Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τρακαρισμα.Πως και τι δικαιουμαι.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287

    Τρακαρισμα.Πως και τι δικαιουμαι.

    Θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με ενα ατυχημα που ειχα το πρωι.Οδηγος αυτοκινητου παραβιασε προτεραιοτητα με αποτελεσμα να με χτυπησει απο αριστερα και εγω στη σνεχεια επεσα σε παρκαρισμενο.Ευτυχως περα απο μωλωπες και γρατζουνιες δεν εχω κατι σοβαροτερο.Το μηχανακι εχει αρκετη ζημια.Μετα το ατυχημα ηρθαν ατομα και απο τις 3 ασφαλιστικες για καταγραφη του περιστατικου αλλα οχι τροχαια.
    Η ερωτηση μου ειναι τι ακριβως δικαιουμαι.Αποζημιωση για το κρανος και τα ρουχα μου μπορω να την απαιτησω απο το πραγματογνωμονα που θα δει και τη μηχανη ή μονο δικαστικως μπορω να τα παρω?Σε περιπτωση που εχω τη δυνατοτητα να επισκευασω μονος μου τη μοτο την προσωπικη εργασια τη πληρωνομαι?
    Αυτα για αρχη και ελπιζω να μη σας κουρασα.

  2. #2
    ο τακακιας Το avatar του/της nio1981
    Εγγραφή
    08/03/2010
    Μηνύματα
    780
    θα τα δειξεις τα ρουχα σου στον πραγματογνωμονα να τραβηξει φωτο.δικαιουσαι αποζημιωση γιαυτα.αποτι ξερω για την μηχανη θα σου βγαλουν μια σουμα ασχετα το ποιος θα την φτιαξει....

    αφου δεν χτυπησες παλι καλα....καλα τρεχαματα τωρα...
    nio1981

    πολυ ζουζουνι ο καμπος....:a37: :a37:


  3. #3
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429

    Re: Τρακαρισμα.Πως και τι δικαιουμαι.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gasto
    Θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με ενα ατυχημα που ειχα το πρωι.Οδηγος αυτοκινητου παραβιασε προτεραιοτητα με αποτελεσμα να με χτυπησει απο αριστερα και εγω στη σνεχεια επεσα σε παρκαρισμενο.Ευτυχως περα απο μωλωπες και γρατζουνιες δεν εχω κατι σοβαροτερο.Το μηχανακι εχει αρκετη ζημια.Μετα το ατυχημα ηρθαν ατομα και απο τις 3 ασφαλιστικες για καταγραφη του περιστατικου αλλα οχι τροχαια.
    Η ερωτηση μου ειναι τι ακριβως δικαιουμαι.Αποζημιωση για το κρανος και τα ρουχα μου μπορω να την απαιτησω απο το πραγματογνωμονα που θα δει και τη μηχανη ή μονο δικαστικως μπορω να τα παρω?Σε περιπτωση που εχω τη δυνατοτητα να επισκευασω μονος μου τη μοτο την προσωπικη εργασια τη πληρωνομαι?
    Αυτα για αρχη και ελπιζω να μη σας κουρασα.
    Κατ αρχήν αυτά που θα καταγραφούν στη φίλική δήλωση δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και δεσμευτικά. Οπότε σημαίνει ότι ο άλλος θα μπορούσε και να στα γυρίσει! Δύσκολο βέβαια όταν έχει έρθει η φροντίδα σου και έχει πάρει φωτογραφίες. Αν και συνήθως δε συμβαίνει γιατί θα μπει στη μέση η νομική προστασία και θα περιπλεχθούν τα πράγματα. Τώρα για το κράνος και λοιπό εξοπλισμό δεν είμαι σίγουρος! Το κατέγραψε η φροντίδα σου; Μίλησες με τον ασφαλιστή σου; Σ αυτές τις περιπτώσεις φωνάζουμε ΠΑΝΤΑ την τροχαία και φροντίζουμε να καταγράψει ΟΛΕΣ αυτές τις ζημιές στο βιβλίο συμβάντων. Επίσης αν υπάρχουν και μάρτυρες βοηθάνε. Όταν λες να φτιάξεις τη μηχανή μόνος σου τι εννοείς; Έχεις δικό σου συνεργείο; . Το συνεργείο σε κάθε περίπτωση αφού δει με τον πραγματογνώμονα τη ζημια θα κάνει την προσφορά του, δλδ τι ζητάει. Συνήθως οι ασφαλιστικές έχουν ένα στανταρτ ποσο για κάθε μηχανάκι που σαβουριάζεται. Πρέπει να σαι από πάνω βασικά όταν θα ρθει ο πραγματογνώμονας και να απαιτήσεις να αλλαχθούν τα μέρη που έχουν ζημιά. Θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να προσκομίσεις παραστατικά που κοστολογούν την εργασία και το κόστος ανταλλακτικών. Χωρίς αυτά αποζημίωση δεν έχει
    Αυτά τα ολίγα.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της costas106
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    220
    Πρώτο και κυριότερο, νοσοκομείο πήγες?
    Αν δεν το έχεις κάνει καλό θα είναι να πας.

    Πάντα φωνάζουμε τροχαία για να γίνει καταγραφή του συμβάντος, εφόσον υπάρχει τραυματισμός ένας λόγος παραπάνω να το κάνουμε.

    Δικαιούσαι αποζημίωση για τον εξοπλισμό ασφαλείας σου (κράνος, μπουφάν, μπότες, γάντια) κι εννοείται πως το απαιτείς.

    Όσον αφορά το εαν θα αποζημιωθείς προσωπική εργασία για την επισκευή της μοτο σου, το κόβω χλωμό, διότι οι ασφαλιστικές για να αποζημιώσουν θέλουν τιμολόγια εργασίας κ' ανταλλάκτικών.
    (υποθέτω πως δεν έχεις δικό σου συνεργείο...)

  5. #5
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46

    a

    αγαπητε αγνωστε..καταρχην δυο παρατηρησεις.
    οπως το μηχανακι το φτιαχνεις (συνηθως) στο συνεργειο , οπως τοβ τραυματισμο σου τον φροντιζει ενας γιατρος , ετσι και τις απαιτησεις σου απο ατυχημα τις επιμελειται δικηγορος.
    αρα προκειμενου να εξασφαλισεις οσο καλυτερα τις απαιτησεις που εχεις ..καλοθα ηταν να βρεις δικηγορο.
    Αναφορικα με το τι δικαιουσαι ,τα παιδια που σου απαντησαν εχουν εν μερει δικιο,αφου και την μηχανη μπορεις να επισκευασεις και τον εξοπλισμο σου και ηθικη βλαβη, ομως πρεπει να ακολουθησεις καποιες διαδικασιες και καλο θα ηταν να μην γινουν λαθος.
    περαστικα και κουραγιο..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Ευχαριστω ολους για τις απανησεις.Αρχικα να αναφερω οτι νοσοκομειο πηγα μετα το συμβαν οπου δε μου διαγνωστηκε τιποτα περα απο επιφανειακα τραυματα.
    Σχετικα με τη μοτο μεχρι στιγμης τη συντηρουσα μονος μου και εχω τις γνωσεις και τα εργαλεια να την επισκευασω μονος μου αλλα δε ξερω πως μπορω να αποδειξω την οποια εργασια κανω.
    Δηλαδη οταν ερθει ο πραγματογνωμονας να ειμαι μπροστα και να του υποδειξω εγω ολα τα σημεια τα οποια εχουν υποστει ζημια και μαζι να εχω τον εξοπλισμο μου για να τον δει?Οι αποζημιωσεις αργουν πολυ σε τετοιες περιπτωσεις?

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    γιατι δεν ηρθε αστυνομια?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    1. Όταν υπάρχει τραυματισμός και κληθεί η Τροχαία δηλώνοντας στο κέντρο οτι υπάρχει τραυματίας, τότε συνεπάγεται και δικάσιμος χωρίς πολλά πολλά. Αν δεν δηλωθεί τραυματισμός τότε αν θέλουν οι εμπλεκόμενοι μπορούν να τα βρούν με την φιλική δήλωση. Αν υπάρχει διαφωνία τότε καλείτε και πάλι τροχαία και δεν φεύγετε απο το σημείο μέχρι να έρθει.

    2. Η φιλική δήλωση αν υπογραφεί και απο τους δύο αποτελεί δεσμευτικό έγγραφο και τίποτα και κανείς δεν μπορεί να το αλλάξει στην δήλωση του μετέπειτα εκτός και αν προκύψει θέμα υγείας που θα πρέπει να διαπιστωθεί σε νοσοκομείο.

    3. Αποζημιώνεσαι για τις ζημιές βάση τιμολογίων και ρούχα ασφαλείας (εξοπλισμό, κράνος, γάντια ... οχι ρούχα) παραδίδοντας τα στην ασφαλιστική. Οπότε δεν πετάς τίποτα.

    4. Προσωπική εργασία δεν στην πληρώνουν γιατί δεν υπάρχει τιμολόγιο για να δικαιολογήσει το όποιο έξοδο. Αν έχεις κάποιο φίλο με συνεργείο βάλτην μέσα εκεί και συνεννοήσου μαζί του να κοπεί τιμολόγιο απο αυτόν στην ασφαλιστική και να του δώσεις κάτι εκεινού για εφορία και ΦΠΑ. Διαφορετικά δεν παίρνεις φράγκο.

    Περαστικά φίλε και καλή επάνοδο.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #9
    Ποια φιλική δήλωση ?????
    Υπάρχουν 3 εμπλεκόμενοι οπότε η φιλική δήλωση δεν υπάρχει εδώ.
    Αφού δεν πήγε η τροχαία ,το μόνο αποδεικτικό είναι οι καταγραφές των ασφαλειών.
    Εγώ και σε νερά που γλίστρησα φώναξα αστυνομία και εσένα σε έστειλε μπαλάκι από το ένα αμάξι στο άλλο και δεν φώναξες????Μέγιστη χαζομάρα.
    Το μόνο που μπορώ να σου ευχηθώ είναι καλά ξεμπερδέματα.Ελπίζω να έχεις πάρει τουλάχιστον αντίγραφα από τις εκθέσεις των άλλων 2 ασφαλειών......

Παρόμοια θέματα

  1. Τι ,πως και γιατι?
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2010, 00:18
  2. Χμμ δήλωση?απαραίτητη?πως και τι φασαρία είναι?
    από Erianis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2010, 16:48
  3. πως οδηγαμε και τι αντιλαμβανομαστε
    από Λευκάδιος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2009, 09:05
  4. Επιλογή heavy duty σαμπρελών. Πώς και τι ταιριάζει ;
    από Bil στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2009, 20:12
  5. Τι Τρωει Και Τι Δεν Το Φορουμ?
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2005, 14:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF