Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: βοηθεια για επιλογη κρανους..

  1. #1
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688

    βοηθεια για επιλογη κρανους..

    παιδες το παραδεχομαι...ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!!!!!!!
    εκει που η αγορα καινουργιου κρανους φαινοταν παιχνιδακι..τωρα μου μοιαζει με βουνο ρε γμτ

    γιαυτο βοηθατε..!!
    παμε απτην αρχη..και οσο πιο απλα μπορω
    εχω shark.rsf i κατι..και οδηγαω tdm(σχολια του τυπου "αυτο δεν ειναι μηχανη κανονικη ρε φιλαρακι..""τι το θες το κρανος για το τδμ.."κτλ να λειψουν παρακαλω! )

    το παλιο κρανακι αρχισε να τα παιζει απο καθημερινη χρηση οποτε παμε για καινουργιο.εντωμεταξυ αγοραζω ενα givi "σπαστο" για καθημερινη χρηση,δουλεια κτλ. και παω για ενα κρανος "καλο" για βολτες και ταξιδακια.
    ως εδω καλα.

    πιο ομως εε??

    εχουμε και λεμε:

    ειδα shark rsr2 και rsi.το ρσρ καλη εφαρμογη αλλα λιγο στριμωχτα τα πραγματα στο σαγονι,το rsi πιο ανετο αλλα τη δερματίνη στο κατω μερος της επενδυσης τη φοβαμαι,ενω δεν εμεινα 100% ευχαριστημενος απο εξαερισμο και ζελατινα απο το παλιο.υπο σκεψη.

    ειδα nolan.ακυρο απευθειας,δεν ταιριαξε.

    ειδα shoei.με εψησε,νομισα οτι μου εκατσε καλα και τωρα,οπως θα δειτε και στην υπογραφη μου το πουλαω..

    σημερα ειδα agv.T2.παρα πολυ καλη εφαρμογη,φαινεται ποιοτικο,αλλα δεν ειμαι σιγουρος.δεν γνωριζω και πολλα για το συγκεκριμενο.ειναι και απο την racing γραμμη της agv ενω εγω το θελω για τουριστικη χρηση.η εφαρμογη ομως τελεια..

    και βεβαι ειδα και arai.απο το λιγο που δοκιμασα φαινεται τελειο το γαμημενο..με εψησε φοβερα.τι να λεμε.συγκεκριμενα ψηνομαι για το quantum.αλλα και αρκετα ακριβο..

    λοιπον καταλαβατε τιποτα???!!!μηπως κανω τα ευκολα δυσκολα??
    τες πα δωστε τα φωτα σας οσοι μπορειτε συμφορουμιτες/μιτισες μπας και βρουμε ακρη.
    ευχαριστω απο τωρα μονο και μονο για το χρονο που αφιερωσατε να το διαβασετε!!!

    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  2. #2
    Βασικά με την εμπειρία που έχω αλλά και με τα παθήματα φίλων και γνωστών έχω καταλάβει μερικά πράγματα
    1.Υπάρχουν κεφάλια για Shoei και κεφάλια για Arai. Σε όποιον κάθεται το ένα δεν κάθεται το άλλο
    2.Όταν καταφέρεις να σε διώξουν από μαγαζί με είδη εξοπλισμού τότε ξέρεις ότι θα βρείς το κράνος που θα σου μπεί γάντι
    3.Μή ζητάς τα φώτα μας.Δώσαμε.Κάτι μανέτες έχουν μείνει αλλά δεν νομίζω να σε βολέψουν....

  3. #3
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
    Βασικά με την εμπειρία που έχω αλλά και με τα παθήματα φίλων και γνωστών έχω καταλάβει μερικά πράγματα
    1.Υπάρχουν κεφάλια για Shoei και κεφάλια για Arai. Σε όποιον κάθεται το ένα δεν κάθεται το άλλο
    2.Όταν καταφέρεις να σε διώξουν από μαγαζί με είδη εξοπλισμού τότε ξέρεις ότι θα βρείς το κράνος που θα σου μπεί γάντι
    3.Μή ζητάς τα φώτα μας.Δώσαμε.Κάτι μανέτες έχουν μείνει αλλά δεν νομίζω να σε βολέψουν....
    οι μανετες σπαστες;;;
    δεν θελω να γινει τεραστιο το θρεντ με πολλες και γενικες απαντησεις.αλλωστε εχω ηδη διαβασει ολα τα θρεντ που αφορουν κρανη..περισσοτερο απευθηνετε σε κατοχους αραι και agv.και ιδιαιτερα των συγκεκριμενων μοντελων αν υπαρχουν.εχω κατασταλαξει στα δυο αυτα οπως ειπα λογω εφαρμογης.

    α,ευχαριστω για την απαντηση και καλη μερα

    εγω το βραδυ ξανα φορουμ..
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis21
    οι μανετες σπαστες;;;
    δεν θελω να γινει τεραστιο το θρεντ με πολλες και γενικες απαντησεις.αλλωστε εχω ηδη διαβασει ολα τα θρεντ που αφορουν κρανη..περισσοτερο απευθηνετε σε κατοχους αραι και agv.και ιδιαιτερα των συγκεκριμενων μοντελων αν υπαρχουν.εχω κατασταλαξει στα δυο αυτα οπως ειπα λογω εφαρμογης.

    α,ευχαριστω για την απαντηση και καλη μερα

    εγω το βραδυ ξανα φορουμ..
    Οπότε οι επιλογές σου είναι οι εξής: Arai.-

  5. #5
    Γιάννη μην το πολυπαιδεύεις, στο Quantum δυστυχώς θα καταλήξεις.(Το δυστυχώς λόγω διαφοράς τιμής).
    Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ.
    Δεν κάνει η καρκάλα μας για τα shoei τέλος.
    Κι εσύ πες εντάξει,αλλά εγώ που για δεύτερο εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιώ ένα παλιό Arai nr,και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,έπρεπε να μπω σε πειραματισμούς;
    Αντώνης

  6. #6
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Ρίξε και μία ματιά στο Schuberth S1 pro.
    Πολύ καλό κράνος και με τιμές στην Ελλάδα ίδιες με την υπόλοιπη ευρώπη. Μετρητοίς με γραφικά κάτω από 470€ μέχρι 500€ ανάλογα με το που θα το πάρεις.
    Το εσωτερικό του μένει αναλοίωτο στη χρήση και έχει και εσωτερική φιμέ ζελατίνα καθώς και πολύ καλό εξαερισμό. Επίσης, το χειμώνα είναι αρκετά ζεστό καθώς κλείνει το κάτω μέρος και έχει και στάνταρντ αντιθαμβωτική ζελατίνα με pin lock.
    Τα Arai (είχα το Quantum f και το RX7-R4) μετά από λίγο καιρό αρχίζει και χαλάει το εσωτερικό και πάει για άλλαγμα. Στο RX7 έχω αλλάξει 2 φορές εσωτερικό στα 4 χρόνια με κόστος στα 150€ περίπου τη φορά!!!! Επίσης, δεν έχει στάνταρντ αντιθαμβωτική και όσο για το κρύο το χειμώνα...καλύτερα να μη μιλήσω. Επίσης, δε συγκρίνεται και στο θόρυβο σε σχέση με το S1 pro. Το δεύτερο σαφώς καλύτερο!!!

    Ελπίζω να σε μπέρδεψα περισσότερο!!!!!!! χεχεχε

    988
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  7. #7
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Καλησπέρα Γιάννη,

    Απ' ότι κατάλαβα είσαι μεταξύ arai και agv. Τα agv είναι εξίσου καλά κράνη απ' ότι ξέρω από συναδέλφους μοτοσυκλετιστές που έχουν agv έχουν μείνει αρκετά ικανοποιημένοι. Μάλιστα κάποιοι τα θεωρούν εξίσου καλά όσο τα arai. Πάντως τα agv είναι καλύτερα στο θόρυβο απ' ότι τα arai.!

    Κοίτα πιο αισθάνεσαι καλύτερα στο κεφάλι σου και μετά τη τιμή, αν δεν έχεις πρόβλημα με τη τιμή κοίτα ποιό είναι καλύτερο πάνω σου.


    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  8. #8
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    φιλοι μου ευχαριστω για τις απαντησεις..
    μεταξυ arai και agv θα πεχτει..ηδη εχω στειλει e-mail σε δυο αγγλικα site και πηρα καλες προσφορες για arai(επεσε κλαμα
    :rotflmao: )
    το agv εκατσε "γαντι".και το βρισκω πολυ καλη τιμη
    εδω

    λεω να ριξω και μια ματια στο s1 pro αυριο.το οποιο οσο και να μη μου αρεσει απο γραφικα και κοψιμο,οφειλω να ομολογησω οτι εχει κορυφαια χαρακτηριστικα.εχω και ενα φιλο μου ο οποιος προσφατ αγορασε το δευτερο schuberth και εχει μεινει απολυτα ευχαριστημενος.

    το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτη τη φορα θα παρω κρανος που θα μου κατσει καλα..!
    οταν με το καλο,θα γραψω εντυπωσεις..
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  9. #9
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    μια και ανοιχτηκε αυτο το θεμα καλο ειναι να μας πουν οσοι εχουν εμπειρια για κρανη που κανουν τον λιγοτερο θορυβο απο τον αερα,ειμαι και εγω σε αναζητηση κρανους μια και το παλιο που εχει παρει τα αυτια στο ταξιδι.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
    Μάλιστα κάποιοι τα θεωρούν εξίσου καλά όσο τα arai.


    οοοοοkkeiiii

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit


    οοοοοkkeiiii
    για τον μπυσα λεει
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Δε μιλάω για μέλος του moto....

    Πω πω όλη μας η ζωή δεν είναι arai-shoei και δεν αμφιβάλω ότι η καλή κατηγορία agv είναι εξίσου καλή. Σκεφτείτε ότι το agv το φοράει ένας από τους κορυφαίους οδηγούς motogp και θεωρώ ότι δε θα έβαζε ότι κ ότι στο κεφαλάκι του...
    Πρώην πελάτες πάντως που είχαν arai αλλά πήραν agv ως δεύτερο είχαν μείνει ικανοποιημένοι και μιλούσαν με τα καλύτερα λόγια. Από κει και πέρα ο καθένας μας εκφράζει την προσωπική του γνώμη καθαρά. Περί ορέξεως κολοκυθόσπορος !!



    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  13. #13
    το 1100 τι ειχε και δεν σου αρεσε ??

  14. #14
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    το 1100 απλα δεν ηταν για το δικο μου κεφαλι.απο τα Χριστουγεννα το ειχα δει και με ειχε ψησει παρα πολυ.το δοκιμασα κανα δυο φορες σε μαγαζι και δεν εβγαλα σωστο συμπερασμα.αλλα μου ειχε αρεσει τοσο πολυ οποτε το παρειγγειλα.οταν ηρθε,εφτανε μια βολτα 10 λεπτων για να καταλαβω οτι δεν κανει..στο δεκαλεπτο πανω ενιωσα ενοχληση στο μετωπο.σιγουρα το arai που δοκιμασα ηταν πολυ καλυτερο σε αισθηση.απλα το shoei το ειχα γουσταρει..
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  15. #15
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cantona
    Γιάννη μην το πολυπαιδεύεις, στο Quantum δυστυχώς θα καταλήξεις.(Το δυστυχώς λόγω διαφοράς τιμής).
    Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ.
    Δεν κάνει η καρκάλα μας για τα shoei τέλος.
    Κι εσύ πες εντάξει,αλλά εγώ που για δεύτερο εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιώ ένα παλιό Arai nr,και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος,έπρεπε να μπω σε πειραματισμούς;
    τελικα ετσι εγινε..οριστε και μερικες φωτο απο το καινουργιο..
    απο κανα δυο μικρες βολτες που προλαβα να κανω εχω να πω πως ειναι τελειο στην εφαρμογη,αισθηση και εξαερισμο..
    το μονο αρνητικο η ζελατινα..νομιζα πως την εσπασα την πρωτη φορα που πηγα να την βγαλω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1010202.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	197911
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για επιλογη κρανους
    από dim40 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2012, 11:11
  2. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  3. Βοηθεια για επιλογη
    από symplektis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 11:58
  4. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF