Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Ταξιδι μέσα απο Βαλκάνια.Εγγραφα??

  1. #1
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722

    Ταξιδι μέσα απο Βαλκάνια.Εγγραφα??

    Καλησπέρα παίδες. Σε ενα μηνα παρέα με 2 ακόμα μηχανές θα πάμε ενα ταξιδάκι. Το ταξιδι εχει ως εξης : Αθηνα-Τρικαλα-Βελιγραδι(μεσω Σκοπίων)-Βουδαπέστη-Βιέννη-Βιλαχ-Βενετιά- Ηγουμενίτσα-Τρικαλα-Αθηνα.
    Εχουμε μπερδευτει σχετικα με τα εγγραφα που χρειαζόμαστε για να ειμαστε καλυμενοι στο ταξίδι. Βγαλαμε διαβατηρια και πρασινες κάρτες και τώρα διαβασαμε και για τις καινούργιες άδειες κυκλοφορίας και για το διεθνές δίπλωμα. Τα χρειαζόμαστε ή μπορούμε να την βγάλουμε και με την κλασσικη πράσινη αδεια που έχουμε και το ροζ τριχαρτο διπλωμα μας? Μήπως να παμε να βγάλουμε ενα απο τα καινούργια που ειναι καρτα και εχει και λατινικούς χαρακτηρες πάνω? Ολο χρήμα δίνουμε και δεν μας περισεύουν κιόλας.
    Επισης οποιεσδήποτε πληροφορίες γαι τα μέρη που ανέφερα ειναι δεκτές με χαρα.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    167
    Καλημερα εγω το καλοκαιρι που πηγα στην τουρκια το μονο που ηθελε ηταν πρασινη καρτα δεν νομιζω να θελεις κατι αλλο

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Καλημερα. Περισυ τετοιο καιρο εκανα ενα ταξιδι μεχρι την Γερμανια μεσω Βουλγαριας ομως και οχι Σκοπιων και περασμα απο Σερβια και Κροατια. Ειχαμε διεθνες διπλωμα (που βγαζεις απο την ΕΛΠΑ) το οποιο και οριζει απο ποιες χωρες μπορεις να περασεις..Ειναι διαφορετικης διαρκειας (το δικο μας ηταν διετες) και περιελαμβανε και τις παραπανω χωρες. Πρασινη καρτα και φυσικα ολα τα εγγραφα της μοτοσυκλετας.
    Ωστοσο πουθενα Δεν μας ζητηθηκε να δειξουμε το παραμικρο χαρτι εκτος διαβατηριου. Δεν ξερω αν ειναι συνηθισμενη τακτικη αλλα για καθε ενδεχομενο ειχαμε ολα τα χαρτια. (κοστος διεθνους διπλωματος 2ετους διαρκειας περιπου 80 ευρω αν θυμαμε καλα και πρασινης καρτας δωρεαν απο τον ασφαλιστη μας.)
    Quod me nutrit... me destruit.....

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Δεν χρειαζεται τιποτε παραπανω απο οτι ηδη εχετε.
    J.T.R

  5. #5
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389
    Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
    Δεν χρειαζεται τιποτε παραπανω απο οτι ηδη εχετε.
    Ακούστε τον απο πάνω παίδες.Ελλάδα-Ρουμανία το 'χει ψωμοτύρι.
    Όταν περάσετε απο Τρίκαλα αν σας παίρνει ο χρόνος κάνετε στάση για καφεδάκι
    Το blog μου:
    http://northcape2010.blogspot.com/

    Βάση Δεδομένων:
    http://www.earthexplorer.weebly.com/

  6. #6
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
    Ακούστε τον απο πάνω παίδες.Ελλάδα-Ρουμανία το 'χει ψωμοτύρι.
    Όταν περάσετε απο Τρίκαλα αν σας παίρνει ο χρόνος κάνετε στάση για καφεδάκι
    OK σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τρικαλα θα κάτσουμε Σαββατο βράδυ για διανυκτέρευση φιλε μου μιας και εχω σπίτι(το πατρικο της μάνας μου) στον Λογγο. Ενα μήνας έμεινε και έχουμε τρελαθεί απο την αγωνία και την ενθουσιασμό του ταξιδιού...
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  7. #7
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
    OK σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τρικαλα θα κάτσουμε Σαββατο βράδυ για διανυκτέρευση φιλε μου μιας και εχω σπίτι(το πατρικο της μάνας μου) στον Λογγο. Ενα μήνας έμεινε και έχουμε τρελαθεί απο την αγωνία και την ενθουσιασμό του ταξιδιού...
    Πατρίδα κοίτα στο p.m σου
    Το blog μου:
    http://northcape2010.blogspot.com/

    Βάση Δεδομένων:
    http://www.earthexplorer.weebly.com/

  8. #8

  9. #9
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Οι άλλες 2 μηχανλες έχουν καινούργιες άδειες με λατινικούς χαρακτήρες ενω εγώ έχω την παλιά μιας και η μηχανλη μου ειναι μοντέλο 2007. Μήπως να παω να βγάλω νέα και εγω?Οσον αφορα τα χρήματα τι προτείνετε?Σκόπια δεν θα χρειαστούμε πιστέυω μιας και θα γεμίζουμε ντεπόζιτα πριν μπούμε και δε νομίζω να χρειαστεί κανένας ανεφοδιασμό μέχρι να ξαναβγούμε. Σερβία όμως σίγουρα θα χρειαστούμε συνάλλαγμα. Να κανουμε απο εδώ ή να κάνουμε οταν φτάσουμε εκεί?Θα βρούμε εύκολα? Απο Ουγγαρία και πέρα μονο ευρώ θα χρειαστούμε έτσι δεν είναι?
    Roufianos δεν εγγυώμαι τίποτα μιας και δεν ξερω τι θα θελει η παρέα φίλε μου. Πάντως απο τους 5 που θα παμε οι 3 θα είμαστε Τρικαλινοι. Εγω απο Λογγο,ενας απο την πόλη μεσα και ενας απο Γαρδικι. Α και ενας κοντοχωριανος Αρτινος.Ο αλλος αθηναίος είναι άστον χαχα!!
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  10. #10
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
    Σκόπια δεν θα χρειαστούμε πιστέυω μιας και θα γεμίζουμε ντεπόζιτα πριν μπούμε και δε νομίζω να χρειαστεί κανένας ανεφοδιασμό μέχρι να ξαναβγούμε. Σερβία όμως σίγουρα θα χρειαστούμε συνάλλαγμα. Να κανουμε απο εδώ ή να κάνουμε οταν φτάσουμε εκεί?Θα βρούμε εύκολα? Απο Ουγγαρία και πέρα μονο ευρώ θα χρειαστούμε έτσι δεν είναι?
    Καλο ειναι να χαλατε χρηματα, υπολογιζοντας περιπου ποσα θα χρειαζονται για να κινηθειτε στην εκαστοτε χωρα και αναλογα τις μερες.

    Για την ουγγαρια που αναφερες ηταν η μοναδικη φορα που δεν υπολογισαμε καλα και φευγοντας απο το βουδαπεστη σταματησαμε να φουλαρουμε λιγο εκτος, και μας ΠΗΔΗΞΕ στην ισοτιμια που μας εδωσε το βενζιναδικο, για το ευρω. Γενικα οπου δωσαμε ευρω (εκτος απο βουλγαρια και σερβια) παντα η ισοτιμια ηταν χειροτερη απ'οτι οταν χαλουσαμε σε τραπεζες.

    Οποτε τουλαχιστον για τα καυσιμα (αν οχι για ολα τα εξοδα) να χαλατε σε καμια τραπεζα

    Ασχετο
    Ελπιζω να εχετε gps, οχι για το δρομο αλλα για μεσα στη πολη, να μπορειτε να βρισκεται το ξενοδοχειο που πηγαινετε ευκολα

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Καλημερα.. Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να έχετε κανει συναλλαγμα απο Ελλαδα τουλαχιστον για βενζινες και λιγα για φαγητο αλλιως στις περισσοτερες των περιπτωσεων θα χασετε περισσοτερο στην αλλαγη εκει.. Οχι πολλα για καθε χωρα που χρειαζεται να εχετε..Εμεις ειχαμε για ενα φουλαρισμα για καθε μηχανη και λιγα για νερα καφε και προχειρο φαγητο ανεξαρτητα αν χρειαστηκαν τελικα...
    Quod me nutrit... me destruit.....

  12. #12
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Ωραια λοιπόν συνάλλαγμα απο εδω για Σερβία. Η Ουγγαρία ακομα δεν χρησιμοποιεί ευρω ε?Αρα και εκεί ρε γαμωτο. Σε τράπεζα πρέπει να παμε εδώ και αν ξερετε ποιες θα έχουν σίγουρα συναλλαγμα?
    GPS εχω εγώ με Ελληνικούς και Ευρωπαικούς χάρτες ένα MLS Destinator οπότε ειμαστε οκ.Θα έχουμε και τυπωμένη την διαδρομή απο το ViaMichelin αλλα οχι τις πόλεις όπως είπε ο συνάδελφος. Μετα το ταξίδι θα μπούν και οι ανάλογες φωτό του ταξιδίου.
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Η Ουγγαρια δεν χρησιμοποιει επισημως το ευρω.Περνωντας τα συνορα υπαρχουν ανταλλακτηρια συναλαγματος πολλα.Στις πολεις επισης και με καλυτερες τιμες και χωρις προμηθεια.
    J.T.R

  14. #14
    Να υπενθυμίσω πάντως πως όταν σταματήσετε στην είσοδο της Ουγγαρίας για να κάνετε συνάλλαγμα ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΒΙΝΙΕΤΑ.
    Αυτό ουσιαστικά είναι μία απόδειξη που θα σας δώσουν αφού δώσετε τα νούμερα των μοτοσυκλετών και περαστούν on line και χρειάζεται ώστε να μπορείτε να κάνετε χρήση της autobahn.
    Προσοχή κάνουν ελέγχους στην autobahn για αυτό με τσουκτερά πρόστιμα.
    Εμένα πάντως με έλενξαν σε ένα πάρκινκ που είχα σταματήσει αλλά ευτυχώς είχα βγάλει Βινιέτα.

  15. #15
    Πήγασος Τούρινγκ Εντίσιον Το avatar του/της xmen
    Εγγραφή
    03/01/2008
    Μηνύματα
    43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
    Ωραια λοιπόν συνάλλαγμα απο εδω για Σερβία. Η Ουγγαρία ακομα δεν χρησιμοποιεί ευρω ε?Αρα και εκεί ρε γαμωτο. Σε τράπεζα πρέπει να παμε εδώ και αν ξερετε ποιες θα έχουν σίγουρα συναλλαγμα?
    Να πω κάτι από εμπειρία. Το να κάνετε συνάλλαγμα από εδώ ξεχάστε το... αυτό γινόταν πριν είκοσι χρόνια. Οι τράπεζες δεν κρατούν απόθεμα σε αυτά τα "εξωτικά" νομίσματα. Θα πάρεις μαζί σου μία ωραία αναληπτική κάρτα από την τράπεζα σου με την ένδειξη Maestro/Cirrus και δυνατότητα ανάληψης από το εξωτερικό. Έτσι σε κάθε χώρα που θα περνάς θα έχεις το τοπικό νόμισμα εύκολα και με πολύ χαμηλό κόστος.

    Για διόδια και βενζινάδικα θα σου πρότεινα να χρησιμποιήσεις πιστωτική κάρτα ώστε να μην σε γελούν στην ισοτιμία, εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς τοπικό νόμισμα που θα έχεις από την τράπεζα και στην έξοδο από την χώρα όσα ρέστα σου μένουν τα βάζεις βενζίνη.

    Οποιαδήποτε διευκρίνηση χρειαστείς στην διάθεση σου..
    the Journey is the Destination

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι φοράτε μέσα από το μπουφάν το χειμώνα;
    από laksof στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2014, 02:29
  2. Ισοθερμικό για μέσα από το κράνος.
    από Respect στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2007, 23:25
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2006, 14:01
  4. Πάτρα- Κροατία- Πάτρα Οδικώς από Βαλκάνια
    από Vasilis_Strom στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 10:23
  5. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου....
    από monstermind στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF