλεις να βγεις στα διόδια στο Καπανδρίτι που έχει πλευρικά.
    Σε αυτά απ' ότι έχω δει πληρώνεις είτε με πομποδέκτη είτε με κέρματα στον "κουβά", δεν έχει εισπράκτορα.

    Πώς πληρώνεις με τη μηχανή;
    διαβαζει μηχανη ,σε περιπτωση λαθους ,συμβαινει,πατας το μπουτον και λες μοτοσυκλετα και το διορθωνουν.
    Δεν ταξιδεύω για να πάω κάπου αλλά για να πάω.
    Ταξιδεύω για χάρη του ταξιδιού. Το ζήτημα είναι να μετακινείσαι.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasagk Προβολή μηνύματος
    διαβαζει μηχανη ,σε περιπτωση λαθους ,συμβαινει,πατας το μπουτον και λες μοτοσυκλετα και το διορθωνουν.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Όπως τα λέει ο kostasagk. Το ίδιο γίνεται στις εξόδους της Ολυμπίας οδού, χωρίς υπάλληλο.

  14. #29
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καμιά φορά σου μιλάνε κιόλας στα πλευρικά που δεν έχουν υπάλληλο, εγώ έψαχνα τα ψιλά μια μέρα και καθυστέρησα σχετικά ( δεν είχα βγάλει τα γάντια,Πόντιος ) και άκουσα από ένα μεγάφωνο ''Κύριε αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα;''
    Στην Λαμία πρέπει να ήμουν .
    big brother watching.
    porca miseria.

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καμιά φορά σου μιλάνε κιόλας στα πλευρικά που δεν έχουν υπάλληλο, εγώ έψαχνα τα ψιλά μια μέρα και καθυστέρησα σχετικά ( δεν είχα βγάλει τα γάντια,Πόντιος ) και άκουσα από ένα μεγάφωνο ''Κύριε αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα;''
    Στην Λαμία πρέπει να ήμουν .
    big brother watching.
    Κι εγώ σε τέτοια πλευρικά διόδια στα Μέγαρα έψαχνα να βρω ψιλά (ήταν 50 λεπτά) αργούσα, έρχεται ένας και μου λέει.... "Το μηχάνημα σου μιλάει τόση ώρα γιατί δεν απαντάς;"
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κτεο για μηχανες
    από salivaras στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 18:15
  2. Εισιτήρια Πλοίων για μηχανές
    από powerphot στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 23:55
  3. Κιβωτιο ασφαλειας για μηχανες !!!
    από tifoefs στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF