Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 70

Θέμα: Απορια για λαδια w0/30 και 5-40w

  1. #1

    Απορια για λαδια w0/30 και 5-40w

    Aν βαλω σε R1 του 2007 ψιλα λαδια
    για ευστροφια (για μερικα περασματα και μετα τα αλλαξω) θα ειναι ενταξει η θα παρω τιποτα στροφαλοπιστονια παραμασχαλα
    Το μηχανακι εχει κανει 35,000χλμ.
    ...εχω βαρεθει να βουλωνω τρυπες...
    ...δεν πληρωνω διοδια

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    Re: Απορια για λαδια w0/30 και 5-40w

    Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
    ευτροφια

    Να το παχυνεις θελεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  3. #3

    Re: Απορια για λαδια w0/30 και 5-40w

    Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
    Aν βαλω σε R1 του 2007 ψιλα λαδια
    για ευτροφια (για μερικα περασματα και μετα τα αλλαξω) θα ειναι ενταξει η θα παρω τιποτα στροφαλοπιστονια παραμασχαλα
    Το μιχανακι εχει κανει 35,000χλμ.
    Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο του να παίξεις με τέτοιο ιξώδες αντί για ένα 10-40 ... εκτός και αν κυνηγάς δεκατάκια να κατεβάσεις που και πάλι δεν θα τα πάρεις εύκολα ....


    Για ένα track day δεν θα έχεις πρόβλημα , αρκεί μετά να το πετάξεις μαζί με το φίλτρο λαδιού ... πολλά λ7 για πέταμα κατά τη γνώμη μου ...

  4. #4
    Οχι για dD.Για τα δεκατακια θελω.Δεκατακια στα 250χλμ ειναι μιαμησι και κολωνα.
    Το μονο που με ενδιαφερει αν θα εχω προβλημα φθορας του κινητηρα. Αν ειναι ετσι ,δεν παιζω.
    Γιατι εχω τυν εντυπωση οτι το ψιλο λαδι θα το πεταει πισω ζωντανο.
    Στο site της Μοτουλ λενε οτι το ψιλο λαδι ειναι καλο για μονο μικρες διαδρομες.
    Εγω για μερικα περασματα το θελω οπου και θα ελεχγω την σταθμη.
    Η απορια μου ειναι ειναι μελετημενο για τις ανοχες του κινητηρα μου η θα παθω καμια ζημια.

    ...εχω βαρεθει να βουλωνω τρυπες...
    ...δεν πληρωνω διοδια

  5. #5
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Δεν πρόκειται να κερδίσει ΤΙΠΟΤΕ στην πράξη από αυτή την κίνηση.

    Οι εσωτερικές τριβές και η διαφορά τους είναι τόσο ελάχιστη που δεν μπορείς να κερδίσεις δεκατάκια από αυτό. Μακάρι να ήταν έτσι εύκολα τα δεκατάκια. Μια κακή ή κακολαδωμένη αλυσίδα όμως μπορεί να σου κόψει και 2-3 άλογα χαλαρά. 2-3 κιλά δίαιτα και θα κερδίσεις πολύ περισσότερα.

    Η επιλογή ιξώδους λαδιού γίνεται ανάλογα με τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος. 0W-30 θα σε πάει το χειμώνα και το 5W-40 θα σε πάει χειμώνα-καλοκαίρι. Κανένα από τα παραπάνω δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα εκτός κι αν χρειάζεσαι την περίοδο εκείνη 50άρι λάδι λόγω εξαιρετικά υψηλών θερμοκρασιών. Βέβαια θα καταστραφεί και θα καεί πιο εύκολα αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει. Το αλλάζεις πιο συχνά. Άλλωστε όλα τα racing λάδια όταν δουλευτούν θέλουν αλλαγή άμεση κανονικά.

    Αυτό που ουσιαστικά θέλεις είναι ενα FULL SYNTHETIC λάδι το οποίο θα το αλλάζεις στα 1000-1500χλμ και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.


    Διάβασε και αυτό και θα σε βοηθήσει:

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14087


    Ααααα, και ξέχνα το Motul. Βάλε TORCO 4TSR




  6. #6
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA


    Αυτό που ουσιαστικά θέλεις είναι ενα FULL SYNTHETIC λάδι το οποίο θα το αλλάζεις στα 1000-1500χλμ και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.


    full synthetic και μαλιστα αλλαγη καθε 1000χλμ?


  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    full synthetic και μαλιστα αλλαγη καθε 1000χλμ?

    Μιλάει για 0W-30, 5W-40 και για ταχύτητες 250+ χλμ/ω και κόντρες. Άρα σκίσημο και άγριο δούλεμα με πολύ λεπτά λάδια.

    Στην πίστα αντίστοιχα βάζεις πάντα full synthetic και αλλάζεις λάδια κάθε φορά ή τουλάχιστον κάθε 2 φορές. Το ίδιο είναι.

    Μπορείς να τα διατηρήσεις και να τα αλλάξεις αρκετά αργότερα αλλά θα έχουν χάσει μετά τα 1500χλμ το 35% περίπου της ικανότητάς τους και άρα δεν θα είναι αποτελεσματικά για αυτό που τα θέλει.


  8. #8
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Δες εδώ πχ πόσο χάνεται μειώνεται η ρευστότητα των λαδιών με την χρήση (χλμ).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture 1.png 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	86,3 KB 
ID:	194996

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Δεν πρόκειται να κερδίσει ΤΙΠΟΤΕ στην πράξη από αυτή την κίνηση.

    Οι εσωτερικές τριβές και η διαφορά τους είναι τόσο ελάχιστη που δεν μπορείς να κερδίσεις δεκατάκια από αυτό. Μακάρι να ήταν έτσι εύκολα τα δεκατάκια. Μια κακή ή κακολαδωμένη αλυσίδα όμως μπορεί να σου κόψει και 2-3 άλογα χαλαρά. 2-3 κιλά δίαιτα και θα κερδίσεις πολύ περισσότερα.

    Η επιλογή ιξώδους λαδιού γίνεται ανάλογα με τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος. 0W-30 θα σε πάει το χειμώνα και το 5W-40 θα σε πάει χειμώνα-καλοκαίρι. Κανένα από τα παραπάνω δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα εκτός κι αν χρειάζεσαι την περίοδο εκείνη 50άρι λάδι λόγω εξαιρετικά υψηλών θερμοκρασιών. Βέβαια θα καταστραφεί και θα καεί πιο εύκολα αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει. Το αλλάζεις πιο συχνά. Άλλωστε όλα τα racing λάδια όταν δουλευτούν θέλουν αλλαγή άμεση κανονικά.

    Αυτό που ουσιαστικά θέλεις είναι ενα FULL SYNTHETIC λάδι το οποίο θα το αλλάζεις στα 1000-1500χλμ και δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο.


    Διάβασε και αυτό και θα σε βοηθήσει:

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14087


    Ααααα, και ξέχνα το Motul. Βάλε TORCO 4TSR




    FULL SYNTHETIC εισαι συγουρος?Εσυ το δουλευεις με φουλ συνθετικα?Εχω ακουσει πολλες ζημιες με τετοια λαδια.
    Τ ο 5-40 νομιζω οτι θα εχουν καποια διαφορα ευστροφιας εστω και ελαχιστη (αλλα δεν επιμενω διοτι δεν εχω ασχολιθει με το θεμα) παντα σε σχεση με τα 15-40 η 50(δεν θυμαμε...δουλευω τα compedition tiς Motul για Suzuki).
    Tα TORCO 4TSR τι παραπανω εχουν?
    Και που τα βρισκω?Τιμη?
    ...εχω βαρεθει να βουλωνω τρυπες...
    ...δεν πληρωνω διοδια

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Όποιος έχει απαιτήσεις απόδοσης δουλεύει Full Synthetic είτε σε δρόμο είτε σε χώμα. Σε πιεσμένους κινητήρες είναι μονόδρομος σχεδόν.

    Τα Torco τα έχει ο Λαμπριανίδης στην Καλλιρόης με 13,5 ευρώ/lt τα 4TSR 10W-40

    http://www.trade-wind.gr/index.php?o...mid=57&lang=el

  11. #11
    θα τα δοκιμασω αν και δεν συνηθιζω τνα κανω πειραματα.

    Ελπιζω να ειναι καλα σε σχεση τα Μotul V300
    ...εχω βαρεθει να βουλωνω τρυπες...
    ...δεν πληρωνω διοδια

  12. #12
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις μάρκα αν και δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτε εαν δεν ανοίξεις κινητήρες και συγκρίνεις φθορές.

    Δοκίμασε και RED LINE εναλλακτικά

    Πάντως θέλει καλό ζέσταμα οπωσδήποτε μιας και ακόμη και η ιδια η Motul κάπου διάβασα ότι λεει πως στους 70 και κατω βαθμους τα V300 εχουν ανεπαρκη λιπανση (δεν παίρνω και όρκο γι αυτό).

  13. #13
    ΅Εκανα την συγκρηση με τα V 300 μηπως ξερεις κατι.

    Pantos eisai tis gnomiς gia Full Synthetic?

    Kai kathe pote allagi? 1000-1500? Giati τοσα λιγα?

    Tα R1 δεν παιφτουν κατω απο 70 C ουτε στο Εβερεστ.
    ...εχω βαρεθει να βουλωνω τρυπες...
    ...δεν πληρωνω διοδια

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Όποιος έχει απαιτήσεις απόδοσης δουλεύει Full Synthetic είτε σε δρόμο είτε σε χώμα. Σε πιεσμένους κινητήρες είναι μονόδρομος σχεδόν.

    Τα Torco τα έχει ο Λαμπριανίδης στην Καλλιρόης με 13,5 ευρώ/lt τα 4TSR 10W-40

    http://www.trade-wind.gr/index.php?o...mid=57&lang=el
    Τοrco πάρα πολύ καλά.Για παραγγελίες πιστεύω ότι ο Δημήτρης(SVX) έχει ακόμα καλύτερες τιμές

  15. #15
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    1) τα full synthetic ούτως η άλλως είναι καλυτερα.

    2) τα motul 300V και ακόμη περισσότερο τα 0w-30 & 5w-40 είναι ούτως η άλλως full synthetic.

    3) δες τον πίνακα πιο πάνω πως μειώνεται η ρευστότητα των λαδιων μετά από 800 μίλια και θα δεις ότι εάν τα αφήσεις παραπάνω θα χάσεις τα πλεονεκτήματα του λεπτού λαδιού μετά από αυτά τα χιλιόμετρα. Εάν δεν σε πειράζει αυτό τότε άφησε τα και παραπάνω. Τα συνθετικά μάλιστα κρατάνε περισσότερο αλλά εσυ τα θέλεις πολύ ψιλά οπότε πάλι θέλουν γρήγορα αλλαγμα για να παραμένουν τόσο ψιλά.

    4) εάν το ζοριζεις το μοτορι τότε μην τα αφήσεις πάνω από 2000 χλμ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
    Για παραγγελίες πιστεύω ότι ο Δημήτρης(SVX) έχει ακόμα καλύτερες τιμές
    Δεν ήξερα ότι τα φέρνει. Κάνε μια ερώτηση τότε.


Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απορία για Διπλωμα μηχανης A1 και εξοδα παραστασης
    από karubas στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2013, 16:42
  2. Απορια για Α1 και xr400
    από mars696 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 20:41
  3. Λάδια για μπροστινό Sae 30 ;
    από toulis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2008, 02:04
  4. 30 και σημερα για το φλουρι !!
    από tifoefs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2006, 13:01
  5. Σοβαρή απορία, για κράνη...πήρα ενα ΜΧ Uvex χθές και...
    από Gandalf dr685sm στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 14:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF