Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 56

Θέμα: E-Pass για μηχανές

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Άθλιες,ελλεεινες εταιρίες.Μοιραζουν χορηγίες δεξιά και αριστερά,και δε βάζουν 50 ταμίες να εξυπηρετούν το κόσμο...

  2. #32
    Δεν ηξερα που ακριβως να το βαλω, οποτε το αφηνω εδω.
    Συμφωνα με την Ολυμπια οδο, υπαρχει επιστροφη χρηματων εαν χρησιμοποιησεις τμημα του δρομου και οχι ολοκληρο μεχρι τον επομενο σταθμο διοδιων, αρκει φυσικα να εχεις τον σενσορα μονιμα στο παρμπριζ. Ωραιο και θεμιτο.
    https://www.olympiaodos.gr/operation...etriki-Xreosi/



    Και ερωτω: ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ρατσιστικοτητα για τις μηχανες;
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Δεν ηξερα που ακριβως να το βαλω, οποτε το αφηνω εδω.
    Συμφωνα με την Ολυμπια οδο, υπαρχει επιστροφη χρηματων εαν χρησιμοποιησεις τμημα του δρομου και οχι ολοκληρο μεχρι τον επομενο σταθμο διοδιων, αρκει φυσικα να εχεις τον σενσορα μονιμα στο παρμπριζ. Ωραιο και θεμιτο.
    https://www.olympiaodos.gr/operation...etriki-Xreosi/



    Και ερωτω: ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ρατσιστικοτητα για τις μηχανες;
    Γιατί είναι τόσο μικρή αγορά, τόσο λίγοι και μικροί πελάτες, που δεν υπάρχει λόγος, δεν συμφέρει καν, να γίνει επιχειρηματική δραστηριότητα για αυτήν.

    Να στο πω αλλοιώς, είσαι διευθυντής της εταιρίας, και ερευνάς αν αξίζει τον κόπο, να μπεις στον κόπο να φτιάξεις-παραγγείλεις-φέρεις πομποδέκτες για μηχανές. Ταξιδεύουν σε αριθμούς το 1% των αυτοκινήτων και αφήνουν τα 2/3 του αντίτιμου του ΙΧ, ενώ είναι και μεγάλος μπελάς αν γίνει ατύχημα, δεν ταιριάζουν στο δρόμο με τις ταχύτητες οδήγησης των ΙΧ, και κατά κανόνα προτιμούν να πάνε από επαρχιακούς. Οι δε πομποδέκτες θα κοστίζουν περισσότερο, γιατί πρέπει να αντέχουν καιρικές συνθήκες, νερό, να μην κλέβονται κ.ο.κ. Θα έβαζες την εταιρία στον κόπο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #34
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γιατί είναι τόσο μικρή αγορά, τόσο λίγοι και μικροί πελάτες, που δεν υπάρχει λόγος, δεν συμφέρει καν, να γίνει επιχειρηματική δραστηριότητα για αυτήν.

    ...Ταξιδεύουν σε αριθμούς το 1% των αυτοκινήτων ...
    Αν το δει αυτό ο panavour, πάει τελειώσαμε.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #35
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Στην Ολυμπία οδό, αν έχεις τη μοτο κάρτα υπάρχει ένα πρόγραμμα που σου δίνει έκπτωση 20% σε κάθε διέλευση.
    To πρόγραμμα που έχω και εγώ είναι το Moto Value
    https://www.olympiaodos.gr/hybrid/h/moto/

    Ενώ για το αυτοκίνητο έχω άλλο λογαριασμό με τη χιλιομετρική έκπτωση

    Απλά δε μπορείς να έχεις 1 λογαριασμό με διαφορετικό πρόγραμμα και για αυτό έχω 2 λογαριασμούς.
    Τελευταία τροποποίηση από zannisvel; 06/01/2021 στις 12:24.

  6. #36
    Ερώτηση: ένας πομποδέκτης δεν δουλεύει μέσα από το μπουφάν; Πρέπει να έχει οπτική επαφή με το σενσορα στα διόδια;

  7. #37
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Οι μηχανές δεν μπορούν να έχουν πομποδέκτη αλλά κάρτα την οποία την περνάς σαν να είναι πιστωτική, δηλαδή πρέπει να περάσεις από σταθμό με υπάλληλο η με αυτόματο "πωλητή", δεν περνάς από εκεί που περνάνε τα αυτοκίνητα ελεύθερα αν έχουν πομποδέκτη.
    'Οταν έχω τον πομποδέκτη στο ντουλαπάκι του αυτοκίνητου δεν τον αναγνωρίζει, αν τον έχω στο κάθισμα του συνοδηγού καμιά φορά μπορεί και να με κόψει.

    Γενικά από τότε που μπορείς να πληρώνεις τα διόδια με κάρτα η μοτο κάρτα είναι λίγο άχρηστη αφού κάνεις την ίδια διαδικασία. Την κρατάω για το ψυχολογικό της έκπτωσης που μου δίνει.

  8. #38
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση: ένας πομποδέκτης δεν δουλεύει μέσα από το μπουφάν; Πρέπει να έχει οπτική επαφή με το σενσορα στα διόδια;
    Ναι πρέπει να έχει οπτική επαφή με τον σένσορα.
    Κάποιοι κολλάνε τον πομποδέκτη στην μέσα μεριά της ζελατίνας* αυτό όμως 1.ειναι παράνομο 2.έχει χρέωση διέλευσης αυτοκινήτου 3*.δεν ξέρω αν ο πομποδέκτης αντέχει σε βροχή.
    *Αν η ζελατίνα είναι φιμέ τον κολλάνε στο μπροστινό μέρος της ζελατίνας..
    *Αν δεν κάνω λάθος η αντικατάσταση πομποδέκτη σε περίπτωση απώλειας ή βλάβης του είναι δωρεάν.
    RIDE MORE TALK LESS

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    λογικα αν τον εχεις στο μπουφάν μάλλον θα το δεχτεί. εδώ αρκετες φορές τον διαβάζει απο το κάθισμα ή απο κάνα ντουλαπάκι (μου εχει συμβεί 3-4 φορές σε διαδρομές που χρησιμοποιούσα διαφορετικά μηχανήματα πχ Αττικής οδού και της Γέφυρας Ρίου Αντιρρίου. Πλέον τα βάζω σε ενα σακουλάκι ειδικό αυτό που δεν θέλω να διαβάσει.
    Δεδομένου οτι η μοτοκάρτα είναι σαν κάρτα χρεωστική, προσωπικά εχω πάρει μια βλακεία απο το τζάμπο σαν βραχιόλι και βάζω μέσα την κάρτα και την περάνω απο πάνω απο το μηχάνημα.
    Επίσης, πλέον με την καραντίνα, σε πολλές διελέυσες διοδίων δεν έχουν καν υπάλληλο, έχουν το αυτόματο μηχάνημα που πληρώνεις.Οπότε δεν έχει κ πολύ κίνηση

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γιατί είναι τόσο μικρή αγορά, τόσο λίγοι και μικροί πελάτες, που δεν υπάρχει λόγος, δεν συμφέρει καν, να γίνει επιχειρηματική δραστηριότητα για αυτήν.

    Να στο πω αλλοιώς, είσαι διευθυντής της εταιρίας, και ερευνάς αν αξίζει τον κόπο, να μπεις στον κόπο να φτιάξεις-παραγγείλεις-φέρεις πομποδέκτες για μηχανές. Ταξιδεύουν σε αριθμούς το 1% των αυτοκινήτων και αφήνουν τα 2/3 του αντίτιμου του ΙΧ, ενώ είναι και μεγάλος μπελάς αν γίνει ατύχημα, δεν ταιριάζουν στο δρόμο με τις ταχύτητες οδήγησης των ΙΧ, και κατά κανόνα προτιμούν να πάνε από επαρχιακούς. Οι δε πομποδέκτες θα κοστίζουν περισσότερο, γιατί πρέπει να αντέχουν καιρικές συνθήκες, νερό, να μην κλέβονται κ.ο.κ. Θα έβαζες την εταιρία στον κόπο;
    Μαλάκες Ιταλοί...


  11. #41
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Γιατί είναι τόσο μικρή αγορά, τόσο λίγοι και μικροί πελάτες, που δεν υπάρχει λόγος, δεν συμφέρει καν, να γίνει επιχειρηματική δραστηριότητα για αυτήν.

    Ταξιδεύουν σε αριθμούς το 1% των αυτοκινήτων και αφήνουν τα 2/3 του αντίτιμου του ΙΧ, ενώ είναι και μεγάλος μπελάς αν γίνει ατύχημα, δεν ταιριάζουν στο δρόμο με τις ταχύτητες οδήγησης των ΙΧ, και κατά κανόνα προτιμούν να πάνε από επαρχιακούς. Οι δε πομποδέκτες θα κοστίζουν περισσότερο, γιατί πρέπει να αντέχουν καιρικές συνθήκες, νερό, να μην κλέβονται κ.ο.κ. Θα έβαζες την εταιρία στον κόπο;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν το δει αυτό ο panavour, πάει τελειώσαμε.
    Το ειδα ,και το νουμερο εναι 0,4% των αυτοκινητων και οχι 1%.,συμφωνα με επανειλημμενες μετρησεις μου.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #42
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Φιλαράκι....... σου έχουν ξεφύγει παράμετροι.... όπως ότι τα αυτοκίνητα μπροστά έχουν πινακίδες που διαβάζονται....

    είσαι σίγουρος ότι το e-pass διαβάζει πινακίδα;

    εγω τόσα χρόνια πώς περνάω με e-pass που είναι καταχωρημένο στο πρώτο εταιρικό που είχα;

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    είσαι σίγουρος ότι το e-pass διαβάζει πινακίδα;

    εγω τόσα χρόνια πώς περνάω με e-pass που είναι καταχωρημένο στο πρώτο εταιρικό που είχα;
    Τα πάντα διαβάζουν και τα πάντα καταγράφουν με πολλούς τρόπους

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Πινακίδα διαβάζει αλλά δεν την χρησιμοποιεί σε κάτι.
    Η τροχαία έχει δικές της κάμερες στα διόδια ( ίσως δικές τους αλλά αναφέρονται ώς δικές της ) και όταν περάσει όχημα χωρίς να πληρώσει σημειώνεται στο καταγραφικό και μετά τα κοιτάνε στην τροχαία και στέλνουνε τις κλήσεις.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Εγω χρησιμοποιώ το eway epass ktl tkl σε παραπάνω απο ενα αυτοκίνητα. Δεν τα εχω καρφωμενα στο τζάμι και τα μεταφέρω

    Κατα την διέλευση δεν νομίζω να διαβάζει πινακίδα. Δεν εχει και καποιο νόημα. Αλλο η επικοινωνια πομπου - δεκτη και αλλη η αναγνώριση εικονας (πινακίδας).

    Σημερα θα μπορούσε να γίνεται με μεγάλη αξιοπιστία αλλα πριν 5-10 χρόνια δεν ήταν σε αυτα τα επίπεδα.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κτεο για μηχανες
    από salivaras στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 18:15
  2. Εισιτήρια Πλοίων για μηχανές
    από powerphot στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 23:55
  3. Κιβωτιο ασφαλειας για μηχανες !!!
    από tifoefs στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2006, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF