Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Honda hornet 2005

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2005
    Μηνύματα
    3

    Honda hornet 2005

    Παιδια ειμαι κατοχος ενος Hornet 600 2002, με την αποψη οτι ειναι και το καλυτερο μοντελο μεχρι τωρα. Εχω παθει τη πλακα μου ομως με το νεο σε πορτοκαλι χρωμα αν και πιστευω οτι δεν ειναι ισαξιο. Καμια προσωπικη γνωμη εεχει κανεις, η εχει δοκιμασει κανεις το καινουργιο?


  2. #2
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    Το καινούργιο βγάζει δύο αλογάκια παραπάνω, αλλά η ουσία είναι ότι είναι πιο όμορφο λόγω USD και μάσκας ενω έχουν βελτιωθεί σημαντικά οι αναρτήσεις και δίνουν μία πιο δεμένη αίσθηση σε σχέση με το παλιό. Τώρα εάν αξίζει να σκοτώσεις το hornet σου για να πάρεις το καινούργιο αυτό το ξέρει η τσέπη σου.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2005
    Μηνύματα
    3
    Σωστα τα ειπες και εχω μελετησει πολυ προσεκτικα το καινουργιο. Τωρα στο δρομο, στη πραξη, ψαχνω να βρω καμια γνωμη. Στην Κυπρο μολις ηρθε, οποταν δεν το εχει αγορασει κανεις ακομη. Η μαλακια ειναι οτι δεν σ αφηνουν να το κανεις test drive ..!!!!
    Μην συνδεθεις με τιποτα που δεν μπορεις να εγκαταλειψεις μεσα σε 30 δευτερολοοεπτα, οταν παραστει αναγκη

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της spec
    Εγγραφή
    09/06/2005
    Μηνύματα
    8
    foumo, το πορτοκαλί hornetaki το είχα "κλείσει" μόλις ήρθε Κύπρο... αλλά οι τράπεζες με @@@@σαν Δεν έχω οδήγήσει κανένα.. ούτε παλιό ούτε νέο... δεν μπορώ να πω αν αξίζει να πάρεις το νέο ή όχι σε σχέση με το παλιό... εγώ όμως το ερωτεύτηκα. Εγώ μάλον θα το άλλαζα ( μετράει η γνώμη ενός ερωτευμένου; )

  5. #5

    Re: Honda hornet 2005

    Αρχικά δημιουργήθηκε από foumo
    Εχω παθει τη πλακα μου ομως με το νεο σε πορτοκαλι χρωμα αν και πιστευω οτι δεν ειναι ισαξιο.
    Γιατί να μην είναι ισάξιο δεν το κατάλαβα αυτό ρε man τι εννοείς.

    Απ ότι φαίνεται έχει καλύτερο μπροστινό (το μεγαλύτερο μειονέκτημα για εμένα της μηχανής μου αλλά αυτή την εβδομάδα βάζω ohlins ελατήρια χοχο) το πίσω ίδιο, πλαίσιο ίδιο, βάρος δεν έχει πάρει και κινητήρας ο ίδιος (άντε και λίιιιγο καλύτερος). Οπότε?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/06/2005
    Μηνύματα
    3
    spec, οτι επαθες εσυ φιλε εχω παθει και γω. Τωρα αλλο να το κοιτας στο showroom kai αλλο να το δοκιμασεις. παντως ειναι λιγο ακριβο εδω στη Κυπρο κανει 6000 λιρες Κυπρου περιπου 10500 ευρω !!!!! οποταν ειναι και θεμα τσεπης και αντε να βρεις να πουλησεις το παλιο γιατι η αντιποσωπεια θα στο φαει τσαμπα .....
    Μην συνδεθεις με τιποτα που δεν μπορεις να εγκαταλειψεις μεσα σε 30 δευτερολοοεπτα, οταν παραστει αναγκη

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της spec
    Εγγραφή
    09/06/2005
    Μηνύματα
    8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από foumo
    spec, οτι επαθες εσυ φιλε εχω παθει και γω. Τωρα αλλο να το κοιτας στο showroom kai αλλο να το δοκιμασεις. παντως ειναι λιγο ακριβο εδω στη Κυπρο κανει 6000 λιρες Κυπρου περιπου 10500 ευρω !!!!! οποταν ειναι και θεμα τσεπης και αντε να βρεις να πουλησεις το παλιο γιατι η αντιποσωπεια θα στο φαει τσαμπα .....
    Δεν έχεις άδικο.. Test drive δοκίμασες να ζητήσεις απο αντιπροσωπεία; (ίσως μασίσουν)
    Πάντως αν μιλούσαμε πριν 10 ημέρες ίσως να έπερνα το δικό σου hornetaki.... τώρα είναι αργά, παραλαμβάνω το cbraki

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της rand
    Εγγραφή
    27/02/2003
    Μηνύματα
    33

    2002 vs 2005

    Πριν μερικες μερες επιτελους το αποκτησα σε θαλασσι (σιελ) που εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ομορφο απο το πορτοκαλι...

    Οσο αφορα την συγκριση, ενας κολλητος εχει το 2002 μοντελο και
    γυρνωντας απο Μαραθωνα καναμε την τραμπα να δουμε τι λενε...

    Το καινουργιο ακουει καλυτερα στις μεσες, εχει πιο φαρδια σελα πραγμα που το κανει πιο ανετο.

    Για τις αναρτησεις ειναι γνωστο οποτε δεν θα αναφερθω περαιτερω.

    Στο 2002 μου φανηκε οτι ειχε πιο γρηγορη γεωμετρια ενω στο νεο ειναι καπως πιο "βαρυ" (Δεν παιρνω κ ορκο γιατι το αλλο δεν ειχε κ λαστιχα κ δεν ειμαι κ ο πιο εμπειρος αναβατης .....)

    Η καταναλωση του νεου ειναι λιγο μεγαλυτερη αλλα και η αυτονομια, που φτανει τα 230 περιπου χλμ με αλλα 30~ για την ρεζερβα....


    Και τελος για τις επιδοσεις ηταν μικρη η διαφορα στο τερμα ανοιγμα του γκαζιου εως αμελητετες.

    Μετα η ενδειξη σταθμης καυσιμων και τα ψηφιακα οργανα δινουν κατι τις παραπανω

    YΓ. Και τα 2 μηχανακια ειναι 100% νορμαλ, χωρις το παραμικρο εξτρα και απο προσφατο service/πληρη ελεγχο (πλην των ελαστικων του 2002)

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από foumo
    spec, οτι επαθες εσυ φιλε εχω παθει και γω. Τωρα αλλο να το κοιτας στο showroom kai αλλο να το δοκιμασεις. παντως ειναι λιγο ακριβο εδω στη Κυπρο κανει 6000 λιρες Κυπρου περιπου 10500 ευρω !!!!! οποταν ειναι και θεμα τσεπης και αντε να βρεις να πουλησεις το παλιο γιατι η αντιποσωπεια θα στο φαει τσαμπα .....
    Λιγο offtopic το σχολιο μου φιλε foumo και συγνωμη γι αυτο, αλλα οταν ημουνα στην Κυπρο φανταρος μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι αναλογικα στο συνολο των μηχανων που κυκλοφορουν κυριαρχουν εντυποσιακα τα Ducati.

    Ηταν απλα η εντυπωση μου;
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της spec
    Εγγραφή
    09/06/2005
    Μηνύματα
    8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    Λιγο offtopic το σχολιο μου φιλε foumo και συγνωμη γι αυτο, αλλα οταν ημουνα στην Κυπρο φανταρος μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι αναλογικα στο συνολο των μηχανων που κυκλοφορουν κυριαρχουν εντυποσιακα τα Ducati.

    Ηταν απλα η εντυπωση μου;
    Κυριαρχούν τα Busa, GSXR k4/k5, R1 και μετά τα Ducati, CBR (Βγάζω απ'εξω τις τσοπεριες (μπλιαχ ). Τουλάχιστον αυτό βλέπω καθημερινά εγώ

  11. #11
    To Rand

    μπορεις να δωσεις info για στρωσιμο και αλλαγη λαδιων(ποσες στροφες,πότε η αλλαγή)???

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
    To Rand

    μπορεις να δωσεις info για στρωσιμο και αλλαγη λαδιων(ποσες στροφες,πότε η αλλαγή)???
    αν κατάλαβα καλά και αναφέρεσαι στο hornet 05-μέχρι τα πρώτα 1.000 χλμ μέχρι 3.000 κοντά 80-85 τελική και μετά την πρώτη αλλαγή λαδιών & φίλτρου (στα 1.000) η επόμενη είναι στα 6.000. Τουλάχιστον αυτό έκανα εγώ ΄στο δικό μου και με υπόδειξη του dealer στην Αθήνα που την αγόρασα το καλοκαίρι.

  13. #13
    thanx σφιγγας

    επειδη ακούω διάφορα όρια στροφων και επισης για το φαινομενο της προοδευτικης αυξησης στροφων μετα απο καποια χλμ και μεχρι να φτασουν στα κοκκινα, γι'άυτο και ρωτάω καποιον που το εχει

    πρεπει να ειναι και γ@μω τις moto ομως

    και γι'αυτό θελω το στρωσιμο να γινει οσο καλυτερα γινεται και να ανοιξει ο κινητητρας οσο καλυτερα γινεται

  14. #14
    Μήν σε αγχώνει κάτι τέτοιο, όσο δεν ανεβάζει γρήγορα στροφές ο κινητήρας (τέρμα άνοιγμα γκαζι) στα πρώτα του χιλιόμετρα είσαι οκ.Με 2000-(3000 rpm max) στις αλλαγές σου θα είσαι μέσα στα πλαίσια ενος καλού στρωσίματος.Μετά τα 1000 klm ανεβαίνεις άφοβα αλλά πάντα όχι απότομο γκάζι-Χαλαρά Για λίγο ακόμα τουλάχιστον.Το Hornet μεταξύ 5000-9000 rpm την "ακούει" τρελά.Άντε μπρέ! καλά χιλιόμετρα!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Hornet CB 600f ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
    από super_toto στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 09:23
  2. Honda Hornet 250c.c.
    από giorgos_giorgos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 21:55
  3. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10
  4. Neo Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2004, 09:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF