Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 75

Θέμα: ηλεκτρολυση και σκουρια

  1. #61
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από savvas Προβολή μηνύματος
    Για 3 μερες παλευω με το τεποζιτακι, αλλα η διαδικασια προχωράει πολυ αργα!
    Δοκιμασα και αλλα μεταλλα, αλλα τα ιδια.
    Προσθεσα και μια μπαταρια (11,5Α) παραλληλα με το φορτσιστη, ειδα βελτιωση αλλα οχι την αναμενομενη.

    Στη πορεια θυμηθηκα και το πειραμα του σχολειου, για την ηλεκτρολυση χρειαζομαστε ρευμα και ηλεκτρολυτη.
    Λεω να δεις που φταει το διαλυμα, εβαζα σοδα διττανθρακικη (μαγειρικης).
    Εψαξα στα μαγαζια με απορρυπαντικα - καθαριστικά για σοδα πλυντηριου, αλλα δεν ειχε κανενας!!!
    Σκεφτηκα να βαλω αλατα πληντυριου (αποσκληρυντικο) οπως και εκανα!
    Τοτε ειδα μεγαλη διαφορα, και το διαλυμα αφριζε πολυ, και πολυ γρηγορα το ανοξειδωτο μπουλονι φθαρθηκε σημαντικα.

    ΥΓ. Δυστυχως στο τεποζιτακι ανοιξαν πολλες μικρες τρυπουλες, το περιμενα κιολας, αλλα το συνεχιζω....
    Ο πλαστικοποιητής κλείνει και τις μικρές τρύπες,οπότε σωστά το συνεχίζεις. Ποιόν θα χρησιμοποιήσεις;

  2. #62
    στο τέλος του πειράματος-διαδικασίας, να γράψεις τη συνταγή και τα υλικά...!

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από savvas Προβολή μηνύματος
    Για 3 μερες παλευω με το τεποζιτακι, αλλα η διαδικασια προχωράει πολυ αργα!
    Δοκιμασα και αλλα μεταλλα, αλλα τα ιδια.
    Προσθεσα και μια μπαταρια (11,5Α) παραλληλα με το φορτσιστη, ειδα βελτιωση αλλα οχι την αναμενομενη.

    Στη πορεια θυμηθηκα και το πειραμα του σχολειου, για την ηλεκτρολυση χρειαζομαστε ρευμα και ηλεκτρολυτη.
    Λεω να δεις που φταει το διαλυμα, εβαζα σοδα διττανθρακικη (μαγειρικης).
    Εψαξα στα μαγαζια με απορρυπαντικα - καθαριστικά για σοδα πλυντηριου, αλλα δεν ειχε κανενας!!!
    Σκεφτηκα να βαλω αλατα πληντυριου (αποσκληρυντικο) οπως και εκανα!
    Τοτε ειδα μεγαλη διαφορα, και το διαλυμα αφριζε πολυ, και πολυ γρηγορα το ανοξειδωτο μπουλονι φθαρθηκε σημαντικα.

    ΥΓ. Δυστυχως στο τεποζιτακι ανοιξαν πολλες μικρες τρυπουλες, το περιμενα κιολας, αλλα το συνεχιζω....
    Αυτή είναι η σόδα πλυντηρίου .Το calgon έβαλα που έχει SODIUM BICARBONATE.
    Δεν θυμάμαι(βρήκα) ακριβώς την αναλογία πλαστικοποιητή αλλά κάπου εκεί είναι. 100 ml ήταν υπεραρκετά για το τεπόζιτό μου. Μπορεί και με 50 αραιωμένο με λίγο διαλυτικό νίτρου( όχι νέφτι) να έφθανε αλλά το στέγνωμα και το γύρισμα αργεί ακόμα πιο πολύ. 2 μέρες σούβλισμα σίγουρα.Καλή συνέχεια
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 08/06/2014 στις 12:35.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Ο πλαστικοποιητής κλείνει και τις μικρές τρύπες,οπότε σωστά το συνεχίζεις. Ποιόν θα χρησιμοποιήσεις;
    Δεν εχω να χασω και τιποτα, απο περιεργεια το συνεχιζω
    Ειχαμε μερικα Π.Μ. με το φιλο MAIK72, οπως λεει ειχε επιτυχια με epoxy primer, τωρα ποια μαρκα κτλ, στο μελλον.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Αυτή είναι η σόδα πλυντηρίου .Το calgon έβαλα που έχει SODIUM BICARBONATE.... .....Καλή συνέχεια
    Πες το βρε Χρυσόστομε, και γυριζα 2 ωρες με το παπι, για κατι που εχω στο σπιτι μόνιμα!
    Καποιος μαλιστα στο ιντερνετ λεει οτι μπορουμε να μετατρεψουμε τη μαγειρικη σοδα σε σοδα πλυντηριου, βαζοντας την στο φουρνο για 15'+ στους 200 βαθμους για να χασει την υγρασια της, και να εχει κρυσταλλικη οψη!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    στο τέλος του πειράματος-διαδικασίας, να γράψεις τη συνταγή και τα υλικά...!
    Ασφαλώς...
    Εδω εχω βρει ενα απο τα καλυτερα ποστ για το θεμα, μαζι με του MAIK72, που το ειχα βρει καπου στο Google, και το ποστάρισε και εδω...

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από savvas Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω να χασω και τιποτα, απο περιεργεια το συνεχιζω
    Ειχαμε μερικα Π.Μ. με το φιλο MAIK72, οπως λεει ειχε επιτυχια με epoxy primer, τωρα ποια μαρκα κτλ, στο μελλον.


    Πες το βρε Χρυσόστομε, και γυριζα 2 ωρες με το παπι, για κατι που εχω στο σπιτι μόνιμα!
    Καποιος μαλιστα στο ιντερνετ λεει οτι μπορουμε να μετατρεψουμε τη μαγειρικη σοδα σε σοδα πλυντηριου, βαζοντας την στο φουρνο για 15'+ στους 200 βαθμους για να χασει την υγρασια της, και να εχει κρυσταλλικη οψη!
    Πολλοί επμένουν για την μαγειρική ,γι΄αυτό. Την μαγερική την βάζω μόνο με λεμονάκι για να καθαρίσω τα καρμπυρατέρ !Τα κάνει νοστιμιά!
    Αν βάλεις Rustabil μετά μην το αφήσεις πάνω από 5-10 λεπτά. Κάνει κρούστα και δεν ξεκολλάει με τίποτα.ΜΕ ΤΪΠΟΤΑ.Νερό δεν κάνει γιατί πιάνει σκουρια αμέσως Την πάτησα και έριξα ότι βρήκα μπροστά μου. Σκουριοφάγο.Φάνηκε να έδρασε μόνο στο ξεραμένο ρασταμπιλ οπότε συνέχισα κανονικά με την πλαστικοποίηση.
    Αλλου διαβάζω ότι το άφησαν 2-3 ώρες το rustabil να δράσει και απορώ http://www.mybike.gr/topic/62446-how...5%CE%AC%CF%81/
    Ολες τι τεχνικές δοκίμασα με το τεπόζιτο μιας και το έκανα πρώτη φορά

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Πολλοί επμένουν για την μαγειρική ,γι΄αυτό. Την μαγερική την βάζω μόνο με λεμονάκι για να καθαρίσω τα καρμπυρατέρ !Τα κάνει νοστιμιά!
    Αν βάλεις Rustabil μετά μην το αφήσεις πάνω από 5-10 λεπτά. Κάνει κρούστα και δεν ξεκολλάει με τίποτα.ΜΕ ΤΪΠΟΤΑ.Νερό δεν κάνει γιατί πιάνει σκουρια αμέσως Την πάτησα και έριξα ότι βρήκα μπροστά μου. Σκουριοφάγο.Φάνηκε να έδρασε μόνο στο ξεραμένο ρασταμπιλ οπότε συνέχισα κανονικά με την πλαστικοποίηση.
    Αλλου διαβάζω ότι το άφησαν 2-3 ώρες το rustabil να δράσει και απορώ http://www.mybike.gr/topic/62446-how...5%CE%AC%CF%81/
    Ολες τι τεχνικές δοκίμασα με το τεπόζιτο μιας και το έκανα πρώτη φορά
    Σωστά το έχω γράψει και εκεί,2-3 ώρες το άφησα,και το πέτυχα σε σημείο που είχε αρχίσει να στερεοποιείται. Δεν έβγαινε εύκολα,αλλά με πλυστικό και 150 bar δεν έμεινε τίποτα μέσα τελικά. Σε 5-10 λεπτά δεν ξέρω καν αν έχει χρόνο να δράσει ή όχι.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Σωστά το έχω γράψει και εκεί,2-3 ώρες το άφησα,και το πέτυχα σε σημείο που είχε αρχίσει να στερεοποιείται. Δεν έβγαινε εύκολα,αλλά με πλυστικό και 150 bar δεν έμεινε τίποτα μέσα τελικά. Σε 5-10 λεπτά δεν ξέρω καν αν έχει χρόνο να δράσει ή όχι.
    Μικρό τεπόζιτο που χωράει το πλυστικό και 150 bar δεν χρειάζεσαι καν ηλεκτρόλυση. Αφού δεν σου έπιασε σκουριά μετά το πλύσιμο πάλι καλά.
    Δεν είχα τέτοια πράγματα . Λέει για μίση ώρα δράσης πάνω στο μπουκάλι αν δεν κάνω λάθος. Οχι 2 και 3.
    Πάνω στο τέταρτο που το άφησα είχε ήδη κάνει κρούστα και ήταν το δεύτερο μπουκάλι που έριξα γιατί στο πρώτο όταν πήγα να το αφαιρέσω με ξέπλυμα μετά από 1 ώρα περίπου, έπιασε σκουριά στο πιτς φυτίλι!
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 08/06/2014 στις 14:53.

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Μικρό τεπόζιτο που χωράει το πλυστικό και 150 bar δεν χρειάζεσαι καν ηλεκτρόλυση Αφού δεν σου έπιασε σκουριά μετά το πλύσιμο πάλι καλά.
    Δεν είχα τέτοια πράγματα . Λέει για μίση ώρα πάνω δράσης αν δεν κάνω λάθος. Οχι 2 και 3
    Πάνω στο τέταρτο που το άφηα είχε ήδη κάνει κρούστα και ήταν το δέυτερο μπυοκαλι που έριξα γιατί στο πρώτο όταν πήγα να το αφαιρέσω με ξέπλυμα μετά από 1 ώρα περίπου έπιασε σκουριά στο πιτς φυτίλι!
    Nα τα πάρουμε λίγο με τη σειρά:

    Σκουριά το ρεζερβουάρ θα πιάσει ούτως ή άλλως μετά τον καθαρισμό,είτε αυτή γίνει με ηλεκτρόλυση, ή με ξύδι,όπως έκανα εγώ. Δεν χρειάζεται απαραίτητα νερό για να σκουριάσει,δοκίμασε να το αφήσεις άδειο για 2-3 ώρες μετά τον καθαρισμό,και θα δείς. Και οι 2 τεχνικές αφαιρούν υλικό (το ξύδι μάλλον περισσότερο), και κυρίως την φωσφάτωση που έχουν τα τοιχώματα του ρεζερβουάρ απο κατασκευής τους,και που βρίσκεται ακόμα εκεί,στα σημεία που δεν υπάρχει σκουριά. Γι'αυτό λέμε πως όλη αυτή η διαδικασία DIY έχει και τα αρνητικά της,και δεν είναι πανάκεια.

    Το Rustabil δεν είναι σχεδιασμένο για να χρησιμοποιείται όπως το χρησιμοποιούμε. Μπαίνει σε μια σκουριασμένη επιφάνεια απαλλαγμένη απ'τη σαθρή σκουριά,και την "σφραγίζει",και μετά είναι έτοιμη να δεχθεί κανονική βαφή,με αστάρι και χρώμα. Δεν προβλέπεται αφαίρεση του. Εμείς στον καθαρισμό το βάζουμε,και το ξαναβγάζουμε. Κάνει όντως δουλειά,αδρανοποιώντας τη σκουριά; Πετάμε τζάμπα λεφτά και δεν έχει καμία σημασία το αν θα το βάλουμε ή όχι; Δεν το ξέρω,θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει ερώτηση στη Χρωτέχ.

    Περίσσεια υλικού δε χρειάζεται,ίσα να καλυφθεί μια φορά η επιφάνεια,αν έβαλες 2 κουτιά,μάλλον γι'αυτό στερεοποιήθηκε τόσο γρήγορα. Και εγώ όταν ξέπλυνα στο rustabil,σε 2 ώρες είχε αρχίσει να βγαίνει σκουριά και πάλι. Λογικό,αφού ξαναλέω,ΔΕΝ είναι σχεδιασμένο το προιόν για να αφαιρείται απ'την επιφάνεια.Ο χρόνος δράσης είναι 2-3 ώρες και όχι μισή,σωστά το θυμόμουν. Παρ'όλα αυτά,όποιος δεν έχει πλυστικό,ας το βγάλει κοντά στις 2 και ας μη το τραβήξει μέχρι τις 3. Καλύτερα,να το ελέγχει για να δεί πότε αρχίζει να στερεοποιείται,και να το προλάβει πριν γίνει κάτι τέτοιο.

    Τη χρήση του Rustabil την είδα σε ποστ στο Moto Guzzi Forum, που με βοήθησε στο να καθαρίσω και εγώ το ρεζερβουάρ,με άλλον όμως τρόπο. Αν το δεί αυτό ο άνθρωπος που το έγραψε,ας μπεί να μας κάνει μια διευκρίνηση μήπως ξέρει κάτι παραπάνω.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Λάθος δικό μου. 3 ώρες λέει όντως.
    Α ναι , ότι δεν κάνει για κλειστό χώρο σαν το τεπόζιτο χωρίς να αφήνει κατάλοιπα στην επιφάνεια είναι το μόνο σίγουρο.
    Για την αδρανοποίηση της σκουριάς δεν τίθεται ερώτημα. Λειτουργεί και μάλιστα η απόδειξη είναι ότι άντεξε στο πλύσιμο όπως του έκανες εσύ.
    Ισως εγώ να έκανα λάθος και να έπρεπε να το αφήσω παραπάνω και να το πάω μετά σε ένα πλυστικό να το καθαρίσουν. Στην προσπάθεια να το καθαρίσω ξανασκούριασε.Μου πήρε κανά δυο μέρες να το καθαρίσω αν θυμάμαι καλά. Στο δεύτερο μπουκάλι έριξα τον σκουριοφάγο(λίγο) γιατί απηύδησα.
    Το υλικό θέλει όντως προσοχή και συνεχή παρακολούθηση!

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Ερωτηση: γιατι να μη μεινει μεσα το rustabil και αφου στεγνωσει καλα να βαλουμε την αλλη μερα το epoxy primer απο πανω του?

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Μετα την ηλεκτρολυση το μεταλλο σε αλλα σημεια ηταν καθαρο σε αλλα μαυρο και αλλου ειχε λιγη σκουρια!.
    Εβαλα το πλυστικο, και το καθαρισε καλα, οχι ομως και στο "ταβανι" του ρεζερβουαρ λογω μη προσβασης.
    Εβαλα ξανα αλυσιδα και νερο, κουνημα, και οτι εγινε, εγινε.
    Rustabil δεν εβαλα.
    Εβαλα ενα Ελληνικο epoxy primer για πρωτο χερι και θα περιμενω μερικες μερες για να δω πως "επιασε".
    Αυτο το "ταβανι" παντως μετα την ηλεκτρολυση εχει γινει σουρωτηρι, δυστυχως δεν ειναι καλο "δειγμα", για πειραμα.

    Τωρα εχω στην ηλεκτρολυση και ενα ρεζερβουαρ απο ενα Yamaha MF180 κινητηρας 5 ιππων πολλαπλης χρησης που τον εχω
    στην αντλια του πηγαδιου* (*αυτα που θα φορολογησει ο Στουρναρας!)
    Σε αυτη τη περιπτωση σκεφτομαι να βαλω rustabil και να το αφησω να στεγνωσει, και απο πανω primer.

    Με τα ανοδια παρατηρησα τα εξης:
    Ψευδαργυρος: σιγουρα ιδανικος, αλλα για light σκουρια. Σε μενα που ειχε πολυ, μπουκωνε πολυ γρηγορα και καθε λιγο ηθελε
    δυνατο τριψιμο με λιμα για να καθαρισει.
    Ατσαλινη βιδα γαλβανιζε Φ12mm x 70mm: μαυρισε αμεσως, μετα απο λιγο τραβουσε πολλα αμπερ (aMPere),
    και ο φορτιστης (5Α) σταματουσε, μαλλον απο καποιο ρελε προστασιας.
    Ανοξειδωτη βιδα Φ12mm x 70mm: αυτη εκανε ολη τη δουλεια, πολυ αραια τη καθαριζα, και ο φορτιστης δουλευε απροσκοπτα.
    Στο τελος της ηλεκτρολυσης το εξαγωνο κεφαλη των 19mm εξαφανιστηκε, και ο κορμος της εγινε λιγοτερο απο 6mm.

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από savvas Προβολή μηνύματος
    Ερωτηση: γιατι να μη μεινει μεσα το rustabil και αφου στεγνωσει καλα να βαλουμε την αλλη μερα το epoxy primer απο πανω του?
    Αν είσαι σίγουρος πώς θα "πιάσει" πάνω στο rustabil καί θα σφραγιστεί η επιφάνεια,ώστε να μην έρθει σε επαφή το Rustabil με τη βενζίνη...

  13. #73
    έστω και μετά από καιρό να συμπληρώσω ότι το ανοξείδωτο μέταλλο λόγω των προσμείξεων που έχει σαν κράμα, όταν υπόκειται σε ηλεκτρόλυση προκύπτουν κάποια πολύ επιβλαβή και τοξικά/καρκινογόνα στοιχεία όπως το εξ-οξείδιο του χρωμίου, (hexavalent chromium) το οποίο είναι πολύ βλαβερό. Ας μείνουμε λοιπόν στο μαλακό σίδερο, ή στον ψευδάργυρο (αν και για το τελευταίο δεν γνωρίζω τι παράγωγα προκύπτουν).

    επίσης όπως γράφτηκε παραπάνω, η μαγειρική σόδα (όξινο ανθρακικό νάτριο) πράγματι είναι ανεπαρκής διότι δουλεύει πιο αργά η διαδικασία. χρειάζεται σόδα πλυντηρίου η οποία είναι το ανθρακικό νάτριο και επιταχύνει την διαδικασία.

    σαν ποσότητα αρκεί νομίζω μία γεμάτη κουταλιά ανα 4 λίτρα

  14. #74
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2011
    Μηνύματα
    28
    καλησπερα ,εχω να πω οτι δουλευει πολυ καλα η μεθοδος ηλεκτρόλυσης αφου σε γεματο σκουρια ρεζερβουαρ 10l απο το honda rebel 1985 k μετα απο 48ωρες με 10λιτρα απιονισμενου νερου και 2 κουταλακια του γλυκου soda πλυντηριου για καθε λιτρο νερου, ολα αυτα συνδεμενα με φορτιστη laptop 16V στα 4.0 amp, το + σε ανοξείδωτη βεργα και το - στο ρεζερβουαρ εμεινε- εγινε πεντακαθαρο απο θεμα σκουριας.
    το ερωτημα μου ειναι ,τωρα τι βαζω για να αποτρέψω την επανεμφάνιση σκουριας , (το εποξικο ασταρι κανει ? και ποιο?)

  15. #75
    Γνωρίζει κάποιος αν επηρεάζει της βαμμένες επιφάνειες θέλω να κάνω μια ζάντα απο παπί αλά το κέντρο της είναι βαμμένο μαύρο.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. σκουρια και πλαισιο
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2006, 14:09
  2. Και κάτι ακόμα
    από bikersonly στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 16:41
  3. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF