Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: παπι Dayang 125?????

  1. #16
    ninja 636 !!!!!!!!!!!!!!
    Εγγραφή
    01/11/2008
    Μηνύματα
    202

    oooooooxxxxxxxxxxxiiiiiiiii

    κινεζικο?? με τιποτα.με τα ιδια χρηματα οπως λενε και οι αγαπητοι συνομιλητες ,μονο γιαπονεζικο.κοιτα. και τα γιαπονεζικα φτιαχνονται σε ταιλανδη και σε ινδια,το μονο που ερχετε αμεσα απο ιαπωνια ειναι kawasaki επειδη δεν εχει τα χρηματα που εχουν οι αλλες οι εταιριες αλλα πλαστιακα,φρενα,μοτερ,τακακια,δισκοπλακες ερχονται απο ιαπωνια.δεν ειναι αγνωστης χωρας προελευσης.ολα japan απλα για λιγοτερο κοστος φτιαχνονται σε αλλες χωρες.προσωπικα ειχα honda innova απο το 2003 και ακομα το εχω σε αριστη κατασταση .μονο λαδακια τιποτα αλλο.δεν το αλλαζω με τιποτα.αλλα και τα αλλα γιαπωνεζικα ειναι εξισου καλα.αλλα οχι κινεζικο.δεν σου κανει εντυπωση ??? τα japan ξεκινανε απο 1800 euro και τα αλλα λες και αγοραζεις ποδηλατο.

  2. #17
    ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΩ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟ DAYANG 50 CC.
    ΑΧΡΗΣΤΟ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ : ΣΕ 2,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ 12000 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΛΜ ΕΚΑΨΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ, ΠΗΝΙΑ, ΒΑΛΒΙΔΑ ΕΞΑΓΩΓΗΣ, ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ. ΕΤΡΙΖΕ ΟΛΟ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΦΩΤΑ ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΟΡΙΑ. ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΗ ΠΟΛΗ. ΤΟ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΗΡΑ KYMCO 125 ΝΕΧΧΟΝ KAI ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Dayang dy, για ντελιβερι ειναι εργατης με τζαμπα ανταλλακτικα, ετσι κιαλιως ολα κινεζικα ειναι πλεον, γιατι να δωσεις 1000 περισσοτερο;

  4. #19
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    Dayang dy, για ντελιβερι ειναι εργατης με τζαμπα ανταλλακτικα, ετσι κιαλιως ολα κινεζικα ειναι πλεον, γιατι να δωσεις 1000 περισσοτερο;
    λες να περιμενει ακομα απαντηση απ το 2010?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    λες να περιμενει ακομα απαντηση απ το 2010?
    Μπορεί να το σκέφτεται ακομα

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Οχι, παρε σκουτερ, με 1100 μια χαρα σκουτερ παιρνεις, λεω σκουτερ για να μη κανεις και σουζες μιας και σηκωνονται πιο δυσκολα . Αν και μαλλον ειδη την πηρες την αποφαση.. μαλλον λεω..

    Edit: Αμα το 2010 προτεινες σκουτερ παιζει να ετρωγες ξυλο ε; χαχα

  7. #22
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Λοιπον μια που το ειδα το θεμα θα γραψω κι εγω δυο λογια οχι για τον θεματοθετη αλλα για οσους ενδιαφερονται και ψαχνονται οπως εγω για το συγκεκριμενο παπι γιατι υπαρχει πολυ παραπληροφορηση.

    Λοιπον το παπι το πηρα πριν κανα μηνα καινουριο το daytona dy 125 rs injection και μονο καλα λογια εχω να πω.Νταξει δε μπορω να πω πως ειναι Honda Astrea Supra σε θεμα πλαστικων αλλα μια χαρα ειναι τα πλαστικα του,καπως σκληρα αλλα δεν τριζουν,δε κοπανανε απλα θελω να δω ποσο θα αντεξουν,αν και οταν παιρνεις παπι για να κανεις την δουλεια σου το παιρνεις για τα φθηνα ανταλλακτικα του οποτε οσο κι αν αντεξουν με προσοχη,οχι στον ηλιο παρακαρισμα κτλ,αν χαλασουν παιρνεις ξανα ενα κουστουμακι κι εισαι αρχοντας γνησιο.

    Μοτερ πολυ καλο αρκετα δυνατο για τα 125cc και με αψογη λειτουργια του ψεκασμου αφου στρωθει γιατι ειναι αρκετα σφιχτο και εδω θα πω ενα tip.Αλλαγη λαδια απο καινουριο,αλλαγη ξανα στα 500χλμ και ξανα στα 1000χλμ και μετα καθε 2.500χλμ κανονικα αλλα σημαντικο αυτο που ειδα και το εφαρμοσα στη πραξη,το μοτερακι θελει μια στο τοσο ενα ανοιγματακι καθε 100χλμ να καθαριζει οσο στρωνεται γτ μπουκωνει και σκαει αναποδες και δε πατανε καλα και οι βαλβιδες αν δεν ανοιγει μια στο τοσο.ΟΧΙ σπασιμο 1η,2α αλλα ενα χαλαρο ανοιγματακι 3η και 4η μεχρι τα 90χλμ 100χλμ ταχυτητα και μετα ξανα στρωσιμο χαλαρα.

    Φρενα φοβερα δυνατα μπρος πισω δισκοι cbs με πολυ καλο δαγκωμα.

    Αναρτηση μπροστα tip αλλαγη απο την 1η μερα τα λαδια που εχει μεσα με καλα λαδακια. Αλλη αναρτηση εγινε με πολυ καλο βυθισμα οσο πρεπει για τα 75 κιλα μου με οσο λαδι λεει ο κατασκευαστης δλδ 62ml στην καθεμια και το μοτο φρεναρει φοβερα και αποσβενει πολυ καλα.

    Καταναλωση ουτε 2l/100 καπου στο 1.75lt ειναι αλλα εσυ πες αντε 2l/100.

    Λαστιχα τα μαμα ειναι Kenda 2 75 πισω 2.50 μπροστα.Τι να πω ακουω απο πολλους ειναι μαπα γλυστρανε αλλαξε τα κτλ.Παιδια το μηχανακι το στριβω το τρεχω το πιεζω το φρεναρω και κανα δυο φορες φρενα πραγματικα λιγο πριν να αναψει κοκκινο με φορα και δεν εκανε κιχ.Εγω δεν εχω θεμα οταν φαγωθουν θα αλλαχθουν εκτος αν απο χειμωνα στο κρυο και στα νερα γλυστρανε.

    Ηλεκτρικα ακουγα για εγκεφαλους,κοψιματα,θεματα κτλ.Εγω δεν εχω καποιο θεμα εως τωρα αν και ακομα ειναι νωρις απλα το λεω γιατι διαβασα απο καποιους θεματα απο καινουριο.

    Πισω αναρτησεις καπως σκληρες αλλα οκ θα ερθουν με τον καιρο.

    Σασμαν σκληρο στα πρωτα χλμ μετα τα 300 με 500 μαλακωνει αρκετα και στα 1000 ειναι βουτυρο,παντα με καλο λαδακι και φρεσκο με αλλαγες στην ωρα του.

    Μπουζι φορουσε 8αρι παιδια ενα tip.Αλλαξτε το με 7αρι,το 8αρι μετα απο τσεκαρισμα και σε cbf 125 efi που ειχα ΔΕΝ δουλευει καλα,μπερδευει στα χαμηλα και ειδικα οταν πιανει χειμωνας.

    Βαλβιδες κανονικα ρυθμιση στα πρωτα 1000χλμ οπως λεει ο κατασκευαστης 0.05mm και οι 2 και μετα απο κει και περα τσεκαρισμα οποτε πρεπει.

    Γραναζια φοραει απο μαμα 15/36 με τελικη στα 110 κοντερισια και αληθινα με gps 100χλμ/ωρα.Εγω του εβαλα ενα 34 γραναζακι πισω ετσι για να ριξει καπως τις στροφες και πηγαινει πιο ξεκουραστα αλλωστε εχει αρκετη δυναμη να το σηκωσει και επισης εγω δεν ενδιαφερομαι για εκκινησεις κοντρες αγωνες κτλ αλλα θελω μια πιο χαλαρη πορεια με λιγοτερες στροφες.Τωρα βγαζει ~ 120χλμ κοντερισια οποτε με 10χλμ που κλεβει 110χλμ αληθινα καθολου ασχημα για παπια. Και σιγουρα οταν ανοιξει κι αλλο το μοτερακι μπορει να δωσει κανα ψιλο παραπανω.

    Οι αλλαγες που εχω κανει ειναι να του βαλω μια εξατμισουλα motosport τυπου sebring και μια φιλτροχοανη 35mm κι αυτα για να αναπνεει καλυτερα.Πιστεψτε με εχει αισθητη διαφορα κυριως στο τραβηγμα στις ανηφορες αλλα και στα ανοιγματα..

    Πανω κατω αυτα παιδια.Οσοι ενδιαφερεστε παρτε το μη το σκεφτεστε για τα 1.435€ που εχει με ψεκασμο και μπρος πισω δισκοφρενα συνδυαζομενα ειναι αμαρτια να κοιτατε μεταχειρισμενα σπασμενα παπακια με 800-1000€ που ζητανε.

    Αυτα παιδες!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200630_174506.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	419241
    Τελευταία τροποποίηση από Akalestos; 30/06/2020 στις 16:47.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    αλλο το dayang και αλλο το daytona...
    τι λάδι βάζεις στο παπί σου - μάρκα κ ιξώδες

  9. #24
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Dayang ειναι η μαρκα του φιλε ετσι ερχεται εδω και εδω πωλειται ως Daytona.

    Εχω πειραματιστει αρκετα με λαδια και σε αλλα παπια και σε μηχανες που ειχα εως τωρα και στο παπι βαζω 20w50 για πολλους λογους.. castrol βαζω και ειμαι μια χαρα δε χρειαζεται ακριβοτερο!

    Ειμαι της αποψης ο,τι μαρκα και να βαλεις να τα αλλαζεις στην ωρα τους και παντα το μοτερακι σου θα ναι φρεσκο.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Dayang ειναι η μαρκα του φιλε ετσι ερχεται εδω και εδω πωλειται ως Daytona.

    Εχω πειραματιστει αρκετα με λαδια και σε αλλα παπια και σε μηχανες που ειχα εως τωρα και στο παπι βαζω 20w50 για πολλους λογους.. castrol βαζω και ειμαι μια χαρα δε χρειαζεται ακριβοτερο!

    Ειμαι της αποψης ο,τι μαρκα και να βαλεις να τα αλλαζεις στην ωρα τους και παντα το μοτερακι σου θα ναι φρεσκο.
    συμφωνώ ,καλό κ φθηνό λάδι τής castrol το 20w50 αρκεί να ξέρεις απο ποιό κατάστημα το αγοράζεις ...καλά χιλιόμετρα να εχεις φίλε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xlarge_20160202175524_castrol_power_1_4t_20w_50_1lt.jpeg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	15,9 KB 
ID:	419248

  11. #26
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    συμφωνώ ,καλό κ φθηνό λάδι τής castrol το 20w50 αρκεί να ξέρεις απο ποιό κατάστημα το αγοράζεις ...καλά χιλιόμετρα να εχεις φίλε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xlarge_20160202175524_castrol_power_1_4t_20w_50_1lt.jpeg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	15,9 KB 
ID:	419248
    Να σαι καλα φιλε σε ευχαριστω επισης!

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες από την πρώτη μέρα?Πρώτη φορά το ακούω , ποιος ο λόγος να μπεις στην διαδικασία?

    Επίσης ποια είναι αυτή η διαδικασία;έχει καμία τάπα και γίνεται σε 2 λεπτά η δουλειά η είναι ολόκληρη ιστορία;

  13. #28
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες από την πρώτη μέρα?Πρώτη φορά το ακούω , ποιος ο λόγος να μπεις στην διαδικασία?

    Επίσης ποια είναι αυτή η διαδικασία;έχει καμία τάπα και γίνεται σε 2 λεπτά η δουλειά η είναι ολόκληρη ιστορία;
    Επειδη ειναι κινεζικο κ λογω του χαμηλου κοστους,η εταιρεια δε τους βαζει ουτε καλο λαδι,ουτε πολυ ποσοτητα λαδιου.Μολις τα εβγαλα ηταν καταμαυρα,σαν νερο και πολυ λιγη ποσοτητα.

    Απο πανω ανοιγουν με παξιμαδι-ταπα.Απο κατω εχει μια βιδα αλλεν χωνευτη για να βγαινουν τα εντοσθια της μπουκαλας. Για λαδια μονο κι ελατηρια κ τσιμουχες ανοιγεις απο πανω.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2020
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Akalestos Προβολή μηνύματος
    Επειδη ειναι κινεζικο κ λογω του χαμηλου κοστους,η εταιρεια δε τους βαζει ουτε καλο λαδι,ουτε πολυ ποσοτητα λαδιου.Μολις τα εβγαλα ηταν καταμαυρα,σαν νερο και πολυ λιγη ποσοτητα.

    Απο πανω ανοιγουν με παξιμαδι-ταπα.Απο κατω εχει μια βιδα αλλεν χωνευτη για να βγαινουν τα εντοσθια της μπουκαλας. Για λαδια μονο κι ελατηρια κ τσιμουχες ανοιγεις απο πανω.
    Λοιπόν έχω και εγώ ένα τέτοιο παπί και λέω να το κάνω και στο δικό μου

    Άρα αν κατάλαβα καλά , όπως πάω στο μηχανάκι και χωρίς να λύσω τπτ (όπως είναι έτοιμο για οδήγηση δηλαδή) κοιτάω στο πάνω πάνω μέρος της μπουκάλας και βρίσκω μια τάπα , την ανοίγω , αδειάζω το παλιό λάδι (πώς?) , Ρίχνω καινούργιο την κλείνω και έτοιμος

  15. #30
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CuckooDestroyer Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν έχω και εγώ ένα τέτοιο παπί και λέω να το κάνω και στο δικό μου

    Άρα αν κατάλαβα καλά ,
    Δεν καταλαβες καλά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF